background preloader

Obyczaje wielkanocne

Facebook Twitter

Wielkanoc - Polska - oficjalny portal promocyjny. Poprzedzający Wielkanoc tydzień, w czasie którego Kościół i wierni wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia, nazywany jest Wielkim Tygodniem.

Wielkanoc - Polska - oficjalny portal promocyjny

Najistotniejszym jego okresem jest Triduum Paschalne (od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do Wigilii Paschalnej w sobotę wieczór). W niedzielę o świcie odbywa się rezurekcja – uroczyste nabożeństwo z procesją, podczas którego wierni radują się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Święta Wielkanocne w Polsce są niezwykle barwne, towarzyszy im radość oraz wiele religijnych i ludowych obrzędów. Niedziela Palmowa Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą i pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, która upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy. Pisanki Jaja, królujące na wielkanocnym stole, są symbolem życia i odrodzenia. Święconka Wielka Sobota jest dniem radosnego oczekiwania. Śniadanie wielkanocne W Wielką Niedzielę po rezurekcji rodzina zasiada do świątecznego śniadania.

Lany Poniedziałek. Poznaj polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne. Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku.

Poznaj polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne

Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Jakie wielkanocne zwyczaje panują w Polsce? Oto one! Wiosenne porządki Dawniej początek wiosny był idealną okazją do wielkich porządków. Malowanie jaj Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Wielki Tydzień Wielki Tydzień rozpoczyna się wraz z Niedzielą Palmową. Tradycją w niektórych regionach było także "Topienie Judasza". Sprawdź: Wielkanoc 2015. Triduum Paschalne W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalne. Następnie w Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu.

Za dawnych czasów w Wielką Sobotę spryskiwano dom wodą na znak pomyślności. . - baranka - symbol zmartwychwstałego Jezusa - jajka - symbol rodzącego się życia - chleb - symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności - chrzan - symbol męki Pańskiej Śmingus-dyngus. Wielkanocne zwyczaje. Tradycje i zwyczaje wielkanocne. Obrzędy, o których pamiętamy w Wielkanoc (SPRAWDŹ) Najpopularniejsze tradycje, zwyczaje i obrzędy wielkanocne oraz te kultywowane w okolicach Wielkiej Nocy.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne. Obrzędy, o których pamiętamy w Wielkanoc (SPRAWDŹ)

Niedziela Palmowa - symbolizuje przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Kiedyś w Polsce nazywa „Wierzbną”, ponieważ gałązki wierzby zastępowały palmy. Zakaz pieczenia chleba – W okresie tygodnia przed Niedzielą Palmową aż do Wielkiego Tygodnia gospodynie nie mogły wypiekać chleba. Złamanie zakazu groziło sprowadzeniem na całą wieś suszy. Pogrzeb żuru i śledzia – w dawnych czasach okres postu był bardzo ściśle przestrzegany, ograniczano wtedy spożywanie praktycznie wszystkie, mięsa, cukru nawet nabiału.

Topienie Judasza – w Wielką Środę młodzież topi słomianą kukłę, symbolizującą Judasza. Święconka – w Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które później spożywamy na świąteczne śniadanie. Niedziela Zmartwychwstania – Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy – rezurekcji. Śmigus Dyngus czyli lany poniedziałek. Tradycje wielkanocne. Jak to było kiedyś... Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.

Tradycje wielkanocne. Jak to było kiedyś...

Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi. Warto wraz z dziećmi obserwować te przemiany, poznawać tradycje i zwyczaje, a rozmawiając o ich znaczeniu zwrócić uwagę na ten naturalny rytm życia, któremu wszyscy podlegamy, i który odzwierciedlają i podkreślają niektóre z naszych zwyczajów i tradycji.

Karnawał i ostatki – od dawna ludzie między świętem 3 króli a Środą Popielcową bawili się, jedli i tańczyli – później, w okresie Wielkiego Postu, nie było o tym mowy! Post był bardzo surowo przestrzegany. Środa popielcowa – zaczynamy wtedy czas pokuty, przygotowania do świąt. Do koszyczka wkładamy: Foto. Wielkanoc 2016: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, czyli co robimy na Wielkanoc [ZDJĘCIA] Wielkanoc 2016: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, czyli co robimy na WielkanocZdecydowanie jedną z najbardziej znanych i obchodzonych tradycji wielkanocnych jest uroczyste, wielkanocne śniadanie.

Wielkanoc 2016: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, czyli co robimy na Wielkanoc [ZDJĘCIA]

W trakcie śniadania dzielimy się jajkiem z domownikami. Tradycyjnie na stole powinny znaleźć się poświęcone w trakcie święconki potrawy. Pogoda na Wielkanoc 2016: Święta będą dość ciepłe jak na marzec [PROGNOZA POGODY ŚWIĘTA 2016] Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć m.in. chleba, jajek, kiełbasy oraz wielkanocnej babki. Wielkanoc 2016: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, czyli co robimy na WielkanocKolejną tradycją wielkanocną jest święconka. Wielkanoc 2016: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, czyli co robimy na WielkanocLany poniedziałek, lub śmigus dyngus to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych wielkanocnych tradycji.