background preloader

Romány desiluze

Facebook Twitter

Norman Mailer – Wikipedie. Norman Kingsley Mailer [mejlr] (31. ledna 1923 Long Branch, New Jersey – 10. listopadu 2007) byl americký spisovatel, svými reportážemi a reportážními romány se zařadil k tzv. novému žurnalismu.

Norman Mailer – Wikipedie

Studoval na Harvardově univerzitě. Roku 1942 musel narukovat do americké armády, v letech 1944–1946 se účastnil bojů v Tichomoří. Získal dvě Pulitzerovy ceny. Život[editovat | editovat zdroj] Narodil se v židovské rodině v New Jersey. Dílo[editovat | editovat zdroj] Ve svých románech a reportážích se pokusil kriticky popsat problémy Spojených států. Reportáže: Bílý černoch (The White Negro)Armády noci – text protestující proti válce ve Vietnamu, za knihu získal Pulitzerovu cenu.Oheň na Měsíci – 1970, text o prvním přistání na Měsíci Odkazy[editovat | editovat zdroj] Externí odkazy[editovat | editovat zdroj] Osoba Norman Mailer ve WikicitátechSeznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Norman Mailer. [LD] Joseph Heller - životopis, dílo a citáty. [životopis] [dílo] [odkazy] [citáty] Joseph Heller[1.5.1924-12.12.1999] Americký romanopisec a dramatik Joseph Heller se narodil v newyorkském Brooklynu roku 1923.

[LD] Joseph Heller - životopis, dílo a citáty

Jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska. Během druhé světové války působil v Evropě (na Korsice) u americké bombardovací letky. Heller navštěvoval v letech 1948–1949 Kolumbijskou universitu v New Yorku, poté studoval v Anglii na Oxfordu. Joseph Heller se proslavil hned svým prvním románem Hlava XXII o kapitánu Yossarianovi, v němž se svérázným černým humorem zobrazil absurditu válečné mašinérie (téma války se objevuje rovněž v Hellerově dramatické tvorbě). V následujících prózách již Heller nedokázal překročit vlastní stín - dušezpytným monologem průměrného Američana 60. let, který není schopen uniknout prázdnotě života, satirou na pošetilé úsilí hlavního hrdiny uniknout rodině do sféry politického života, starozákonní látkou ani experimentálním historickým podobenstvím o úpadku umění nedosáhl kvality svého debutu. [LD] Patrick Ryan - životopis. [životopis] [dílo] [odkazy] Patrick Ryan[1916-1989] Patrik Ryan byl anglický prozaik.

[LD] Patrick Ryan - životopis

Narodil se na britském ostrově Isle of Wight rodičům irského původu. Během druhé světové války sloužil v britské armádě, zůčastnil se akcí v Severní Africe, Itálii a Řecku. Po válce se Ryan přestěhoval do Leedsu a během padesátých let pracoval jako manažer v továrně. Nejvíce Ryana proslavila jeho první kniha, protiválečný humoristický román Jak jsem vyhrál válku (How I Won the War, 1963). Patrick Ryan poté napsal několik dalších románů: Hubert Calendar Counts his Blessings (1965), How I Became a Yorkshireman (1967) a Clancy, My Friend, My Friend (1969). John Lennon's Scenes in How I Won the War. Vladimir Vojnovič – Wikipedie. Vladimir Vojnovič (vpravo) přebírá Státní cenu Ruské federace za rok 2000 od tehdejšího prezidenta Vladimira Putina, 12. června 2001 Vladimir Nikolajevič Vojnovič (rusky: Владимир Николаевич Войнович, * 26. září 1932, Stalinabad, nyní Dušanbe) je ruský spisovatel a básník.

Vladimir Vojnovič – Wikipedie

Roku 1980 odešel do emigrace. Dílo[editovat | editovat zdroj] Poezie[editovat | editovat zdroj] Píseň kosmonautůPretendent na trůn Prózy[editovat | editovat zdroj] Ivankiáda – satira na způsob přidělování bytů v RuskuDva kamarádiŽivot a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina – zfilmováno Jiřím Menzelem, v tomto satirickém díle zesměšňuje sovětský způsob vlády.

Související články[editovat | editovat zdroj] Obrázky, zvuky či videa k tématu Vladimir Vojnovič ve Wikimedia Commons. Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina - Život pochází z hovna. Untitled. Po předčasně ukončené docházce na Butler University nakonec Vonnegut vystudoval biochemii na Cornellově univerzitě, strojní inženýrství na Carnegieho technickém institutu a antropologii na Chicagské univerzitě.

untitled

Úctyhodně široký záběr. Do vojenské služby byl povolán uprostřed svých studií na Carnegie Institute of Technology. Vonnegutova matka spáchala rok před koncem války sebevraždu. Tyto zkušenosti měly na pozdější Vonnegutovu tvorbu značný vliv. Po návratu z druhé světové války obdržel řád Purpurového srdce. Roku 2000 bylo zničeno horní patro Vonnegutova Manhattanského domu. Kurt Vonnegut zemřel roku 2007 poté, co mu pád v jeho New Yorkském domě způsobil vážná mozková zranění.

Vonnegut začal psát sci-fi již po návratu domů a stal se oblíbeným autorem vysokoškoláků hlavně v šedesátých letech, mimo jiné pracoval pro školní noviny The Daily Echo. Svůj první román Player Piano (č. Roku 1969 autor vydává svůj pravděpodobně nejlepší román Slaughterhouse-Five (č.