background preloader

Grammatikhelheter

Facebook Twitter

KURSER. 1. PARTITIV - SUBJEKT, OBJEKT, PREDIKATIV (predikatsfyllnad) (poikaa, poikia) Partitivformen är en mycket vanlig kasusform i finskan och många tycker att användningen av den hör till de svåraste sakerna i finska grammatiken. Subjektet, objektet och predikatsfyllnaden står ofta i partitiv och dessutom står t. ex. attribut till räkneord och andra mängdord i partitiv (partitivattribut). Om dessa satsdelar alltid stod i partitiv, skulle saken vara enkel. Den stora frågan lyder alltså: när skall partitiv användas? Gemensamt för alla partitivfallen (poikia) är att partitiv anger något obestämt eller okänt (=inte tidigare nämnt) och nominativ (ackusativ) något bestämt, alltså att man vet vilka gossar det är fråga om.

Predikatsfyllnaden anger i det här fallet närmast tillhörighet till gruppen "deras gossar". MÄRK att subjektet inte kan stå i partitiv, om satsen har objekt eller predikatsfyllnad, då används alltså alltid nominativ: Pojat pelaavat palloa. Harjoitukset - ConLexis. Voit opiskella sanakirjan sanojen käyttöä näiden harjoitusten avulla. Harjoitusten kysymykset ovat oikeaa, autenttista kieltä. Ne opettavat, miten sanoja tavallisesti käytetään toisten sanojen kanssa. Vastauksissa on mahdollista käyttää vain sanakirjassa esiintyviä sanoja. Opiskele sanasivu (ja harjoituksen ohjeen mukaan vierussanat, synonyymit tai antonyymit) ennen harjoituksen tekemistä. Harjoituksessa keltaisella näkyvät sanat ovat linkkejä harjoituksessa tarvittaviin sanoihin. Suomen kielen harjoituksia netissä 11. Finnish Grammar - Plural Stem. 1 Introduction The plural stem is used to form the plural of the translative, inessive, elative, adessive, ablative, allative, abessive, and instructive. 2 Formation The plural stem is formed with the aid of the genitive stem.

The plural stem always includes a plural marker i. In the inflection examples below, the inessive endings have been separated from the stem by a hyphen. A good knowledge of consonant gradation and vowel change i ~ e is of great use. 2.1 Words that end in a vowel a) Words that end in a single a If a word ends in a single a, there are two ways of forming the plural stem. Otherwise, the last letter a of the genitive stem is replaced by o, and the plural marker i is attached after it. The previous rule is also applied to all words with three or more syllables no matter which vowels there are in the preceding syllables. b) Words that end in a single ä If a word ends in a single ä, the plural stem is formed by replacing ä by the plural marker i. c) Words that end in i 3 Usage.

Genitiv pluralis Random Finnish. Plural genitive can be a bit tricky, but here's a great link explaining how it's formed. I would't worry too much about the details. I usually suggest that my students would memorize 20 plural genitives that they need the most, and then just play it by the ear with other words. Plural genitive expresses the ownership: lasten vaatteet - children's clothesmiesten vessa - men's toiletnaisten vuoro - women's turnpotilaiden omaiset - the family members of the patientskavereiden kanssa - with friendsystävien luokse - to friends' placetyttöjen jälkeen - after the girlspoikien vieressä - next to the boyssuomalaisten mielestä - in Finnish people's opinionasiakkaiden takia - because of the customers The personal pronouns behave like this: Meidän automme - Our carTeidän asuntonne - Your apartmentHeidän kotinsa - Their home These are the same expressions in spoken language:Meiän autoTeiän asuntoNiien koti.

Imperfekt bildandet Random Finnish. Here's a post about the past tense and the perfect tense in Finnish. Usually Finnish learners use too much imperfekti in situations where they should use perfekti. Imperfekti is used when something happened in the past and is now finished. Sometimes there is a word expressing when it happened, but not necessarily. In all these examples, the verb is ostaa, to buy. Mä ostin eilen uuden auton. - I bought a new car yesterday. Perfekti is used in many situations: 1. Kalle on ostanut uuden auton. - Kalle has bought a new car.

Mitä sä söit? Mä en lukenut tätä kirjaa eilen. - I didn't read this book yesterday. Grammatik Hyvin menee, kpl 11-22. 4:e temaformen. TIETOISKU! Imperatiivi +objekti TIETOISKU! Passiivi + objekti TIETOISKU! Ajan ilmauksia TIETOISKU! Adjektiivin käytöstä TIETOISKU! Monikon partitiivi TIETOISKU! TIETOISKU! Imperatiivin muodostusohje Imperatiivi eli käskymuoto (yksikön toinen persoona) muodostetaan verbin taivutusvartalosta eli muodosta, johon persoonapääte lisätään (ostaa: ostan; osta- on taivutusvartalo, -n persoonapääte).

Osalla verbeistä on kahta erilaista taivutusvartaloa eli heikon ja vahvan asteen taivutus (yleensä k:n, p:n tai t:n sisältäviä verbejä, esim. odottaa: odotan, odotat, hän odottaa, odotamme, odotatte, he odottavat). Jos muistat miten taivutat verbin minä-muodossa, saat käskymuodon helposti. Esimerkkejä: ostaa : ostan > osta! Objekti on käskymuodon jälkeen yleensä perusmuodossa. Ainesanat ja tietyt verbit vaativat objektin partitiivimuodossa. TIETOISKU! Passiivilauseen objekti on yleensä perusmuodossa. Esimerkki: Asiakastyö tehdään huolellisesti. TIETOISKU! Lukusanoja, ajan ilmauksia, hintoja A. B. C. D. Tidsuttryck. Venla - Finnish Grammar. Ordklasser tabell.

Rektiot. No niin. Tässä tulee ensin kooste erilaisista verbeistä, jotka on jaoteltu rektion mukaan. Verbejä on laitettu ryhmiin merkitykseltään samankaltaisten verbien kanssa. joutua hakeutua kerääntyä keskittyä kokoontua kotoutua mahtua osallistua loppua pysähtyä päättyä sijoittua rajoittua kuulua sisältyä haudata liittää liittyä sijoittaa pysäköidä jättää jäädä piiloutua unohtua tehota vaikuttaa keskittää kohdistaa kohdistua puuttua verrata viitata herätä kaatua kuolla sairastua pystyä kyetä ruveta ryhtyä palata päästä päästää saattaa törmätä ehtiä oikeuttaa uskoa syyllistyä vedota perustua pyrkiä yllyttää ihastua kiintyä kyllästyä rakastua pettyä väsyä paneutua perehtyä tutustua syventyä valmistautua alistua asennoitua erikoistua omistautua sekaantua sitoutua sopeutua soveltua suhtautua tarttua tottua tyytyä yhtyä ylettyä erota erottaa erottua löytää löytyä hakea etsiä haaveilla nauttia unelmoida hermostua huolestua järkyttyä piristyä innostua kiinnostua suuttua yllättyä selvitä selviytyä luopua irrota vapautua myöhästyä huolehtia muistuttaa kiittää sopia päättää jutella puhua kertoa valittaa väitellä.

Vokalharmoni. Vokalharmoni, inom finska språket, är ett system som bestämmer vilka vokaler som kan förekomma i ord och dess olika ändelser. För att förstå systemet får man först dela in alfabetets vokaler i två grupper: a, o och u i den första gruppen; y, ä och ö i den andra. Vokalerna e och i kan vi kalla för neutrala. Så, vad har vokalharmonin för egentlig funktion i det finska språket? Med de två tidigare nämnda vokalgrupperna i åtanke, kan man se att det finns inte ett enda icke-sammansatt ord i finskan där vokaler från de två grupperna blandas. För en person med finska som modersmål kan det således vara svårt att uttala ord från andra språk där vokalharmoni saknas. För den som lär sig finska är vokalharmonin till en början kanske krånglig att lära sig, men när man väl är införstådd med hur den fungerar blir den snarare en tillgång.

Vid sammansättningar av ord kan man förstås inte tillämpa vokalharmonin på hela det sammansatta ordet, men den gäller fortfarande för varje delord. Finnish grammar 4: Black Story. Finnish grammar 3: nouns, local cases. The Finnish Teacher - Home. Nominityypit - harjoitus. Stadieväxling i verb. Vokaaliharmonia. Verbien aikamuodot. Finnish Grammar - Cases. 1 Introduction A case is an inflection of nouns, adjectives, pronouns, numerals, infinitives, participles, and adverbs. Many cases are similar in function to English prepositions.

In Finnish, there are 15 cases which can be divided into five groups, each of which consists of three cases. Basic cases include nominative, genitive, and accusative, general local cases include partitive, essive, and translative, interior local cases include inessive, elative, and illative, exterior local cases include adessive, ablative, and allative, and means cases include abessive, comitative, and instructive. In addition, there is also a lot of adverbial cases whose usage is limited to a small number of words. Therefore, these forms are usually regarded as adverbs. 2 Inflectional Stems Case suffixes cannot usually be added directly to the nominative stem, but a word stem is affected by several changes, the most important of which are consonant gradation and vowel change i ~ e. Inflectional stems include.

Personliga verbformer | WordDive Grammar. Railin suomen kielen harjoituksia. ZaippuakauppiaZ. Vokalharmoni. Stadieväxling film. Perunakellari. Ekenäs grammatik. OBJEKTET. Moi-bokens hotpots. Stadieväxling. Finska (på ryska) Objektet. Objektet i bilder. Verkkotehtäviä. Vokalharmoni. Kielitestit Kuopio. Stadieväxling. Virtuoosi övningar. S2 - övningar på pdf.

Mai Frick. Suomen kielioppia ja harjoituksia Tervetuloa suomen kieliopin ihmeelliseen maailmaan! Taulukossa on harjoituksia ja kielioppisivuja, joita olen käyttänyt eri suomenkursseilla. Aiheet ovat suurin piirtein siinä järjestyksessä, jossa olen yleensä käsitellyt niitä. Useimmilla kielioppisivuilla on myös pieniä harjoituksia. Sivut ovat .html, .pdf tai .doc -muodossa. PDF-tiedostoja varten tarvitset Adobe Acrobat Reader -ohjelman. Harjoituksia on myös kotisivulla Lue myös Suomen ja Viron tapakulttuureista ja Kuvataiteen keinot kieltenopetuksessa - suomea piirtämällä ja maalaamalla. Aavi Avuliaan kotisivu - oppikirjaan Soome keel iseõppijale liittyviä tehtäviä. Takaisin kotisivulle www.web.zone.ee/frick Kirjoita minulle mai.frick[at]gmail.com! Kielitestit. Kielitaso 1 ja 2. Suomea Ole hyvä. Finnish Grammar.

This site is dedicated to novice Finnish speakers everywhere. I hope to make this page as simple as possible to use, since learning all the rules of the Finnish grammar is hard enough. If you have any suggestions, please feel free to send me mail. NB. If you come across any pound signs (#), it means that I couldn't think of how it should be in English, occasionally it means that I don't know what it means in Finnish.

I hope to replace the pounds signs in the near future. Thanks for everyone's support. In addition, I apologize for the pages on possessive suffixes that I had promised as I haven't gotten them to a state that I would consider them ready. As I promised ages and ages ago, I am putting up a basic vocabulary section that will contain various lists in various languages. And, just for fun, here are two other Finno-Ugric vocabulary lists that I've made over the years. Grammar - Finnish for Busy People.