background preloader

Marka Danışmanlığı

Facebook Twitter

Influencer Marketing Nedir? Markalar İçin Neden Vazgeçilmezdir? Markaların %60’ı bir yıl içinde influencer marketing’e ayırdıkları bütçeyi artırmayı düşünüyor.

Influencer Marketing Nedir? Markalar İçin Neden Vazgeçilmezdir?

Dijital medya devrimiyle beraber pazarlama karmasının göz bebeği olan influencer marketing, reklam bombardımanı altında kalan tüketicilerin savunma mekanizmalarını dolaylı yollardan aşmanın en etkileyici yöntemlerinden biri. Zaten bu yüzden bu yabancı kavrama Türkçe “etkileyici pazarlama” deniyor. Henüz kullanım yaygınlığı olmadığı için makalemizde İngilizcesini kullanmak durumundayız.

Markalar neden influencer marketing’e ihtiyaç duyuyor? Nedeni son derece basit. Geleneksel mecraların haricinde dijitaldeki görüntülü reklamları (display ads), sosyal medya reklamlarını, video reklamları, arama motoru reklamlarını da belli ölçülerde buna dahil edebiliriz. Mesajın kitlelere geçmesini insanların markalara karşı geliştirdiği önyargılar engelliyor.

Y kuşağının sadece %1’i marka reklamlarına güveniyor. Influencer marketing pazarlamacıların her türlü derdine deva olacak nitelikte. SEO Yapmak Markalar İçin Neden Çok Önemlidir? SEO dünyası dogmaları ve ön yargıları katiyen kabul etmeyen, dinamik, sürekli değişen ve gelişen hatta bazen kafa karıştırıcı bir dünyadır.

SEO Yapmak Markalar İçin Neden Çok Önemlidir?

Kafa karıştırıcı olmasının ise son derece makul bir sebep var ki o da Google’ın bu hususta herkesin kafasını karıştırmak istemesidir. SEO dendiğinde %90 oranında Google SEO’dan anlamak gerekir. Diğer %10’u Bing, Yahoo ve Yandex başta olmak üzere irili ufaklı arama motorları tamamlıyor. Ancak bu pazarda lider takip ve taklit edildiğinden SEO dediğimizde aslında Google SEO’dan bahsediyoruz. Google’ın SEO’ya bakış açısı nasıl diye kendimize sorarsak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki tamamen negatif. Instagram Pazarlamasında Markanızı Öne Çıkaracak 7 Adım.

Aylık 600 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram markalara 2017’de neler vaat ediyor?

Instagram Pazarlamasında Markanızı Öne Çıkaracak 7 Adım

Instagram’ı sosyal medya yöneticileri için cazip kılan en önemli noktalar neler? Instagram pazarlamasından marka iletişimi açısından hangi faydaları elde edebiliriz? Instagram 2010 yılında işbaşı yaptığında sadece fotoğraf paylaşımlarının yapıldığı ve sıkça teknik sorunlar yaşayan bir platformdu. Yedi sene içinde inanılmaz bir sıçrama gerçekleştirdi. Bugün markaların sosyal medya stratejilerinde olmazsa olmaz bir konuma sahip. Instagram gönderi etkileşim ortalaması bakımından dünyanın bir numaralı mecrası. 2017’nin Pazarlama Trendleri Neler Olacak? – Dijital Dönüşümün Geleceği. Deneyim çağındayız.

2017’nin Pazarlama Trendleri Neler Olacak? – Dijital Dönüşümün Geleceği

Deneyim gerçeğin ta kendisi halini aldı. Her gün müşterilerinin marka deneyimleri ışığında, yeni fikirlerinin etrafında kendisini dönüştüren şirketlerle çalışıyoruz. Doksanlı yıllardan beri alaycı biçimde hakkında konuşulan “deneyim ekonomisi” nihayet vuku buldu ve buna hazır olalım ya da olmayalım artık bu gerçeklikte yaşıyoruz. 2017 itibariyle yapılması gereken ilk tespit deneyim çağının kesinlikle başladığıdır.

Ancak bu durum şirketlerin değişmesi için aşmaları gereken bazı zorlu işler olduğuna da işaret ediyor. Online Markanızı Yaratmadan Önce Duyabileceğiniz En İyi 4 Tavsiye. Online marka yaratmak; firmanıza veya şahsınıza ait kurumsal web sitesi kurmak, sosyal medya hesapları açmak, takipçi toplamaktan ibaret olmayan, çok teknik ve meşakkatli bir iştir.

Online Markanızı Yaratmadan Önce Duyabileceğiniz En İyi 4 Tavsiye

Nedendir bilinmez, Türkiye’de dijitale dair işler fazlasıyla hafife alınır. Fakat biz, hafife alanların günü kurtaran geçici şeyler haricinde adamakıllı başarılar elde ettiklerine daha önce hiç şahit olmadık. Aksine, kendilerini dijitalin kurdu ve marka dehası adledenlerin müşterileriyle Facebook’ta kavga ettiklerine ve nice sosyal medya skandallarının altına imza attıklarına tanık olduk. Internet, hedef kitleyle kuvvetli bağlar kurarak güçlü markalar yaratmak için ideal şartlar ve mükemmel fırsatlar sunuyor. Maharetse, bu fırsatları zamanında görmek ve onlardan istifade etmektir. Pazarlama Uzmanlarının 2017 Stratejileri Neler? – Dijital Dönüşümün Geleceği. Dijital olarak dönüşmüş işletmeler faaliyetlerinin her türlü aşamasına dijitali dahil etmiş ve dijital olgunluğa erişmeyi hedeflemiş işletmelerdir.

Pazarlama Uzmanlarının 2017 Stratejileri Neler? – Dijital Dönüşümün Geleceği

Değişimi hedefleyen her türlü stratejik planın altında, pazarlama kanalından bağımsız olarak işletmenin geniş kitlelere benzersiz ve değerli deneyimler sağlamak istemesi yatar. Dijital dönüşüm istenir çünkü esas mesele rekabette öne çıkmak, marka olarak farklılaşmak ve farklılaştırılış, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunmaktır. Bir önceki yılla kıyaslandığında, geçtiğimiz sene işletmelerin organizasyonel yapılarına dijitalin entegre edilmesinde duraksamalar olduğu görülüyor. Markalar Hiper Lokal Olmaya Ne Kadar Hazırlıklı? Mobil kullanım sıklığı ve yaygınlığı arttıkça tüketiciler talep ettikleri ürünler/hizmetleriçin kendi bulundukları konuma çok yakın aramalar yapmaya başladı.

Markalar Hiper Lokal Olmaya Ne Kadar Hazırlıklı?

Google şimdilerde adına hiperlokal hedefleme denen bu yükselen trende cevap verebilmek için kolları sıvadı. Dönüşüm elde etmek için lokal aramanın kullanılması yeni bir şey değil. Lokal pazarlama ve onun önemi geçtiğimiz on yılda zaten fazlasıyla anlaşıldı ve üzerinde yeterince tartışıldı. Fakat bahsettiğimiz gibi, mobil cihazların kullanımındaki patlama bu kavram üzerinde daha fazla kafa yormamızı gerektiriyor. Google Trends raporları gösteriyor ki 2015’in ortalarından bu yana arama sorgularındaki “yakındaki” ifadeleri gittikçe yükseliyor. Hiperlokal hedefleme tüketicilerin spesifik konumlarına göre anlık ihtiyaçlarını karşılamaya yarıyor. Yükselen bir trend olmanın ötesinde, Google’da kullanıcıları hiperlokal olmaya zorlayacak gibi duruyor. Pazarlama Yönünden 2017’nin En Zorlu İşleri Neler Olacak? – Dijital Dönüşümün Geleceği. Dijital dönüşümün geleceğini incelemeye ve uzmanların pazarlama iletişimindeki 2017 yaklaşımlarını değerlendirmeye devam ediyoruz. 2017 yılında işletmeler pazarlama yönünden hangi noktalara öncelik verecek?

Pazarlama Yönünden 2017’nin En Zorlu İşleri Neler Olacak? – Dijital Dönüşümün Geleceği

Pazarlama uzmanları müşteri deneyimini, veri odaklı ve çok kanallı pazarlamayı bu yıl pazarlama iletişimlerinin odağına koyacağını söylemekte. Müşteri deneyimini öncelik sıralamasında ilk üçe yerleştiren uzmanların oranı yüzde altmışı buluyor. Mobil pazarlama ve optimizasyon ilk üç önceliği takip ediyor. İşletmelerin 2017 yılındaki pazarlama stratejilerini niteliksel ve niceliksel verilerle ışığında, her türlü kanalı maksimum verimlilikle kullanarak, kaliteli müşteri deneyimi yaratmak şeklinde formüle edebiliriz.

Kendi Kitabınızı Dijital Mecralarda Pazarlamanın Tüm İncelikleri. Yeni bir kitap mı yazdınız?

Kendi Kitabınızı Dijital Mecralarda Pazarlamanın Tüm İncelikleri

Kitabınızın geniş kitleler tarafından bilinmesini ve satın alınmasını mı istiyorsunuz? Çeşitli kurumlardan, etkinliklerden, dergilerden, gazetelerden, web sitelerden konuk yazarlık/anlatıcılık teklifi mi almayı diliyorsunuz? Dijital kanalların püf noktalarından yararlanarak kitleler üzerinde adınız ve kitaplarınız hakkında genel bilinirlik ve pozitif intiba sağlayabilirsiniz.

Gönderdiği tweetler, hazırladığı capsler, uydurma-komik haberler, manasız aşk aforizmaları ile çok satan kitaplara imza atmayı başarmış, yeni mecranın yeni nesil temsilcileriyle karşılaşmış olmalısınız. Markaların Sosyal Medya Görsel Seçiminde Yaptıkları 3 Büyük Hata. Günümüzde sosyal medya hesabı olmayan marka sayısı önemsenmeyecek kadar az sayıda.

Markaların Sosyal Medya Görsel Seçiminde Yaptıkları 3 Büyük Hata

İster doğrudan işletmeler tarafından isterse de dijital ajanslar vasıtasıyla yönetiliyor olsun, sosyal medya kanalı işletmelerin pazarlama stratejilerinde ciddi bir konuma sahip. Sosyal medya dinamik, değişken ve etkileşim merkezli bir mecra olduğu için haliyle markalar da hedef kitlelerine dokunabilmek için bu etkileşim silsilesinin içinde yer almak istiyor.

Etkileşimin parçası olmak sosyal medyada olmanın temel amacıdır. Sürekli etkileşim markayla müşteri arasında bağ kuracaktır. Newsjacking Nedir? Newsjacking kavramı David Meerman Scott tarafından 2010 yılında ortaya atıldı. Yazar, ileride bir pazarlama gurusu olma gayesiyle ürettiği kavramı toplantılarda, açık oturumlarda anlatmaktaydı. Newsjacking lehine, marka pazarlamacılarını yüreklendiren, dijital dünyadaki eskimiş yaklaşımları sorgulatan ve geleneksel medyayı tekrar öne çıkaran birkaç çarpıcı gelişme yaşandı. Bu sebeple Newsjacking’in tezi başlangıçta oldukça heyecan uyandıran ve üzerinde hayli düşünülen bir tez haline geldi. Buna karşın, Google Trends raporlarına göre son üç yıldır bu kavramın popülaritesini yitirmeye başladığını gözlemlemek hiç de güç değil. Newsjacking Neye Denir?

Facebook Insights’a Alternatif 7 Analiz Aracı. Facebook, sayfa yöneticilerine kendi markalarını yönetirken işlerini kolaylaştırması için harika veri analiz ve raporlama araçlarını – hem de ücretsiz –sunuyor. Neden Facebook Insights varken alternatif araçlarla vaktinizi kaybedesiniz ki? Mesele dijital dünya olunca mutlak çözümlere ve her derde deva olan araçlara rastlamak bir hayli güç. Bazen Facebook veya Google’ın bile müşterilerine sunduğu analiz verileri basit bir excel tablosunu doldurmaktan öteye geçmiyor. Google Mobil Öncelikli Dünyaya Uygun Yeni Mobil Reklam Özelliklerini Duyurdu. Google, dünyanın mobile olan ilgisindeki mükemmel artışı göz önüne alarak reklam platformunda mobil reklamlara yönelik çok önemli yenilikler getirdiğini duyurdu. En son gerçekleşen Google Performs Zirvesinde tıpkı geçen sene mobil uyumlu web sitelerine arama sonuçlarında öncelik vereceğini duyurduğu gibi, mobil reklamlara yönelik bir dizi yenilikler yapacağını açıkladı.

Bu yenilikler sayesinde Google’ın, web yöneticileriyle beraber reklamverenleri de mobil dünyaya uyumlu olmak konusunda teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Google’da yapılan trilyonlarca aramanın yarısından fazlası mobil platformlarda yapılıyor. Facebook Insights’a Alternatif 7 Analiz Aracı. Sosyal Medyada En Çok Beğeni Getirecek Paylaşım Zamanları. Gerçek şu ki gerek kişisel gerekse profesyonel açıdan sosyal medyada kazandığımız beğeniler, sayısı ne olursa olsun, bizim için asla yeterli değildir. Alınacak daima birkaç like, retweet veya +1 daha vardır.. Markaların sosyal medya hesapları yönetilirken gözden kaçan en önemli ayrıntı gönderim saatleri ve günleridir. Profesyoneller markalarını yönetirken, eğer zamanlayıcı araçlar kullanmıyorlarsa, genelde kendi iş yoğunluklarını baz alırlar.

Instagram’da çoklu hesap yönetimi başladı. Nöro-pazarlamayı web sitenizde kullanın. Google, son bir kaç senedir arama kriterlerinde düzenli olarak değişime gidiyor. Bu durum, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen çoğu şirketin SEO stratejilerinde değişiklik yapmasını zorunlu kılıyor. Arama motorunun “Panda” ve “Penguen” adlı güncellemeleri sayesinde artık web sitelerini boş içerik ve anahtar kelimelerle ilk sıralarda tutmak mümkün olmayacak. Web sitenizi üst sıralarda görmek için içeriğinizin kaliteli, eğitici olması ve en önemlisi okuyucuya çekici gelmesi gerekiyor. Kısacası, SEO’nun açılımını “search engine optimization”dan “social engagement optimization”a çevirmeniz gerekiyor.

Sosyal Medyada Sıkça Rastlanan 10 Zorlu İşe Çözüm Önerileri – 1. Değişimin Psikolojisi: En Favori Sosyal Ağlarımız Değiştiğinde Nasıl Tepki Veririz? Instagram geçtiğimiz hafta logosunu değiştirdikten sonra Instagram’ın yeni logosu hakkında insanlar ikiye ayrıldı. Bazıları çok beğendi, bazıları ise nefret etti! Facebook’un 715 milyon dolara satın aldığı platform, eski moda kamera ikonlu logosunu bir kenara atıp yeni minimalist bir tasarımla karşımıza çıktı. Tasarımdaki değişiklik Instagram tarafından şöyle açıklandı: “Son beş yılda topluluğumuz Instagram’ı sadece fotoğraf paylaşılan bir yerden çok daha fazlasının yer aldığı bir platform haline getirdi. 9 Soruda E-Mail Pazarlaması. İçerik Pazarlamasının 13 Altın Kuralı. Mesajı Sıkça Tekrar Et, Daha Çok Kazan! Dijital Tasarım Arşivi: B4Mind: Türkiye'nin İlk Bilimsel Marka Danışmanlığı Ajansı.

İnsanların sevdiği bir marka oluşturma konusunda tutkuluyuz. Gerçek sonuçlar müşterilerimizin gerçekliğine dayanır. Neden Maymunlar İnsanlardan Daha Akıllı Tüketicilerdir? Nöro pazarlama açısından su götürmez bir gerçeği dile getirmemiz gerekiyor. Bir ürünün / hizmetin kalite algısını nihayetinde o ürünün / hizmetin fiyatı belirliyor. İnsanlar genellikle “daha pahalı olan daha kullanışlı ve daha etkilidir” anlayışına sahip oluyor. Aynı lokumu kilosu 13 lira ve 33 liraya iki farklı şekilde sattığımızda, müşteriye hangisinin daha kaliteli olduğunu soralım. Çoğunluk 33 liralık lokumun daha lezzetli olduğunu söylecektir.

Marka Pazarlaması - Marka pazarlaması hakkında bilgi almak mı... Pazarlama İletişimi — Pazarlama İletişimi Nedir? Yeni Dijital Pazarlama... Hedeflendirilmiş İçeriklerle Dönüşüm Kazanmanın 3 Yolu. Selfie: Eğlenceli Bir Alışkanlık Mı, Psikolojik Bir Rahatsızlık Mı? B4Mind Marka Danışmanlığı » Blog Archive » Marka Pazarlaması Nedir? Kampanyalarınızda Daha Yüksek Dönüşüm Oranları Elde Etmek İçin Yapmanız Gerekenler. Neredeyse tüm dijital pazarlama stratejilerinin temelinde satış departmanı için anlamlı, kaliteli dönüşümler elde etmek vardır. Hazırlanan her içeriğin, reklam metninin, videonun, görselin nihai amacı hedef kitle tarafından “istenen” aksiyonların yapılmasını sağlamaktır. Bu aksiyonlar satın alma gibi çok temel bir aksiyon olabileceği gibi video izlemek, e-kitap indirmek, e-bültene üye olmak, etkinliğe katılmak gibi farklı micro veya macro dönüşüm de olabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu bu bakımdan tüm dijital pazarlama planınızın omurgasını oluşturur.Dönüşümler, müşteri yolculuğunda dikkat çekme aşamasından sonra ikinci önemli aşamadır. Dönüşüm aşamasının omurgasını harekete geçiri mesajlar (CTA), açılış sayfaları ve formlar oluşturur. Kendi Online Topluluğunuzla Markanızı Nasıl Büyütebilirsiniz? Yüz binlerce firma dijital medyaya her yıl daha fazla yatırım yapıyor. Markalarıyla ilgili irili ufaklı birçok topluluk (sayfalar, gruplar, forumlar…) yönetiyor. Instagram, Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal medya kanallarında firmalar, ziyaretçilerin dikkatini çekmek, onları dönüştürmek ve marka savunucusu birer müşteri yapmak için birbirinden farklı pazarlama kampanyaları yürütüyor.

E-Mail Kampanyalarınızda Müşteri Kaybettirecek 7 Kritik Hata. Haber bültenlerinizi, kampanya bildirimlerinizi, satış tekliflerinizi, etkinlik duyurularınızı müşterilerinize e-mail yoluyla iletiyorsunuz. Online Mecralarda Markanıza Yönelik Negatif Yorumlarla Başa Çıkma Yolları. Online itibarınıza yönelik tehditleri bertaraf etmenin 9 etkili yolu.

Neden Tıklama Sayısına Değil Dikkat Süresine Odaklanmalısınız? Her gün milyonlarca blog gönderisi yayınlanıyor. Pokemon Go Pazarlama Anlayışımızı Nasıl Yerle Bir Etti? Arama Trafiğinizi Artıracak Anahtar Kelime Fikirleri Nereden Bulunur? Markanıza İsim Verirken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta. B2B İşletmeler İçin Yeni Pazarlama Taktikleri (I. Bölüm) B2B İşletmeler İçin Yeni Pazarlama Taktikleri (II. Bölüm) Nöro Pazarlama: Tüketici Davranışını Yönlendirecek 4 İş Bitirici Taktik. Sorularla Online Pazarlama – 1: İçerik Planlaması ve Tanıtımı. Offline Pazarlama Çabalarınızı Online Kampanyalara Dönüştürmenin Pratik Yolları. Sorularla Online Pazarlama – 3: B2B Blog Yönetimi Nasıl Yapılır? Banner reklam. Dijital reklamcılık.

Online pazarlama. B4Mind. Instagram Yeni Hikayeler Özelliğiyle Neyi Amaçlıyor? Neden Markanızla İlgili Dışarıdan Pazarlama İletişimi Desteği Almalısınız? Neden Markanızla İlgili Dışarıdan Pazarlama İletişimi Desteği Almalısınız? Sm outsource. Müşteri Yaşam Boyu Değerini Artırmak İçin Müşteri Deneyimini İyileştirmenin Önemi. Marka Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Facebook’tan Yeni Müşteriler Bulmanın Yolları – 3: Performans Analizi ve Genel Değerlendirme. Facebook’tan Yeni Müşteriler Bulmanın Yolları – 2: Zamanlama, Mobil Erişim, Gönderi İçeriği. Facebook’tan Yeni Müşteriler Bulmanın Yolları – 1: Erişim, Dönüşüm ve Segmentasyon. Efektif Bir Marka İletişimi Nasıl Yapılır? Kurumsal Blog Açmak İçin Hâla Geç Kalmış Değilsiniz! Sosyal Medya Kullanıcı Psikolojisiyle Alakalı Yapılmış 7 Farklı Araştırmadan Notlar. Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Psikolojik Faktörler. Marka Hikayesi Anlatmak Üzerine. Marka Konumlandırma Nedir? Facebook’tan Yeni Müşteriler Bulmanın Yolları – 1:... - B4Mind.

Marka Hikayesine Sahip Olmanın İşletmenize... - B4Mind. Neden Markanızla İlgili Dışarıdan Pazarlama... - B4Mind. Sorularla Online Pazarlama – 6: Arama Motoru... - B4Mind. Sorularla Online Pazarlama – 5: İçerik Pazarlaması... - B4Mind. “B2B İşletmeler İçin Yeni Pazarlama Taktikleri (I.... - B4Mind. #Pokemon Go #Pazarlama Anlayışımızı Nasıl Yerle... - B4Mind. Arama Trafiğinizi Artıracak Anahtar Kelime... - B4Mind. B4Mind Brand Consulting and Digital Marketing Company. Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Asla Yapmamanız Gereken 3 Kritik Hata.

Trump’ın Seçim Zaferinin Marka Pazarlaması Bakımından Şifreleri. Websitesi Performansınızı Kapsamlı Biçimde Test Edecek 5 Ücretsiz Araç. Siyasal marka. "Hedefleri ufak parçalara bölmek, sadece gün ve gün neye odaklanmanız gerektiğini belirleyeceği gibi aynı zamanda zihninizde büyük resmin olmasını da sağlayacaktır." Sosyal Medya Reklamları - B4Mind.com. Neden Sosyal Medya? - B4Mind.com. Sosyal medya kanallarını markanız adına optimum kullanmak üzerine - B4Mind.com. Newsjacking Nedir? - B4Mind.com. "Marka mesajınızı iletmenin en etkili yolu bir marka hikayesi yaratmaktır." - B4Mind.com. Z Okuma Kalıbı Nedir? - B4Mind.com. "Site tasarımınızı güçlendirmek, tasarımlarınızdaki soğukluk ve sıkıcılıktan kurtulabilmek için sayfalarınızda bolca psikolojik tetikleyicilere yer verin." "İçeriklerinizin kolay okunur, beklentileri karşılayan, anlaşılır ve bir düzen içinde olması ziyaretçilerinizin sitenize karşı pozitif bir tutum sergilemesini sağlayacaktır."

Mark ve SEO'nun Faydaları - B4Mind.com. "Tıpkı yarım bir müşteri hizmetinin hiç kimseyi tatmin etmeyeceği gibi, pazarlamayı yarım yamalak ve profesyonellikten uzak biçimde uygulamaya sokmak ne sizi ne satış departmanınızı ne de müşterilerinizi memnun edecektir." "Web sitenizdeki davranışsal verileri değerlendirerek müşteri profillerinizi belirleyin, satın alma geçmişlerini inceleyin, ilgi alanları ve eğilimlerini tespit edin ve doğru zamanda, doğru yerde, doğru teklifi yapın." "Y Kuşağı (Milenials, Net Jenerasyonu), erişkinliklerine 21. yüzyılın başında ulaşan jenerasyona verilen isimdir. 1980 öncesi doğmuş olan X Kuşağı'ndan sonra gelmektedir." "Müşterilerinizle bir bağ kurmak için beklemeyin. Onları özel hissettirecek şeyler yapmaya çaba gösterin."- B4Mind.com. SEO (Aram Motoru Optimizasyonu) - B4Mind.com. "Yeni müşteri kazanmanın maliyeti, mevcut bir müşteriyi elde tutma maliyetinin 5 ila 10 katı arasında değişmektedir."

"İnsanlar daha fazla içerik gönderdiğiniz için değil, daha harika içerikler yayınladığınız için zamanla doğal olarak markanızı takip edecektir." Kurumsal Web Tasarımı - B4Mind.com. "Doğru analitik verilere ulaşmak, pazarlamacıların sosyal medyayı bir sonraki seviyeye çıkarması için olmazsa olmazdır." - B4Mind.com. Müşteri Yaşam Boyu Değeri Nedir? - B4Mind.com. Sosyal Medya Pazarlaması - B4Mind.com. B4Mind - Favorite posters. B4Mind Marka Danışmanlığı. Neden Kurumsal Blog Sahibi Olmalısınız?