background preloader

Wisława Szymborska - Laureatka Nagrody Nobla

Facebook Twitter

Trochę o pisarce. Radość pisania (2005) 20. rocznica przyznania Nobla Wisławie Szymborskiej. Culture.pl Fundacja Wisławy Szymborskiej z Krakowa organizuje w 2016 obchody 20. rocznicy przyznania poetce nagrody Nobla.

20. rocznica przyznania Nobla Wisławie Szymborskiej

Pierwszym rocznicowym wydarzeniem będzie majowy Festiwal Wisławy Szymborskiej w Bolonii. "To będą skromne obchody. Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, niemniej jednak trzeba przypomnieć o przyznaniu jej nagrody Nobla 20 lat temu" – powiedział prezes Fundacji Michał Rusinek. Festiwal Wisławy Szymborskiej w Bolonii potrwa od 12 do 14 maja 2016 r. Jakub Kornhauser, Edward Pasewicz, Marta Podgórnik, Joanna Roszak i Marcin Świetlicki zostali... Czytaj więcej » "Festiwal jest przygotowywany od dwóch lat przez Instytut Polski w Rzymie i Uniwersytet w Bolonii, z naszym współudziałem" – mówił prezes Fundacji.

Krajowe obchody zaczną się podczas Festiwalu Miłosza w Krakowie. Ten portret filmowy jest złożony w dużej mierze z materiałów archiwalnych i wypowiedzi poetki. "Dość dawno nie było takiej konferencji, więc teraz jest dobry pretekst, by ją zorganizować" – mówił Rusinek. Wisława Szymborska - Dyskusje, Forum. Co Ty wiesz o Szymborskiej? Nic dwa razy. « poprzedni Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.

Nic dwa razy

Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny. Choćbyśmy uczniami byli najtępszymi w szkole świata, nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata. Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy. Wczoraj, kiedy twoje imię ktoś wymówił przy mnie głośno, tak mi było, jakby róża przez otwarte wpadła okno.

Dziś, kiedy jesteśmy razem, odwróciłam twarz ku ścianie. Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Uśmiechnięci, współobjęci spróbujemy szukać zgody, choć różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody. Ten wiersz przeczytano 305792 razy. Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać - Kultura. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie (obszarze dworskim tworzącym odrębną jednostkę administracyjną, obecnie Kórnik), przez większość życia związana była jednak z Krakowem.

Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać - Kultura

Była poetką, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem i felietonistką. Przede wszystkim była jednak uwielbianą przez czytelników ironiczną i mądrą kobietą, obdarzoną cudownym, inteligentnym poczuciem humoru. Wisława Szymborska uznawana jest za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Sama o sobie o sobie mówiła : - Ja jestem sceptyk z natury, a sceptyk ma przede wszystkim obowiązek być sceptycznym wobec samego siebie. W listopadzie 2008 roku ukazała się publikacja biograficzno-albumowa "Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu. . - Pomysł wydania książki zrodził się już w połowie lat 90 XX w. . - Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie. . – Ona jest zjawiskiem osobnym. Nagrobek tom "Sól" 1962 rok. Wisława Szymborska - Miłość szczęśliwa. Cytaty. Zgro­madzi­liśmy 47 cytatów Wisławy Szym­bor­skiej.

Cytaty

Czy­tanie książek to naj­piękniej­sza za­bawa, jaką so­bie ludzkość wymyśliła. cytat dnia z 6 kwietnia 2010 roku zebrał 627 fiszek Żaden dzień się nie powtórzy,nie ma dwóch po­dob­nych nocy,dwóch tych sa­mych pocałunków,dwóch jed­na­kich spoj­rzeń w oczy. cytat dnia z 22 grudnia 2009 roku zebrał 575 fiszek Jes­tem za blis­ko, żeby mu się śnić. cytat dnia z 24 grudnia 2009 roku zebrał 389 fiszek Trzy słowa najdziwniejszeKiedy wy­mawiam słowo Przyszłość,pier­wsza sy­laba od­chodzi już do przeszłości.Kiedy wy­mawiam słowo Cisza,niszczę ją.Kiedy wy­mawiam słowo Nic,stwarzam coś, co nie mieści się w żad­nym niebycie. cytat dnia z 3 listopada 2009 roku zebrał 341 fiszek Ktoś tu­taj był i był,a po­tem nag­le zniknąłi upor­czy­wie go nie ma cytat dnia z 23 grudnia 2009 roku zebrał 315 fiszek Niech ludzie nie znający miłości szczęśli­wej twier­dzą, że nig­dzie nie ma miłości szczęśli­wej.

Wisława Szymborska w młodości. Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej. Czwartek 02.02.2012, godz. 13:11Wisława Szymborska jakiej nie znacie Czy wiecie, że Wisława Szymborska kochała Andrzeja Gołotę, była nałogową palaczką i uwielbiała skrzydełka z KFC?

Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej

Miłość do Andrzeja Gołoty Wisława Szymborska uwielbiała boksera, Andrzeja Gołotę. Podobno, zarywała noce, aby tylko obejrzeć w telewizji swojego idola, walczącego na ringu. Kiedy jej ulubieniec przegrywał walkę, przyjaciele polskiej Noblistki dzwonili do niej, aby przekazać wyrazy współczucia. Który skrzywdziłeś boksera prostego śmiechem nad klęską jego wybuchając, bandę szyderców wokół siebie mając na pomieszanie dobrego i złego – nie bądź bezpieczny. To dla Andrzeja Gołoty, Wisława Szymborska zaczęła oglądać "Taniec z Gwiazdami". Skrzydełka z KFC W jednym z wywiadów (Przegląd, wywiad Jacka Nizinkiewicza), sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek wyznał, że Noblistka uwielbiała skrzydełka z KFC. Na bakier z nowinkami technicznymi Miłość do papierosów.