Wõrumaa Teataja 8 aprill 2017 — DIGAR Eesti artiklid. Võru linna ilusamate majade arhitekt EHITUSMEISTER > 8. aprillil 1856. aastal sündis Karaskis Kõlleste vallas Karl ja Els Rattuse peres tulevane ehitusmeister ja arhitekt Juhan (on ka nimevariandid Johan, Johann ja Juhhan) Rattus.
Tema projekteeris vana tuletõrjema-ja-kuuri kohale 1899. aastal Võru Vabatahtliku Tuletõrje Ühingu tuletõrjemaja (pritsimaja). Ne Jüri tänavale Nageli krundile (Jüri 14 – praegu on sellel kohal neljakorruseline eluhoone) endise Samuel Songi raamatukaupluse asemele. Vaidlused maja funktsiooni ja ehituse üle ei võimaldanud ehitustöid alustada ja maja jäigi ehitamata. Linnaruumikolumn: Eesti uus avalik ruum. Viimase kümnendiga on Eesti avaliku ruumi debatt tunduvalt elavnenud.
Kvaliteetset linnaruumi ja elukeskkonda nõutakse üha valjemal häälel. Iseküsimus on, kui kiiresti ja mis tasemel on neile ootustele vastatud. Järgnev mõtisklus tõukub Eesti uutest avalikest ruumidest, kus põimuvad arhitektuur, maastik ja disain. Tüpoloogiliste näidetena toon esile väljakud ja promenaadid, sest need on linliku sündmusruumi ja vabaõhusuhtluse tulipunktid. Majad, mida me vajame. Eesti Arhitektuurimuuseum tähistab oma 30. sünnipäeva enneolematu rühmanäitusega, mille teemaks on ei midagi vähemat kui terve inimkond ning tema tulevik.
Näitus kõnetab aina tõelisemaks muutuvaid ülemaailmseid ohte – olgu need meie endi põhjustatud nagu potentsiaalne kliimakatastroof või tehnoloogiline singulaarsus, või meist sõltumatud nagu mis tahes ähvardav jõud avakosmosest. Andsime näitusel osalevatele ruumiloojatele lähteülesande kavandada tinglikult majaks nimetatav objekt, mille eesmärk on kindlustada ilusam, turvalisem ja rahulikum tulevik planeedil Maa. Need on majad, mida me vajame. Näitusel osalevad: Anna-Liisa Unt, Arhitektuurikool, b210, Elina Liiva ja Helena Rummo, Johanna Jõekalda ja Artur Staškevitš, Kadarik Tüür Arhitektid, KUIDAS, Leonhard Lapin, LLRRLLRR, Margit Mutso ja Inke-Brett Eek, molumba, PART, PLUSS, Peeter Pere, Raoul Kurvitz, Stuudio Tallinn. Toetab Kultuurkapital.
Kroppsrom (Corporeal Room) by AtelierOslo. 10 Free Ways to Learn About Architecture. What Makes a Successful Place? The World’s Greatest Eco-City Visualizations. Arhitektuur kui puisniit — Sirp. Ruumi loomisega peaksid olema seotud samavõrd mitmekesise taustaga inimesed, nagu neid leidub ruumi kasutajate seas.
Arhitektuur on mitmes mõttes väga aeglane distsipliin, aga viimasel paaril aastal näib, et feministlikud algatused ning sooteadlik ja intersektsionaalne vaatepunkt on lõpuks ka selles valdkonnas laiemalt teadvustatud. Korraldatud on mitmesuguseid kampaaniaid, mis on toonud nähtavale nii selle eriala väga tugeva klaaslae – hiljutise uuringu kohaselt on suurimate ja olulisimate rahvusvaheliste arhitektuuribüroode juhtivatel kohtadel naisi alla kümne protsendi ja needki pigem büroo- ja majandusjuhtide kui põhiarhitektide või nn loovjuhtide positsioonis1 – kui ka naisarhitektide ja -disainerite panuse süstemaatilise alavääristamise. Naiste esindatus ja arhitektuuriharidus 2013. aastal Viinis valminud kogukonnamaja, sümpaatne alternatiiv sama mõtteviisi Eesti väljundile, peamiselt idüllilisele maakeskkonnale ja new age’i ökokülale.
Einszueins architekt. Zaha Hadid Architects, 3D Printed Concrete Bridge Made of Blocks. Linnaruumikolumn: Nüüdisaja linn vajab ka meistreid. Käsitööl on olnud elukeskkondade kujundamisel pikk ajalugu ja hoolimata üha enam automatiseeruvast maailmast tuleks meistrioskuste säilimist väärtustada.
Käsitöö ja nüüdisaegne linnaruum näikse olevat esmapilgul vastandlikud mõisted. Käsitöö seostub keskaegsete meistrite, traditsiooniliste ehitusvõtete ja rahvapärase arhitektuuriga. Uuri ruumi! Inventuur. Ülesande kirjeldus Koolimaja mööbli ja sisustuse kaardistamine.
Tunni ettevalmistus Tund ei vaja ettevalmistust. Taustaks õpetajale. Ruumi mõju suhtlusele. Prokseemika ehk ruumi semiootika on teadusharu, mis uurib ruumi mõju inimeste omavahelisele suhtlemisele.
Mõiste on kasutusel olnud alates 1960. aastatest ning tänapäeval on prokseemika väga tihedalt seotud mitteverbaalse suhtlemise uurimisega. Kui esimestel kümnenditel pöörati peatähelepanu suhtlejate omavahelise distantsi ja personaalse ruumi uurimisele (Edward T. Hall, Heini Hediger jt), siis viimasel ajal tuntakse enam huvi selle vastu, kuidas erinevad arhitektuursed ja sisekujunduslikud lahendused inimeste käitumist mõjutavad. Edward T. Hall kirjeldas ruumi kommunikatiivseid faktoreid erinevate meeltega seotud koodide kaudu (kinesteetiline e liigutustega seotud, palpatiivne e kompimisega seotud, visuaalne e nähtav, termaalne e temperatuuripõhine, olfaktoorne e lõhnatajuga seotud, auditiivne e kuuldav kood). Märkamisülesanded eri kooliruumide kohta. Ülesanne 1: Milliseid tegevusi ja suhtlusformaate soodustab tugitoolide ja laudade esialgne paigutus?
Kuidas kasutaksite esimeses plaanis nähtud paigutust õppetööks ja kuidas omavaheliseks suhtlemiseks? Võrrelge toolide ja laudade algset paigutust sellega, kuidas õpilased neid reaalselt kasutavad. Milliseid erinevusi märkate esialgse kujunduse ja reaalse rakenduse vahel? Tehke ettepanekuid koridori ümberkujundamiseks erinevatest vajadustest lähtuvalt! Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Untitled. Uuri ruumi! Keha on ruum. Taustaks õpetajale Ülesanne paneb õpilasi oma igapäevast keskkonda märkama ja tähelepanelikult uurima ning ennast sellega loominguliselt sobitama.
Tegevus tasakaalustab enamasti istumisekeskset koolipäeva, mis mõjub pärssivalt kehalisele väljendusoskusele ja enese oma kehas mugavalt tundmisele. Untitled. Antiikajast peale on euroopalikus ruumikujutluses kindel koht utoopia ideel.
Täiuslikku tulevikku kujutavad väljamõeldud paigad muunduvad XX sajandi jooksul pessimistlikke arengustsenaariume käsitlevateks düstoopiateks või uue sajandi alguses virtuaalsesse maailma ankurdatud etoopiateks. Kuid lisaks nimetatutele leiab alternatiivse ja mõnevõrra fantastilisegi ruumikirjelduse Michel Foucault’ 1967. aasta märtsis peetud loengust „Erinevuse kohad”. Foucault’ tööde kaanonist üldjuhul välja jäävas lühipalas, mis teksti kujul ilmubki alles 1984. aastal, on püütud lühidalt ja kokkuvõtlikult piiritleda uusaja vältel kujunevat teistmoodi suhet inimest ümbritsevasse ruumi – heterotoopiat.
Untitled. Untitled. “Uuri ruumi!” On tasuta veebipõhine kogu lõimitavaid ruumiülesandeid üldhariduskoolidele. Arhitektuur on suurepärane platvorm, mis toob kokku erinevate valdkondade teadmised, kombineerib need elulisel viisil ning õpetab mõistma üht meie igapäeva olulist osa. Ülesannete kogu soodustab ja toetab arhitektuuri ja ehitatud keskkonna alusteadmiste õpetamist ja omandamist üldhariduskoolides, kuid pakub ka metoodilist vaheldust – aktiivseid tegevusi, millega igapäevast õpet mitmekesistada –, arendab õpilaste üldpädevusi ja haakub läbivate teemadega. Toetajad: Euroopa Kultuurifond ja Kultuuriministeerium. Vaata galeriid - Aasta puitehitise konkurss - EhitusEST.
Aasta puitehitise konkursile esitati tänavu 25 nominenti. Toimetuse valikul tutvustame osasid neist. Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus Arhitektuurne eskiis ja sisekujundus: Kerttu Mäesalu / Zeta OÜ Arhitekt: Kalju Kisand / AS Resand Ehitaja: Marko Talvik / Mapri Ehitus OÜ Vaatetornis on kasutatud liimpuitu ning sügavimmutatud puitu. The Most Amazing 88 Contemporary Architects And Their Work. 13 Best Architects of All Time and Their Greatest Buildings. 11 Important Architects You Should Definitely Know About.