background preloader

Dokument

Facebook Twitter

Indonéský masakr. Indonéský masakr je označení pro čistku, ke které došlo v letech 1965–1966 v Indonésii a při níž bylo podle odhadů zabito 500 000 až milion lidí, kteří byli považováni za komunisty, nebo kteří byli jako takoví označeni. Došlo k němu po neúspěšném pokusu o státní převrat Hnutím 30. září vedeném generálem Suhartem, byla z něho ovšem obviněna Komunistická strana Indonésie (PKI). Velitel ozbrojených sil generál Suharto nahradil prvního prezidenta Sukarna ve funkci a stal se tak druhým indonéským prezidentem, kterým zůstal následujících 31 let. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indonesian killings of 1965–66 na anglické Wikipedii. Konečný verdikt v Maďarsku. Před osmi lety došlo v Maďarsku k sérii rasově motivovaných útoků, při nichž zemřelo šest lidí. Noční vyjížďky s brokovnicemi, kterými útočníci stříleli po obyvatelích maďarských osad, skončily 21. srpna v Debrecínu, kde byli vrazi dopadeni.

Následujících osm let trval soud, při němž se podařilo prokázat nejen, že útoky byly rasově motivované, ale především, že za nimi stál organizovaný neonacistický gang. Až letos v lednu byli tři střelci s konečnou platností posláni za mříže na doživotí, jejich řidič byl odsouzen k třinácti letům za mřížemi. Proti tomuto rozsudku se nelze odvolat. V zemi, kde bylo před třemi lety legalizováno používání symbolu hákového kříže, je zvykem říkat: mysleli jsme to jinak, než jste si to vyložili. Proces s Árpádem Kissem, Istvánem Kissem a Zsoltem Petem bylo možné sledovat díky dokumentaristce Eszter Hajdú, která o soudním líčení v roce 2014 natočila film Verdikt v Maďarsku.

Autorka je dokumentaristka. Třída 8.A v ghettu odsudků. Romea a sedm dalších českých neziskovek poslalo Radě pro rozhlasové a televizní vysílání otevřený dopis kvůli pořadu České televize Třída 8.A, docusoapu ze školní třídy, kterou tvoří téměř výhradně romské děti. Podle neziskovek mohl pořad šířit stereotypy o Romech. Po autorech chtějí omluvu. Promarněná příležitost Připojuji se k těm, podle kterých se pořad nepovedl.

Jak píše Helena Zikmundová v recenzi na Aktuálně.cz, seriál ukazuje dvě skupiny lidí, které to u nás mají těžké: romské děti a jejich učitele. Hlavními hrdiny jsou v seriálu učitelé, tedy trojice vybraných ambiciózních kantorů, kteří chtějí ve třídě začít učit nově a nadchnout pro své předměty problémové a apatické děti. Většinu času se jim to ale nedaří a seriál opakováním jejich povzdechů, stížností na děti a výpovědí zkušených kantorů ze školy, kteří také „neví jak učit romské děti“, může u části publika posilovat předsudky a přesvědčení o tom, co jsou „ti Romové zač“. Selhaly i neziskovky Autorka je publicistka. Dělníci bulváru: masky útočí | A2larm.

„Jsem bizarní, jsem zajímavý a mám koule,“ shrnul své kvality v televizním pořadu Hyde park „dělník bulváru“ Pavel Novotný. Nový dokument Víta Klusáka, nazvaný Dělníci bulváru, se ještě nedostal na veřejnost a už je zřejmé, že i další ročník volné dokumentární série Český žurnál se stane událostí, která překročí stín běžných televizních produktů. „Příběh člověka, který chce jen zabezpečit rodinu a být nejlepší v tom, co dělá, je v důsledku jen hypertrofovaným podobenstvím o životě v kapitalismu.“ Už první pětice autorských dokumentů, uvedených pod hlavičkou Českého žurnálu, nastolila otázku, zda právě specifická autorská optika a poetika nedělá závažným společenským tématům spíše medvědí službu.

Bulvár nelže V prvních novinářských reakcích na Dělníky bulváru, jejichž televizní premiéra je 16. dubna, sice často zaznívá, že se Klusák snaží poukázat na morální pokleslost či problematičnost této práce. Novotný ovšem během filmování zvolil zcela opačnou strategii – naprostou otevřenost. Dělníci bulváru: masky útočí | A2larm. Homepage | European Film Gateway. Událost: Počátky českého dokumentárního filmu poprvé online | Doc Alliance Films: Vaše online dokumentární kino. Www.filmeurope.cz/movies/617-pribeh-filmu-odysea.

Příběh filmu: Odysea, adaptace Cousinsovy stejnojmenné knihy, je patnáctihodinový dokumentární snímek, který navštěvuje klíčová místa historie filmu; od Hollywoodu po Bombaj, od Hitchcockova Londýna po vesnici, kde byl natočen Pather panchali; přináší rozhovory s legendárními filmaři a herci. Dokument se zbývá vývojem filmu. Popisuje vzrušení z němého filmu, vznik Hollywoodu a systému hvězd, umělecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, ve Francii, Itálii, v Británii, Skandinávii, v USA a v dalších zemích.

Přináší profily skvělých filmových herců, vykresluje revoluci způsobenou zvukovým filmem a dokumentuje, jak 2. světová válka nejen motivovala ke vzniku komedií, ale přinesla na stříbrné plátno i nový realismus. Procházíme světem 50. let, abychom se přesvědčili o univerzálnosti filmového jazyka. Objevujeme moderní film zrozený v napětí a nejistotě, i vznik skvělých nových vln. Tento film hovoří o průkopnících. Epizoda 1 Zrod filmu (1900 – 1920) Epizoda 4 Příchod zvuku. Jeden svět na školách - Filmové a výukové materiály. Síla lidskosti - Nicholas Winton (2001) V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokument o zachránci šesti set šedesáti devíti českých židovských dětí, kterým umožnil odjet z Československa do Anglie.

České znění. Václav Klaus uvádí... dokumenty s tematikou globálního oteplování. Glosa / Zdeněk Holý / komentáře (34) Už to bude skoro rok, kdy dokument spojený se jménem bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gora Nepříjemná pravda vstoupil do našich kin. Chtěli jsme tento dokument recenzovat, ale ukázalo se, že nedostatečná znalost z oblasti problematiky globálního oteplování je tomu zásadně na překážku. Filmový kritik sice může popsat, jakých rétorických forem dokument používá, ale už si nemůže být jist správností jejich zapojení. Např. názorné ukázky katastrofických důsledků lidského počínání mohou být v jednom případě ospravedlnitelným varovným mementem, v druhém se naopak mohou stát zbytečným spouštěčem veřejných hysterií. Když letos v červnu uvedl prezident republiky Václav Klaus dokument Velký podvod s globálním oteplováním popírající tezi o globálním oteplování, objevila se výborná příležitost oba dokumenty porovnat.

Položili jsme jim dvě anketní otázky: RNDr. A podobných argumentů by se dala nalézt celá řada. RNDr. Film A. Prof., Ing. Prof. Komentáře. Nemoc třetí moci | Doc Alliance Films: Vaše online dokumentární kino. Vít Janeček: Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu. Hrozba vězení za práci v bytostném veřejném zájmu - i to je dnešní Slovensko. Zuzana Piussi patří k nejvýraznějším postavám současného středoevropského dokumentu. Jejím bytostným zájmem i tvůrčí strategií ovšem není směřovat k nadnárodním tématům, které snadněji hledají mezinárodní koprodukce, ale zabývá se palčivými problémy slovenské reality od těch intimních až po politické.

Činí to přitom s takovou intenzitou a přesahem, že každý její film posledních let je mimořádnou událostí i z hlediska českého diváka. Pracuje s minimálními prostředky a své dialogické situace staví na své znalosti tématu, osobní otevřenosti a empatii k lidem, s nimiž točí. Pracuje maximálně ve dvou lidech, sama je i kameramankou. Na posledním Jihlavském festivalu uvedla v mezinárodní soutěži svůj dosud poslední film Krehká identita, který je hlubinnou i citlivou sondou do kořenů národovectví u našich sousedů, včetně ohledávání podmínek vzniku nacionalismu, se kterým už není legrace.

Dva dokumenty o mizejících vzpomínkách. Právě jsem zhlédla dva dokumentárni filmy, jejichž příběh by se nemohl odehrát dneska. Máme přece facebook, twitter, myspace a googlemaps, takže můžeme lehce zjistit, kde jsou naši přátelé a známí, naši kolegové a kde je teď naše práce, kde tohle všechni a všichni bylo a kde to bude. Prvním filmem byl The Impostor (Podvodník) od Barta Laytona.

Tento film se promítal minulý měsíc na edinburském filmovém festivalu. Vypráví příběh třináctiletého chlapce, který se v Texasu roku 1994 ztratil své rodině a pak se objevil o tři roky později ve Španělsku. Přešťastná rodina ho přivítala doma, ale jaksi nezpochybňovala to, že měl jiné vlasy a jinou barvu očí a francouzský přízvuk. Druhým filmem byl úspěch z festivalu v Sundance režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man (Hledání cukrového muže), který se tu v Karlových Varech promítal v sobotu večer. Dnešek je zřejmě právě dobou pro takovéto filmy. Oba filmy používají pro líčení svého příběhu podobné metody. FANTOMblog :: Aktuálně Web :: Occupy Cinema. Politická kinematografie nabývá na rozsahu a významu vždy v souvislosti s celkovou politizací společnosti. Dosud nebývalý rozmach tak nabídla 60. léta minulého století s jejich revolučními turbulencemi zvláště v západní Evropě, Spojených státech a Latinské Americe. Od vzniku politického modernismu a tzv. třetího filmu se podobně silná hnutí dosud neobjevila.

Zdá se, že až v poslední době necelého roku se znovu zvyšuje počet těch, kdo skrze pohyblivý obraz předkládají otevřenou politickou výpověď. Tyto tendence zdaleka nedosahují sofistikovaných forem takového Godarda, Solanase nebo De Antonia z 60. a 70. let, jsou spíše audiovizuálním svědectvím probíhajících událostí, jak je tomu ostatně v zárodcích širších společenských změn obvyklé. Hlavní rozdíl však spočívá v něčem jiném – v kvantitě, s jakou jsou obrazové a zvukové záznamy pořizovány a distribuovány. Při Occupy Wall Street vznikl volný kolektiv lidí, kteří skrze pohyblivý obraz toto hnutí podporují.

Robota - Zavod ke dnu Part 1 - (2011)---Belohradsky,-Keller,-Tozicka,-Svihlikova-1.avi. Debata po filmu Závod ke dnu (Bělohradský, Tožička, Švihlíková) Duel ekonomů Ilony Švihlíkové a Tomáše Sedláčka. Le Grand Content | Doc Alliance Films: Vaše online dokumentární kino. All for the Good of the World and Nošovice.