background preloader

Islám

Facebook Twitter

Američtí muslimové sehnali peníze na opravu židovského hřbitova. Židovský hřbitov na předměstí St.

Američtí muslimové sehnali peníze na opravu židovského hřbitova

Muslimům v Texasu vyhořela mešita, židé jim dali klíče od synagogy. Blízkovýchodní stránky. Staroměstské fiasko padá na hlavu Krnáčové a Tuhého. Stanislav Komárek: Na vlastní tradice jsme si naplivali sami, ne islám a muslimové. Vyprávět si o tom, že Evropa je křesťanská, je v zásadě zavádějící, tvrdí KomárekFoto: Šárka Ševčíková Čekají nás Vánoce nasvícené rostoucí přítomností muslimů v Evropě.

Stanislav Komárek: Na vlastní tradice jsme si naplivali sami, ne islám a muslimové

Atlas muslimských strašáků, aneb, Vybrané kapitoly z - Bronislav Ostřanský. Atlas muslimských strašáků, aneb, Vybrané kapitoly z - Bronislav Ostřanský. Čeští muslimové? Vzdělanci, co zajdou na pivo. Vnitro zveřejnilo první průzkum o muslimech v Česku Praha - První sociologický výzkum o životě muslimů v České republice zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Čeští muslimové? Vzdělanci, co zajdou na pivo

S Koránem proti Hitlerovi a za svobodu Evropy – 1. světová válka. První světová válka byla pro světové muslimy velmi důležitým konfliktem z několika důvodů.

S Koránem proti Hitlerovi a za svobodu Evropy – 1. světová válka

Jednak už proto, že na stranách Dohody i Ústředních mocností bojovaly muslimů milióny a řada z nich padla, byla zraněna či byla válkou jinak vážně poznamenána. Dále též z toho důvodu, že první světová válka znamenala zánik největší muslimské říše své doby a zároveň ukončení islámského chalífátu, který byl do té doby po staletí formálně stále ztělesňovaný osmanskými sultány a jejich impériem. Konečně první světová válka měla velký vliv na politickou emancipaci a nacionalismus v tehdejším muslimském světě. Iránští manželé podporují na Facebooku rovnoprávnost svých žen. Hergot!: Islám a feminismus se k sobě hodí víc, než si možná myslíte. O postavení žen v islámu se mluví hodně.

Hergot!: Islám a feminismus se k sobě hodí víc, než si možná myslíte

Naneštěstí je s tím spojena řada předsudků a nedorozumění. Málokdo z takzvaných kritiků islámu přitom tuší, že existuje celý bohatý myšlenkový proud muslimského feminismu. Nezávislá žena, která se hlásí o svá práva a zároveň hrdě vyznává islám, přitom není paradox ani smyšlenka. Luděk Frýbort: V islámu človek nemá svou vlastní vůli, svou zodpovědnost, tím pádem ani svědomí.

14. července 2015 v 18:30 Spisovatel Luděk Frýbort je českým čtenářům znám jako respektovaný publicista a tvůrce analýz současné společnosti.

Luděk Frýbort: V islámu človek nemá svou vlastní vůli, svou zodpovědnost, tím pádem ani svědomí

Zároveň také jako autor knih, mimo jiné i literárních útvarů, kterým se říká historické romány. Nyní však zabrousil takříkajíc na opačnou stranu, tedy do budoucnosti a napsal román, který se svým tématem silně vztahuje k té nejaktuálnější současnosti. Svou literární cestou v čase vlastně splnil všechny podmínky pořadu Kupředu do minulosti, abychom ho pozvali. Minulost, přítomnost i budoucnost. Martina: Titul vaší poslední knihy zní „Pod znamením půlměsíce – příběhy z Evropy pod vládou islámu“.

Jak by mohla Evropa vypadat pod islámskou nadvládou. Vložit na svůj web. Tahle země není pro muslimy - část I. - Hatem Berrezouga (blog.idnes.cz) Nikdy neříkej nikdy.

Tahle země není pro muslimy - část I. - Hatem Berrezouga (blog.idnes.cz)

Myslel jsem si, že už nebudu psát, ale občas na určité události člověk nemůže nereagovat a mlčet. Když jsem poprvé psal svůj blog, varoval jsem muslimy, že prohlášení jejich náčelníků a duchovních inspirovaných ortodoxními režimy o zavedení paralelního práva atd. bude mít za následek nevyhnutelný vpád policie, jelikož začali útočit na státní struktury. Nebrali mě vážně a říkali, že přeháním a ani ne dva měsíce poté, ÚOOZ konal svou razii. Filip Outrata: Farid Esack: Islámská teologie osvobození. V Jihoafrické republice tvoří muslimové pouhé jedno a půl procenta obyvatel.

Filip Outrata: Farid Esack: Islámská teologie osvobození

„Islámský stát je menší zlo,“ věří přívrženec Da’iš. „Kdyby proti mě seděl někdo z IS, zabil bych ho,“ kontruje irácký student. „To, co se stalo, mě kompletně změnilo.

„Islámský stát je menší zlo,“ věří přívrženec Da’iš. „Kdyby proti mě seděl někdo z IS, zabil bych ho,“ kontruje irácký student

Kdyby tady naproti mně seděl někdo z Da’iš, zabil bych ho,“ říká Johnny KamalFoto: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková. Jakub Patočka: Čekání na kladného hrdinu. Po teroristickém útoku na redakci pařížského satirického časopisu Charlie Hebdo se opět v plné nahotě obnažily slabiny českého politického provozu.

Jakub Patočka: Čekání na kladného hrdinu

Zatímco v západoevropských zemích se různí představitelé veřejného života snažili demonstrovat občanskou jednotu, zahrnující samozřejmě i evropské muslimy, české dění ovládly islamofóbní tirády, v nichž otevřeným rasistům z Okamurova Soumraku zdatně sekundoval prezident Miloš Zeman a předseda ODS Petr Fiala. Česká politická debata, jako by se na pár dní změnila v soutěž, kdo dokáže ve výrocích vůči muslimům zajít dál. Tak kdo je tady demokrat? „Buďme vděční za to, že česká společnost je kulturně i nábožensky stejnorodá, homogenní a uchovejme ji takovou,“ hřímal Tomio Okamura v sobotu 31. ledna na Staroměstském náměstí na demonstraci proti islámu a islámské emigraci.

Odpůrci islamofobie převýšili v Mnichově počtem příznivce Pegidy. 19. ledna 2015 v 21:25 Odpůrci islamofobie přišli s transparenty Mnichov je barevnýFoto: Reuters. Tomáš Halík není Charlie. Novinář by měl umět rozlišit mezi satirou a urážkou, tvrdí. „Ztrácíme svou tvář,“ hodnotí Tomáš Halík dění v EvropěFoto: Jiří Hošek Nejsem Charlie, prohlásil teolog Tomáš Halík v reakci na ty, kteří vyjadřují svou účast se zavražděnými redaktory časopisu Charlie Hebdo prostřednictvím hesla Je suis Charlie, tedy Jsem Charlie. Arabové v Teplicích: Aladdin proti islámu.

Muslimové.cz - Muslimové očima českých školáků. Výzkumný a vzdělávací projekt. Insaan. Češky, které konvertovaly k islámu, se bojí vracet domů. Zažily xenofobní pokřikování, nadávky i fyzické útoky. Proč se z rasismu stává mainstream? Karikatura proroka Mohameda je urážka. Řešil bych ji soudem a osvětou, tvrdí Raed Shaikh.

Lidé v Tunisu se sešli, aby uctili památku zavražděných při útoku na redaktory časopisu Charlie HebdoFoto: ČTK/AP, Hassene Dridi Pochod v Paříži, během kterého si Francouzi i světoví státníci připomněli oběti teroristických útoků ve Francii, svedl vedle sebe křesťany, židy, muslimy, běžné Francouze i politiky. To je podle Raeda Shaikha odpověď těm, kteří tvrdí, že muslimové nemají v Evropě co dělat. Uznává však, že muslimové žijící v Evropě jsou různí. Někteří jsou plně asimilovaní a už byste na nich ani nepoznali, že pocházejí z muslimské země.

„Většina je integrovaná,“ soudí. Hostem byl český muslim Raed Shaikh. Český rozhlas Vltava (archiv - Čajovna) Světla a stíny islámu - Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel - Knihy Dobrovský. Islám a Západ - Luboš Kropáček. Komparativní přístup k islámu a demokracii - Fethullah Gülen webové stránky. Náboženství, zvláště islám, se stalo v minulých letech jedním z nejobtížnějších témat. Eva Pavlíková: Muslimští migranti a český sekulární stát, 2012 - Antikvariát 11. Arabové nejsou jen hluboce věřící muslimové. Štěpán Macháček popisuje život v Egyptě.