background preloader

Typografia

Facebook Twitter

Format - wymiary formatu. Jacek Kłosiński – blog. Kiedy odwiedzamy stronę internetową, oglądamy grafikę w social media, czy jakiś materiał drukowany, często wpada nam w oko ciekawy krój pisma.

Jacek Kłosiński – blog

Koniecznie chcemy poznać jego nazwę, żeby np. wykorzystać w jednym z naszych projektów. Sposobów na poznanie nazwy takiego kroju jest kilka. Część osób jest w stanie poradzić sobie odnajdując taką informację w kodzie strony. Nie jest to jednak umiejętność znana wszystkim i nie należy do szczególnie wygodnych. Na szczęście mamy pod ręką narzędzia ułatwiające życie. Fontface Ninja Fontface Ninja to moje ulubione rozwiązanie. Sprawdź! WhatFont WhatFont dostępny jest jako przycisk na pasku zakładek albo jako wtyczka do Chrome lub Safari. Sprawdź! Fount To dodatek do przeglądarki, który działa w Safari, Chrome, Firefoksie i IE8+. Sprawdź! Nie zawsze krój, który nam się podoba jest zapisany jako webfont. Font Matcherator Działanie jest bardzo proste. Sprawdź WhatTheFont! Sprawdź! Identifont Sprawdź! What Font is. 102 darmowe fonty z polskimi znakami.

Na rynku istnieje tysiące różnorodnych fontów, w tym spora część darmowych, które bez problemu pobrać można ze stron typu MyFonts, DaFont lub FontSquirrel.

102 darmowe fonty z polskimi znakami

Bardzo często jednak font, który pobierzemy nie posiada polskich znaków, przez co staje się dla nas bezużyteczny. Rozwiązując ten problem prezentujemy 102 darmowe fonty z polskimi znakami, do wykorzystania zarówno prywatnego, jak i komercyjnego. Podzielone one zostały na następujące kategorie: SzeryfoweBezszeryfowePismo odręczneLitery drukowaneNietypowe W przypadku, gdy font dostępny jest jedynie do wykorzystania prywatnego, przy jego nazwie umieszczona jest ikona: Zanim jednak przejdziemy do meritum pora na odrobinę teorii. Font to nie to samo co czcionka! Czemu piszemy font, a nie czcionka? Jaka jest zatem różnica?

Jak mówi Wikipedia: Czcionka to rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego. No dobra, czyli jaka jest ta różnica? Szeryfowe vs. bezszeryfowe. Typo. Elementy składowe pisma i zasady ich rozmieszczania. Elementy składowe pisma i zasady ich rozmieszczania Pisanie daty Zgodnie z Polską Normą PN-EN 28601data zapisywana jest następująco: Rok należy zapisywać czterema cyframi arabskimi, miesiąc dwiema cyframi (od 01 do 12), a dzień cyframi od 01 do 31.

elementy składowe pisma i zasady ich rozmieszczania

Poszczególne elementy daty mogą być oddzielane znakiem graficznym: "-", np. 2005-07-01. Niezależnie od numerycznego sposobu zapisywania daty określonego przez Polską Normę, dopuszczalne jest zapisywanie daty w następujący sposób: nie wolno wtedy skracać nazwy miesiąca. W korespondencji stosuje się dwie formy zapisywania daty: nazwa miejscowości, słowo "dnia" oraz format daty dzień, miesiąc słownie, rok czyli Łuków, dnia 01 lipca 2005 r. nazwa miejscowości, oraz format daty oddzielony myślnikami tj. rok, miesiąc, dzień Łuków, 2005-07-01 Adresowanie pism W polu adresowym pisma adres wpisuje się następująco: Jeżeli pismo kierujemy do dyrektora firmy, zapis powinien przyjmować następującą postać: Rozpoczynanie pism.

Draftcloud » typografia. Draftcloud książkoprojekt (4) : źródłonotki (264) publikacje : narzędzia : czytam © 2003–2015 Henryk Jursz, draftcloud.

draftcloud » typografia

Strona korzysta z plików cookie. Liczenie znaków (i nie tylko) w InDesignie DTP, narzędzia, programowanie, redakcja techniczna, typografia Technicznie o pierwszym gdańskim kolejowym ebooku historia, koleje, książka, projektowanie, redakcja techniczna, typografia Książkowo, ponownie kolejowo Dzień otwarty w Stoczni Remontowa. The 35 Best Free Fonts 2014 - Design Sparkle. Continuing the best design resources today – I am excited to share a collection of the best free fonts.

The 35 Best Free Fonts 2014 - Design Sparkle

You’ll find lots of different styles to choose from to use them in your projects. KAIJU (Free Font) KAIJU is a sans serif typeface that comes in multiple weights (Regular & Bold). Its simplicity makes it a very legible display font, perfect for editorials. Download Actual Download Scratch Typeface Download GEARUS Free Font Family Download Margot Free Font Margot is an adoring typefamily designed and optimized for its use in large sizes. Download Intro Condensed Free Font The Intro type system consists of 50 unique font styles and weights.

Typografia www

Fonty, czcionki, kroje pism, licencje - KENTYPE. Chorągiewki, wdowy i bękarty - to brzmi bardziej jak urywek z powieści Dickensa a nie jak określenia typograficzne.

Fonty, czcionki, kroje pism, licencje - KENTYPE

Jednak mimo dziwnych nazw ważne jest aby zrozumieć znaczenie tych pojęć, zwłaszcza jeżeli naszym celem jest dobra typografia. ChorągiewkiGdy składa się tekst w chorągiewkę, trzeba zwrócić uwagę na kształt obrysu jaki tworzą nieregularne zakończenia linii. Dobra chorągiewka to taka, w której linie tekstu są przeważnie na przemian krótsze i dłuższe, a różnica długości jest niewielka. Zła chorągiewka tworzy niepożądane obszary pustego miejsca przy marginesie. Nie należy polegać na podziale linii tekstu generowanym automatycznie przez program komputerowy. Wdowy i bękartyWdowa to określenie na bardzo krótką linię - zwykle składającą się z jednego słowa lub końcówki przenoszonego słowa - na końcu akapitu bądź łamu. Bękart ma dużo wspólnego z wdową.

Fonts