background preloader

Mikro e-learning

Facebook Twitter

Micro Learning – Tworzenie kursów, szkolenia e-learningowe. Naprzeciw tym zmianom wychodzi idea micro szkoleń, czyli tak zwany micro learning. To właśnie nic innego jak szkolenia e-learningowe dostępne w dowolnej chwili, zawierające zwięzłe, krótkie i bardzo konkretne informacje. BCIM e-learning jest jednym z pionierów metody stosującej micro learning na rynku. Nasze rozwiązania w pełni realizują założenia idei szybkiego, powszechnego i łatwego dostępu do konkretnych informacji.

Oferowana przez nas platforma LMS zaprojektowana została tak, by z jednej strony dawać możliwość korzystania z dowolnych materiałów szkoleniowych (np. filmików na YouTube, linków do ciekawych stron, czy arkuszy MS Excel zawierających konkretne rozwiązania), a z drugiej strony ułatwić tworzenie szkoleń z zachowaniem wszystkich zalet zarezerwowanych dla standardowych treści e-learningowych (materiałów przygotowanych zgodnie ze standardem SCORM czy Tin Can) takich jak raportowanie postępów w nauce, testy etc.

E-learning – globeit.ninja – Oficalny Blog Globe IT. 6. Unikaj scrollowania Z reguły mobilni uczestnicy kursów nie są skorzy do czytania tekstów od dużej obiętności. Wysoce zalecane jest unikanie scrolli ponieważ użytkownicy smartfonów z mniejszymi wyświetlaczami mogą mieć problemy z przesuwaniem paska scroll. Długi tekst powinien zostać rozbity na wiele ekranów aplikacji z dużym przyciskiem „Następny”, „Dalej” lub „Więcej informacji”. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik nie będzie musiał przewijać obszernego tekstu. 7. Projektuj z myślą o użytkowaniu kursu jedną dłonią Znany jest fakt, że większość użytkowników mobilnych obsługuje swojego smartfona za pomocą jednej ręki, a dokładniej kciuka głównie podczas przemieszczania się autobusem / pociągiem lub trzymając coś innego w drugiej ręce.

Czy Twoja organizacja serwuje szkolenia dla swoich pracowników za pomocą urządzeń mobilnych? Skoro wiemy już, czym jest Blended Learning – przejdźmy do meritum. Co to jest Blended Learning? Mikrolearning w e-learningu. W natłoku codziennych obowiązków trudno jest znaleźć czas na naukę. Rozwiązaniem idealnym może okazać się mikrolearning. W dzisiejszych czasach zewsząd bombardują nas nowe informacje. Zmiany następują po sobie bardzo szybko, a nadążanie za nimi nie jest łatwe. Równocześnie jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nie ma już zawodów, w których ciągły rozwój nie byłby warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu, niezależnie od tego, co słowo „sukces” dla nas oznacza.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie w swoim napiętym planie dnia znaleźć chwilę na naukę, idealnym rozwiązaniem może być dla Ciebie mikrolearning. Mikrolearning jest stosunkowo nową strategią nauczania, jeszcze nie do końca zdefiniowaną. Samodzielne i nieformalne doświadczenie edukacyjne, np. kiedy oglądamy wykład lub czytamy artykuł umieszczony na jednej ze stron internetowych,fragment większego, zorganizowanego procesu nauczania, zaprojektowanego tak, aby spełnić określony cel szkoleniowy,nauczanie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Micro learning, czyli krótka forma. Micro learning to wiedza dostarczane w małych porcjach.

Zjawisko rozwija się dzięki nowym technologiom i bardzo wzbogaca środowisko uczenia się w pracy. A to kilka form micro learningu: Filmy Krótkie, instruktażowe wideo, zawierające praktyczną demonstrację jakiejś umiejętności, czynności, zadania. Im krótszy film, tym lepiej. Nie będzie kłopotów ze ściąganiem, odtwarzaniem, przesyłaniem, czy udostępnianiem. Poza tym ludzie przeciętnie koncentrują się na takich porcjach wiedzy ok. 90 sekund. Wiadomości Krótkie e-maile albo wiadomości tekstowe, np. quizy, pytanie dnia. Blog Krótkie teksty na blogach korporacyjnych, działających w ramach LMS, nie przekraczające 500 znaków, konkretne, dotyczące np. ważnych, wymagających wyjaśnienia kwesti związanych z realizacją procesów, zadań albo budzących emocje kwestii. Animacje Są bardzo pomocne w wyjaśnianiu koncepcji, idei zagadnień, pokazywaniu ich “z lotu ptaka”, w skrócie, w pigułce.

Co to jest micro learning? Wpis na blogu, tweet, krótki instruktaż na Youtube, nawet komentarz na Facebooku - wszystkie te miniaturowe porcje informacji (i wiele, wiele innych) są potężnym narzędziem edukacyjnym. Powstały dzięki nowym technologiom i bardzo mocno wzbogaciły środowisko uczenia się i w szkole, i w pracy. Ile urządzeń mobilnych posiadacie? Telefony, tablety, smartfony, odtwarzacze MP3, MP4, konsole, notebooki - pewnie z kilkanaście. Może nie ze wszystkich korzystacie na co dzień, ale macie je w zasięgu ręki. To oznacza, że w każdej chwili wstarczy zaledwie wyciągnąć palec i dotknąć ekranu lub klawiatury, by dowiedzieć się czegoś nowego. Co więcej, sami wciąż tworzycie małe porcje informacji - filmy, zdjęcia, tweety, posty i dzielicie się tym wszystkim z innymi. To właśnie w efekcie rozwoju nowych technologii micro learning, a jak niektórzy wolą - mikronauka, jest dziś powszechnym zjawiskiem.

Niektórzy nie traktują mikro-nauki poważnie.