background preloader

Społeczny e-learning

Facebook Twitter

SOCIAL LEARNING – NAUCZANIE NIEFORMALNE W ORGANIZACJI. Teoria społecznego uczenia się. Social learning – obalamy mity. Ludzie uwielbiają tworzyć mity dotyczące pojęć nie do końca przez wszystkich zrozumiałych. Zobacz jakie powstały na temat social learning. Żyjemy w czasach, w których rozwój technologii sprawił, że trzeba na nowo zdefiniować co to właściwie jest społecznościowe uczenie się. A zacząć trzeba od rozwiania krążących wokół niego mitów. Społecznościowe uczenie się to coś nowego Teoria społecznego uczenia się powstała we wczesnych latach ‘70tych i mówiła, że ludzie uczą się efektywnie w swoim społecznym kontekście. Pojawienie się social media pomogło stworzyć nowy rodzaj społecznego uczenia się. W dzisiejszym środowisku, trenerzy nadal działają jako animatorzy, opiekunowie i przewodnicy, ale nie kierują uczeniem się, ani go nie kontrolują.

Społecznościowe uczenie się to tylko social media Portale społecznościowe, takie jak Facebook, LinkedIn czy Twitter ułatwiają i zachęcają ludzi do łączenia, dzielenia się informacjami i kontaktowania się. Społecznościowe uczenie się to tylko zabawa. Social learning a media społecznościowe. Media społecznościowe (ang. social media) odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Mogą stanowić również doskonałe narzędzie kształcenia, wspierając procesy społecznego uczenia się – social learningu. Należy jednak mieć na uwadze, że social learning to coś więcej niż tylko różnego typu media społecznościowe.

Wśród osób związanych z branżą e-learningową panuje tendencja do definiowania social learningu jedynie w kontekście nauczania zdalnego i określania tym mianem metody nauczania, w której internauci tworzą i wymieniają materiały edukacyjne, wykorzystując do tego media społecznościowe: portale społecznościowe, blogi, wiki itp. Bazując na takim rozumieniu social learningu, można dojść do wniosku, że jest on zjawiskiem nowym. Nic bardziej mylnego. Wszelkie uczenie się jest i zawsze było procesem społecznym, zaś social learning to nic innego, jak uczenie się z innymi i od innych. Społeczne uczenie się to bez wątpienia nie tylko współczesny wynalazek, jakim są media społecznościowe.

Social learning rewolucjonizuje polski rynek edukacji, strona 1 z 6 | Money.pl. Social learning to społecznościowa forma nauczania, która w szybkim tempie podbija rynek edukacyjny w Polsce. Dzięki tej formie nauki internauci wymieniają się notatkami z wykładów, wypracowaniami, ale również tworzą własne szkolenia. Mogą nawet zarabiać na swojej wiedzy. W nowej metodzie nauczania social learning każdy internauta może uczestniczyć w procesie wymiany i tworzenia materiałów edukacyjnych. Choć społecznościowe formy nauczania są nowym zjawiskiem na polskim rynku e-learningu, z dnia na dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród internautów.

Większość dostępnych platform opiera się na systemie Q&A (szybkich pytań i odpowiedzi), lecz nie brakuje serwisów, w których można tworzyć bardziej rozbudowane materiały. Do grona pionierskich serwisów należy CyfrowaSzkoła.pl, umożliwiająca sprzedaż autorskich kursów, platforma Notatek.pl, w której studenci dzielą się swoimi materiałami, oraz serwis Zadane.pl, gdzie uczniowie pomagają sobie w rozwiązywaniu zadań domowych.