background preloader

Technology & Science

Facebook Twitter

Why Rivers Curve. Michio Kaku: The Universe in a Nutshell. Mitomani Nedir, Mitomani Hastalığı Nedir? Mitomani'nin Anlamı Nedir? 20 Ekim 2014 20:23. Mitomani Nedir?

Mitomani Nedir, Mitomani Hastalığı Nedir? Mitomani'nin Anlamı Nedir? 20 Ekim 2014 20:23

Mitomani, kişilerde kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. Bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Zaman içinde kendi vicdanlarından uzaklaşmaya başladıkça, gerçek bir varlık elde etmek amacıyla yalan söylemeye devam ederler. Çevrenizde suçluluk psikolojisiyle hareket ederek, suçunu bastırmaya çalışan kişiler vardır. Mitomani özellikleri nelerdir? Bu kişiler çoğu zaman yalan söylediklerinin farkında olur, ancak bazen yalanlarına kapılabilirler. Mitomani nasıl tedavi edilir? Bu kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden, tedavi olmayı istemez. Mitomaniye zemin hazırlayan psikiyatrik sorunlar nelerdir?

Kişilik bozuklukları Narsistik bozukluklar Asosyal kişilik yapısı Çocukluk dönemlerinde istismara uğramak Histerik kişilik yapısı Mitoman kişiler basit şeylerde ve gereksiz yerlerde yalana başvururlar. Neden Oğluma Asla Zeki Olduğunu Söylemeyeceğim? Why we love repetition in music. Library Genesis Project : Welcome. 21 GIFs That Explain Mathematical Concepts. “Let's face it; by and large math is not easy, but that's what makes it so rewarding when you conquer a problem, and reach new heights of understanding.”

21 GIFs That Explain Mathematical Concepts

Danica McKellar As we usher in the start of a new school year, it’s time to hit the ground running in your classes! Math can be pretty tough, but since it is the language in which scientists interpret the Universe, there’s really no getting around learning it. Check out these gifs that will help you visualize some tricky aspects of math, so you can dominate your exams this year. Ellipse: Via: giphy Solving Pascal triangles: Via: Hersfold via Wikimedia Commons Use FOIL to easily multiply binomials:

Japonlar neden tersler? Sadece Japonlar mı?

Japonlar neden tersler?

Batı’dan bakarsanız, tüm Doğulular terstir. Doğu’dan bakana da Batılı ters elbette. Doğu’nun yazıları sağdan sola ilerler mesela. Batılının nedensellik ilkesi peşinde koşuşturan aklına karşılık, Doğulu “rastlantısallık” der, oturur, bakar yüzüne. Bu tersliğin göstergelerine dair pek çok gözlemimiz vardır kuşkusuz. How the zebra got its stripes, with Alan Turing. In 1952 a mathematician published a set of equations that tried to explain the patterns we see in nature, from the dappled stripes adorning the back of a zebra to the whorled leaves on a plant stem, or even the complex tucking and folding that turns a ball of cells into an organism.

How the zebra got its stripes, with Alan Turing

His name was Alan Turing. Öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler - #44885300. X to Close — Solve for X. X’s are everywhere in user interface (UI) design.

X to Close — Solve for X

Understanding Turkey: Lack of interpersonal trust. It was one of those normal evenings during my last months in Turkey.

Understanding Turkey: Lack of interpersonal trust

Türk müsünüz? Artık bu soruya cevap vermeniz eskisi kadar kolay olmayacak.

Türk müsünüz?

Bu yazıyı okuduktan sonra “Evet ben Türküm, Kürdüm, Arabım…” demeden önce epey düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer aşırı milliyetçi görüşleriniz varsa baştan uyarıyorum, yol yakınken geri dönün, okumayı hemen bırakın, mavi hapı alın ve eski halinizde devam edin. Yok, eğer kırmızı hapı alırsanız, unutmayın ki hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak… Yedi yıl önce National Geographic tarafından başlatılan ‘genom’ projesi için DNA örneği gönderdiğimde henüz Türkiye’nin genetik yapısı üzerine bir yazı kaleme almak için çok erkendi.

Ancak genetik bilimi oldukça hızlı ilerledi, 2007’de insanoğlunun gen haritası çıkarıldı ve bugün artık milletlerin akrabalık ilişkilerini belirleyecek yeterli bilgiye sahip durumdayız. Gen testlerinin sonucuna göre ilk erkek bundan 60 ila 80 bin yıl önce Afrika’da, bugünkü Kenya-Etiyopya civarında yaşadı. Bu şemada yalnızca Avrupa’da yoğun olarak görülen haplogruplar belirtilmiştir. (Eupedia.com) Koalalar Neden Ağaca Sarılıyor? - bianet. Koalaların neden ağaca sarıldığı açıklığa kavuştu.

Koalalar Neden Ağaca Sarılıyor? - bianet

Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacılar, koalaların vücut ısılarını nasıl düzenlediğini araştırırken, doktora öğrencisi Natalie Briscoe, koalaların hava serinken ağaçların yüksek kısımlarında durduğunu, hava ısındığında ise aşağı indiklerini fark etti. Dr. Michael Kearney, koalaların ağacın alçak kısımlarına sarıldığında kol ve bacakları yana açılmış olarak durduklarını ve bunun pek konforlu gözükmediğini anlattı. Daha sonra ağaç gövdelerinin ısısı ölçüldü ve hava 39 derecelere çıktığında, ağaç gövdelerinin ısısının havadan yedi derece daha düşük olduğu ortaya çıktı. Ardından hava sıcaklığının çok yüksek olduğu günlerde termal kameralarla yapılan çekimler, koalaların vücut ısılarını dengelemek için ağaca sarıldığını gösterdi. AFRİKADA SU NASIL BULUNUR ? BELGESEL. Koşma arzumuz nereden geliyor? - TED Haberleri. Liter of Light. Plastic bottle light "Plastic bottle 60-watt light" -Panasonic ecoideasnet.

How Wolves Changed an Entire Ecosystem. This Programmable 6,000-Part Drawing Boy Automata is Arguably the First Computer and It Was Built 240 Years Ago. The Writer was built in the 1770s using 6,000 moving parts by Pierre Jaquet-Droz, his son Henri-Louis, and Jean-Frédéric Leschot Designed in the late 1770s this incredible little robot called simply The Writer, was designed and built by Swiss-born watchmaker Pierre Jaquet-Droz with help from his son Henri-Louis, and Jean-Frédéric Leschot.

This Programmable 6,000-Part Drawing Boy Automata is Arguably the First Computer and It Was Built 240 Years Ago

Jaquet-Droz was one of the greatest automata designers to ever live and The Writer is considered his pièce de résistance. Klemens Torggler's Kinectic Door. Swedes Develop Invisible Bike Helmet. Courses. (1/4) Dawkins: Sex, Death and The Meaning of Life / 1. Bölüm: GÜNAH (Türkçe Altyazı) Richard Dawkins Çocuklardaki İnanma Eğilimini Gösteriyor. Frans de Waal: Moral behavior in animals. What percentage of your brain do you use? - Richard E. Cytowic.