background preloader

Hejt w sieci

Facebook Twitter

Co to znaczy hejt i hejter? Hejter Jest to osoba, generalnie rzecz ujmując, niezgadzająca się na wiele rzeczy lub tematów.

Co to znaczy hejt i hejter?

Hejterem może być ktoś kto np: anonimowo bierze aktywny udział w rozmowach na jakiś temat, na forach internetowych, pisze różne komentarze wszędzie itp. Hejterzy mogą się dzielić na co najmniej 2 typy – wyrachowanych intelektualnych twardzieli którzy anonimowo lub jawnie wyrażają swoje opinie na dany temat. Dyskutują, próbują dojść do jakiegoś meritum, wykładają jakieś racjonalne dowody na poparcie własnych tez. Często mogą to być ludzie którzy np: nie wierzą we wszystkie obietnice polityków itp. i nie wstydzą się o tym rozmawiać. Hejt Jest to spolszczona nazwa angielskiego słowa „HATE” co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „nienawiść”. Hejt pisemny Onegdaj nazywany grypsem, wrzutą jakąś, obraźliwy wpis np: w komentarzach na YouTube, teraz możemy i coraz częściej nazywamy hejtem lub hejtami. Hejt werbalny Jest to nic innego jak wyrażanie naszej negatywnej opinii na dany temat za pomocą słów. „Jednego Pedała w rurkach mniej”, po samobójstwie 14-latka Dominika Szymańskiego przemoc trwa w sieci - tvp.info.

14-letni Dominik Szymański z Bieżunia (woj. mazowieckie) w maju popełnił samobójstwo.

„Jednego Pedała w rurkach mniej”, po samobójstwie 14-latka Dominika Szymańskiego przemoc trwa w sieci - tvp.info

Zaszczuty przez rówieśników nastolatek powiesił się na sznurówkach od butów. Mimo tragedii poziom agresji w niektórych środowiskach nie opadł. W mediach społecznościowych powstają profile upamiętniające chłopca, ale nie brakuje też nienawistnych, homofobicznych wpisów użytkowników, którzy w jawny i otwarty sposób cieszą się ze śmierci nastolatka. Powstają nawet fanpage'e o brutalnych nazwach typu „Dominik Szymański dobrze, że zdechł”.

SzybkaPapuga.pl - czy usunięcie mowy nienawiści z sieci jest możliwe? #ryjkuzniara. Oficjalna polska strona Disneya. SzybkaPapuga.pl - co się dzieje po otrzymaniu zgłoszenia? Hejt Alert: Agresja zwraca uwagę /wywiad/ Dlaczego w internecie niektóre osoby przechodzą na ciemną stronę mocy?

Hejt Alert: Agresja zwraca uwagę /wywiad/

Rozmawiamy z dr hab. Aliną Naruszewicz-Duchlińską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zjawiskiem hejtingu zajęła się od strony naukowej. Jakiś czas temu ukazała się jej książka "Nienawiść w czasach internetu". Iwona Szajner: Przejawy nienawiści w internecie to temat ciekawy dla językoznawcy? Dr Alina Nauruszewicz-Duchlińska: Oczywiście! I co Pani zaobserwowała? Takie zachowania ułatwia anonimowość i poczucie bezkarności. Czy w ostatnich miesiącach hejting się nasilił? Wydaje mi się, że hejt jest mniej więcej na stałym poziomie, ale na pewno zwiększyło się zainteresowanie nim – w mediach panuje teraz coś w rodzaju mody na krytykę hejtingu. Hejtowanie hejtingu? Tak, sporo w tym hipokryzji, np. w niektórych programach telewizyjnych, oficjalnie krytykując hejterstwo, jednocześnie zamieszcza się na pasku "breaking news" bardzo złośliwe komentarze widzów. Jakie zjawiska czy wydarzenia Polacy najczęściej hejtują? Jak chronic dziecko w sieci.

Hejt w internecie - podstawa dochodzenia roszczeń - eGospodarka.pl - Prawo dla biznesu. W ostatnim czasie w mediach często poruszany jest temat hejtu w internecie.

Hejt w internecie - podstawa dochodzenia roszczeń - eGospodarka.pl - Prawo dla biznesu

Coraz częściej pada też pytanie: kiedy mamy do czynienia z hejtem, a kiedy ze zwykłą niepochlebną opinią? Nawet sądy miewają problemy z określeniem, czy w danej sytuacji doszło do naruszenia prawa. Może się bowiem okazać, że w jednym przypadku ten sam komentarz będzie oceniany jako hejt, za który grozi odpowiedzialność karna, a innym razem jako dopuszczalna krytyka. W orzecznictwie podkreśla się, że język sieci odbiega od standardów przyjętych w innych środkach komunikacji, bywa też bardziej dosadny. Poniżej 5 najważniejszych rzeczy, które pozwolą lepiej zrozumieć zjawisko hejtu. 1) Hejt internetowy jest tym samym, czym nienawiść wyrażana w świecie realnym Wielu użytkowników sieci obraża innych z głębokim przekonaniem, że ich zachowanie jest i będzie bezkarne, a „hejt w internecie” to osobne zjawisko, niemające nic wspólnego z „wyzwiskami w realu”.

Fot. nickylarson974 - Fotolia.com 2) W sieci nikt nie jest anonimowy.