background preloader

גלעד אלפסי

Facebook Twitter

גלעד אלפסי. גלעד אלפסי (נולד בה'תשל"ד, 1974) הוא שחקן, מחזאי ובמאי תיאטרון ישראלי המתמקד ביצירה של תיאטרון יהודי.

גלעד אלפסי

אלפסי נולד בירושלים והוא בוגר ישיבת נתיב מאיר. למד במגמת המשחק בבית הספר לקולנוע "מעלה", בין השאר בהנחיית השחקן שולי רנד. בשנת 2000 הקים את "תיאטרון תאיר" והיה לסירוגין מנהלו האמנותי עד לשנת 2011. ב-2013 הוא הקים את "תיאטרון במה", מיזם המאגד יוצרים שונים מתחום התיאטרון ל"שיח תאטרוני אחר". נכון ל-2014 משמש אלפסי כיוצר עצמאי וכמנהל אומנותי של מספר פרויקטים, בהם פסטיבל "יוצרים תהילים בעיר דוד".

מחזות שכתב וביים[עריכת קוד מקור | עריכה] בדרך למעלה - דרמה פסיכולוגית.‏[1]מגדל בבל.‏[2]מחכים לכבודו - סאטירה חברתית על התנהלות החברה הדתית לאומית.שרשרת הזהב (עיבוד) - עיבוד למחזה של י"ל פרץ.‏[3]ריש לקיש - הצגה היסטורית לילדיםיצאתי לחופש תסתדרו לבד - קומדיה.מדינה אחת לשלושה עמים - סאטירה חברתית-פוליטית.מחובר.com - מופע מערכונים. קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה] הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה] ב'תאיר' חוגגים עשור ומנפיקים עונה שלמה - חינוך. תיאטרון 'תאיר' חוגג עשור להיווסדו ומציין זאת בעליית מדרגה.

ב'תאיר' חוגגים עשור ומנפיקים עונה שלמה - חינוך

לא עוד הצגה ועוד מחזה אלא יצירת עונה שלמה של מחזות לילדים ובעתיד הקרוב מאוד גם למבוגרים, ולראשונה בתיאטרון יימכרו מנויים לעונת ההצגות הבאה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם גלעד אלפסי, מנכ"ל התיאטרון ומייסדו. לדבריו המהלך החדש התאפשר מתוך שילוב הדדי של יצירת רפרטואר עשיר של הצגות מחד ומאידך דרישה גוברת של הציבור להצגות, ולמעלה מכך, דרישה לרכישת מנוי כבתיאטראות האחרים. "הקהל מסתכל סביב ורואה שיש מסגרות תרבותיות לאחרים וגם הוא רוצה". ההחלטה לפתוח עונה שלמה מחייבת את 'תאיר' להנפיק מדי שנה שלוש או ארבע הצגות נוספות, ולא מדובר בכל הצגה, אלא בהפקה הראויה להיכלל בהגדרה של תיאטרון של ממש.

והאם אין בחיזוק וביצור התיאטרון התבדלות דתית? התיאטרון בספרות חז"ל. החל מניפוץ הפסלים בידי אברהם אבינו ועד לברכת הרב עובדיה יוסף, ששלח את כולנו (שחקני התיאטרון) לכסא החשמלי, דרך כל תולדות היהדות, יש לממסד היהודי בעיה עם התיאטרון.

התיאטרון בספרות חז"ל

ולא שחסרים בספרות העברית והארמית אלמנטים של דרמה או של תיאטרון או של שניהם. אלא שהיהדות התנגדה להתפתות לכך. שמעון לוי אומר על-כך במבוא לספרו "מקטרים בבמות": … ההתעלמות המכוונת מן התיאטרון, שלבשה לעתים צורה של התנגדות עזה ועקבית, יסודה בראייה מעמיקה של התיאטרון כאמנות המציבה מציאות המתחרה כנגד המציאות הדתית: תיאטרון אינו רק "מחקה" מציאויות במובן השטחי, אלא בונה אותן, בדומה לפולחן, במחוות ובמלים. College.sapir.ac.il/sapir/PRcommunicates/communicates/070811_alyla_lo_lomdim/070811_alyla_lo_lomdim.pdf. Ynet תרבות ישראלית לעולים: שיבינו על מה מדברים - מעורבות. "הפוך גוטה הפוך","מה רוצה התולעת?

ynet תרבות ישראלית לעולים: שיבינו על מה מדברים - מעורבות

מחפשת חכה", "לסרג'יו פנית, לא טעית", לאותן אימרות שפר שחוקות השגורות על פיו של כל ישראלי בעקבות שינון והטמעה של סרטי בורקס וקאלט ישראלים, אין משמעות ברורה בעיניהם של עולים חדשים. הם כבר מבינים את תרגום המילים, אבל עדיין לא את הרבדים הנוספים שהוענקו להם על ידי התרבות המקומית. פרויקט "כחול ולבן" מנסה להתמודד בדיוק עם סוגיה זו. ביוזמת המשרד לקליטת העלייה, הוא מעניק לעולים החדשים סל תרבות הכולל הצגות, אירועי תרבות, טיולים, סדנאות, הרצאות ואפילו סופי שבוע ללא תשלום. המשרד מציע את ההזדמנות לתרבות, לעולים החדשים בדגש על משפחות צעירות, סטודנטים ובני נוער בכל הארץ. מעל 1,700 בני נוער כבר הצטרפו לפרויקט "כחול ולבן", שאלות כמו: כמה ארוך הכותל המערבי?

אז מה אורכו של הכותל המערבי? את הפרויקט מפעיל עבור המשרד לקליטת העלייה בין השאר באמצעות מרכזי "תאיר" ברחבי הארץ. סטנד אפ, אני בחופש תסתדרו לבד, נויה מנדל סטנדאפיסטית. ביה"ס התיכון התורני ע"ש פ‘ הימלפרב. פסטיבל יוצרים תהלים בעיר דוד. גן לאומי עיר דוד גאה לארח ערב של יצירה, מוסיקה, תיאטרון ולימוד בהשראת ספר תהילים ודוד המלך.

פסטיבל יוצרים תהלים בעיר דוד

לאור ההצלחה בשנה שעברה, הפסטיבל חוזר עם שלל מופעים ומפגשי יצירה, בהשתתפות שלמה גרוניך, ארז לב ארי, אראל סגל, יועז הנדל, הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, הזמרת קרני אלדד, הסופרת מירה מגן, המשורר אליעז כהן ועוד שלל יוצרים ושחקנים. הפסטיבל יתקיים באסרו חג שבועות | ז' סיון תשע"ד | 5.14.6 | בין השעות 18:30 -23:00 'פסטיבל יוצרים תהילים' נולד מתוך רצון לחבר ישראלים ממקומות ומרקעים שונים לערב אחד של שיח משותף ופתוח כשבסיסו עומד ספר תהילים והגותו של דוד המלך, כפי שכתב אותה לפני שלושת אלפים שנה, בגבעת עיר דוד. גם השנה תתקיימנה סדנאות יוצרות בתחומי אומנות שונים. בסדנאות אלו, יוכל הקהל הרחב, שלא בא מתחומי האומנות השונים, להתנסות ביצירה חדשה ומקורית ,ליהנות ממופעים שונים ולשמוע דו שיח מרתק בנושא. אימגו מגזין מאמרים. הגורל הנמצא בבסיסו האידיאולוגי של התיאטרון היווני והמערבי עומד בסתירה לתפישת השגחת הא-ל ביהדות.

אימגו מגזין מאמרים

על כך ועל הדרך בה תיאטרון תאיר משלב בין עולמות אלו .התיאטרון מייצג בספרות החז"לית את אחד משורשי הרע. יחס זה מובע במקומות רבים, ואחד החדים בהם הוא בדרשתו של ר' שמעון בן פזי בגמרא, מסכת עבודה זרה דף יח' עמוד ב. הדרשה מתייחסת לפסוק הפותח את ספר תהילים "אשרי איש אשר לא הלך בעצת רשעים, ובדרך חטאים לא עמד ובמושב לצים לא ישב"דרש ר' שמעון בן פזי: "מהו שנאמר אשרי איש אשר לא הלך....

אשרי מי שלא הלך לטרטאיות וקרקסאות... " Beit Theresienstadt - 2014-01-14 SB6-המחזה בבית טרזין. לחיות עד כלות. לחיות עד כלות.