background preloader

Jardin

Facebook Twitter

Rukola na balkonie - Słoneczny Balkon. Rukola, inaczej zwana Rokiettą Siewną to jadalna, jednoroczna (w większości przypadków) roślina należąca do tej samej rodziny co kapusta i brokuł. W naturze rośnie w rejonach basenu morza Śródziemnego, a także w Afryce i w Azji. W Europie występuje głównie w Hiszpanii i we Włoszech. Może dorastać nawet do 75cm wysokości. Ma charakterystyczne, lekko poszarpane ciemnozielone liście o pieprznym smaku. Rukola – zastosowanie Rukola ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jadalne są również jej kwiaty i nasiona, których można używać jako przyprawy. Uprawa rukoli Rukola jest bardzo prosta w uprawie – tam gdzie rośnie dziko jest wręcz chwastem – tak szybko się sama rozsiewa.

Wysiewać można ją przez cały sezon – od wiosny do jesieni. UWAGA: Ja w sezonie 2012 (tak jak widać na zdjęciach pod artykułem) siałam rukolę najpierw do wielodoniczek a potem pikowałam. Rukola – zbiór Listki zbieramy zanim roślina zakwitnie – potem mogą stać się gorzkie. Rukola – moje obserwacje Rukola bardzo szybko rośnie. 3 maja: Ekoparapet: O sałacie na balkonie. W naszej kuchni ciągle coś się gotuje, a przydomowy miejski ogródek jest źródłem niezliczonych kulinarnych przyjemności. Do każdego posiłku zrywam różne rodzaje sałaty z balkonowego ogródka. Ale póki co sezon sałatowy w pełni, bo sałaty nie lubią upałów. Będzie tak do końca jesieni, potem trzeba się na parę zimowych miesięcy pożegnać ze świeżą sałatą z doniczki.

Chyba że ktoś ma piękną szklarnię lub zimowy ogród i może uprawiać rośliny też w zimie. O sadzeniu sałaty pisałam już wiele wcześniej, ale w związku z licznymi pytaniami o sałacie będzie raz jeszcze. Sałatę można sadzić w dwojaki sposób: - albo od razu do docelowej doniczki w sporych odstępach - albo do małych palet rozsadowych, z których potem po wykiełkowaniu przesadzamy roślinki do dużych donic.

Wypróbowałam oba sposoby, udają się znakomicie w uprawie pojemnikowej. Nie można zapominać o dobrym kompoście i odżywianiu roślinek. Mój stolik do sadzenia i rozsadzania, potting table: Słoneczny Balkon - miejskie ogrodnictwo balkonowe.