background preloader

Űr

Facebook Twitter

55 Cnc e – a Spitzer-űrtávcső először örökítette meg egy szuperföld hősugárzását. Első alkalommal sikerült közvetlenül megmérni egy szuperföld hősugárzását. A megfigyelés fontos lépés a Naprendszeren kívüli bolygók és a Földön kívüli élet lehetőségének vizsgálatában. Bár nem lakható bolygó, ez az első alkalom, hogy egy szuperföld (tehát a mi bolygónkhoz hasonló, de nála valamivel nagyobb méretű és tömegű) égitest sugárzását közvetlen megörökítették. Ez továbbá a legkisebb exobolygó, amelynek sugárzását eddig közvetlenül sikerült megmérni. A Spitzer-űrtávcső segítségével megtett lépés fontos az exobolygók és a Földön kívüli élet lehetőségének vizsgálatában.

Az 5 Cnc e jelű objektum közel kétszer akkora és nyolcszor nagyobb tömegű, mint a Föld, és központi csillagát mindössze 18 óra alatt kerüli meg. Ezúttal az infravörös tartományban észlelő Spitzer-űrtávcsővel sikerült a bolygóról kibocsátott hősugárzást detektálni. A mérés nyomán kiderült, hogy az exobolygó viszonylag sötét, napsütötte oldala 2000 K hőmérsékletű, tehát igen forró. Szuper-nagytömegű fekete lyuk szétszakított és elnyelt egy csillagot egy távoli galaxisban.

Minden korábbinál részletesebben sikerült megfigyelni, amint egy szuper-nagytömegű fekete lyuk szétszakított, majd bekebelezett egy hozzá túlságosan közel merészkedő csillagot. A mérések alapján első alkalommal derült ki, milyen típusú és méretű csillag zuhant a fekete lyukba. Soha korábban nem sikerült egy csillag pusztulását olyan részletességgel megfigyelni, mint amiről a Nature legfrissebb számában beszámolnak Suvi Gezari (Johns Hopkins University) és kollégái.

A kutatók részletes leírást és modellszámítást közöltek egy olyan eseményről, amikor egy csillag egy galaxis centrumában lévő szuper-nagytömegű fekete lyukba zuhant. A kataklizma igen messze, egy z=0,169 vöröseltolódású galaxisban történt, ami közelítőleg 2,7 milliárd fényév távolságnak felel meg. A PS1-10jh jelű felfényesedést egyébként még 2010. május 31-én azonosították a Pan-STARRS nevű felmérés keretében, és a GALEX műhold mérései alapján a nagyenergiájú ultraibolya tartományban is rögzítették. Tudomány - Csigaformát találtak a Marson. Az életmentő dohány Az első állandó angol települést Amerikában 1607-ben alapították, de fennmaradása sokáig kétséges volt. Aztán felfedezték a dohányt. 2014. április 5. szombat 11:53 Belénk jött a 120 méteres hajó, készültünk a legrosszabbra A sajátomnál is fontosabb a bálnák élete - mondja Kristóf Veronika, a hírhedt Sea Shepherd cetvédő szervezet magyar tagja. 2014. április 12. szombat 10:02 Maradt még néhány Szent Grál a fizikában A gravitációs hullámok észlelése bizonyítja a kozmikus inflációt, de a miértre nem ad választ. 2014. április 5. szombat 12:30 Így néz ki egy AK–47-es hangja Ha bevetünk egy kis optikai varázslatot, máris láthatjuk, hogy fest egy hanghullám a valóságban. 2014. április 10. csütörtök 09:57 Tartsd meg az űrhajód, te mocskos állat Nem a NASA bojkottálja az oroszokat, hanem a Fehér Ház. 2014. április 8. kedd 11:33 Pénzkidobás a klónozott kutya Egy brit gazda tacskóját klónozta a dél-koreai orvos, de a siker 22 millió forintért sem garantált. 2014. április 10. csütörtök 08:11.

Napkitörés - hatalmas fler történt a Napon, a kilövellt anyag nem veszélyezteti a Földet. Rendkívül látványos robbanás történt hétfőn este a Nap felszínén. Bár a kilövellt részecskék nem a Föld felé haladnak, ha továbbra is aktív marad a napfoltcsoport, akkor a Föld felé is indíthat veszélyes anyagfelhőket. Április 16-án, hazai időben 19.45-kor hatalmas robbanás zajlott a Nap felszínén. Az eseményre a napkorongnak a Földről látható északkeleti peremén került sor. A robbanást nem csak műholdakkal és űrtávcsövekkel sikerült megfigyelni, de amatőr távcsövekkel is többen rögzítették. A Spaceweather.com űrkutatási hírportál az elmúlt évek egyik leglátványosabb kitörésének nevezte az eseményt.

Animáció a jelenségről a Solar Dynamics Observatory űrszonda megfigyelései alapján (NASA) A jelenség egy M1.7 kategóriájú napfler (napkitörés) volt, és koronakitörés is kapcsolódott hozzá. A Nap jelenlegi ciklusának maximuma felé halad, a legnagyobb aktivitás a következő év során várható. A Solar Dynamics Observatory felvétele a napkitörésről (NASA) Tudomány - A földönkívüli dinoszauruszok legendája. Az életmentő dohány Az első állandó angol települést Amerikában 1607-ben alapították, de fennmaradása sokáig kétséges volt. Aztán felfedezték a dohányt. 2014. április 5. szombat 11:53 Ha így megy tovább, mind beledöglünk A klímaváltozás nemcsak az éhező jegesmedvékről szól, hanem arról is, hogy nemsokára nem lesz kaja a hűtőben. 2014. április 3. csütörtök 20:19 Maradt még néhány Szent Grál a fizikában A gravitációs hullámok észlelése bizonyítja a kozmikus inflációt, de a miértre nem ad választ. 2014. április 5. szombat 12:30 Tartsd meg az űrhajód, te mocskos állat Nem a NASA bojkottálja az oroszokat, hanem a Fehér Ház. 2014. április 8. kedd 11:33 Ha félrevezet, agyonlövöm!

„Hozzon nekünk húst, tojást, bort” – ezeket a szavakat tanulja az orosz katona. 2014. április 7. hétfő 16:37 Szopva mozog a radarszerű hal Ismerik a hülye viccet a vak kisgyerekről, akinek átrendezik a szobáját? 2014. április 4. péntek 15:30 Egymilliós tömegsír New Yorkban Köztemető, ami nem látogatható. Tudomány - Óriási emberi fej a Hattyú-csillagképben. Tudomány - Óriási tornádót filmeztek a Napon. A Szaturnusz légköre és belső gyűrűje közötti résbe bukik le a Cassini űrszonda. A Szaturnusz légköre és belső gyűrűje közötti résbe ugorva fejezi be küldetését a Cassini űrszonda - jelentették be a 43. bolygótudományi konferencián a Texas állambeli Woodlandsben. Jelenleg az űrszonda viszonylag nagy távolságból, a gyűrűrendszeren kívülről végzi a megfigyeléseket.

Az utolsó keringési pályái során viszont a Cassini közelképeket készít a gyűrűkről, ami sokat elárulhat e képződmények koráról. "2016-ban, amikor a küldetés a végéhez közeledik, a Cassini megváltoztatja pályáját és lebukik a legbelső gyűrű valamint a Szaturnusz légköre közötti igen résbe" - hangsúlyozta Linda Spilker, a Cassini projekt kutatója, a NASA bolygókutató részlegének, a Jet Propulsion Laboratory munkatársa. Az utolsó huszonkét kör során a Cassini pályája éles szöget zár a Szaturnusz egyenlítőjének síkjával. Eközben az űrszonda részletesen felméri a Szaturnusz gravitációs terét, mágneses mezejét, valamint nagyfelbontású képeket készít a gyűrűrendszerről.

Tudomány - 2013: az őrjöngő Nap éve. A 11 éves napciklusokat 1755 óta jegyzik, eszerint most a 24. ciklusban tartunk, amely 2013-ban fog tetőzni. A Nap ilyenkor eléri legnagyobb intenzitását, és a felszínén megjelenő napfoltokból erőteljes napkitöréseket bocsát ki. Bár az ember megjelenése óta rengeteg napciklus tombolt már, úgy tűnik, hogy civilizációnk még sosem volt ennyire törékeny a Nap pusztító erejével szemben. A gyenge pontunk a technológiai fejlettség. Az elmúlt hetekben elmaradt a várva várt északi fény Magyarországon, pedig több X-kategóriás napkitörést (flert) is küldött felénk a Nap, és a hazánknál délebbre fekvő szélességi körökön is észlelték a látványos égi jelenséget.

A sarki fény szokatlan erejét az AR1429 napfolt okozta, amely március 2-án tűnt fel a napkorongon, és két héten át kíméletlenül bombázta a Földet a heves kitöréseivel. Az AR1429 tombolása A napkitörések erősségét egy ötfokú skálán mérik: az A, B, C, M, X betűkkel jelzett szintek között tízszeres a szorzó. Fotó: SOHO / NASA / ESA Deep impact. Tudomány - Bolygóra emlékeztet az óriás aszteroida. Tudomány - Rávillantottak a Nemzetközi Űrállomásra. Vándorló vízmolekulák, omlások, a kéregben támadt repedések és egyéb aktív folyamatok nyomai figyelhetők meg a Holdon.

Hatalmas robbanásban született a Hold, majd állandó meteoritbombázás gyötörte a felszínét. Az elmúlt években kiderült, hogy mégsem vált teljesen halott égitestté. A Hold születése és korai fejlődése kataklizmák sorozata volt. Egy hatalmas robbanás során keletkezett: az ősi Föld egy Mars-méretű égitesttel ütközött össze. Emiatt bolygónk külső rétegének egy része lerobbant, és az anyagból a Föld körüli pályára is jutott.

Ebből a törmelékből állt össze a Hold. Az esemény során felforrósodott a kirepült kőzetanyag (az alábbi, igen látványos animáción a 18. másodpercnél), és eltávoztak belőle az illékony összetevők (például H2O molekulák). Izzó kőzetanyag alkotta ekkor a Hold belsejét, noha a felszínen a világűr hidege miatt vékony, rideg kéreg húzódott, amelyet becsapódó égitestek bombáztak. Film a Hold fejlődéséről (NASA) Valóban meghalt a Hold? Mindezeket követően már nem sok esemény történt a Holdon, kivéve a meteoritbecsapódásokat, amelyek újabb és újabb krátereket hoztak létre. Tudomány - Jegesek lehetnek a Merkúr kráterei.

Porördögök a Marson - Galaktika. A Mars Reconnaissance Orbiter február 16-án, az Amazonis-síkság fölött áthaladva kapott lencsevégre egy portölcsért a Marson. Az örvény harminc méter szélesen és 800 méter magasan kavarog a képen, miközben a nyugati szél enyhén meghajlítja. Az árnyéka is tisztán kivehető a képen. Az ehhez hasonló portölcsérek egyaránt megjelennek a Földön és a Marson is: tulajdonképpen forgó levegőoszlopokról van szó, amiket a talajról felszippantott por tesz láthatóvá. Ellentétben a tornádókkal, ezek általában tiszta napokon jönnek létre, amikor a földet a napsugárzás felmelegíti. Ha a körülmények megfelelőek, a talaj menti, felmelegített levegő, miközben felemelkedik, elkezd forogni. Habár a Mars most éppen aféliuma közelében tartózkodik, még mindig elég ereje van a Napnak ahhoz, hogy a porördögök létrejöhessenek.

A Mars Reconnaissance Orbiter 2006 márciusa óta vizsgálja a Mars felszínét hat különböző műszerrel. Forrás: space.com. SILENT T - The Creative Portfolio of Margot Trudell. With this project I wanted to communicate to people what we've managed to accomplish in space exploration in simple terms; I found that many people don't know much about the subject because of how it's typically communicated, with scientific and technical jargon.

Through the use of infographics that simply and clearly illustrated a lot of information, people could easily take a brief look at one infographic and even without looking closer grasp that we've managed to send a lot of things and people to the moon for example, and looking closer they could see that China has plans for a manned lunar mission within the next few years, for example. This simple and easy to understand approach is meant to encourage people to look into the field more, and the OMG SPACE name is meant to encourage excitement about space exploration, especially amongst younger people. There is also a website associated with this project, omgspace.net. OMG SPACE comes in two parts: infographics and a website. Tudomány - Elkezdték a Hold feltérképezését. 2012. március 7., szerda 16:02 Két hónappal megérkezésük után megkezdte a Hold feltérképezését az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) két GRAIL-szondája (Gravity Recovery and Interior Laboratory).

A 496 millió dolláros összköltségű program keretében az ikerszondák a Hold gravitációs terét és belső szerkezetét kutatják. Az szondákat szeptember 10-én indították útnak a floridai Cape Canaveral-ről, és csaknem négy hónap alatt – harmincszor több idő alatt, mint az Apollo-program asztronautái – érték el a Holdat. Az utazás alatt áthaladtak a Nap-Föld rendszer stabil gravitációs helyén, az úgynevezett Lagrange-ponton, ezáltal csökkent az üzemanyag-szükséglet, vagyis a küldetés összköltsége. A páros egyik tagja, a GRAIL-A szilveszterkor, a GRAIL-B pedig újév napján állt a Hold körüli pályára. Azóta az ikreket átkeresztelték: egy montanai iskola negyedikesei javaslatára Ebb és Flow nevet kaptak. A NASA közleménye szerint az ikrek kitűnő egészségnek örvendenek.

Tudomány - Negyven éve indult útnak a Pioneer–10. Az életmentő dohány Az első állandó angol települést Amerikában 1607-ben alapították, de fennmaradása sokáig kétséges volt. Aztán felfedezték a dohányt. 2014. április 5. szombat 11:53 Így néz ki egy AK–47-es hangja Ha bevetünk egy kis optikai varázslatot, máris láthatjuk, hogy fest egy hanghullám a valóságban. 2014. április 10. csütörtök 09:57 Maradt még néhány Szent Grál a fizikában A gravitációs hullámok észlelése bizonyítja a kozmikus inflációt, de a miértre nem ad választ. 2014. április 5. szombat 12:30 Tartsd meg az űrhajód, te mocskos állat Nem a NASA bojkottálja az oroszokat, hanem a Fehér Ház. 2014. április 8. kedd 11:33 Ha félrevezet, agyonlövöm!

„Hozzon nekünk húst, tojást, bort” – ezeket a szavakat tanulja az orosz katona. 2014. április 7. hétfő 16:37 Pénzkidobás a klónozott kutya Egy brit gazda tacskóját klónozta a dél-koreai orvos, de a siker 22 millió forintért sem garantált. 2014. április 10. csütörtök 08:11 Na, ki az állatvilág top gunja? 2014. április 11. péntek 08:50. Tudomány - Mohó fekete lyuk az Androméda-galaxisban. (1) IT | Tudomány: A nukleáris latrok mágneses viharral zúznák szét a nyugati világot. 2012. február 27., hétfő, 10:00 • Utolsó frissítés: 2012. február 27., hétfő, 12:47 Szerző: hvg.hu James Arbuthnot brit parlamenti képviselő szerint egészen valószínű, hogy valamelyik „lator állam” nukleáris fegyvert robbant a világűrben, hogy az így keltett sugárzással lerombolják a nekik ellenséges országok áram- és vízellátását.

Az amerikai kongresszus és az OECD is készített már elemzéseket, s a napkitörésektől legalább annyira tartanak, mint a latroktól. Az űrben végrehajtott nukleáris robbantás hasonló hatást érhetne el, mint egy erős napkitörés. Utóbbi gyászos következményeit a québeci elektromos rendszer 1989-es teljes összeomlása pontosan demonstrálta. Az elektromágneses impulzusoktól (EMP) való félelem nem új keletű, az Egyesült Államokban már 2004-ben elkészült az a törvényhozásnak szóló beszámoló, amely szerint az EMP-hatás potenciális országos katasztrófával fenyeget. Azóta azonban nőtt a fenyegetés esélye. A hagyományos védelem az ilyen fenyegetések ellen mit sem ér. Herschel-űrtávcső: infravörös tartományban a születő csillagok és hideg égitestek nyomában. Egy év múlva kifogy a hűtőfolyadék a Herschel-űrtávcsőből. Az abszolút nulla fok környékén üzemelő műszer olyan helyszíneket mutatott meg a Világegyetemben, ahova korábban nem sikerült bepillantani.

Majdnem az abszolút nulla fok környékén üzemel a világ jelenlegi legpontosabb infravörös detektora. A bolygónktól 1,5 millió kilométerre keringő Herschel-űrtávcső olyan helyszíneket mutatott meg a Világegyetemben, ahova korábbi műszerekkel, illetve egyéb hullámhosszakon figyelve nem sikerült bepillantani. Az elmúlt napokban hivatalosan is bejelentették, hogy már csak egy éve lehet hátra az űreszköznek, ugyanis 100 kilogramm alá csökkent a rendszerében lévő folyékony hélium mennyisége. A hűtőfolyadéknak használt hélium nélkül pedig elveszíti különleges érzékenységét. A leghidegebb égitestek megfigyelése Az Európai Űrügynökség (ESA) 2009-ben bocsátotta fel a Herschel-űrtávcsövet.

Ennyivel jobb az európai Herschel (jobbra) az amerikai Spitzer (balra) űrtávcsőnél. A Herschel-űrtávcső működése. Areciboi üzenet - célzott rádióüzenet az M13 gömbhalmaz felé, SETI kutatás. Egy emberalak, a bolygók helyzete, néhány molekula és a tízes számrendszer - ilyen információkat kódoltak abba az üzenetbe, amelyet egy távoli gömbhalmaz felé sugároztak közel 40 éve. A Földön kívüli intelligenciák talán véletlenül akadnak majd a földi emberi civilizáció nyomaira. Felismerhetik például a rádióadásokat, a jövőben a technikai fejlődéssel párhuzamosan megjelenő egyéb sugárzások nyomát, esetleg a légkörbe kibocsátott ipari anyagok jelenlétét, éjszakai városfényeket és egyéb nem természetes jeleket.

Az 1974-ben kibocsátott areciboi rádióüzenet grafikus formában megjelenítve (Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory, Cornell, NAIC) Több alkalommal már célzottan is sugároztak rádióüzenetet a világűrbe, olyan információkat belekódolva, amely arról ad hírt, hogy milyen lények laknak a Föld bolygón. Ennek a rádiósugárzásnak a képi megjelenítési formája látható a fenti ábrán. Ajánlat: GJ 1214b exobolygó – kis sűrűségű, vízgőz légkörű szuperföld, új bolygótípus képviselője lehet. Tágulás nyomai a Holdon - normál vetőket, lezökkenéses árkokat fedeztek fel a túloldalon. Űrvilág.hu űrkutatási hírportál. New Horizons. New Horizons: Mission to Pluto and the Kuiper Belt. New Horizons-űrszonda | [origo] címkék. Plútó és Charon – film a nitrogénjéggel borított fagyott égitestek felszínéről.

Cassini Solstice Mission. Signs of Hidden Ocean Underneath Titan's Crust. Tudomány - A Hold mögé építene űrállomást a NASA.