background preloader

Kolonialismus

Facebook Twitter

“Interactive Time-Lapse Map Shows How the U.S. Took More Than 1.5 Billion Acres From Native Americans” E-Learning RVP: Přihlásit se na stránky. Etapas-de-la-reconquista. La_rendición_de_Granada. Jak plout proti větru? Mezi první dopravní prostředky, která využívali ke svému pohybu alternativní zdroje energie byly plachetnice. Umožnovali přepravu lidí a nákladu levným způsobem na dlouhé vzdálenosti.

Byly docela ovladatelné, díky důmyslně uplatňovanému principu rozkladu působících sil větru. Jak je možné, že se může plachetnice pohybovat i proti větru? Pokud jste někdy pozorovali plachetnici, která pluje proti větru, zjistili jste, že se pohybuje - lavíruje podél lomené čáry. Námořníci tomu říkají křižování proti větru. Proti směru větru se nedá plout přímo, ale dá se postupovat proti směru proudu šikmo. Tato skutečnost se objasní tak, že pohyb lodi v příčném směru vyvolává mimořádně silný odpor vody.

Plachta se nastavuje tak, aby její rovina rozdělovala úhel mezi směrem větru a směrem pohybu plachetnice. Abychom mohli určit sílu, která žene loď dopředu, musíme rozložit sílu větru dvakrát. Tento směr však není úplně ideální, proto po chvíli je nutné provést lodí obrat zpět. Vinland_Map_HiRes. Kolumbus a jeho lodní deník. První cesta kolem světa. Civilizace je nemoc, násilí je lék? | č. 24 | 2011. Ten příběh nejpůsobivěji zachytil sociolog Norbert Elias. Společnosti postupně dostávají násilí pod centrální státní kontrolu, což jim umožňuje vytlačit ze života násilné návyky a stát se zároveň civilními i civilizovanými.

Spolu se zřeknutím se násilí, respektive jeho vymezením do jasných a uzavřených složek (armáda, policie) se společnost může zjemňovat. Vytěsnění násilí ze soukromého prostoru (zákaz soubojů, potlačování rebelií či jejich proměna v pokojné demonstrace) umožnilo hlubokou proměnu mravů, jejímž výsledkem je pokojná společnost. Kdo by dnes chtěl násilí? Bezbrannost, nebo důstojnost? Zvláště z hlediska středních tříd západních společností působí toto vyprávění velmi přesvědčivě. Jen je třeba na řadu věcí zapomenout. Dílo Frantze Fanona nám nicméně připomíná ještě jeden problém spojený s „nenásilím": jeho vnímání je zcela odlišné z perspektivy těch, kteří jsou ve společnosti vyloučení a poražení. Role nenásilných obětí Třetí svět u nás? Autor je politolog. Věčné: Banania mňam… | č. 24 | 2011. Těžko se tomu věří, ale kniha Černá kůže, bílé masky měla být původně akademickou prací, konkrétně disertací.

Její jádro Frantz Fanon předložil pod názvem Odcizení černocha, bylo ale šmahem odmítnuto jako nedostatečně akademické. Frantz Fanon narychlo sepsal jinou, konvenční dizertační práci, původní text ale nezahodil. Přepracoval ho a rozšířil do podoby knižního eseje, značně literárního, velmi naléhavého a nadmíru strhujícího – protože právě nadšení je „výsadní zbraní bezmocných". Předmět Černé kůže její autor vymezuje několika způsoby: je to psychoanalytická ­interpretace černé otázky; prezentuje různá stanoviska, jež černoch zaujímá k bílé civilizaci; odpovídá na to, co chce černý člověk, který vlastně člověkem není; ukazuje, že jsou dva tábory: bílý a černý. To vše směřuje k tomu, že „tato práce by byla ráda zrcadlem s progresivní infrastrukturou, kde by se negr viděl v průběhu vlastního sebeodcizování". Otrokem zevnějšku Esej Černá kůže, bílé masky vyšel ve Francii v roce 1952. BBC Scotland Learning - The British Slave Trade and its abolition 1770-1807. Colonialism in 10 Minutes: The Scramble For Africa‬‏