background preloader

Statystyka

Facebook Twitter

Malak.pdf. Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać! Zbiór esejów o sztuce przedstawiania danych. Wizualizacje, które tworzą historię Osoby zajmujące się analizą danych wiedzą, jak ważną rolę pełni graficzna prezentacja danych i wyników analiz. Jest ona istotna zarówno na wczesnym etapie poznawania i rozumienia zależności opisywanych przez dane, jak i na późnym etapie prezentacji tych zależności innym osobom. Jest tak w środowisku naukowym (grafiki w czołowych czasopismach naukowych są czasem przygotowywane przez zawodowych projektantów), w mediach przy wiadomościach opartych o dane, w biznesie i w przemyśle.

Czytelna i komunikatywna wizualizacja danych wzmacnia siłę wyników, a nieprzemyślana lub nieczytelna podważa rzetelność przeprowadzonych analiz. O ile jednak coraz więcej osób dostrzega wartość dodaną dobrego graficznego przedstawienia danych, to wciąż niewiele osób uświadamia sobie skąd ta wartość się bierze, błędnie zakładając, że składa się na nią wyłącznie estetyka prezentacji Gdzie znaleźć odpowiedzi na to pytanie? Problem znany projektantom. Nakreślmy kontekst. » Gamifikacja/grywalizacja a nauka prostej algorytmiki lub pythona SmarterPoland. 7sty 2015 W internecie można znaleźć coraz więcej rozwiązań, które w ramach zabawy uczą dzieciaki programowania czy przynajmniej myślenia w sposób algorytmiczny.

Najbardziej znany jest chyba projekt MIT: Scratch Osobiście jakoś mi nie przypadł do gustu, ale jest dosyć popularny ponieważ ma wiele możliwości, które pozwalają uczniowi pierwszych klas podstawówki zbudować grę ze sterowaniem głosem lub gestami (,,prawie jak kinect” a wystarczy kamerka w laptopie). Można posłuchać ciekawego wystąpienia twórcy Scratcha na TED Gra która i mnie i moim dzieciakom bardzo przypadła do gustu to uproszczona wersja scratcha z bohaterkami z krainy lodu. Świetnie wykonana, z ciekawymi filmikami wideo prezentującymi czym jest pętla lub funkcja (filmiki oczywiście w języku angielskim, więc młodszym dzieciom trzeba tłumaczyć). Mowa o projekcie Hour of Code.