background preloader

Hejt w sieci

Facebook Twitter

Hejt- To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści.

Co to znaczy hejt i hejter? Hejter Jest to osoba, generalnie rzecz ujmując, niezgadzająca się na wiele rzeczy lub tematów.

Co to znaczy hejt i hejter?

Hejterem może być ktoś kto np: anonimowo bierze aktywny udział w rozmowach na jakiś temat, na forach internetowych, pisze różne komentarze wszędzie itp. „Jednego Pedała w rurkach mniej”, po samobójstwie 14-latka Dominika Szymańskiego przemoc trwa w sieci - tvp.info. 14-letni Dominik Szymański z Bieżunia (woj. mazowieckie) w maju popełnił samobójstwo.

„Jednego Pedała w rurkach mniej”, po samobójstwie 14-latka Dominika Szymańskiego przemoc trwa w sieci - tvp.info

Zaszczuty przez rówieśników nastolatek powiesił się na sznurówkach od butów. Mimo tragedii poziom agresji w niektórych środowiskach nie opadł. W mediach społecznościowych powstają profile upamiętniające chłopca, ale nie brakuje też nienawistnych, homofobicznych wpisów użytkowników, którzy w jawny i otwarty sposób cieszą się ze śmierci nastolatka. Powstają nawet fanpage'e o brutalnych nazwach typu „Dominik Szymański dobrze, że zdechł”. SzybkaPapuga.pl - czy usunięcie mowy nienawiści z sieci jest możliwe? #ryjkuzniara. Oficjalna polska strona Disneya. SzybkaPapuga.pl - co się dzieje po otrzymaniu zgłoszenia? Hejt Alert: Agresja zwraca uwagę /wywiad/ Dlaczego w internecie niektóre osoby przechodzą na ciemną stronę mocy?

Hejt Alert: Agresja zwraca uwagę /wywiad/

Rozmawiamy z dr hab. Aliną Naruszewicz-Duchlińską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zjawiskiem hejtingu zajęła się od strony naukowej. Jak chronic dziecko w sieci. Hejt w internecie - podstawa dochodzenia roszczeń - eGospodarka.pl - Prawo dla biznesu. W ostatnim czasie w mediach często poruszany jest temat hejtu w internecie.

Hejt w internecie - podstawa dochodzenia roszczeń - eGospodarka.pl - Prawo dla biznesu

Coraz częściej pada też pytanie: kiedy mamy do czynienia z hejtem, a kiedy ze zwykłą niepochlebną opinią? Nawet sądy miewają problemy z określeniem, czy w danej sytuacji doszło do naruszenia prawa. Może się bowiem okazać, że w jednym przypadku ten sam komentarz będzie oceniany jako hejt, za który grozi odpowiedzialność karna, a innym razem jako dopuszczalna krytyka. W orzecznictwie podkreśla się, że język sieci odbiega od standardów przyjętych w innych środkach komunikacji, bywa też bardziej dosadny. Poniżej 5 najważniejszych rzeczy, które pozwolą lepiej zrozumieć zjawisko hejtu.