background preloader

Seriál

Facebook Twitter

Uvěřitelná tíha ambivalence. V den, kdy ruská vojska obsadila Krym, začala norská televize TV2 v koprodukci několika evropských zemí natáčet seriál Okupovaní.

Uvěřitelná tíha ambivalence

Ačkoli se příběh seriálu odehrává v Norsku blízké budoucnosti, jeho zápletka staví na současných energetických a environmentálních problémech i geopolitických hrách. Autor scénáře a spisovatel Jo Nesbø a režisér Erik Skjoldbjærg rozhodně netrpěli nedostatkem inspirací ze současné evropské politické praxe. Existuje vůbec v dnešním světě státní suverenita, nebo je to jen šikovný způsob jak udržovat poslušnost?

Anketa: Seriály 2015. Stanislav Biler (sociolog) Důkazem, že rok 2015 nebyl z pohledu seriálů zbytečný, jsou pro mě Narcos.

Anketa: Seriály 2015

Životopisný seriál s doku prvky o narkocísaři, který dokázal v osmdesátých letech zprivatizovat bezmála celou Kolumbii. Pokud vám někdy vrtalo hlavou, proč je tak těžké zastavit obchod s drogami (a proč takové pokusy ani nemají smysl), tady dostanete odpověď na krvavém naturalistickém podnose. A potom Show Me a Hero – další počin nejlepšího seriálového scenáristy Davida Simona (The Wire, Treme, Generation Kill). Narcos překroutili a přikrášlili život mého otce. Sebastián Marroquín působí napjatě a téměř nikdy se neusměje.

Narcos překroutili a přikrášlili život mého otce

Syn největšího narkobarona všech dob žil až do smrti svého otce v roce 1993 mezi výstřely a bombami – nejprve se utápěl v milionech dolarů, které Escobarovi vynášel obchod s drogami, později se skrýval, aby unikl kulkám nepřátel rozesetých po celé Kolumbii. Marroquín si změnil jméno, aby se vyhnul peklu, které musel snášet, dokud měl v občanském průkazu příjmení svého otec. Je autorem životopisné knihy Pablo Escobar – můj otec, která vyšla v roce 2014 a dočkala se příznivé kritiky. Nedávno zhlédl seriál Narcos z dílny společnosti Netflix, a to s mnoha výhradami. Vznáší závažná obvinění proti režiséru Josému Padilhovi a kritizuje herce Wagnera Mouru, který ztvárnil postavu jeho otce: „Je to urážka kolumbijských dějin a tisíců rodin, které se staly obětí obchodu s drogami.

Narcos – vzdělávání ve správných dávkách. Je jen málo životních příběhů, které by měly tak silný potenciál pro filmové či televizní zpracování jako právě život Pabla Escobara.

Narcos – vzdělávání ve správných dávkách

Jeho medellínský kartel vydělával v dobách největší slávy milion dolarů denně a kontroloval osmdesát procent světového obchodu s kokainem. Escobar toho dosáhl nejen vizionářským obchodnickým talentem, ale také brutálním terorem. A tak i když slovo „narkoterorismus“ použil poprvé peruánský prezident Belaunde Terry v roce 1983 v souvislosti s propojením drogového obchodu s místní levicovou guerillou Světlá stezka, právě Escobar (jehož první kokain pocházel právě z Peru) je považován za prvního aktéra propojení politického boje a obchodu s drogami, jež dnes praktikuje například afghánský Tálibán.

Narcos.S01E10.Despegue.1080p.NF.WEBRip.DD5.1.x264-NTb.CZ.titulky.mkv. Neomezené stahování Neomezená rychlost stahování.

Narcos.S01E10.Despegue.1080p.NF.WEBRip.DD5.1.x264-NTb.CZ.titulky.mkv

Neomezený počet download slotů. Show Me a Hero: Novinka od tvůrce The Wire. David Simon proslul jako tvůrce přelomového seriálu The Wire (Špína Baltimoru) z prostředí drogových dealerů, o němž se letos opět hodně mluvilo.

Show Me a Hero: Novinka od tvůrce The Wire

Publicisté po celém světě jej totiž dávali do souvislosti s nepokoji, které v ulicích východoamerického Baltimoru vyvolala vražda Afroameričana Freddieho Graye příslušníky místní policie. Velmi pochvalně se o něm vyjádřil i Barack Obama, který The Wire označil nejen za nejlepší televizní seriál, ale dokonce za jedno z nejpozoruhodnějších uměleckých děl posledních dvou dekád.

Seriál na ploše jednoho konkrétního historického příkladu předkládá celou řadu mikrosituací každodenního rasismu, s nímž se v současné době potýkáme – ať už ve Spojených státech či v Evropě. Simonovi se v The Wire podařil skutečně nevídaný kousek, který v lecčem odstartoval nástup tzv. quality TV (tj. sofistikovanější produkce, která se vymyká standardům klasické televizní zábavy). Sociální bydlení? True Detective: mrtví jsou těžší než zlomená srdce. První série True Detective (Temný případ) získala loni rychle reputaci nejlepšího seriálu současnosti.

True Detective: mrtví jsou těžší než zlomená srdce

To se ale děje aspoň každý druhý rok a tahle trofej je přinejmenším putovní, pokud není přesnější mluvit o vyloženém sezonním hypu, který brzo opadne a nastoupí jiný, aktuálnější. Promise, The (TV seriál) (2010) Bolestné vzpomínání Petera Kosminského. Na konci letošní zimy si diváci večerního vysílání televizní stanice BBC 2 mohli odpočinout.

Bolestné vzpomínání Petera Kosminského

Po šest večerů sledovali nejnovější práci Petera Kosminského The Wolf Hall. Ve výpravném seriálu zasazeném do středověké Anglie se Kosminsky sice snažil být politický a zachytit fungování sociálního prostředí kolem centra absolutní moci, zápletky z dvorního prostředí, skvělá výprava a herecké výkony Marka Rylance a Claire Foyle ale zajistily odlehčenou večerní zábavu. Ozvalo se jen pár hlasů, které Kosminského podezřívaly z antikatolicismu. Hodnocení na Rotten Tomatoes se pohybovala kolem sta procent a žádnou větší debatu tato adaptace dvou románů Hilary Mantelové nerozpoutala. Jaký rozdíl, vrátíme-li se o čtyři roky zpět, do doby, kdy Channel 4 věnoval nedělní večery režisérově předchozí práci, čtyřdílnému dramatu Slib (The Promise), které vypráví příběh Palestiny po druhé světové válce až do vyhlášení nezávislosti Státu Izrael. Simenon's Inspector Maigret. Seriál Maigret (Commissaire Maigret)

Na obsah stránkyKlávesové zkratky na tomto webu - rozšířenéHlavní stránka krimiserialy.juk.czMapa stránek na tomto webu Dobrý den, vítejte na stránce věnované seriálu Maigret (Commissaire Maigret).

Seriál Maigret (Commissaire Maigret)

Podle literární předlohy Georgese Simenona vznikla spousta seriálů s řadou představitelů hlavní role. Díly seriálu z let 1997-2004, kde hlavní roli ztvárnil Bruno Cremer, byly na TV Prima vysílány od 19.7.2006 do 25.8.2006 každý všední den odpoledne. Další tyto díly byly vysílány pozdě v noci ze soboty na neděli 2.12.2006 a 9.12.2006. Repríza dílů z let 1997-2004 probíhala na TV Prima každé úterý a středu na ránem od 4.9.2007 do 12.12.2007.