background preloader

Do poczytania

Facebook Twitter

Historia gier mankala - mankala - najstarsza gra planszowa świata (mancala, wari, oware) Mankala jest najstarszą grą planszową, graną na świecie do dzisiaj.

Historia gier mankala - mankala - najstarsza gra planszowa świata (mancala, wari, oware)

Mankala (mancala, wari) to zbiorcza nazwa setek podobnych do siebie gier, istniejących na świecie od siedmiu tysięcy lat. Historia lokalizuje początki gier typu „count and capture” (policz i zbij) na bardzo rozległym obszarze Azji i Afryki. Tradycyjnie za kolebkę gier mankala uważa się pierwsze starożytne cywilizacje (egipską i babilońską). Kilkadziesiąt znalezisk archeologicznych potwierdza starożytny rodowód gier mankala. W starożytnym syryjskim mieście Aleppo na ogromnym bloku skalnym znaleziono dwa rzędy sześciu płytkich dołków z większymi wgłębieniami (od wyjmowania kamyków) z jednej strony.

Gra rozprzestrzeniała się zarówno na wschód (przez Indie i Chiny do Japonii, Indonezji i dzisiejszego Kazachstanu) jak i na zachód na cały obszar Afryki i dalej wraz z niewolnikami za ocean do obu Ameryk i na Karaiby. Zasady gry GO. Zasady gry GO Wstęp Aby zagrać w Go potrzebujesz planszę, piony, no i przeciwnika.

Zasady gry GO

Plansza drewniana Goban złożona jest z siatki 19 linii poziomych i 19 linii pionowych. Można grać na mniejszych planszach zalecanych dla początkujących. Piony koloru białego i czarnego zwane kamieniami (180 czarnych i 180 białych). Poniżej przedstawiam krótkie lekcje zobrazowane przykładami, po których można zacząć przygodę z GO. Gry: Kiedy warto je wykorzystywać. Wykorzystywanie gier w procesie edukacji jest jednym z najnowszych trendów.

Gry: Kiedy warto je wykorzystywać

Nie warto jednak wykorzystywać tego typu technologii tylko dlatego, że istnieją. Korzystanie z gier w trakcie nauczania powinno zwiększyć zaangażowanie uczniów, trzeba się jednak dobrze zastanowić, jak i kiedy to zrobić. Poniżej przedstawiamy pięć pomysłów na to, jak wykorzystać gry w nauczaniu na poziomie podstawowym. Spraw, by matematyka była ekscytująca. Matematyka jest przedmiotem, z którym trudności ma wielu uczniów. Zaangażuj uczniów w drugiej połowie dnia. W drugiej części szkolnego dnia, uwaga uczniów słabnie. Zintegruj dzieci. Granie w gry kojarzyło się zawsze raczej z zachowaniami antysocjalnymi: dzieci siedziały same w pokojach, z daleka od rodziny, spędzając godziny przy konsoli.

Popraw komunikację Muzyka i dźwięki wpływają pozytywnie na wymowę i komunikację, dotyczy to bardziej dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Spraw, by zadania domowe były mniej uciążliwe. Ulotka_NMwS.pdf. Superfarmer. Superfarmer Gra dla 2-6 osób od 7 lat Autor gry: Karol Borsuk Producent: Granna Rekwizyty Zasady gry Tabela wymiany Jak wygrać ?

Superfarmer

Historia gry Matematyczna teoria gry. Szkoła Podstawowa nr 79. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w licznych konkursach i imprezach organizowanych w związku z Rokiem Matematyki.

Szkoła Podstawowa nr 79

Noc z 30 czerwca na 1 lipca była o 1 sekundę dłuższa Międzynarodowe Służby Obrotów Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS – International Earth Rotation and Reference Systems Service) ogłosiły, że do ostatniej minuty czerwca 2015 r., wg czasu UTC (Coordinated Universal Time - Uniwersalny czas koordynowany), zostanie dodana dodatkowa sekunda, czyli minuta ta będzie trwała aż 61 s.

Według czasu obowiązującego w Polsce (obecnie czasu letniego środkowoeuropejskiego) dodatkowa sekunda będzie wprowadzona do czasu urzędowego tuż przed końcem drugiej godziny 1 lipca 2015 r. na podstawie GUM - więcej... Sekunda przestępna, nazywana też sekundą skokową - Wikipedia V Konkurs matematyczno – fotograficzny Konkurs wakacyjny, przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VI. Każdy uczestnik może nadesłać do 3 zdjęć. Ważny jest również odpowiednio dobrany tytuł oraz jakość techniczna pracy. Zdjęcia. Zamiast kserówki. Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci. Matematyka - Rozwiązywanie zadań tekstowych ~ W mojej klasie. Umiejętność czytania, rozumienia i rozwiązywania zadań tekstowych jest jedną z kluczowych umiejętności matematycznych, jakie uczeń powinien nabyć w szkole.

Matematyka - Rozwiązywanie zadań tekstowych ~ W mojej klasie

Jak go zaciekawić? Co zrobić, aby pomóc mu w rozumieniu i szukaniu rozwiązań? Jak sprawić, aby się rozwijał? Chciałabym wrócić do czasu bez kart pracy Chciałabym wrócić do czasu, kiedy dzieci nie dostawały pięciu osiemdziesięciostronicowych książek do samej matematyki na rok. Mam wrażenie, że w podręcznikach uczniowie dostają ogromną ilość zadań zbyt łatwych i podobnych do siebie, powiedziałabym - nie wymagających dużego wysiłku intelektualnego. Czy to aby nie za proste? Zadania proste mogą motywować, mogą dawać radość z samodzielnego czytania, mogą podnosić samoocenę, kiedy znamy na nie odpowiedź.

Czy to aby nie za trudne? Zadania złożone są dobre, zadania złożone rozwijają, każą myśleć, zastanowić się i poszukać odpowiedzi. Zadania złożone są dobre. W jednej klasie zazwyczaj będą uczniowie na wszystkich poziomach. Matematyka - Kartkówka inaczej ~ W mojej klasie. Zainspirowania pomysłami koleżanek superbelferek postanowiłam ugryźć matematykę, która dzieciom idzie różnie i ze względu na stan ducha, i na umiejętności, i na pogodę za oknem, trochę w inny sposób.

Matematyka - Kartkówka inaczej ~ W mojej klasie

Zobaczcie, jak zrobić kartkówkę, żeby po 10 minutach usłyszeć "Chcemy jeszcze! ", a po zebraniu kartek "Błagamy, czy możemy mieć tak częściej? ". Żal tylko, że dżdżysta i szara jesień, a później mroźna zima idą. Co przygotować Karteczki z działaniami - mocowania: ze sznureczka, tasiemek, gumek lub pociętej "koszulki" do segregatora, kartki papieru, pisaki lub ołówki - jeśli to możliwe dobrze byłoby mieć podkładki, bo nie pisze się łatwo na ziemi, ale z drugiej strony dla dzieci to zabawa i atrakcja. Ważne, aby działania miały różny poziom. Miejsce Boisko szkolne, plac zabaw - proponuję świeże powietrze, ale może być też sala gimnastyczna Przebieg zajęć Przed przyjściem dzieci na zajęcia rozwiesiłam karteczki na płocie, siatce, drzewach i przyrządach do zabawy z placu zabaw.

Matematyka - Zagadki na rozgrzewkę ~ W mojej klasie. Rozwijanie-um-matem.pdf. Matematyka Innego Wymiaru. Grypdf 1.