background preloader

Marzena68

Facebook Twitter

Biografia. Mieszko I - Polskie Dzieje - Historia Polski w Internecie. Urodzony: ok.930 r.Zmarł: 25 maja 992 r.Żył: ok. 62 lataPanował: ok. 963-992 r. Ojciec: SiemomysłMatka: NieznanaRodzeństwo: Czcibor, Adelajda, inni bracia nieznani z imieniaŻony: Dobrawa, OdaDzieci: Bolesław (Chrobry), Mieszko, Lambert, Świętopełk, Świętosława, syn nieznany z imienia Początki panowania Mieszka Nie jest znana droga jaką ród Mieszka doszedł do władzy. Sami przodkowie Mieszka są nam znani jedynie z imion – ojciec Siemomysł, dziad Leszek (Lestek), pradziad Siemowit – lecz poza imionami miewiele na ich temat jest jasne. Samo dzieciństwo Mieszka jest owiane tajemnicą. Najprawdopodobniej urodził się między 930 a 940 rokiem. Gall Anonim pisze również, iż do siódmego roku życia pierwszy książę piastowski był niewidomy lecz informacje te nie są pewne (może jest to aluzja do życia w pogaństwie).

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Mieszku pochodzą z 963 r. – w roku tym po raz pierwszy pada nazwa Polski, a także imię księcia w kronice saskiej Widukindaz Korbei. Chrzest polski. Mieszko I. MIESZKO I (przed 963-992) Urodzony około 930 roku, prawdopodobnie w Gnieźnie, syn Siemiomysła. Pierwszy historyczny władca Polski, potomek Piasta, legedarnego założyciela dynastii. Był twórcą państwa między Odrą a Wisłą, jego podstaw gospodarczych, organizacji terytorialnej i wojskowej. W 966 roku przyjął wiarę chrześcijańską od Czechów, poślubiwszy rok wcześniej Dobrawę, córkę czeskiego księcia Bolesława I. Już Jan Długosz wprowadził wywodzącą się od miecza formę "Mieczysław". Z ciekawostek: Gall Anonim w swojej kronice podaje, że Mieszko był ślepy do siódmego roku życia i dopiero wtedy odzyskał wzrok. DOBRAWA (965-977) zwana też Dąbrówką, Dubrawką. Córka księcia czeskiego Bolesława I i bratanicy św. Ważniejsze wydarzenia: 960 – Panowanie księcia Mieszka I (ok... do 992); Ziemie Piastów: - Wielkopolska, Kujawy, ziemia lubuska, Sandomierszczyzna, ziemia Sieradzko-Łęczycka, Mazowsze, Pomorze Gdańskie i Grody Czerwienskie. 963 – Walki Mieszka I z Wieletami (do 967); 992 – Śmierć Mieszka I.

Mieszko I. Ok. 960-992 Mieszko I był pierwszym historycznym księciem polskim, to znaczy pierwszym, którego istnienie poświadczają liczne, jak na tamtą epokę, wiarygodne źródła. Nie był on jednak z pewnością pierwszym władcą tworzącego się państwa, choć jego postać otwiera poczet polskich monarchów. Znamy imiona jego przodków. Przytacza je, piszący na początku XII w., nasz pierwszy kronikarz, Gall Anonim.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Wydaje się, że można przyjąć tę tradycję. Protoplastą dynastii polskich władców miał być Piast, ubogi oracz gnieźnieńskiego podgrodzia, mąż Rzepichy. Mieszko, by zachować swą pozycję międzynarodową, by spełniać pokładane w nim przez możnych nadzieje, musiał podbijać nowe ziemie. Przyjmując chrzest zabezpieczał Mieszko swój Kraj przed nawracaniem go siłą. Natomiast w ostatnich latach swego panowania doprowadził Mieszko do poważnego powiększenia państwa.

Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę. Mieszko i ok.