background preloader

Dokument

Facebook Twitter

Indonéský masakr. Indonéský masakr je označení pro čistku, ke které došlo v letech 1965–1966 v Indonésii a při níž bylo podle odhadů zabito 500 000 až milion lidí, kteří byli považováni za komunisty, nebo kteří byli jako takoví označeni.

Indonéský masakr

Došlo k němu po neúspěšném pokusu o státní převrat Hnutím 30. září vedeném generálem Suhartem, byla z něho ovšem obviněna Komunistická strana Indonésie (PKI). Velitel ozbrojených sil generál Suharto nahradil prvního prezidenta Sukarna ve funkci a stal se tak druhým indonéským prezidentem, kterým zůstal následujících 31 let. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indonesian killings of 1965–66 na anglické Wikipedii. Konečný verdikt v Maďarsku. Před osmi lety došlo v Maďarsku k sérii rasově motivovaných útoků, při nichž zemřelo šest lidí.

Konečný verdikt v Maďarsku

Noční vyjížďky s brokovnicemi, kterými útočníci stříleli po obyvatelích maďarských osad, skončily 21. srpna v Debrecínu, kde byli vrazi dopadeni. Třída 8.A v ghettu odsudků. Romea a sedm dalších českých neziskovek poslalo Radě pro rozhlasové a televizní vysílání otevřený dopis kvůli pořadu České televize Třída 8.A, docusoapu ze školní třídy, kterou tvoří téměř výhradně romské děti.

Třída 8.A v ghettu odsudků

Podle neziskovek mohl pořad šířit stereotypy o Romech. Po autorech chtějí omluvu. Promarněná příležitost Připojuji se k těm, podle kterých se pořad nepovedl. Jak píše Helena Zikmundová v recenzi na Aktuálně.cz, seriál ukazuje dvě skupiny lidí, které to u nás mají těžké: romské děti a jejich učitele. Dělníci bulváru: masky útočí. „Jsem bizarní, jsem zajímavý a mám koule,“ shrnul své kvality v televizním pořadu Hyde park „dělník bulváru“ Pavel Novotný.

Dělníci bulváru: masky útočí

Nový dokument Víta Klusáka, nazvaný Dělníci bulváru, se ještě nedostal na veřejnost a už je zřejmé, že i další ročník volné dokumentární série Český žurnál se stane událostí, která překročí stín běžných televizních produktů. Dělníci bulváru: masky útočí. European Film Gateway. Událost: Počátky českého dokumentárního filmu poprvé online.

Www.filmeurope.cz/movies/617-pribeh-filmu-odysea. Příběh filmu: Odysea, adaptace Cousinsovy stejnojmenné knihy, je patnáctihodinový dokumentární snímek, který navštěvuje klíčová místa historie filmu; od Hollywoodu po Bombaj, od Hitchcockova Londýna po vesnici, kde byl natočen Pather panchali; přináší rozhovory s legendárními filmaři a herci.

www.filmeurope.cz/movies/617-pribeh-filmu-odysea

Dokument se zbývá vývojem filmu. Popisuje vzrušení z němého filmu, vznik Hollywoodu a systému hvězd, umělecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, ve Francii, Itálii, v Británii, Skandinávii, v USA a v dalších zemích. Přináší profily skvělých filmových herců, vykresluje revoluci způsobenou zvukovým filmem a dokumentuje, jak 2. světová válka nejen motivovala ke vzniku komedií, ale přinesla na stříbrné plátno i nový realismus. Procházíme světem 50. let, abychom se přesvědčili o univerzálnosti filmového jazyka. Objevujeme moderní film zrozený v napětí a nejistotě, i vznik skvělých nových vln. Tento film hovoří o průkopnících. Epizoda 1 Zrod filmu (1900 – 1920) Jeden svět na školách - Filmové a výukové materiály. Síla lidskosti - Nicholas Winton (2001) V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokument o zachránci šesti set šedesáti devíti českých židovských dětí, kterým umožnil odjet z Československa do Anglie.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2001)

Václav Klaus uvádí... dokumenty s tematikou globálního oteplování. Glosa / Zdeněk Holý / komentáře (34) Už to bude skoro rok, kdy dokument spojený se jménem bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gora Nepříjemná pravda vstoupil do našich kin.

Václav Klaus uvádí... dokumenty s tematikou globálního oteplování

Chtěli jsme tento dokument recenzovat, ale ukázalo se, že nedostatečná znalost z oblasti problematiky globálního oteplování je tomu zásadně na překážku. Filmový kritik sice může popsat, jakých rétorických forem dokument používá, ale už si nemůže být jist správností jejich zapojení. Např. názorné ukázky katastrofických důsledků lidského počínání mohou být v jednom případě ospravedlnitelným varovným mementem, v druhém se naopak mohou stát zbytečným spouštěčem veřejných hysterií. Doc Alliance Films: Vaše online dokumentární kino. Vít Janeček: Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu. Hrozba vězení za práci v bytostném veřejném zájmu - i to je dnešní Slovensko.

Vít Janeček: Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu

Zuzana Piussi patří k nejvýraznějším postavám současného středoevropského dokumentu. Jejím bytostným zájmem i tvůrčí strategií ovšem není směřovat k nadnárodním tématům, které snadněji hledají mezinárodní koprodukce, ale zabývá se palčivými problémy slovenské reality od těch intimních až po politické. Činí to přitom s takovou intenzitou a přesahem, že každý její film posledních let je mimořádnou událostí i z hlediska českého diváka.

Pracuje s minimálními prostředky a své dialogické situace staví na své znalosti tématu, osobní otevřenosti a empatii k lidem, s nimiž točí. Dva dokumenty o mizejících vzpomínkách. Právě jsem zhlédla dva dokumentárni filmy, jejichž příběh by se nemohl odehrát dneska.

Dva dokumenty o mizejících vzpomínkách

Máme přece facebook, twitter, myspace a googlemaps, takže můžeme lehce zjistit, kde jsou naši přátelé a známí, naši kolegové a kde je teď naše práce, kde tohle všechni a všichni bylo a kde to bude. Prvním filmem byl The Impostor (Podvodník) od Barta Laytona. Tento film se promítal minulý měsíc na edinburském filmovém festivalu. Occupy Cinema. Politická kinematografie nabývá na rozsahu a významu vždy v souvislosti s celkovou politizací společnosti.

Occupy Cinema

Dosud nebývalý rozmach tak nabídla 60. léta minulého století s jejich revolučními turbulencemi zvláště v západní Evropě, Spojených státech a Latinské Americe. Od vzniku politického modernismu a tzv. třetího filmu se podobně silná hnutí dosud neobjevila. Belohradsky,-Keller,-Tozicka,-Svihlikova-1.avi. Debata po filmu Závod ke dnu (Bělohradský, Tožička, Švihlíková) Duel ekonomů Ilony Švihlíkové a Tomáše Sedláčka. Doc Alliance Films: Vaše online dokumentární kino.

All for the Good of the World and Nošovice.