background preloader

Bookcrossing

Facebook Twitter

Uwolnij książkę – o bookcrossingu słów kilka… Bookcrossing inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem jest ideą znaną już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker.

Uwolnij książkę – o bookcrossingu słów kilka…

Ron Hornbaker stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Bookcrossing ma na celu udostępnianie książek szerokiemu gronu ludzi. Jak to możliwe? Trzeba „gubić” książki w miejscach publicznych, takich jak autobus, kawiarnia, pub, sklep, czy dworzec. Jak zostać bookcrosserem? Czy ta cała „biurokracja” jest obowiązkowa? Pomóż promować uwalnianie książek! Regulamin Bookcrossingu w naszej bibliotece można znaleźć w zakładce Regulaminy lub klikając –> tutaj <–. Dodaj do ulubionych: Lubię Wczytywanie...

Co to jest bookcrossing? Co to jest bookcrossing? - CafeSenior. Bookcrossing to uwalnianie książek – mówią pasjonaci.

Co to jest bookcrossing? - CafeSenior

Uwalnianie? Od czego? Wyjaśniamy, co to jest bookcrossing, skąd się wziął i gdzie można skorzystać z tego dobrodziejstwa. Co to jest bookcrossing? Spójrz na swoje półki z książkami. Powieści, zbiory poezji, pamiętniki, biografie, poradniki, słowniki, albumy… Leżą niemal dosłownie na ulicy. Skąd się wziął bookcrossing? Pomysł pojawił się w 2001 roku. Gdzie można się wymieniać książkami? W różnych instytucjach publicznych, zwłaszcza o charakterze kulturalnym, czy kawiarniach udostępniane są półki, gabloty lub regały, gdzie można zostawiać książki i skąd można brać kolejne.

Problemy bookcrossingu. Uwolnij książkę! Czym jest bookcrossing? Bookcrossing staje się w Polsce coraz bardziej popularny.

Uwolnij książkę! Czym jest bookcrossing?

W dobie komputerów jest to szansa, by sztuka czytania nie zanikła. Bookcrossing narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Do Polski dotarł w 2003 roku. Bookcrossing to inaczej uwalnianie książek. Jest to idea przekazywania zalegających na naszych półkach książek poprzez pozostawianie ich w różnych miejscach: kawiarniach, pociągach, tramwajach czy w specjalnie przygotowanych miejscach bookcrossingowych np. półkach. Każda książka ma przyporządkowany numer, dzięki któremu po zalogowaniu na stronie bookcrossing.pl można sprawdzić jaką drogę przebyła książka, zanim trafiła w nasze ręce. Akcja ta ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i podniesienie jego poziomu. Bookcrossing jest nie lada gratką dla miłośników literatury, dla ludzi, których nie stać na kupowanie książek oraz dla tych, którzy fascynują się unikatowymi egzemplarzami - bo i takie można znaleźć.

Czym jest bookcrossing? Książki nie lubią być więzione na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Czym jest bookcrossing?

Obecnie ponad 9 milionów książek wędruje po całym świecie, a w akcję bookcrossingu zaangażowanych jest ponad milion ludzi. Idea otwartych, ulicznych bibliotek, umożliwiających przekazywanie i wymianę książek, zrodziła się już w latach 90. ubiegłego wieku. Oficjalnie 17 kwietnia 2001 Amerykanin Ron Hornbaker założył stronę internetową www.bookcrossing.com. Na stronie tej rejestrował wędrujące książki. Idea ta szybko objęła cały świat i obecnie krąży ponad 9 milionów egzemplarzy - czytamy w Wikipedii.

Bookcrossing. Mikrobiblioteki po drodze do domu. Zadziwić może wszystko co niecodzienne.

Mikrobiblioteki po drodze do domu

Tak jest z mikrobibliotekami. Ten genialny pomysł zaadaptowały miasta przeobrażając stare budki telefoniczne, skrzynki pocztowe, meble, karmniki dla ptaków czy bankomaty w mikrobiblioteki, które są zawsze po drodze. Jednocześnie zwiększają i promują czytelnictwo. W Polsce podobny przekaz ma akcja Bookcrossing - to w niej ludzie tworzą własne mikrobiblioteki np. w parku, przymierzalniach sklepowych czy w tramwajach. Tworzeniem siedzib bibliotek zajęła się Little Free Library, a oto kilka przykładów ich dzieł architektonicznych. Poniższy bankomat to bokomaten (bookmat), który mieści w swoim wnętrzu prawie 500 książek. W mikorbibliotekach książki można wypożyczać 365 dni w roku przez 24 godziny. 5 najciekawszych mikrobibliotek świata.

Myśląc o bibliotekach większość z nas ma przed oczami potężne, zapierające dech w piersiach gmachy, wypełnione po brzegi książkami.

5 najciekawszych mikrobibliotek świata

Istnieje jednak na świecie coraz więcej miejsc, które mogą przewartościować to wyobrażenie. Mikrobiblioteki, bo tak określa się te niezwykłe, wyrosłe na gruncie lokalnych społeczności przybytki, udowadniają, że pasję czytania można promować na różne sposoby. Poniżej możecie zobaczyć zestawienie 5 najciekawszych mikrobibliotek rozsianych po całym świecie. Być może niebawem jedna z nich wyrośnie na ulicy niedaleko was? 1. Mieszkańcy niewielkiego miasteczka (ponad 800 mieszkańców) oburzeni likwidacją bibliobusu, dzięki któremu mieli zapewniony dostęp do książek, postanowili sami założyć własną bibliotekę. 2. Istnieją setki uroczo skonstruowanych budek, przypominających domki dla ptaków lub karmniki, zrzeszonych pod egidą Little Free Library (z ang. Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Bookcrossing – Oddaj książkę w dobre ręce! / Gib dein Buch in gute Hände!