background preloader

Magisterka Magiczne rośliny

Facebook Twitter

Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie - Richard Rudgley: Alchemia kultury. Od opium do kawy. Przez następne dwieście bez mała stron teza ta znajduje potwierdzenie w setkach przykładów rozsianych na przestrzeni kilkunastu tysięcy lat historii i pod wszelkimi szerokościami geograficznymi.

Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie - Richard Rudgley: Alchemia kultury. Od opium do kawy

Samo stwierdzenie, że substancje psychoaktywne towarzyszyły ludzkości od jej początków nie jest odkryciem Ameryki, ale na uznanie zasługuje zarówno obfitość zebranego materiału jak i samo jego ujęcie, uwzględniające szeroki kontekst kulturowy zażywania określonych środków. Wydana już jakiś czas temu (oryginał – 1993, polska edycja dziewięć lat później) książka Rudgleya to pozycja z dziedziny antropologii kultury w ujęciu popularnonaukowym.

Decyduje to o jej przystępności i formie – fakty odsyłają do konkretnych badań i prac naukowych, wyszczególnionych w obszernej bibliografii, ale sam wywód nie jest przeładowany przypisami i odsyłaczami, co korzystnie wpływa na łatwość odbioru. W podobny sposób wyglądają następne rozdziały. R.Rudgley – „Alchemia kultury. Folder. Tresc%20i%20okladka%20e book%20v2. Traditional and wild. MIECZYSŁAW FOGG- KWIAT PAPROCI. Maanam - Mandragora. Sztuka i artyści. NewGreen projektowanie ogrodów. Rośliny od niepamiętnych czasów towarzyszą człowiekowi i są obecne w wielu sferach jego życia.

NewGreen projektowanie ogrodów

Stanowią nieodłączny element kultury, funkcjonują w sferze religii, magii, wierzeń i obrzędów. Nie ma święta, w którym symbolika drzew i kwiatów byłaby nieobecna. Motywy roślinne przenikają również sztukę i architekturę, pojawiają się w malarstwie, rzeźbie, planowaniu przestrzennym miast i osiedli. Lecznicze właściwości roślin od wieków wykorzystywane były w medycynie i ludowych praktykach zielarskich. Stosowane w magii miały leczyć ciało i duszę bądź też przeciwnie: rzucać uroki i czynić zło. Dobroczynne właściwości babki znano już w starożytności. Symbolika roślin jest bardzo złożona i wieloznaczna, zawiera tajemnicę cyklicznego odradzania się przyrody i obietnicę nieśmiertelności, ale wiele ziół, kwiatów i krzewów kryje również niezrozumiałe dla człowieka, często niebezpieczne moce. W starożytnej sztuce leczniczej używano m.in. dziurawca Przytulii czepnej przypisywano magiczne moce. Zioła, rośliny lecznicze, ziola, ziołolecznictwo, zielarstwo, gatunki roślin. Spis, opis ziół. Fitoterapia, paramedycyna. Leksykon roślin. Zielnik.

Absyntowy Psot. Historia magii miłosnej - Koneserzy.pl. W cudowną moc czarów mających zapewnić dozgonną miłość wierzono od zawsze.

Historia magii miłosnej - Koneserzy.pl

Zielarki i czarownice przekazywały z pokolenia na pokolenie tajemnicze receptury cudownych mikstur oraz teksty tajemnych zaklęć. Porad, jak zniewolić czyjeś serce, udzielały wszystkie wiejskie znachorki. Przed wiekami miłosne czary były codziennością. Wierzono, że dzięki miłosnej magii można zdobyć serce kochanej skrycie osoby, znaleźć odpowiedniego męża, zapewnić trwałość małżeńskich uczuć, a także odzyskać utraconego kochanka.

Pogańskie czary i zaklęcia, które powszechnie stosowano w dawnej Polsce, nie były specyfiką jedynie naszego kraju. Rośliny o magicznym działaniuO cudownym działaniu miłosnych czarów oraz mikstur pisywali nie tylko medycy i zielarze, ale także filozofowie, poeci i zakonnicy. Zioła wróżki GubalinyWiele sekretów miłosnej magii wychodziło na jaw w trakcie procesów domniemanych czarownic. Jakub Tarnawski. Rośliny halucynogenne jako magiczne lekarstwa. „Powiedz mi, czy rzeczywiście Było tu coś takiego, o czym mówim, Czy też, nie wiedząc o tym, spożyliśmy Owej niezdrowej rośliny, od której Zmysły durzeją?”

Rośliny halucynogenne jako magiczne lekarstwa

Szekspir, Makbet (tłumaczenie Józef Paszkowski) W ten sposób zastanawiał się Banko, uczestniczący razem z Makbetem w sabacie czarownic i którym przepowiedziano przyszłość w pierwszym akcie sztuki Szekspira. Owe wizje albo rzeczywiście ukazywały przyszłość albo były tylko halucynacjami. Szekspir podał te dwie możliwości w 1606 roku, gdy w Europie panowała moda na polowania na czarownice, i przez to nie tylko zapewnił racjonalną interpretację „zjawisk magicznych” np. proroczych snów, ale również wymienił możliwe przyczyny obłąkania.

Wskazał na istnienie trujących roślin, które poprzez dotknięcie czy zjedzenie przyćmiewają nasz umysł lub sprawiają, że doświadczamy nierealnych wrażeń. Rośliny z rodziny Solanaceae (psiankowate) Łukasz Łuczaj. Rośliny magiczne:kwiaty, zioła, krzewy – rozkownik, perunika, kukawica, przylaszczka, cieszynianka, korzeń Tęczy, kosaciec, kalina. Rozkownik, Raskovnik, Razkownicze Razkovnicze to nazwa pochodząca z języka języka bułgarskiego.

Rośliny magiczne:kwiaty, zioła, krzewy – rozkownik, perunika, kukawica, przylaszczka, cieszynianka, korzeń Tęczy, kosaciec, kalina

Identyfikuje się z tym magicznym zielem najczęściej prawdziwą roślinę znaną jako Marsilea quadrifolia (marsylia czterolistna), która ma być owym legendarnym raskovnikiem. Do końca jednak nie wiadomo jak to z tym rozkownikiem jest – czy to marsylia czy nie, bo rozkownik można znaleźć niezwykle rzadko i prawie żaden zwykły człowiek nie może go odnaleźć bez pomocy zwierząt. Po polsku rozkownik albo rozkownicze – co znaczy Ziele Które Wszystko Rozkuwa. Jak wszystko to wszystko – za chwilę przekonamy się co to znaczy, ale już teraz muszę zaznaczyć, iż wydaje mi się, że jednego nie udało mu się rozkuć – zakutych ludzkich głów, przez które to ziele zostało w Polsce prawie całkowicie wytępione.

A więc to podanie nie jest podaniem południowym. Marsilea quadrifolia (korzeń Tęczy) Według tradycji, raskovnik ma magiczną moc zdolną odblokować lub odkryć coś, co jest zablokowane lub zamknięte. Nazwy Uzyskanie.