background preloader

Biologia

Facebook Twitter

10 CRAZIEST Animal Fights Caught On Camera #1 - Lion,Buffalo,crocodile,Elephant, Bear,GORRILA. Groźne pragnienie Chin. Ekosystem Himalajów w niebezpieczeństwie. Kiedy przyjrzeć się zagrożeniom dla ekosystemu Himalajów, Chiny wybijają się na pierwszy plan.

Groźne pragnienie Chin. Ekosystem Himalajów w niebezpieczeństwie

Od lat Chińska Republika Ludowa gorączkowo stawia tamy na rzekach i bez żadnych ograniczeń eksploatuje bogactwa mineralne na zasobnej Wyżynie Tybetańskiej. Teraz przygotowuje się coraz mocniej do rozkręcenia branży wody butelkowanej - największej na świecie i najszybciej rosnącej - za pomocą wody pozyskiwanej z tamtejszych lodowców - pisze prof. Brahma Chellaney w komentarzu dla Project Syndicate. Blisko trzy czwarte himalajskich lodowców na wysokości ponad 5 tys. metrów leży w Tybecie, a reszta w Indiach i ich bezpośrednim sąsiedztwie. Tybetańskie lodowce oraz liczne górskie źródła i jeziora dostarczają wodę do największych azjatyckich rzek, od Mekongu, przez Jangcy, po Indus i Rzekę Żółtą. Anektując Tybet, Chiny zmieniły więc azjatycką mapę wód. Ale Chinami nie kierują wyłącznie względy strategiczne. Około 30 firm dostało już koncesje na butelkowanie wody z czap lodowych Tybetu. Susza może w tym roku dotknąć 49 mln ludzi. NASA: tegoroczne El Nino może być najgorsze w historii.

#drugiedno Te niesamowite chmury są groźne dla naszej planety - 1 - o2 - serce internetu. 1 z 5: Rzadkie i niebezpieczne Mieszkańcy norweskiego Tromso mogli oglądać polarne chmury stratosferyczne (nacreous).

#drugiedno Te niesamowite chmury są groźne dla naszej planety - 1 - o2 - serce internetu

W miejscu, gdzie przez wiele miesięcy brakuje słonecznego światła, migoczące niczym perłowa masa chmury były miłą i dość spektakularną niespodzianką. Twitter/Trulls Tiller Tu słońce teraz się nie pojawia. Ale zima i ciemne miesiące mogą być również miłe - tak fotograf Trulls Tiller, który uchwycił niezwykłe zjawisko pogodowe opisał swoje zdjęcia na serwisie spaceweather.com. Niestety, piękne chmury mają swoją ciemną stronę. Słodziaki dnia - LOL mania. Nigdy się nie poddawaj - LOL mania. Niezwykłe odkrycie naukowców: dzieci zostawiają matce swoje komórki. Dzieci zostawiają matce swoje komórki w sercu, nerkach, żołądku i mózgu - to niezwykłe odkrycie naukowców opisuje gosc.pl.

Niezwykłe odkrycie naukowców: dzieci zostawiają matce swoje komórki

Oznacza to, że kobiety, które dopuściły się aborcji, poza trwałym śladem w psychice również pod względem biologicznym nigdy nie rozstają się ze swoim zabitym dzieckiem. Medycyna tłumaczy to tak: już w 4. tygodniu ciąży komórki embrionalne dziecka zaczynają wędrówkę do organizmu matki. Pokonują barierę krwi i przedostają się do mózgu, a potem do serca i kilku jeszcze narządów mamy. Komórki dziecka pozostają w nas nawet na całe dekady. Tajemnica wielkich kraterów na Syberii. Znikające miasta. Zobacz, ile muszą wydać żeby przetrwać katastrofę. Pojedynek krokodyli! Najpierw zabił, a potem zjadł rywala.

Czysta energia w Emiratach - Strona 2. Niezwykle praktyczne zastosowanie białych saszetek - Strona 6. Wielka dziura na Słońcu - czekają nas problemy z telefonami i GPS. NASA wykorzystując aparaturę stale monitorującą aktywność Słońca odkryła, że pojawiła się na niej ogromna dziura, zwana też niekiedy plamą słoneczną.

Wielka dziura na Słońcu - czekają nas problemy z telefonami i GPS

Pojawianie się na takich zjawisk na Słońcu obserwujemy regularnie, jednak to obserwowane obecnie jest na swój wyjątkowe. Jest to powszechnie występująca dziura koronalna, ale jej rozmiary są ogromne - zmieszczono by w niej obiekt pięćdziesięciokrotnie większy od Ziemi. Mimo, że nasza gwiazda oddalona jest o miliony kilometrów, to ostatnia aktywność słoneczna nie pozostaje bez wpływu na nasze życie. Pierwszymi objawami znacznie wyższej aktywności naszej gwiazdy było pojawianie się ostatnio zórz polarnych w tych rejonach świata, w których one z reguły nie występują - także w Polsce.

Efekty mogą być jednak znacznie bardziej odczuwalne. Aktywność słońca nieustannie się zmienia, jednak naukowcom udało się dostrzec pewne schematy w jego zachowaniu. Podczas silnych burz geomagnetycznych dochodzi do przekłamań nawigacji GPS. Azjatycka ryba sieje grozę we francuskich rzekach. IAR|dodane 2015-10-12 (20:37) 2 godziny i 50 minut temu |24 opinie specieshunters.com Ryba z Chin sieje spustoszenie w ekosystemie francuskich rzek.

Azjatycka ryba sieje grozę we francuskich rzekach

To azjatycka odmiana kiełbi. Takie dane przynosi raport opracowany przez naukowców z Francuskiego Instytutu Badań i Rozwoju. Mieści się w dłoni. Jeden z ichtiologów, autorów opracowania wyjaśnia, że kiełb azjatycki to wyjątkowo niebezpieczna ryba, gdyż zagraża ona ekosystemowi w większym stopniu niż jakikolwiek inny gatunek przenosząc przenosi choroby, które zdziesiątkują populację innych ryb słodkowodnych nie w ciągu długiego okresu, ale w ciągu dwóch - trzech lat. Rybę „przywleczono” do Europy z Chin, najprawdopodobniej z karpiem chińskim, którego zaczęto hodować na naszym kontynencie.

Naukowcy są w szoku. Tak wielkiej dziury ozonowej dawno nie było. Wielkość dziury ozonowej nad Antarktydą zaskakuje naukowców.

Naukowcy są w szoku. Tak wielkiej dziury ozonowej dawno nie było

Tak wielka nie była od 9 lat. 2 października osiągnęła największy zasięg w tym roku. Miała aż 28,2 miliona kilometrów kwadratowych. Co sprawiło, że jest tak wielka? Na Antarktydzie jest wiosna. Wraz z jej rozpoczęciem spod topniejących warstw lodu wydobywają się, jak co roku, ogromne ilości gazów, głównie metanu. Ozon jest niezwykle ważnym gazem na naszej planecie. Niezwykłe nagrania ze skażonych terenów wokół Czarnobyla. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~MM 2015-10-11 (11:52) 57 minut temu O tym pisał Rąkowski z 15 lat temu w przewodniku Czar Polesia.

Niezwykłe nagrania ze skażonych terenów wokół Czarnobyla

Czarnobyl wraca do życia. Populacja ssaków rośnie na potęgę. BBC News|dodane 2015-10-05 (22:05) 2 dni 21 godzin i 50 minut temu |118 opinii AFP / Attila Kisbenedek Całkowite zamknięcie strefy wokół uszkodzonego ponad 29 lat temu reaktora jądrowego w Czarnobylu sprawiło, że miejsce to upodobały sobie zwierzęta - donosi BBC.

Czarnobyl wraca do życia. Populacja ssaków rośnie na potęgę

Pierwszy na świecie fluorescencyjny żółw - wideo. Kopacz o uchodźcach: w razie zagrożenia przywrócimy kontrole graniczne. Biolog.pl - przyrodniczy portal informacyjny - biologia, biotechnologia, ekologia. NASA ostrzega przed "Godzillą". Czeka nas anomalna zima. Do niedawna o nadchodzącej anomalii "El Nino" naukowcy wypowiadali się z rezerwą, ponieważ nie było do końca pewne, czy rzeczywiście wystąpi.

NASA ostrzega przed "Godzillą". Czeka nas anomalna zima

Aktualnie jest to już oczywiste, a uczeni z NASA są przerażeni skalą nadchodzącego zjawiska. Najnowsze obserwacje sugerują bowiem, że o tym, co wydarzy się w światowej pogodzie w najbliższym czasie, możemy długo nie zapomnieć. "El Nino" ma bowiem potencjał, by okazać się najsilniejszym w historii. Przewidywania dotyczące anomalii, której szczyt nastąpi na przełomie 2015 i 2016 roku, brzmią coraz bardziej złowieszczo.

Fenek (Vulpes zerda) - lisek pustynny. Dzięki swemu ogromnemu urokowi i niewielkim rozmiarom fenek nierzadko staje się zwierzątkiem domowym, którym zachwyca się każdy, komu będzie dane go zobaczyć.

Fenek (Vulpes zerda) - lisek pustynny

Jak jednak wygląda jego życie na wolności? Czy niewątpliwa uroda pomaga mu w walce o przetrwanie czy jest dla niego przekleństwem? Klasyfikacja Gromada: ssakiRząd: drapieżnePodrząd: psokształtne (Caniformia)Rodzina: psowate (Canidae)Rodzaj: VulpesGatunek: fenek. Tajemnicza choroba zabija ostatnie suhaki. | Nauki przyrodnicze W ostatnim czasie w centralnej Azji padło nawet 120 000 suhaków. Tym samym liczebność tego krytycznie zagrożonego gatunku zmniejszyła się o połowę. Naukowcy i weterynarze przedstawili rządowi Kazachstanu wyniki swojego dotychczasowego śledztwa. Oficjalne dane mówią o 85 000 martwych zwierząt, jednak doszły do nas nieoficjalne informacje, że mogło paść ponad 100 000, około 120 000 suhaków - mówi Aline Kuhl-Stenzel z Konwencji ONZ ds. Gatunków Migrujących. Zwierzęta zaczęły nagle wymierać około 10 maja. Dotychczasowe badania pozwoliły zawęzić możliwe przyczyny wymierania suhaków do trzech czynników.

Przyczyną, dla której padło tak wiele zwierząt może być fakt, że wszystkie samice rodzą młode w ciągu zaledwie tygodnia, co tworzy świetne warunki do rozprzestrzeniania się chorób między matkami a ich potomstwem. Czym naprawdę jest "morski zając"? [Pixel] Leniwa podróż żaby na grzbiecie ślimaka. Upał i wysoka wilgotność sprawiają, że w Indonezji nawet najkrótsza podróż staje się trudna do zniesienia. Nie tylko dla ludzi. Kurit Afsheen uchwycił niezwykłą podróż, jaką żaba drzewna zafundowała sobie na grzbiecie ślimaka. 34-letni indonezyjski fotograf uchwycił niezwykły moment w jednym z parków w dystrykcie Ciledug na wyspie Jawa.

Zamiast męczyć się i w nieskończoność skakać, żaba postanowiła uczepić się muszli wolno sunącego ślimaka. Niezrażony nieproszonym gościem ślimak bez pośpiechu kontynuował swoją przejażdżkę po gałęzi drzewa. Naukowcy mają dowody: tak broni się przed nami Ziemia - Strona 2. Nowy gatunek drapieżnika znaleziony w Polsce. Tak pożera płaszczka - WP.tv. Untitled. Wielka Rafa Koralowa z żółwiej perspektywy. Nieśmiertelność to fakt. Te rośliny i zwierzęta już korzystają z tego daru. Wieczne życie? Nieśmiertelność? Legendy i mity przekonują, że jest to możliwe. Choć nie zawsze się opłaca. Wąż zdechł, po tym jak zjadł jeżozwierza - WP.tv. Unikatowe podwodne nagranie - WP.tv. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~bjk 2015-06-14 (18:40) 14 godzin i 36 minut temu piekna. osmiornice matki sa najbardziej oddanymi matkami umieraja aby wyżywić swoje dzieci. Niebywałe nagranie z Parku Narodowego w Zambii - WP.tv.

Zgłoś Nie zgadzam się z opinią. Te wyspy pierwsze zaleje ocean - Strona 3. Gwałtowne zmiany w oceanach. Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią. Przez globalne ocieplenie czeka nas zagłada? - Strona 2. Naukowcy stworzyli sztuczne mięśnie z... cebuli. Co ma wspólnego robotyka z cebulą? Jeszcze do niedawna można byłoby z czystym sumieniem odpowiedzieć, że nic. Psy potrafią wykryć raka prostaty. Ich skuteczność jest niesamowita. "El Nino" może jednak być silne - Strona 4. Prawdziwie zielony prąd wprost z rośliny. Rośliny mogą się okazać niewielkimi elektrowniami, z których można uzyskiwać prąd. Polscy naukowcy chcą go wydobyć za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia przezroczystej elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń i rzodkiewnik pospolity. - Rośliny produkują tlen, którym oddychamy, zapewniają nam pożywienie, są źródłem wielu leków wykorzystywanych w medycynie. Czy ta sowa zwariowała?

Rzeka budzi się do życia. Niesamowity widok. Bliskie spotkania z naturą. Czasem bardzo niebezpieczne! Botswana - hipopotam ściga łódkę. Rozpad ZSRR wpłynął na przyrodę. Społeczno-ekonomiczne zmiany, do których doszło po rozpadzie ZSRR, wpłynęły też na przyrodę tego regionu, powodując zmiany w populacjach niedźwiedzi, wilków, rysi, dzików i innych dużych gatunków - piszą naukowcy w "Conservation Biology". Po rozpadzie ZSRR w 1991 r. większość gatunków dużych ssaków żyjących dotychczas na terenie Rosji doświadczyła spadku liczebności.

Raj dla miłośników dzikiej przyrody - Strona 3. Niezwykłe, ważne odkrycie brytyjskich naukowców. Najnowsze wyniki badań brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanografii (oryg. National Oceanography Center, w skrócie NOC) może wydatnie pomóc w przewidywaniu ostrych zim w Europie. Brytyjskim naukowcom udało się bowiem zidentyfikować czynniki, które w ostatnich latach towarzyszyły ekstremalnym zjawiskom meteorologicznym na naszym kontynencie o tej porze roku. Morze Bałtyckie uratowane? Jeszcze w 2014 roku kilka niezależnych od siebie grup naukowców informowało, nie kryjąc niepokoju, że Morze Bałtyckie obumiera. Niezwykły pojedynek owadów - WP.TV. Dramatyczne nagranie z kontroli drogowej - WP.TV. Regularne rysy twarzy - Dzieci.pl. Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią. Co kryje się w kanałach pod Londynem? - WP.TV. Mężczyzna dał się połknąć anakondzie. Kontrowersyjny program.

Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią. Pin od MicrobeWorld na tablicy Microbiology Pics. Głębinowy "grzybek" nie daje się sklasyfikować. 10 miejsc, w których zmiany klimatu zachodzą najszybciej. Nietypowy mieszkaniec oceanicznego dna - WP.TV. Groźny wulkan niebawem wybuchnie? Tak zakończy się życie na Ziemi - wideo. Ośmiornica najwytrwalszą matką - Ulubieńcy - WP.PL. Tak zabijają pająki - newsweek.pl - Nauka - Newsweek.pl. Rekiny pomogą przepowiedzieć pogodę, uratują ludzi - wideo - Pogoda - WP.PL. Mutacje z Czernobyla - ludzie, rośliny i zwierzęta. Bakterie zjadają metan i ratują kopalnie. Pszczoły atakuje zmutowany wirus roślinny. Kwaśne deszcze zabiły dinozaury. Zagrażają także ludziom - Pogoda - WP.PL. Latająca krowa ma europejskie korzenie - Ulubieńcy - WP.PL. NASA odkryła niezniszczalną bakterię.

Dlaczego ptaki latają w kluczu? - Ulubieńcy - WP.PL. DNA Neandertalczyków powoduje raka? Czy wiesz, że słonie wywołują deszcz? Co się dzieje pod skórą, gdy gryzie cię komar? Ma 20 metrów i postać węża z końską głową. Przerażające relacje! Co przyciąga komary? Jakie choroby przenoszą komary w Polsce? Coraz mniej motyli nad łąkami Europy - Ulubieńcy - WP.PL. Dopamina wywołuje déjà vu.

20 sprawdzonych sposobów na komary - Galeria - Strona 21 - TechTrendy.pl. Giant water bugs - Ulubieńcy - WP.PL. Malowanie piorunem - Piorunujące "cuda" - Strona 6. Wilki wracają do zachodniej Europy.