background preloader

Teorie

Facebook Twitter

Slavné dny pro SŠ: Den, kdy začal vraždit Jack Rozparovač. Text článku: Délka: 90 minut Postup: Na předcházející hodině žákům zadáme za domácí úkol zhlédnout film Sedm.

Slavné dny pro SŠ: Den, kdy začal vraždit Jack Rozparovač

Nezáměrná kooperace umělé inteligence a filmového štábu – 25fps. ANALÝZA: Scénář filmu Sunspring – JAN ČERNÍK – Scénář ke krátkometrážnímu filmu Sunspring (2016) napsala umělá inteligence, která se označuje jako Benjamin.

Nezáměrná kooperace umělé inteligence a filmového štábu – 25fps

Je to pravděpodobně jeden z mála momentů v dějinách kinematografie, kdy samotný scénář přitahuje více pozornosti než výsledný film Oscara Sharpa, který byl letos uveden na Sci-fi-London 48 Hours Film Challenge (čtyřstránkový scénář je k nahlédnutí zde a výsledný film zde). ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD.

Bordwell/Thompsonová - Umění filmu

Mizanscéna Apokalypsy « H_aluze. Konec světa se, alespoň podle Mayů, blíží, proto jsem si dovolila zmobilizovat některé své spolužáky z Katedry filmových studií FF UK a s jejich pomocí pro vás připravit malý tematický seriál.

Mizanscéna Apokalypsy « H_aluze

Počínaje tímto číslem naší H_aluze vám budeme pravidelně servírovat analytické texty, zabývající se filmem Francise Forda Coppoly Apocalypse Now Redux. Tyto texty vznikly jako výstup ze Semináře filmové analýzy v roce 2010. Každý z autorů těchto textů ke snímku přistupuje z jiného konce a jako celek mohou předkládané texty tvořit zajímavý vhled do fungování tohoto megalomanského filmu.

FAMU. 03178311. Filmová výchova. Heslem dneška je destrukce, říká režisér Ken Loach v exkluzivním rozhovoru. Ken Loach mluví tiše, až něžně.

Heslem dneška je destrukce, říká režisér Ken Loach v exkluzivním rozhovoru

Ovšem poslouchat jeho výroky je i tak rozhodně těžší než dívat se na jeho filmy, z nichž mnohé patří do zlatého fondu evropské kinematografie. Tomuto socialistovi tělem i duší, doyenovi britských "rozhněvaných mladých mužů", byl v Česku před dvěma týdny uveden snímek Duch pětačtyřicátého (The Spirit of 45). Výborně sestříhaný dokument o poválečné euforii, jež na dlouhou dobu ovlivnila britskou politiku a společnost, nazvala britská média Loachovým "nejlepším filmem desetiletí" (The Telegraph), ale také "šílenou marxistickou fantazií" (The Daily Mail).

Lidovky.cz - aktuální zprávy. Myslet filmem. Na blížícím se Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě bude v české premiéře uveden nový film Jean-Luc Godarda SOCIALISMUS (Film socialisme), který vstoupí i do české distribuce.

myslet filmem

V květnovém speciálním čísle Les Inrockuptibles vyšel s Jean-Luc Godardem rozhovor s názvem O Švýcarsku smýšlím jako Kaddáfí, který vedl Jean-Marc Lalanne a Serge Kaganski. Godard zde svým osobitým a nezaměnitelným stylem zodpovídá nejen otázky směřované k vlastnímu filmu, ale i k motivům z něj vyplývajícím. FILM NOIR BLOG. Fenomén fotografie ve filmu. Pier Paolo Pasolini. Scéna z Hereafter. V případě dlouhé kariéry Clinta Eastwooda se nezřídka stává, že se některé jeho filmy dostávají do stínu jiných – těch slavnějších, oscarových či alespoň divácky vděčných.

Scéna z Hereafter

Psanec Josey Wales vytlačil z povědomí Železný stisk, Madisonské mosty Půlnoc v zahradě dobra a zla nebo válečný diptych Války našich otců / Dopisy z Iwo Jimy stylizované retro Výměna apod. Tyto pro oficiální kritiku nezvládnuté a někdy i komerční nezdary obsahovaly oproti mainstreamu vždy nějakou „nesrovnalost“ – většinou v samotném příběhu, který se vymykal běžným zvyklostem a očekáváním. Málo režisérů má v současném Hollywoodu takové postavení, že dokážou prosadit látku, která přináší větší risk než zisk. Ti, kdo se o to stále pokoušejí, čeká strmý kariérní pád (Shyamalan), nebo odchod z „továrny na sny“ (Malick).

Pavel Holubec: Temný rytíř nám říká, že sám na to už nestačí. Christopher Nolan natočil třetí a závěrečný film nové Batmanovské trilogie: Temný rytíř povstal.

Pavel Holubec: Temný rytíř nám říká, že sám na to už nestačí

Ačkoli druhý díl celé série, Temného rytíře, podle mě zdaleka nepřekonal, i přesto tento snímek stojí za zamyšlení. Zuzana Kubišová: Proč a jak Batman hájí kapitalismus. Nelze než souhlasit, že Temný rytíř povstal „je slepenec, který se toho snaží spojit příliš mnoho,“ jak uvádí ve svém článku Pavel Holubec.

Zuzana Kubišová: Proč a jak Batman hájí kapitalismus

Ani tato skutečnost ovšem nijak nevylučuje, že způsob začlenění některých motivů do filmu vede k tomu, že celá Nolanova batmanovská trilogie (Batman začíná – 2005, Temný rytíř – 2008, Temný rytíř povstal – 2012), a zvláště pak poslední díl, nereflektovaně podporuje stávající společenské uspořádání a dehonestuje jakékoliv pokusy o společenskou kritiku a alternativy. Takové interpretace již ve svých článcích nabídli například Ondřej Lánský, Jan Čulík, Petr Kořínek či v posledním čísle Nového Prostoru (NP 401) Kateřina Kňapová. Ondřej Lánský: Batman skončil: Do pekla s revolucemi. Americký režisér Christopher Nolan natočil politický film.

Ondřej Lánský: Batman skončil: Do pekla s revolucemi

Možná to nezamýšlel, možná by s tím nesouhlasil, ale je to tak. Poslední snímek z trilogie o temném rytíři Batmanovi, Temný rytíř povstal, vyznívá totiž jednoznačně jako apologetika současného řádu. Jedná se sice o obhajobu problematizující některé jeho prvky, ale v konečném důsledku nechává současný řád moci přežít. Nenápadně nám tím říká, že problémy současného světa v čele s nespravedlností kapitalismu jsou pouze výjimkami a s podstatou systému nemají nic společného. Zároveň nám sděluje, že posilování participace či levicové hodnoty v sobě vždy nesou zárodek útlaku. Hlavní linkou filmu je pokračování konfliktu Ligy stínů s Batmanem. Tím, kdo v Nolanově filmu ochraňuje lidi před zločinem, je „dokonalý“ maskovaný multimiliardář Bruce Wayne, který sice jedná mimo rámec právních a policejních struktur, ale nijak přitom nezpochybňuje základní nastavení společenského systému.

Mýtus temného rytíře. Nový Batman je film, který určitě zasluhuje důkladné promyšlení.

Mýtus temného rytíře

Jak nepsat o Batmanovi. Nolanův Batman prý obhajuje a utvrzuje kapitalismus, přičemž delegitimizuje všechny snahy o alternativu. Tupí revoluce a snad i samotné Occupy Wall Street; je tedy jakýmsi hollywoodským revizionistou. Porůznu se můžeme dočíst, že představuje rytíře konzervatismu nebo pravicového majora Zemana. Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012, recenze v A2 č. 17/2012) vzbudil překvapivě podrážděné reakce ze strany levicových publicistů, jeho možné politické přesahy, především pak obraz kapitalismu zmiňuje alespoň letmo prakticky každá recenze. Paralely mezi superhrdinským mýtem a dnešními politickými reáliemi se zdají být samozřejmé, a tak se jednotliví autoři předhánějí ve výčtu prvků, jež z Batmana údajně činí advokáta systému.

Takový způsob interpretace není legitimní, protože ignoruje žánrová pravidla komiksu, resp. jeho filmových adaptací, a zavádí jakýsi primitivně alegorický kód čtení. Návrat temného rytíře. Kritiky, recenze / Temný rytíř povstal / Nolanův labyrint. Nediegetický střih - Hledat Googlem. O Impulsu - Impuls HK. Americký jih ve filmu I. / Romantika a násilí. V jižních státech USA se již od občanské války Konfederace proti Unii (1861–1865) tradičně daří nejrůznějším mýtům, zdaleka ne všechny však korespondují s vizí Ameriky jako zaslíbené země, kde lze dosáhnout úspěchu, bohatství a štěstí vlastní pílí a přičinlivostí a kde všichni mají stejnou šanci bez ohledu na původ, místo narození či náboženské vyznání.

Válka Jihu proti Severu, která je pro mnoho filmových diváků po celém světě a pro většinu Američanů spojována především s přepisem jediného románu Margaret Mitchellové Jih proti Severu (Gone with the Wind, 1936, česky 1938), jasně ukázala, že obraz Spojených států jako bezkonfliktního "nového světa" je nesmyslný. Již před touto válkou narušovalo zdánlivou idylu nejen otroctví, které jižní státy považovaly za nezbytné pro svůj ekonomický rozvoj, ale především rostoucí snaha Jihu zachovat si regionální identitu. Americký jih ve filmu II. / Jih jako (ne)morální místo. Jižanští klasikové a stříbrné plátno Nejlepší jižanští autoři románů a povídek jsou nejen zdatní vypravěči příběhů, ale také výborní stylisté.

Právě v tom spočívá základní problém: Jak převést příběh na plátno, aniž by se ztratil jeho bohatý jazyk a aniž by zmizely četné metafory, symboly a historické i jiné narážky? Když psal William Faulkner pro Hollywood scénáře, měl problémy s hovorovou angličtinou a stále používal sofistikovaný jazyk svých povídek. Film noir - záblesky černé. Institut Dokumentárního Filmu. Filmy — Velikáni filmu. Aktuálně: Bratři Quayové se vrací k Schulzovu Sanatoriu. Pavel Branko - Odsudeny na dozivotie – interview, zivotopis.