background preloader

Animace

Facebook Twitter

A Short Film by Volker Schlecht. NIKA FILM. Loutka musí zůstat loutkou / Jiří Trnka a varianty pojetí filmové loutky. V únoru letošního roku uplynulo sto let od narození Jiřího Trnky, filmaře, jehož způsob práce s loutkou znamenal zásadní obrat v dějinách stop-motion animace.

Loutka musí zůstat loutkou / Jiří Trnka a varianty pojetí filmové loutky

Trnka posunul loutku dopředu tím, že se vrátil zpět k její prapodstatě a cíleně zdůrazňoval její magické atributy. Co „trnkovskému“ zvratu předcházelo a kdo na nově vzniklou tradici navázal? Tvorbě Jiřího Trnky a „magii filmové loutky“ je věnován letošní ročník festivalu animovaného filmu AniFest (26. dubna – 1. května, Teplice). Loutkový film je největším poddruhem takzvané stop-motion animace. Princip techniky stop-motion spočívá v pookénkovém snímání pohybů určitého objektu, kterým může být kámen, dřevěná loutka nebo třeba plastelínový pes. Home : Bohdan Heblík. Nikafilm.org - studio animovaných filmů.

Alma. „Vtěsnat dva tisíce let do deseti minut byl destilační proces“ – 25fps. ROZHOVOR s animátorem a ilustrátorem Volkerem Schlechtem – VERONIKA ZÝKOVÁ - Volker Schlecht je berlínský animátor a ilustrátor, který vytvořil tři animované krátké filmy, z nichž poslední, Germania Wurst (2008), břitce ironická zkratka německých dějin, získal řadu ocenění na festivalech.

„Vtěsnat dva tisíce let do deseti minut byl destilační proces“ – 25fps

Ale Volker Schlecht je také výrazný ilustrátor, společně s Alexandrou Kardinar ilustroval dvě knihy, které byly oceněny: The Soul of Motown (Duše Motownu, 2009) and Das Fräulein de Scuderi (Slečna ze Scuderi, 2011). Jeho ilustrace, typografie či design zdobí řadu časopisových a novinových článků, webové stránky a muzea. V e-mailovém rozhovoru Volker mluví o tom, co obnáší být nezávislým animátorem a ilustrátorem v Německu, o své zkušenosti s barrandovskými studii a předkládá svůj pohled na rotoskopii.