
Workshop
Get flash to fully experience Pearltrees
s March/April 2011 Trend Briefing covering R.A.K.
Ett vanligt förekommande råd till de företag och organisationer som inte anpassat sig till social media är att de ska börja med att lyssna. Dvs lyssna till de konversationer som äger rum i sociala kanaler kring deras varumärke, produkter eller segment de verkar inom. Till hjälp finns det olika verktyg att köpa som är bra på olika sätt, t.ex Radian6 eller svenska Silverbakk . Emellertid finns det gratismetoder som duger alldeles utmärkt till att börja med. Metoder som också är väl lämpade för att hålla kolla på det personliga varumärket, ditt namn eller din blogg.
untitled
Uppgivna passagerare på Stockholms Centralstation dagen före julafton i fjol då stora förseningar i tågtrafiken skapade kaos. Foto: PONTUS LUNDAHL / SCANPIX Undersökningen utfördes för sjunde året i rad av Hammer & Hanborg och 3500 av Sveriges kommunikatörer deltog för att ge sin syn på branschen. Hela undersökningen med tillhörande svar kommer att presenteras den 22 mars men redan nu har Hammer & Hanborg gått ut med delar av resultatet.
SJ bäst i kommunikationstest
Foto: Stefan Nilsson På klagomålssajten Fairshopping.se kan man lämna synpunkter och klagomål på företag. I prinicip alla publika företag svarar idag sin kunder som en del i deras arbete med sociala medier och kundvård. Det gjorde även SJ fram till 2010. Innan dess var företaget aktivt i forumet och svarade på i princip alla inlägg, dessutom med riktigt bra betyg från besökarna. Det är nu därför SJ tilldelas den – inte helt åtråvärda – utmärkelsen Årets Struts. – Det känns populistiskt att kritisera SJ och det är trist att ge sig på någon som ofta får höra om sina brister, men likväl är det så att de valt att inte svara kunderna som klagat på dem på sajten och därför blivit valda till ”strutsigast företag” av besökarna och Årets Struts-jury, säger Fairshoppings vd Pål Burman i en kommentar.
SJ Årets Struts
Helen Alfvegren | Guide till Twitter
I går skickade jag ett mail fullt med länkar till min kollega inför en föreläsning som han ska ha. Egentligen skulle jag sammanfatta hur svenska företag jobbar med sociala medier, kundservice, varumärkestänk, kampanjer, tävlingar mm, men det gick lite överstyr. Jag surfade runt, kollade upp smarta länkar som delats på Twitter, bläddrade bland mina sparade tips på Delicious och scrollade igenom mina stjärnmärkta tweets och hittade en hel del tips och inspiration.
Smarta sociala medier länkar | Helen Alfvegren
Så drar du nytta av kundens position
Försäljning: Börja med ett 0-värde och mät försäljning före och efter en kampanj eller en satsning på närvaro. Varumärke: Mät varumärkeskännedom genom exempelvis interaktionsgrad, antal kommentarer, bloggposter samt genom att fråga kunderna i undersökningar. Analysera resultaten enligt företagets rådande varumärkesanalyser. Mätbegrepp i sociala medier:

