background preloader

Břímě bílého muže

Facebook Twitter

Dekolonizace - Palestina

MIT Visualizing Cultures. Teaching Modules : Global Race, Ethnicity, Migration : University of Minnesota. Kongo_1961_map_en.png (PNG Image, 1687 × 1606 pixels) - Scaled (60%) Katanga. Kisangani. Kinshasa. Dějiny[editovat | editovat zdroj] V roce 1940 mělo město pouze 50 000 obyvatel.

Kinshasa

Koloniální správa původně uplatňovala zákaz trvalého pobytu domorodých obyvatel. Toto pravidlo bylo postupně zrušeno a do města přišla řada žen (ještě v roce 1933 byl poměr počtu žen a mužů ve městě 1:2), které se zasloužily o výrazný nárůst porodnosti. V roce 1960 mělo město již 400 000 obyvatel. V polovině 90. let se počet obyvatel pohyboval kolem 4,5 milionu. Gavlas, Matuška, Miska. Ulice nazvané po členech KSČ rozdělují Ostravany - iDNES.cz. Byli představiteli režimu, který stál za vězněním i vraždami mnoha nevinných lidí.

Gavlas, Matuška, Miska. Ulice nazvané po členech KSČ rozdělují Ostravany - iDNES.cz

Přesto jména Jaromíra Matušky, Jaroslava Misky nebo třeba Aloise Gavlase dodnes stojí v názvech ulic sídliště Dubina. To ale není zdaleka jediná část Ostravy, kde setrvala místa se jmény po někdejších hrdinech socialismu či jiných totalit. V Porubě byste třeba našli náměstí pojmenované po Václavu Vackovi, jenž byl do roku 1954 komunistickým primátorem Prahy, či ulice Karola Schmidkeho a Gustava Klimenta, kteří byli do začátku 50. let významnými komunistickými funkcionáři. "Takové názvy ulic by měly zmizet," říká třeba sedmasedmdesátiletý Břetislav Maněk z Hrabůvky. Podle jeho názoru v Ostravě coby třetím největším městě v zemi chybí třeba ulice pojmenovaná po některém z mužů 28. října.

Patrice Lumumba: the most important assassination of the 20th century. Patrice Lumumba, the first legally elected prime minister of the Democratic Republic of the Congo (DRC), was assassinated 50 years ago today, on 17 January, 1961.

Patrice Lumumba: the most important assassination of the 20th century

This heinous crime was a culmination of two inter-related assassination plots by American and Belgian governments, which used Congolese accomplices and a Belgian execution squad to carry out the deed. Historie společnosti Unilever. V 90. letech devatenáctého století William Hesket Lever, zakladatel Lever Bros a později Lord Leverhulme, představil vizi mýdla Sunlight Soap, mýdlo, které způsobilo revoluci v pohledu na čistotu a pomohlo popularizovat osobní hygienu ve Velké Británii.

Historie společnosti Unilever

Hlavními body Leverovy strategie bylo „změnit přístup k hygieně a přispět k tomu, aby se stala samozřejmostí, ulehčit práci ženám, starat se o zdraví a přispět k osobní atraktivitě, protože život lidí, kteří používají naše produkty je radostnější a hodnotnější“. To se stalo dlouho předtím, než byla představena korporátní mise Vitalita. Tyto ideály však zůstaly základním kamenem podnikání Unileveru, i když jejich jazyk a pojem ženy, která jako jediná vykonává domácí práce, se změnily. Kořeny společnosti sahají dokonce do českých zemí. V roce 1848 založil Jiří Schicht nedaleko Ústí nad Labem podnik na výrobu mýdel a svíček. Berlínská konference. Zástupci evropských mocností na konferenci Berlínská konference (německy Kongokonferenz) bylo mezinárodní jednání, které se konalo na přelomu let 1884 a 1885 v Berlíně.

Berlínská konference

Jejím cílem bylo regulovat jak tehdejší evropskou expanzi do Afriky, tak tamější obchod a byla odrazem rychlého vzestupu Německa jako světové velmoci. Byla svolána Portugalskem a zorganizováno kancléřem Otto von Bismarckem. Jejím výsledkem byla všeobecná dohoda, která se považuje za formalizaci rozdělení Afriky. Konference byla začátkem období zvýšené kolonialistické aktivity evropských zemí a zároveň koncem obvyklých forem samosprávy v Africe. Leopold II. Belgický. Leopold II.

Leopold II. Belgický

Belgický (9. dubna 1835, Brusel - 17. prosince 1909, Laeken) byl belgický král a majitel Svobodného státu Kongo. Biografie[editovat | editovat zdroj] Princ Leopold se svými mladšími sourozenci - bratrem Filipem a sestrou Charlottou. Král Leopold II. a jeho manželka Marie Henrietta. Původ[editovat | editovat zdroj] Narodil se 9. dubna 1835 v Bruselu jako druhý ze tří synů prvního belgického krále Leopolda I. a jeho druhé manželky Louise d’Orléans, jeho starší bratr Ludvík Filip však zemřel jako roční dítě ještě před Leopoldovým narozením.

Henry Morton Stanley. Sir Henry Morton Stanley, vlastním jménem John Rowlands (28. ledna 1841, Denbigh, Wales, Spojené království – 10. května 1904, Londýn), byl britský novinář a cestovatel Životopis[editovat | editovat zdroj] V roce 1869 byl vyslán pátrat po zmizelém britském badateli Davidu Livingstonovi.

Henry Morton Stanley

V březnu roku 1871 vyrazil Stanley ze Zanzibaru, ostrova na pobřeží dnešní Tanzanie. Cestou se Stanley zastavil v Egyptě, aby byl jako zpravodaj při otevření Suezského průplavu. V listopadu 1871 našel Dr. V letech 1879-1884 podnikl výpravu pro belgického krále Leopolda II. Emin-paša, guvernér z Equatorie, německý lékař v egyptských službách byl r. 1881 kvůli súdánskému povstání proti egyptské nadvládě odříznut od civilizace. 74362-291712108.pdf.

Republika Kongo. Republika Kongo často označovaná jako Kongo (Brazzaville) či Kongo-Brazzaville je prezidentská republika ve střední Africe mezi Gabonem, Středoafrickou republikou, Kamerunem, Demokratickou republikou Kongo a Angolskou exklávou Cabinda.

Republika Kongo

Hlavním městem je Brazzaville. Rozloha státu je 342 000 km², a žijí tu 4 miliony lidí. V letech 1997 až 1999 tu zuřila občanská válka. Aguirre: The Wrath of God (film review) Columbian Exchange. The Columbian Exchange or Grand Exchange refers to the widespread transfer of animals, plants, culture, human populations, communicable diseases, technology and ideas between the American and Afro-Eurasian hemispheres in the 15th and 16th centuries, related to European colonization and trade (including African/American slave trade) after Christopher Columbus' 1492 voyage.[1] The contact between the two areas circulated a wide variety of new crops and livestock, which supported increases in population in both hemispheres.

Columbian Exchange

Traders returned to Europe with maize, potatoes, and tomatoes, which became very important crops in Europe by the 18th century. Similarly, Europeans introduced manioc and peanut to tropical Asia and West Africa, where they flourished and supported growth in populations on soils that otherwise would not produce large yields. The Mission - Gabriel's Oboe (Full HD) tL97I.gif (GIF Image, 744 × 369 pixels) OttomanEmpireIn1683.png (PNG Image, 1966 × 1850 pixels) - Scaled (52%) The Rise and Fall of the Ottoman Empire. 1._Historick%C3%BD_%C3%BAvod_do_MV. Brime. Křížové výpravy očima arabských kronikářů - kniha - Nakladatelství Argo. Autor: Gabrieli Francesco Překlad: Josef Prokop Edice: Memoria medii aevi – Paměť střFormát: 344 stran, vázanáRok vydání: 2010 Hardcover344 Argo Doporučená cena: 398,- Kč Objednávka: Knihu Křížové výpravy očima arabských kronikářů můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Křížové výpravy očima arabských kronikářů - kniha - Nakladatelství Argo

Anotace: Věra Hrochová, Křížové výpravy ve světle soudobých kronik. Triangle_trade2.png (448×327) Colonisation_1800.png (1425×625) World_1914_empires_colonies_territory.PNG (1474×620) Germany_GB_France.gif (4353×5682) Ottoman_Map.jpg (455×322) OttomanEmpireIn1683.png (1966×1850) Byzantine_Constantinople_eng.png (3200×2888) The fall of Constantinople, 6 april 1453 - 29 may 1453. Bitva u Vídně. Bitva u Vídně (11.–12. září 1683[1]) představuje jednu z klíčových bitev válek mezi Habsburky (resp. křesťanskou Evropou) a Osmanskou říší a jednu z nejvýznamnějších bitev 17. století. Bitva znamenala ve svých důsledcích ukončení turecké expanze do střední Evropy a zahájila období strmého vzestupu Habsburské monarchie. Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj] Složení osvoboditelské armády[editovat | editovat zdroj] Zajímavosti[editovat | editovat zdroj] Vlastní rozhodující bitva představovala první válečnou zkušenost pro Evžena Savojského. Odkazy[editovat | editovat zdroj] Reference[editovat | editovat zdroj] Literatura[editovat | editovat zdroj] ČORNEJOVÁ, Ivana; MIKULEC, Jiří; VLNAS, Vít, a kol.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj] Jan III. Sobieski. Jan III. Sobieski, Turky zvaný Lev z Lechistánu, (17. srpna 1629, Olesk na Červené Rusi – 17. června 1696, Vilanov u Varšavy) byl velký korunní hejtman a vrchní velitel vojsk Polsko-litevské unie (od roku 1668) a polský král (od roku 1674). Je považován za posledního z velkých polských králů a jednoho z největších turkobijců.

Partitions_of_Poland.png (2000×1568) Url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CD0QFjAC&url=http%3A%2F%2Fcms.flu.cas.cz%2Ffiles%2Fuploaded%2FUserFiles%2FFile%2FUrbanII. Reconquista.jpg (640×461) Byzantiumforecrusades.jpg (550×375) Byzantium_after_the_First_crusade.PNG (550×375) Byzantium_vs_Seljuk_c_1071.PNG (800×369)

Švédské křížové výpravy. Křižáci ve Finsku Švédské křížové výpravy byly tři vojenské expedice Švédů do Finska v průběhu 12. a 13. století. Na konci těchto výprav stála trvalá švédská kolonizace a christianizace Finska. První švédská křížová výprava[editovat | editovat zdroj] První švédská křížová výprava byla legendární vojenská expedice vyslaná kolem roku 1150, tradičně se prezentuje jako dobytí Finska Švédy a s tím spojené obrácení pohanských Finů na křesťanství. Podle legendy křížovou výpravu vedl král Erik IX. Avšak skutečnosti kolem této křížové výpravy jsou předmětem diskusí mezi mnoha historiky. The Crusades - Pilgrimage or Holy War?: Crash Course World History #15. Byzantium_vs_Seljuk_c_1071.PNG (800×369) Christianity_html_29c0e5dc.jpg (JPEG Image, 1050 × 805 pixels) - Scaled (97%)

Český-jazyk.cz aneb studentský underground. The White Man's Burden. This 1890s advertisement for soap uses the theme of the white man's burden, encouraging white people to teach cleanliness. "The White Man's Burden" is a poem by the English poet Rudyard Kipling. Although Kipling's poem mixed exhortation to empire with somber warnings of the costs involved, imperialists within the United States Of America understood the phrase "white man's burden" as a characterization for imperialism that justified the policy as a noble enterprise.[3][4][5][6][7] Because of its theme and title, it has become emblematic both of Eurocentric racism and of Western aspirations to dominate the developing world.[8][9][10] A century after its publication, the poem still rouses strong emotions, and can be analyzed from a variety of perspectives.

Tintin in the Congo- "white man's burden"