background preloader

Historia Polski średniowiecze

Facebook Twitter

Mieszko I - wiking, Słowianin czy przybysz z Moraw? - facet.interia.pl. Skąd wzięli się Polacy? - Histmag.org. Jak pogańskiego króla Polski z kronik wymazano. Sławomir LeśniewskiPolitykastr. 11010.10.2007 Zniknął w mrokach średniowiecza Najbardziej tajemniczy okres w polskich dziejach to kilka lat po śmierci Mieszkali, a przed wstąpieniem na tron Kazimierza Odnowiciela.

Jak pogańskiego króla Polski z kronik wymazano

Między nimi, w oficjalnych pocztach polskich monarchów, nie ma żadnego władcy. A był. Mieszko II, następca Bolesława Wielkiego (Chrobrego), zmarł w 1034 r., a w 1039 r. do Polski wkroczył jego syn Kazimierz Karol, by z niemiecką pomocą odzyskać dziedzictwo i odbudować zagrożone rozpadem państwo. Skazany na zapomnienie władca nosił imię Bolesław. W XIX w. dla wielu historyków fakt istnienia Bolesława II był bezsporny. Rebelya : Bitwa pod Płowcami - fakty i mity. 685 lat temu miała miejsce bitwa pod Płowcami.

Rebelya : Bitwa pod Płowcami - fakty i mity

Stroną polską dowodził Władysław Łokietek, zaś po stronie krzyżackiej dowódcami byli komtur krajowy chełmiński Otto von Lauterberg, marszałek zakonu Dietrich von Altenburg, wielki komtur Otto von Bonsdorf. Królestwo Polskie przystąpiło do bitwy w sile 5 tys., a Zakon Krzyżacki w sumie 6,3 tys. Reformy Kazimierza Wielkiego - Grupa Wirtualna Polska. Poniedziałek, 25 kwietnia 2016, źródło:WP fot.Wikimedia Commons • ''Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną'' - ta fraza doskonale oddaje skalę reform Kazimierza Wielkiego • Król m.in. lokował nowe wsie i miasta, zreformował prawo i państwowe finanse • Wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym było utworzenie w 1364 r. uniwersytetu O Kazimierzu Wielkim mówi się, że ''zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną''.

Reformy Kazimierza Wielkiego - Grupa Wirtualna Polska

Opinia ta ma swoje podłoże w wielkich przemianach gospodarczo-społecznych, które dokonały się na ziemiach polskich za czasów jego panowania. Budowniczy miast i wsi Jedna z kronik ówczesnej doby podaje, że za czasów tego króla ''w borach, lasach, zagajnikach i w miejscach porosłych krzewami zostało osadzonych tyle wsi i miast, ile niemal było kiedy indziej w Królestwie Polskim''. Król dbał również o rozwój miast. Prof. Przemysław Urbańczyk: Określenie "chrzest Polski" jest błędne. Określenie "chrzest Polski" jest błędne, nawet jeśli uznamy, że w 966 r. ochrzczony został Mieszko.

Prof. Przemysław Urbańczyk: Określenie "chrzest Polski" jest błędne

Kronikarze nie byli pewni daty tego wydarzenia, więc wskazali na ten rok, ponieważ był bliski daty przybycia Dobrawy do kraju Mieszka - twierdzi w rozmowie z PAP archeolog prof. Przemysław Urbańczyk. Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data. Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska: Dlaczego nie chce pan już jeździć do Rosji?

Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data

Prof. Władysław Duczko: Przede wszystkim ze względu na to, co dzieje się teraz na Ukrainie. To jest normalna wojna, którą prowadzi Rosja i nie widzę powodu, żeby przez jeżdżenie tam robić w jakikolwiek sposób wrażenie, że popieram Rosję. Nie chciał pan tam jeździć już wcześniej, przed rozpoczęciem działań wojennych. To dlatego, że Rosjanie nie chcą przyjąć do wiadomości niektórych faktów i wniosków z pana badań? Objawiło się to dosyć ostro ponad dwa lata temu, podczas wielkiej konferencji w Moskwie zorganizowanej przez Rosyjską Akademię Nauk. W poszukiwaniu świętych miejsc Słowian [Przygodowa.TV] Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~nation 2016-03-17 (17:51) 3 godziny i 26 minut temu Bardzo dużo takich miejsc było na Połabiu, czyli między Odrą a Łabą a nawet dalej, za Hamburgiem, Bremą, Hanowerem i Ratyzboną. odpowiedz.

W poszukiwaniu świętych miejsc Słowian [Przygodowa.TV]

Historica: Kiedy zakończyła się chrystianizacja Polski? Historica: Z jakimi narodami spokrewnieni są Polacy? Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią ~Pruuuu 2016-03-09 (09:15) 1 dzień 7 godzin i 45 minut temu.

Historica: Z jakimi narodami spokrewnieni są Polacy?

Jak bardzo bogaci byli Jagiellonowie? Kamil Janicki| 2016-02-23 (16:26) | 40 opinie Bogactwa zgromadzone przez Zygmunta Augusta zachwyciły nawet legata papieskiego.

Jak bardzo bogaci byli Jagiellonowie?

Fot. Domena publiczna. Handel żywym towarem, masowe mordy - tak wyglądały rządy pierwszych Piastów? Kamil Janicki | 2016-01-31 (15:43) | 132 opinie domena publiczna Wykopaliska archeologiczne z ostatnich dekad postawiły na głowie tradycyjne wyobrażenia o narodzinach Polski.

Handel żywym towarem, masowe mordy - tak wyglądały rządy pierwszych Piastów?

Nasze państwo wcale nie krzepło przez sto kilkadziesiąt lat, stopniowo rozszerzając swoje wpływy i granice. Stworzyła je jedna szczególnie bezwzględna rodzina, gotowa na wszystko dla mamony i wpływów. Michał Boym - "polski Marco Polo" Dziadek Michała Boyma zjechał do Polski, wówczas mocarstwa, z Węgier, podbitych wtedy przez Turków.

Michał Boym - "polski Marco Polo"

Michał urodził się we Lwowie w 1612 roku. Dzieciństwo miał zamożne, bowiem jego ojciec przez lata był merem Miasta Lwów, a potem nawet osobistym lekarzem polskiego króla. Jako medyk chciał, by syn kontynuował jego dzieło. Za Polską murem w niebie. Święci patronowie. Wojciech Nowicki Przewodnik katolicki Pięcioro świętych patronuje Polsce Głównymi patronami Polski są: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski oraz dwóch świętych biskupów męczenników: Stanisław i Wojciech. Prócz tego za naszą ojczyzną orędują w niebie tzw. patronowie drugorzędni: bliski sercu młodzieży św. Stanisław Kostka oraz św. Kontrowersje wokół Szczerbca - miecza polskich królów [Polimaty]

Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~sami 2015-11-09 (22:50) 18 godzin i 4 minuty temu. Quiz: Królów Polski na pewno znasz. A królowe? Sprawdź się - o2. Jak wyglądały noce poślubne polskich władców? - WP.PL. Środa, 4 listopada 2015, źródło:ciekawostkihistoryczne.pl fot.Eastnews. Las Wilkogłowców — Suevia = Suavia = Sławia. Etymologia Suevus (łac. saevus – okrutny, dziki, zawzięty, srogi, gwałtowny) Suevi = Lutycy – *ľutъ (srogi, okrutny, dziki, ostry, piekący). Słowiańska Siła Zbrojna.

Niewolnicy Słowian we wczesnym średniowieczu. Wszystkie kwestie dotyczące dawnych Słowian znane są nam tylko szczątkowo - na tyle, na ile źródła pisane i odkrycia archeologiczne pozwalają rekonstruować świat naszych przodków. Mimo to wiemy, że niewolnictwo stanowiło istotną część życia społecznego i ekonomicznego słowiańskich plemion z ziem Polski, Czech, Słowacji czy Połabia (obszarów między Odrą a Łabą). Skąd Słowianie brali niewolników?

Zapomniana historia Polski: tajemniczy Cesarz Słowian i chrześcijańskie niewolnictwo. Słowiańskie korzenie niemieckich miast - prawda czy legenda? Co Matejko ukrył w "Hołdzie pruskim"? [Polimaty] - WP.tv. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią. Kobiety Władysława Jagiełły. RecenzjaSowa.pdf. Untitled. Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet (WIDEO) Wprowadzanie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jak powstała Polska? Zagadkowy życiorys Mikołaja Kopernika. Nowe ustalenia historyków. Historyk prof. Galindowie - tajemnicze pruskie plemię z Mazur. Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data. O SŁAWIAŃSZCZYŹNIE PRZED CHRZEŚCIJAŃSTWEM. Mazury - czy mieliśmy polskiego Van Helsinga? Księstwa Rzeczpospolitej: państwo magnackie jako region polityczny.

Słowianie rządzili na Bałtyku. Najazdy z Pomorza pustoszyły Skandynawię. Zagadka wojny Mieszka I z cesarzem Ottonem II. Bitwa pod Kircholmem. 300 nieślubnych dzieci Augusta II Mocnego. Bona Sforza - najbogatsza kobieta w historii Polski. Sekrety królowej Bony - Tragiczny koniec polskiej królowej. Żydzi pojawili się na ziemiach polskich tysiąc lat temu (WIDEO) Sekrety królowej Bony - Tragiczny koniec polskiej królowej. Wojownicy, rzezańcy i nałożnice - dawni Słowianie na krańcach świata. Czy ludzie pamiętają o Bonie? - Strona 12. Zarobki w Polsce i Europie od XV wieku do dziś.

Naukowcy z PAN zbierają pieniądze na badania wczesnośredniowiecznej osady w Chodliku. Żony i nałożnice Bolesława Chrobrego. Kobiety równe mężczyznom w plemionach Celtów. Eryk Pomorski [Enigma] - WP.TV. Słowianie rządzili na Bałtyku. Najazdy z Pomorza pustoszyły Skandynawię. Słowiańskie korzenie niemieckich miast - prawda czy legenda? - Strona 2.