background preloader

Phishing

Facebook Twitter

Phishing - A.Bożek, M.Brach-Niedziela

Index. Dlaczego phishing działa i jak go uniknąć. Przegląd cyberzagrożeń finansowych w okresie świątecznym 2016 - SecureList.pl. W listopadzie zeszłego roku przeprowadziliśmy krótką analizę krajobrazu zagrożeń w okresie świątecznym – od października do grudnia w 2014 i 2015 roku – aby stwierdzić, czy liczba cyberataków finansowych w tym czasie różni się od tej, jaką zwykle odnotowujemy w ciągu roku.

Przegląd cyberzagrożeń finansowych w okresie świątecznym 2016 - SecureList.pl

Z analizy retrospektywnej wynika, że odsetek ataków phishingowych w tym okresie był wyższy niż średnia roczna. Dynamika ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania finansowego również wyraźnie wskazywała, że w 2014 i 2015 roku przestępcy zorganizowali swoje kampanie w taki sposób, aby miały miejsce mniej więcej w okresie od Black Friday do Cybernetycznego Poniedziałku jak również Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na podstawie tych danych sformułowaliśmy następującą prognozę: w analogicznym okresie świątecznym w 2016 roku nastąpi wzrost liczby cyberataków. Teraz, gdy okres świąteczny już za nami, pora sprawdzić, jak trafna była ta prognoza.

Liczby. Łowcy haseł w akcji. Phishing - jak się przed nim uchronić? Często bagatelizujemy zagrożenia, jakie niesie korzystanie z bankowości online czy robienie zakupów w sieci.

Łowcy haseł w akcji. Phishing - jak się przed nim uchronić?

A tymczasem hakerzy mogą jedną sztuczką uzyskać pełen dostęp do naszego konta, karty kredytowej czy innych wrażliwych danych. Tak działa phishing, czyli najpopularniejsza metoda wyłudzania danych w internecie. Jak działa i jak się przed nią chronić? Wyłudzanie online, czyli czym jest phishing? Według definicji phishing (nazwa wywodzi się ze zbitki słów „fishing” [wędkowanie] i „phreaking” [oszukiwanie systemów telekomunikacyjnych]) to metoda oszustwa internetowego polegająca na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję (dobrze znaną użytkownikowi, wzbudzającą zaufanie), tylko po to by wyłudzić osobiste dane od użytkownika, takie jak dane logowania, dane kont bankowych, szczegóły na temat karty kredytowej, wrażliwe informacje itp.

Nielegalnie - Odc. 1 czyli "Phishing na stronach w internecie" Czym jest phishing? [Komisariat] Ator na Szybko #9 - Phishing Allegro - Uważaj by nie stać się współwinnym przestępstwa. Ciekawy przykład phishingu. Piękny przykład phishingu pokazał dziś poncki.

Ciekawy przykład phishingu

Skopiowałem obrazek na wszelki wypadek, gdyby zechciał zaginąć gdzieś w odmętach sieci. Proponuję przeczytać tekst do końca i chwilę zastanowić się nad tym, czy dalibyście się nabrać. Mam nadzieję, że odpowiedź na postawione wcześniej pytanie brzmi nie i nie wynika to wyłącznie z owych "programatorów". Obawiam się jednak, że spora część populacji jest podatna nawet na taki atak. A ten przykład dość dobrze nadaje się do pokazania dlaczego tak jest.

Co on przedstawia? 35,70% (zielony niebieski),23,40% (niebieski zielony), Te dwie wartości łącznie generują prawie 60% wyświetleń tego bloga. Ten przykład pokazuje, że ludzie chcą łamać WEP i chcą łamać hasła. Ktoś może powiedzieć, że takich naiwnych jest garstka. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W ramach ciekawostki: Polowanie na „mugu”, czyli jak Afrykanie oszukują Polaków. . (...) Robi wrażenie? Ataki phishingowe na klientów mBank i iPKO - co to jest phishing i jak nie dać się okraść - Softonet.pl. W ostatnich godzinach miały miejsce dwa ataki phishingowe na klientów dużych polskich banków internetowych - mBank oraz iPKO.

Ataki phishingowe na klientów mBank i iPKO - co to jest phishing i jak nie dać się okraść - Softonet.pl

W obu próbach, przeprowadzonych najprawdopodobniej przez tę samą grupę cyberprzestępców, wykorzystano dość prymitywną metodę polegającą na przekierowaniu użytkowników na fałszywe strony internetowe banków za pomocą linka w mailu informującym o otrzymaniu ważnej wiadomości, do przeczytania której niezbędne jest zalogowanie się do serwisu transakcyjnego.W naszym artykule opisujemy wykorzystany przez przestępców mechanizm oszustwa, tłumaczymy także, co to jest phishing i jak nie dać się okraść. Jako pierwsza przeprowadzona została próba ataku na klientów mBanku. Mail, którego otrzymała również nasza redakcja wyglądał następująco.

Na liście wiadomości otrzymanych jako nadawca maila wskazany jest mBank, natomiast wystarczy spojrzeć na faktyczny adres, spod którego wiadomość została wysłana. Wątpimy, żeby bank wysyłał swoje wiadomości z takiego adresu. A prawdziwa - tak. Przykłady ataków phishingowych. Phishing czyli wyłudzenie poufnych danych poprzez podszycie się pod wiarygodną osobę lub instytucję to dosyć częsta praktyka.

Przykłady ataków phishingowych

Wyniki przeprowadzonej pod koniec 2012 roku kampanii „Nie daj się okraść – chroń swoją tożsamość” obnażyły zatrważające fakty. Okazuje się, że już co szósty Polak padł ofiarą wyłudzenia danych, co wiązało się najczęściej z utratą pieniędzy (przejęcie konta bankowego). Lekcja 21: Przykład - phishing na formatce logowania. UWAGA: przykład ten ostatecznie służy do demonstracji dwóch różnych problemów: phishingu na formatce logowania,session fixation,

Lekcja 21: Przykład - phishing na formatce logowania

Przykłady phishingu z codziennej poczty. Ataki phishingowe na konta pocztowe w Uniwersytecie trwają.

Przykłady phishingu z codziennej poczty

Aby ułatwić użytkownikom rozpoznawanie mejli, realizujących phishing, pokazujemy poniżej kilkanaście przykładów. Pamiętaj: jeśli otrzymasz taki lub podobny mejl, wzywający Cię do podania na stronie WWW lub wysłania Twojego hasła – zignoruj go. DASiUS stara się przeciwdziałać rozpowszechnianiu phishingu, jednak zawsze znajdzie się zła treść, której nasze filtry nie zakwalifikują jako phishing. Wtedy jedyną obroną jest rozsądne zachowanie zaatakowanego użytkownika – zignorowanie próby wyłudzenia hasła. Poznaj teraz przykłady phishingu – unikniesz później problemu! Webnews Od us.edu.pl Obsługi Klienta tę wiadomość z us.edu.pl Pragniemy poinformować, że jesteśmy Usuwanie wszystkich starych konta e-mail aby utworzyć więcej miejsca dla nowe konto, Aby zapobiec konta e-mail od zamknięcia się, prosimy o podanie.

Użytkownik: Hasło: Data urodzenia: Wysłane informacje do: …….. us.edu.pl Online Wydział Username: Password: Dear Webmail User,