background preloader

HISTORIA SZTUKI

Facebook Twitter

Historia sztuki - Matura - arkusze maturalne - Matura - zadania - pytania i odpowiedzi - dlamaturzysty.info. Fine Arts, History. HISTORIA SZTUKI TYLKO DLA ORŁÓW. HISTORIA ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ TYLKO DLA ORŁÓW - SKRÓT. (To jest strona próbna nowego działu - wersja robocza, w opracowaniu) Również w jednym z największych romańskich kościołów pielgrzymkowych St Sernin w Tuluzie każdy element jest wyraźnie wyodrębniony.

HISTORIA ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ TYLKO DLA ORŁÓW - SKRÓT

Zarówno w bazylice Santa Maria in Cosmedin, Rzym, VIII w. (z lewej) jak i w bazylice San Frediano, Lucca (1118-1147), nad arkadami widoczne są puste pasy ścian jednoznacznie kojarzące się z architekturą wczesnochrześcijańską, chociaż drugi z przykładów powstał na początku XII wieku i tylko dlatego, ale zupełnie bezpodstawnie zaliczany jest w literaturze do romanizmu. (powiększ) Alternacja podpór może mieć sens konstrukcyjny, ale jej źródła mają charakter estetyczny, o czym świadczą alternowane arkady w ottońskim kościele św. Pisa; S. S. Rates, Portugalia, Vezelay, 1132, Saint-Pierre-de-la-Tour, 1130, Minster of Our Lady, Basel, 1190, Lincoln, 1185 Saint Gilles du Gard, 1125-50, San Zeno, 1138, Fidenza Normańskie wieże w kościołach brytyjskich St Mary's Church, Iffley; Tewkesbury; Southwell.

Notatki – sztuka wczesnochrześcijańska. Malowidło przedstawiające Dobrego Pasterza (katakumby Domitylli) Sztuka wczesnochrześcijańska / starochrześcijańska – sztuka pierwszych chrześcijan, wyrażająca ich przynależność religijną, powstająca w basenie Morza Śródziemnego.

notatki – sztuka wczesnochrześcijańska

Przyjmowany zasięg czasowy jest różny. W najszerszym rozumieniu sztuka wczesnochrześcijańska obejmuje okres od II do VII wieku n.e.; w węższym, stosowanym m.in. przez André Grabara, obejmuje lata ok. 220-395 r. n.e. (czyli okres od pojawienia się pierwszych znanych przykładów sztuki chrześcijańskiej do podziału cesarstwa rzymskiego na część wschodnią i zachodnią w 395 r.). Zasięg chrześcijaństwa w 325 roku (pomarańczowy kolor) i 600 roku (żółty kolor) Do zachowanych dziś zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej należy: - malarstwo katakumbowe - architektura - rzeźba (głównie sarkofagi, pojedyncze figurki, rzeźba w kości słoniowej) - wyroby rzemiosła Przed 313 rokiem miejscem wyznawania kultu najczęściej były domy prywatne i miejsca pochówku zmarłych. Architektura. Ceramika. Uwaga: ta strona to tylko część witryny Moja Grecja.

Ceramika

Została ona prawdopodobnie wyrwana z kontekstu przez wyszukiwarkę.Przejdź do strony głównej. Ceramika - wazy greckie Produkcja ceramiki greckiej była ważną dziedziną gospodarki, a handel tymi wyrobami obejmował cały basen Morza Śródziemnego.

Starożytna grecja

Historia sztuki. Antyk - powtórzenie. Szybkie powtórzenie przez najważniejsze obiekty epok starożytnych... prehistoria to malowidło naskalne przedstawiające bizona pochodzi z jaskini w altamirze (hiszpania), pochodzące z epoki magdaleńskiej datowanej na około 15000–8000 p.n.e. chiński konik z groty lascaux we francji, malowidło datowane na 15 tysięcy lat p.n.e. mezopotamia lamassu, uskrzydlony byk, pochodzący z kultury asyryjskiej. ziggurat z ur, będący dorobkiem kultury sumeryjskiej. asyryjski relief przedstawiający umierającą lwicę z pałacu assurbanipala w niniwie. sumeryjski posążek gudea z lagasz. starożytny egipt rzeźba skryby z sakkary, pochodząca z okresu starego państwa, mieszcząca się obecnie w luwrze. popiersie królowej nefretete pochodzące z okresu nowego państwa. obecnie znajduje się w muzeum egipskim w berlinie. kolosy przedstawiające amenhotepa II, zwyczajowo nazywane kolosami memnona. pochodzą z okresu nowego państwa.

antyk - powtórzenie

Posąg hatszepsut, nowe państwo. drewniana rzeźba wójta z sakkary. starożytna grecja sztuka etrusków. HISTORIA SZTUKI TYLKO DLA ORŁÓW. MATURA Z HISTORII SZTUKI.