background preloader

Teorie

Facebook Twitter

Mizanscéna Apokalypsy « H_aluze. Konec světa se, alespoň podle Mayů, blíží, proto jsem si dovolila zmobilizovat některé své spolužáky z Katedry filmových studií FF UK a s jejich pomocí pro vás připravit malý tematický seriál.

Mizanscéna Apokalypsy « H_aluze

FAMU. 03178311. Filmová výchova. Heslem dneška je destrukce, říká režisér Ken Loach v exkluzivním rozhovoru. Lidovky.cz - aktuální zprávy. Myslet filmem. FILM NOIR BLOG. Fenomén fotografie ve filmu. Pier Paolo Pasolini. Greatest Films of All Time: Where's the funny? - scanners. The big loser in the 2012 Sight & Sound critics poll is... funny.

Greatest Films of All Time: Where's the funny? - scanners

OK, we know there are no losers, only winners! But, still, with the obvious exceptions of "Citizen Kane" and "Rules of the Game," this decade's consensus choices for the Greatest Films of All Time are not a whole lotta laughs, even though they're terrific motion pictures. There's not much in the way of chuckles or joie de vivre to be found in "Vertigo," "Tokyo Story," "Man with a Movie Camera," "The Searchers," "The Passion of Joan of Arc"... At least "Sunrise," "2001: A Space Odyssey" and "8 1/2" have healthy senses of humor, but "Kane" and "Rules of the Game" are the only movies in the top 10 with the propulsive vitality of (screwball) comedy.

They are flat-out fun (even if they are regarded as "classics"). I say this as someone who believes that comedy is everything, and that drama is lifeless (or at least emotionally stunted) without it. Directors making it into the Top 50 for (I believe) the first time: Scéna z Hereafter. V případě dlouhé kariéry Clinta Eastwooda se nezřídka stává, že se některé jeho filmy dostávají do stínu jiných – těch slavnějších, oscarových či alespoň divácky vděčných.

Scéna z Hereafter

Psanec Josey Wales vytlačil z povědomí Železný stisk, Madisonské mosty Půlnoc v zahradě dobra a zla nebo válečný diptych Války našich otců / Dopisy z Iwo Jimy stylizované retro Výměna apod. Tyto pro oficiální kritiku nezvládnuté a někdy i komerční nezdary obsahovaly oproti mainstreamu vždy nějakou „nesrovnalost“ – většinou v samotném příběhu, který se vymykal běžným zvyklostem a očekáváním. Málo režisérů má v současném Hollywoodu takové postavení, že dokážou prosadit látku, která přináší větší risk než zisk.

Ti, kdo se o to stále pokoušejí, čeká strmý kariérní pád (Shyamalan), nebo odchod z „továrny na sny“ (Malick). Eastwood přetrvává – snad právě proto, že své neúspěchy zatím vždy vyvážil filmem, který se stal událostí. Pavel Holubec: Temný rytíř nám říká, že sám na to už nestačí. Christopher Nolan natočil třetí a závěrečný film nové Batmanovské trilogie: Temný rytíř povstal.

Pavel Holubec: Temný rytíř nám říká, že sám na to už nestačí

Ačkoli druhý díl celé série, Temného rytíře, podle mě zdaleka nepřekonal, i přesto tento snímek stojí za zamyšlení. Zuzana Kubišová: Proč a jak Batman hájí kapitalismus. Nelze než souhlasit, že Temný rytíř povstal „je slepenec, který se toho snaží spojit příliš mnoho,“ jak uvádí ve svém článku Pavel Holubec.

Zuzana Kubišová: Proč a jak Batman hájí kapitalismus

Ani tato skutečnost ovšem nijak nevylučuje, že způsob začlenění některých motivů do filmu vede k tomu, že celá Nolanova batmanovská trilogie (Batman začíná – 2005, Temný rytíř – 2008, Temný rytíř povstal – 2012), a zvláště pak poslední díl, nereflektovaně podporuje stávající společenské uspořádání a dehonestuje jakékoliv pokusy o společenskou kritiku a alternativy. Ondřej Lánský: Batman skončil: Do pekla s revolucemi. Mýtus temného rytíře. Jak nepsat o Batmanovi. Nolanův Batman prý obhajuje a utvrzuje kapitalismus, přičemž delegitimizuje všechny snahy o alternativu.

Jak nepsat o Batmanovi

Tupí revoluce a snad i samotné Occupy Wall Street; je tedy jakýmsi hollywoodským revizionistou. Porůznu se můžeme dočíst, že představuje rytíře konzervatismu nebo pravicového majora Zemana. Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012, recenze v A2 č. 17/2012) vzbudil překvapivě podrážděné reakce ze strany levicových publicistů, jeho možné politické přesahy, především pak obraz kapitalismu zmiňuje alespoň letmo prakticky každá recenze. Paralely mezi superhrdinským mýtem a dnešními politickými reáliemi se zdají být samozřejmé, a tak se jednotliví autoři předhánějí ve výčtu prvků, jež z Batmana údajně činí advokáta systému. Takový způsob interpretace není legitimní, protože ignoruje žánrová pravidla komiksu, resp. jeho filmových adaptací, a zavádí jakýsi primitivně alegorický kód čtení.

Batman jako žánrové dílo Revoluce, nebo chaos? Návrat temného rytíře. Zastřešující myšlenkou druhého dílu batmanovské trilogie režírované Christopherem Nolanem byla věta vyřčená Harveym Dentem: „Buďto zemřete jako hrdina, nebo žijete tak dlouho, až se z vás stane padouch.“ Tíživé sdělení v novém světle rezonuje i ve třetím snímku, jenž přináší nový pohled na hrdinství.

Návrat temného rytíře

Letos v květnu filmoví nadšenci, fandové do komiksů i někteří filmoví kritici pěli ódy na epický rozměr a upřednostnění postav před prvoplánovým spektáklem v Avengers, neadekvátně označovaných jako první filmový crossover. Jak plané řeči to byly, nyní ukazuje vskutku epický Temný rytíř povstal, opírající se o opravdu propracované postavy. Kritiky, recenze / Temný rytíř povstal / Nolanův labyrint. Nové pokračování batmanovské série jen stvrzuje výjimečné postavení Christophera Nolana v současném Hollywoodu.

kritiky, recenze / Temný rytíř povstal / Nolanův labyrint

Po dějově nezvykle originální a komplexní sci-fi Počátek totiž tvůrce přišel se snímkem, který naopak klade před diváka jeden paradox za druhým. Temný rytíř povstal je ovšem ve své rozporuplnosti podobně vyhraněný vůči současným hollywoodským tendencím jako Nolanův předchozí snímek. Nediegetický střih - Hledat Googlem. O Impulsu - Impuls HK. Americký jih ve filmu I. / Romantika a násilí. Americký jih ve filmu II. / Jih jako (ne)morální místo.

Jižanští klasikové a stříbrné plátno Nejlepší jižanští autoři románů a povídek jsou nejen zdatní vypravěči příběhů, ale také výborní stylisté.

Americký jih ve filmu II. / Jih jako (ne)morální místo

Právě v tom spočívá základní problém: Jak převést příběh na plátno, aniž by se ztratil jeho bohatý jazyk a aniž by zmizely četné metafory, symboly a historické i jiné narážky? Když psal William Faulkner pro Hollywood scénáře, měl problémy s hovorovou angličtinou a stále používal sofistikovaný jazyk svých povídek. Studio MGM si ho přitom v květnu 1932 najalo, aby pro ně za 500 dolarů týdně (později mu byl plat pro neschopnost snížen na polovinu) psal "původní příběhy, dialogy, adaptace a úpravy a v případě potřeby mohl být zapůjčen jiným producentům. " Bratři Coenové parodovali Faulknera v Bartonu Finkovi (1991) v postavě W. Zato filmy natočené podle jeho vlastních děl zpravidla ztrácely veškerou osobitost. Film noir - záblesky černé. Film noir je, a to hned v několikerém smyslu, objektem nejistých kontur, rozostřených hranic a snížené viditelnosti, počínaje již vymezením kategorie, do které spadá, a korpusu děl, která zahrnuje.

Film noir - záblesky černé

Institut Dokumentárního Filmu. Filmy — Velikáni filmu. Aktuálně: Bratři Quayové se vrací k Schulzovu Sanatoriu. Pavel Branko - Odsudeny na dozivotie – interview, zivotopis.