background preloader

Przyroda

Facebook Twitter

CITO Week 2016 – Geocaching Polska Blog. Przez ostatnie 13 lat, geocacherzy na całym świecie corocznie obchodzili Międzynarodowy Cache In Trash Out weekend, organizując wydarzenia Cache In Trash Out w swojej okolicy. W tym roku czternaste obchody CITO Weekend rozszerzono do całych dwóch tygodni. Pierwszy tegoroczny Cache In Trash Out Week rozpocznie się już w najbliższy weekend, 16 kwietnia i potrwa do niedzieli 24 kwietnia 2016 roku. Już teraz znajdź CITO Event w Twojej okolicy i zgłoś swoje uczestnictwo: Wydarzenie typu „Cache In Trash Out” jest inicjatywą ekologiczną, realizowaną przez społeczność miłośników Geocachingu.

Jej głównym celem jest oczyszczanie i ochrona terenów zielonych, aby można było się nimi cieszyć podczas poszukiwania skrzynek. W trakcie tego rodzaju spotkań uczestnicy zajmują się przede wszystkim zbieraniem śmieci, usuwaniem szkodników, sadzeniem drzew i innych roślin oraz wyznaczaniem szlaków turystycznych. Comments comments. How to Make a Bean Pole Teepee for a Kids Garden. Dlaczego niebo jest niebieskie? | A dlaczego. Kolor nieba oczywiście nie jest przypadkowy. W dodatku niebo poza niebieską barwą może przyjmować również kolor szary bądź czerwony. Zajmijmy się jednak na początku niebem niebieskim. Głównym źródłem światła docierającego na Ziemię jest Słońce. Światło słoneczne jest białe, to znaczy że jest mieszaniną świateł o różnej długości fal. Jeżeli światło takie przepuścimy przez szklany pryzmat, ulegnie ono rozszczepieniu i w efekcie otrzymamy tęczę barw, zwaną widmem ciągłym światła.

I co dalej? No dobrze, ale w takim razie dlaczego niebo nie jest fioletowe? A co się dzieje z falami o barwie żółtej, które są dłuższe od niebieskich, ale krótsze od czerwonych? Niebo szare lub zamglone Szary lub białawy kolor nieba wynika z innych zjawisk. Niebo czerwone Niebo takie możemy zaobserwować pod wieczór, gdy Słońce chyli się ku zachodowi.

Skąd to wszystko wiemy? Pytanie o kolor nieba zadawano sobie już w starożytności. Dlaczego niebo w górach jest bardziej niebieskie niż w dolinach? Prognozowanie pogody 1. Skarby przyrody pogranicza. Skarby przyrody pogranicza Nowości Artykuły Galerie "Pogranicze", o którym mowa w tytule, to obszar po obu stronach granicy polsko-czeskiej, obejmujący po polskiej stronie gminy: Godów, Gorzyce, Lubomia, Krzyżanowice i Krzanowice. Południowa granica regionu, po stronie czeskiej, została wyznaczona umownie od miejscowości Sudice, Bolatice i Dolni Benešov na zachodzie, następnie wzdłuż rzeki Opawy, aż do jej ujścia do Odry. Ciąg dalszy granicy południowej przebiega północnym obrzeżeniem miasta Ostrawy, aż do dzielnic Hrušov i Heřmanice. Ostatni odcinek granicy "pogranicza" wyznacza linia: Rychvald-Orlova-Doubrava-Karvina.

Na obszarze pogranicza przyroda wykształciła szereg interesujących tworów, począwszy od dolin dużych rzek, takich jak Odry na obszarze Kotliny Raciborskiej, Olzy w Kotlinie Ostrawskiej, oraz Opawy, poprzez wyniesione przestrzenie płaskowyżów: Rybnickiego i Głubczyckiego, a skończywszy na dolinach małych rzek: Piotrówki, Leśnicy czy Psiny, rozcinających te płaskowyże. Czyzowice.Net. "My są cztyrze bracia Pic nie mamy za co Mamuliczka wyganiają Wędrowac kazają Znajdziecie tam woda Wędrowcom wygoda Tak sobie nucił Janek Wilków, gdy na rozległej równinie, daleko na południu wraz z braćmi tatulkowe owce pasł.

Marzył i tęsknił o wędrówkach w szeroki świat. Pewnego razu wziął na plecy miech, w którym mioł syr, owsiane placki i wędzone udo barana. Na ramie wziął siekierę, do ręki kostur i poszedł na wędrówkę. Kierował sie na północ ku dalekim górom. Była wiosna. Powyższa legenda opowiada o powstaniu małej osady Czyżowice i sięga czasów przed Chrztem Polski. Mapy Google. Skarby przyrody pogranicza. Facebook. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Lekcje w muzeum Dlaczego samolot lata? Lekcja ma charakter pokazu połączonego z warsztatami. Podczas warsztatów wykonane będą eksperymenty z profilem skrzydła samolotowego po to, aby sprawdzić, jak uzyskuje się siłę nośną.

W drugiej części warsztatów dowiemy się, dlaczego huragany zrywają dachy domów, a drzewa wyrywane są z korzeniami i co to ma wspólnego ze zmianą ciśnienia powietrza.Czas trwania 45 min. Rodzina maszyn prostychLekcja ma charakter pokazu połączonego z warsztatami. Czarne czy czerwone pomidory? Od ogniska do świetlówkiLekcja ma charakter warsztatu. Co to jest DNA? Czerpiemy papierZajęcia mają charakter warsztatów połączonych z pogadanką. Szczypta optyki - od lupy do rzutnikaNa warsztatach przeprowadzimy doświadczenia z lupą, dowiemy się jak powstaje obraz w ludzkim oku, zapoznamy się z budową rzutnika slajdów, a slajdy wykonamy sami z przygotowanych wcześniej materiałów.Czas trwania 45 min.

Lone wolf - poziom łatwy. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Ogród Doświadczeń im Stanisława Lema - Kraków. Najbliższe przystanki MPK:M1 Al. Pokoju Ogród Doświadczeń w sezonie 2014 jest już zamknięty - ponowne otwarcie 22 kwietnia 2015 r. Godziny otwarcia: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień: pn-pt 8:30-19:00, sb-nd 10:00-19:00 (VI, VII do 20:00 - dotyczy soboty i niedzieli) wrzesień pn-pt 8:30-17:00, sb-nd 10:00-19:00 październik pn-pt 8:30-15:00, sb-nd 10:00-17:00 Parking na terenie zaprzyjaźnionego Centrum Handlowego M1. Sieć WIFI dostępna dla każdego odwiedzającego Ogród. Jest to Ogród mieszczący się na terenie Parku Lotników, z interaktywną, plenerową ekspozycją prawie sześćdziesięciu instalacji edukacyjnych przybliżających prawa fizyki.

Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Ogród został stworzony raczej dla dzieci ze starszej grupy wiekowej, jednak także młodsze maluchy nie powinny się tam nudzić. Dla dzieci - jestem na pTAK. OTOPJunior - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Pakiet 03 28 Dzie%C5%84 Chwast%C3%B3w. Pakiet 04 01 Dzie%C5%84 Ptak%C3%B3w. OTOPJunior - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Niszczycielskie tornada.

Pakiet 03 23 Dzie%C5%84 Meteorologii. Woda i jej właściwości | Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych. Woda to najbardziej rozpowszechniony związek chemiczny w przyrodzie. Ta niezwykła substancja, jest jedną z niewielu, które mogą wystepować w trzech stanach skupienia: - lotnym jako para wodna - ciekłym - stałym w śnieżynce lub lodzie Zmiany temperatury i ciśnienia powodują, że woda może zmieniać swoje stany skupienia. . ➔ ze stanu stałego w ciekły – topnienie ➔ ze stanu ciekłego w stały – krzepnięcie ➔ ze stanu ciekłego w gazowy – parowanie ➔ ze stanu gazowego w ciekły – skraplanie ➔ ze stanu stałego w gazowy – sublimacja ➔ ze stanu gazowego w stały – resublimacja Właściwości wody, jako cieczy nie zawsze są zgodne z podstawowymi prawami fizyki.

Jaki kształt ma więc cząsteczka wody? Woda nie jest cząsteczka liniową. Między atomami wodoru i atomem tlenu w wodzie powstają wiązania spolaryzowane. W każdym ze stanów skupienia, w zakresie niewielkich temperatur i pod normalnym ciśnieniem część cząsteczek wody jest zasocjowana – nawet w parze wodnej, choć związki te są dość słabe . Opracowano na podstawie:

RUCH WODY W PRZYRODZIE I JEJ ZANIECZYSZCZENIE. Ruch wody w przyrodzie i jej zanieczyszczenie Dodano 06-01-2012 przez Jacek Gąsiorowski Rozdz. 3 RUCH WODY W PRZYRODZIE I JEJ ZANIECZYSZCZENIE Wody nie brakuje na globie ziemskim. Większą część powierzchni Ziemi, tj. około 70% zajmują oceany i morza. Woda z atmosfery powraca w postaci opadów - deszczu, śniegu lub gradu. Rys. 6. Ale z początkiem XX w. nastąpiła nowa era w historii ludzkości - industrializacja. Tylko w tym wyścigu o kolejne zdobycze cywilizacji zapominamy o ochronie środowiska naturalnego - sami zatruwamy je, a później dziwimy się, że przybywa również nowych chorób i mimo zdobyczy medycyny, w niektórych krajach wzrasta umieralność ludzi. Rys. 7. W Polsce zaniedbania w ochronie środowiska naturalnego są szczególnie daleko posunięte. Rys. 8. Czy pomyślałeś Czytelniku kiedyś, co się dzieje z milionami ton pestycydów (środki ochrony roślin) wylewanych i wysypywanych na nasze pola.

Rys. 9. A co ze ściekami komunalnymi? Rys. 10. A jak jest w Polsce? Rys. 11. Rys. 12. Obieg wody: środowisko-człowiek-środowisko | Program Edukacji Morskiej w Gdańsku. Jak woda „podróżuje” w środowisku? Obieg wody w przyrodzie gwarantuje stały dostęp wody na Ziemi. Ten tzw. cykl hydrologiczny to zamknięty obieg. Woda pod wpływem ciepła słonecznego paruje z powierzchni ziemi (z gruntu, z cieków, ze zbiorników wodnych i z roślin). Masy pary wodnej mieszają się z powietrzem, a przy wzroście wilgotności następuje skraplanie pary wodnej. Te drobne kropelki grupują się tworząc chmury lub tuż nad powierzchnią ziemi – mgły. Skumulowane kropelki tworzą krople, które w pewnym momencie nie mogą już sprzeciwiać się prawu grawitacji, bo są za ciężkie, i w związku z tym opadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu.

Ziemia wchłania opady atmosferyczne, z których część z czasem ponownie wypływa na powierzchnię tworząc źródła. Zanim woda trafi do naszych kranów Wody wchłonięte do gruntu lub pozostające na jego powierzchni stanowią cenne źródło wody pitnej. Materiały opracowane we współpracy z: Najlepsze ogrody zoologiczne - Europa - nagrody Travellers’ Choice serwisu TripAdvisor. Nie możesz podjąć decyzji? No rush. We've saved this trip in your cart so you can come back any time, compare prices, and complete your booking. 25 z 25 2 z 25 “Zwierzęta są bardzo zadbane, to widać. Oglądanie goryli to świetna zabawa. Uwielbiają się popisywać.” Znajdź miejsce na wypoczynek więcej “Najnowocześniejsze zoo w jakim byłem!” Więcej więcej “Są tu najzdrowsze zwierzęta i najczystsze wybiegi, jakie kiedykolwiek widziałem. Więcej “Niezwykle zabawne były goryle, a także wielkie pandy i duże dzikie koty.

Więcej “bardzo fajne zoo, polecam ciekawskim dzieciom i ich rodzicom” więcej “Warto pojechać na sam koniec miasta” więcej “Setki zwierząt w przepięknym otoczeniu, w tym wiele zwierząt z zimnych stref klimatycznych, które do tej pory mogłem zobaczyć tylko w książkach i na filmach dokumentalnych.” więcej więcej “Niedzielny wypad do Zoo” więcej więcej więcej więcej więcej więcej więcej więcej więcej “Przerwa od codzienności ” więcej więcej więcej “Zoo w Monachium - najlepszy czas na rodzinną wycieczkę.” więcej więcej. Beijing Zoo, Pekin. FilmPolski.pl - EUROPEJSKIE OGRODY ZOOLOGICZNE. Serial dokumentalnyProdukcja: PolskaRok produkcji:1999Barwny, Serial "Europejskie ogrody zoologiczne" przedstawia 20 najznamienitszych placówek tego typu na naszym kontynencie. POZNAŃ: najstarszy i największy polski ogród zoologiczny (Gucwińscy twierdzą, że wrocławski jest najstarszy, ale nie mówią, że założyli go Niemcy, a nie Polacy, a poznański jest od początku dziełem Polaków).

Poznański ogród składa się dwóch ogrodów. Mniejszy, w centrum miasta, (to on obchodził ostatnio 130 lat) i drugi nowy niedaleko jeziora Malta o największej powierzchni w Polsce i drugi pod względem wielkości w Europie. Zoo w Poznaniu ma najwięcej w Polsce programów ochrony zwierząt koordynowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Ginących Gatunków Zwierząt w Amsterdamie (EEP). Poznań słynie m.in. z największej w Europie kolekcji pająków ptaszników. ReżyseriaScenariuszZdjęciaMuzykaMontażOpracowanie graficzneProdukcjaReżyseriaScenariuszZdjęciaMuzykaMontażProdukcja. ZOO forum - • Zobacz temat - ZOO-literatura. Wiem, że podobny wątek pojawił się już na naszym forum, ale tam była mowa ogólnie o literaturze zoologicznej. Tutaj zaś chciałbym się skupić na książkach w całości lub w znacznej części poświęconych ogrodnictwu zoologicznemu.Nie ma tego za wiele, nawet nie ma się co porównywać ze St.

Zjednoczonymi, Wlk. Brytanią, Niemcami lub choćby z Czechami. Ale jednak kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt ) pozycji znajdziemy.Absolutny numer jeden i lektura obowiązkowa dla każdego zoofana toK. Teraz słów parę o książkach poświęconych pojedynczym ogrodom.GdańskA.Hlebowicz, M. Warto też wspomnieć o albumach fotograficznych. Inna grupa książek to książki wspomnieniowe, czy też literatura faktu w formie zbeletryzowanej . Na koniec zostawiłem książki wydawane przez Radę Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. I jeszcze jedno - przewodniki z zoo, źródło wielu cennych informacji. Przewodniki po polskich ogrodach zoologicznych – lista | Mrówkojad i przyjaciele... Na początku stycznia zaprezentowaliśmy Wam niezwykle ciekawą rozmowę z Panem Leszkiem Solskim, w której poruszony został temat przewodników po ogrodach zoologicznych, w szczególności po polskich zoo. Obiecaliśmy wówczas, że za czas jakiś opublikujemy na Mrówkojadzie możliwie pełną listę przewodników po polskich ogrodach zoologicznych wraz z krótkim komentarzem.

Dziś – dzięki nieocenionej pomocy Pana Leszka Solskiego – spełniamy tę obietnicę i dzielimy się z Wami z absolutnie unikatowym zestawieniem zbierającym prawdopodobnie wszystkie publikacje o charakterze przewodnikowym poświęcone krajowym ogrodom zoologicznym. Świat w obrazach – Ogród zoologiczny (1931), wyd. Wł. Zestawienie obejmuje ponad 100 tytułów dotyczących kilkunastu krajowych placówek zoologicznych. *Bydgoszcz – Ogród Fauny Polskiej (otwarty: 22.07.1978) Ogród Fauny Polskiej Zoo, Przewodnik, 2007, spirala, 29 stron, okładka – z kolorową fotografią rysia + logo. *Gdynia – Akwarium MIR (otwarte – 1971) *Gliwice – Palmiarnia 10.

Oddział Górnośląski - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. File. Dzień Morza | EKO Kalendarz. Ruch fal morskich ożywia lub daje ukojenie. Nadmorskie krajobrazy próbujemy uwiecznić na zdjęciach i obrazach, czy na długo przechować w pamięci. Żeby uchowały się jednak w jak najlepszym stanie w rzeczywistości, powinniśmy pilnie zwrócić uwagę na pogarszający się stan światowych mórz, które są zasobnymi, kluczowymi i a jednocześnie wrażliwymi ekosystemami planety. Co stanie się z mieszkańcami mórz, jeśli będą niezdatne do życia, zastanawiają się autorzy kampanii Zagrożone Morze. Źródło: Surfrider Foundation Światowy Dzień Morza, który obchodzimy 17 marca ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów czy instytucji, jak i społeczności ludzi. Dzień obchodów jest datą podpisania Konwencji w 1948 roku, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską (IMO), wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych.

Morświn bezpłetwy. Dekalog Bałtyku: 1. Na podstawie: Cycling-recycling. Co Ty możesz zrobić? | Greenpeace Polska. Identify and sort solids, liquids, and gases (4th grade science practice) Zaproszenie do Torunia cz 1. Ferie w grodzie Kopernika. Souliers Max - MAGNIFIQUE (by Analog Digital) "Destroying... Souliers Max - MAGNIFIQUE (by Analog Digital) "Destroying... Souliers Max - MAGNIFIQUE (by Analog Digital) "Destroying... Animal Track ID Cards. Wydawnictwo Zielonka - Wersje demonstracyjne - programy edukacyjne, polska przyroda i kultura, uczenie intuicyjne.

Uwaga. Do prawidłowego działania dema wymagane jest łącze 1Mb/s oraz wtyczka Flash. Jeśli nie posiadasz takiego łącza program naprawdopodobniej będzie się zacinał. W takim wypadku polecamy ściągnięcie dema i uruchomienie go na własnym komputerze. Jeśli chcesz ściągnąć demo wyślij nam emaila na: sklep@wydawnictwo-zielonka.pl, podaj swoje imię i nazwisko, miasto oraz które demo chcesz pobrać, w tytule napisz "demo". Uruchom demo naszego programu i przekonaj się jakie to proste!

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pierwszą lekcję programu za darmo. Zobacz też filmy demo na YouTube: Drzewa Polski I>>> Drzewa Polski II>>> Geography – The Canadian Homeschooler. Welcome Students, Teachers and Parents. FREE: Science Printables and Coloring Pages – Inspirations and Incentives. The Visible Human Project® Fact Sheet. Gray, Henry. 1918. Anatomy of the Human Body.

Biology 29. Transistor. 206 bones (A&P) flashcards. Skeletal System – Labeled Diagrams of the Human Skeleton. Cooking | Howtosmile. Poznajemy drzewa i krzewy. Poznajemy drzewa i krzewy.