background preloader

Nauka przez zabawę

Facebook Twitter

Gamifikacja (zamiennie grywalizacja lub gryfikacja) to wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach nie będących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania.

Pozwala na skuteczne motywowanie do uczenia się nawet rzeczy uważanych za nudne, żmudne lub rutynowe.
Do najprostszych wykorzystywanych mechanizmów należą współpraca i rywalizacja, pokonywanie kolejnych, osiągalnych poziomów trudności, kolekcjonowanie punktów itd. Coraz częściej wykorzystywana w edukacji dzieci. Gamifikacja: na czym polega ta metoda nauczania? Gamifikacja nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularna, ale coraz więcej nauczycieli wykorzystuje jej elementy, tworząc scenariusze lekcji z uczniami.

Przeczytajcie, na czym polega gamifikacja i jakie korzyści dla ucznia niesie za sobą ten sposób nauczania. Dziecko XXI wieku uwielbia grać. Osoby w wieku od 7 do 12 lat stanowią aż 13 procent wszystkich użytkowników, którzy odwiedzają strony z grami online, co więcej - aż 8 na 10 dzieci w tym wieku odwiedza internet właśnie po to, by pograć. Choć o negatywnym wpływie gier komputerowych i internetowych na najmłodszych powiedziano i napisano już wiele, w grach istnieje również potencjał, który w edukacji dzieci można wykorzystać, i od kilku lat wykorzystuje się, jak najbardziej pozytywnie.

Mowa bowiem o gamifikacji. Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka >> Początki gamifikacji Gamifikacja jest terminem użytym po raz pierwszy w 2002 roku przez brytyjskiego twórcę gier komputerowych Nicka Pellinga. Nie przegap Warto przeczytać Uwaga! Gry edukacyjne – gamifikacja. Gry edukacyjne tworzone dla dzieci i przez dzieci Napisała: Agnieszka Bilska Uczę języka obcego. Od wielu lat obserwuję ludzi w różnym wieku, którzy wkładają mniej lub więcej wysiłku w to, aby móc posługiwać się językiem angielskim. Co roku na pierwszej lekcji, gdy spotykam się z nową grupą, oprócz standardowych pytań o pochodzenie i posiadane zwierzaki domowe, zadaję pytanie:“W jakie grasz gry?”

Ostatnio odpowiedzi się wyraźnie zmieniły, bo słyszę od niektórych dziewcząt, że owszem, grają. Wstyd się przyznać ale sama kiedyś byłam wielkim przeciwnikiem gier . Zaczęłam wtedy szukać odpowiedzi na pytanie, co jest w tych grach, że kształtują w młodych ludziach tak ważne cechy. Kluczową rolę pełni tutaj poczucie posiadania kontroli nad grą. Ta świadomość dodaje pewności siebie i popycha do działania. To co w grach jest ogromnie ważne, to dostosowanie zadań, instrukcji i wymagań do poziomu gracza.

Znam nauczycieli, którzy różne gry stosują w swojej pracy od lat. Źródła i inspiracje: Learning and developing through play. Why Play = Learning. Our children from their earliest years must take part in all the more lawful forms of play, for if they are not surrounded with such an atmosphere they can never grow up to be well conducted and virtuous citizens. --Plato, The Republic 1 Introduction The study of play has a long history. From Plato to Kant, from Froebel to Piaget, philosophers, historians, biologists, psychologists, and educators have studied this ubiquitous behavior to understand how and why we play. Even animals play. Subject Despite the many treatises on play, scholars still find the term elusive.

Whether play is with objects, involves fantasy and make believe, or centers on physical activity, researchers generally agree that from the child’s point of view, eight features characterize ordinary play. Key Research Questions A looming question is whether free play and guided play promote learning or whether they are simply a matter of releasing pent-up energy for young children. Research Context Conclusions Implications.