background preloader

ROBOCZE

Facebook Twitter

Logika cz. I i II | Radio eR. Logika cz. I i II Każdy słyszał co to takiego, większość z nas kojarzy to „z jakimś” p i q, 0 i 1, prawda i fałsz.. I bardzo dobrze! Ale to nie tylko nie koniec, ale można powiedzieć początek niezwykłej dziedziny naukowej i życiowej, którą niewątpliwie jest Logika. W pierwszej części naszego spotkania w audycji Wieczory z Nauką, co miało miejsce w styczniu 2017 r. przypomnieliśmy zasady logiki i budowania zdań logicznych. Gościem w studiu w dwóch naszych audycjach Wieczory z Nauką był ekspert: Dr Jerzy Mycka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Zapraszam na część I: Odtwarzacz muzyki Podczas spotkania i realizacji drugiej części audycji dotyczącej logiki zastanawialiśmy się m.in. nad takimi kwestiami jak: Czy pewne zdania, schematy intuicyjnie prawdziwe mogą się okazać fałszem (lub odwrotnie) jeżeli podda się je analizie wnioskowania logicznego?

Zapraszam na część II: Cz.1 Cz.2. Repozytorium.amu.edu. Mat-egz.pdf. DZIECKO NA WARSZTAT - LOGICZNE MYŚLENIE - Projekt Londyn 2014Projekt Londyn 2014. Półmetek Dziecka na Warsztat mamy już za sobą. Mnóstwo inspiracji, również dla Was. Dziś ruszamy z warsztatem logicznego myślenia. Zapraszamy :-) Ostatnio pisałam Wam, skąd wziął się pomysł, żeby w Dziecku na Warsztat znalazło sieęlogiczne myślenie - KLIK. A dziś o zabawach, które przygotowałam specjalnie na potrzebę warsztatu. 1. Najpierw z kolorowych papierów z bloku technicznego wycięłam 4 kształty: kółko, trójkąt, kwadrat i prostokąt, każdą z figur w trzech wielkościach. 2. To zabawa na logiczne myślenie dla mniejszych dzieci. Na czym to polega? Wysypujemy wszystkie kształty (przygotowane wcześniej, jak w punkcie 1) na środek stołu, a zadaniem dziecka jest wybór np: wszystkich dużych trójkątów, albo wszystkich kwadratów, albo wszystkich figur w jednym kolorze.

Nieco starsze dzieci, 4-5-letnie możemy poprosić o posegregowanie kształtów według własnego pomysłu. 3. To nieco bardziej zaawansowana zabawa, oparta na testach inteligencji, jakie np. organizuje Mensa. 4. 5. To tyle u nas. Malowanie liczbami (obrazki logiczne) Malowanie liczbami (obrazki logiczne) to logiczna łamigłówka o prostych zasadach, ale rozwiązaniu wymagającym odpowiedniej strategii. Łamigłówka polega na zaznaczeniu właściwych pól diagramu, za którym kryje się obrazek.

Liczby u góry i z lewej strony diagramu określają, które pola należy zaznaczyć. Każda liczba określa długość grupy zamalowanych pól w danym rzędzie lub kolumnie. Pomiędzy grupami zamalowanych pól musi być co najmniej jedno pole puste. Kolejność liczb mówi o kolejności grup zamalowanych pól. Metody rozwiązywania Podczas rozwiązywania obrazków logicznych trzeba decydować, która komórka ma być zamalowana, a która ma pozostać pusta.

Historia Pierwsze łamigłówki zostały opublikowane w japońskich magazynach szaradziarskich. Obrazki logiczne do rozwiązania online Narysuj obrazek i wyślij go na serwer. Logika, zbiory, przedziały. Logika%20formalna%20wypis.pdf. * Ekonomia wkuwanko.pl * materiały dla studentów. Falsum sequitur quodlibet - blog Disamis. Logika | Michał Krotoszyński - strona autorska. Na podstawie “Logiki praktycznej” Zygmunta Ziembińskiego. Zagadka ode mnie, zagada logiczna. Dostaliśmy ją na trzecich czy czwartych zajęciach z prawoznawstwa – ogólnie jak na wtedy to to był straszny łamaniec głowy. Powinna się więc Wam spodobać : ) Najpierw jednak musimy sobie wprowadzić dwie rzeczy: pewne cechy jakie mają ludzkie czyny ze względu na prawo i pewne relacje, które te cechy mogą łączyć.

Czyny ludzkie – ze względu na prawo – mogą mieć sześć cech: 1) mogą być nakazane (N), gdy prawo mówi, iż jakiś podmiot musi zrealizować określony czyn lub stan rzeczy; np. przedsiębiorcy nakazane jest zerejestrować swoją działalność gospodarczą, posiadaczowi telewizora nakazane jest zapłacić abonament, podatnikowi płacić podatki itd. 2) mogą być zakazane (Z), gdy prawo mówi, iż podmiot nie może zrealizować jakiegoś stanu rzeczy lub czynu; np. każdemu zakazane jest zabijać, każdemu zakazane jest niszczyć cudzą rzecz, żołnierzowi zakazane jest samowolnie opuszczać jednostkę wojskową itd.

Logika pragmatyczna - dr hab inż Adam Kasperski. 11 Homo electronicus - jego pojęcia i logika [.mp3] Rafał Gruszczyński. E-mail: gruszka@umk.pl tel.: 56-611-46-87 Zainteresowania naukowe:mereologia, geometria bezpunktowa, topologia bezpunktowa,logika klasyczna,teoria mnogości,filozofia logiki. Dydaktyka Zajęcia prowadzone w roku akademickim 2013/2014: Konwersatorium z logiki dla studentów socjologii (semestr zimowy)Wprowadzenie do systemu Latex dla studentów kognitywistyki (semestr zimowy) Dyżur: czwartek, godz. 11:30–13:00, p. 213, ul. Materiały do zajęć Koło Naukowe Logiki UMK Socjologia Stopnie naukowe Praca magisterska: filozofia (logika), Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 2004 „Teoria grafów Ch.S.

Promotor: dr Tomasz Komendziński Doktorat: filozofia (logika), Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 2007 „Mereologiczna teoria brył” promotor: prof. Recenzenci: prof. Nagroda Rektora UMK. Redagowanie czasopism naukowych: Od 2004 roku sekretarz redakcji kwartalnika Logic and Logical Philosophy. Publikacje Artykuły: Konferencje naukowe i warsztaty Zaproszone wykłady: Konferencje: Szkoły i warsztaty: Wykłady na seminariach: w12. Popularne gry logiczne. Nie ulega wątpliwości, że gry logiczne są jedną z ciekawszych i bardzo zajmujących form rozrywki. Przede wszystkim, aby być dobrym w gry logiczne należy mieć sprawny umysł i potrafić w sposób błyskawiczny podejmować ważne decyzje. W przeciwieństwie do gier hazardowych, takich jak ruletka czy blackjack, w grach logicznych niewielkie znaczenie ma zdarzenie losowe, czy też jak kto woli – łut szczęścia.

Gry logiczne wymagają od graczy dosyć wysokich zdolności intelektualnych i umiejętności ich sprawnego wykorzystywania w praktyce. Gry logiczne dopuszczają samodzielną grę, a także rozrywkę w większym gronie graczy. Ważnym założeniem w grach logicznych jest to, żeby po prostu miło spędzać wolny czas, a na dodatek wciąż ćwiczyć swój umysł. Gry logiczne pozwalają na naukę logicznego rozumowania i w tenże sposób pojmowania otaczającej nas rzeczywistości.

Istnieje ogrom popularnych gier logicznych, zarówno tych tradycyjnych, jak i w trybie online. Gry Matematyczne i Logiczne. Obrazki logiczne. Gra automatycznie wykryje, gdy dotarły do rozwiązania obecnej układanki. Definicje podświetlane na obecnym placu: [5x5] [5x10] [10x10] [15x15] [20x20] [25x25] [niestandardowy rozmiar] [rysunki] Celem tej gry jest odkrycie Płyta składa się z niebieskich kwadratów i wolnych przestrzeni. Można to zrobić, patrząc na definicje / kolumn wierszy: ciąg liczb opisujących grupy kolejnych kwadratów znajdujących się na tym wierszu / kolumnie. Na przykład, 1 5 2 oznacza jeden plac, 5 kwadratów i 2 pola, w tej kolejności, oddzielone przez jedną lub więcej przestrzeni między nimi. Możesz kliknąć kwadraty raz, aby je zaznaczyć jako zajęte. Klikając je ponownie oznaczy je z X; można użyć tego znaku do śledzenia kwadratów, które uznają za pusty. Obrazki logiczne są znane także pod wieloma innymi nazwami, w tym farb przez liczb, Malowanie liczbami, Crucipixel, Edel, FigurePic, Grafilogika, Griddlers, Hanjie, Illust-Logic, japońskie krzyżówki, japońskie łamigłówki, Kare Karala!

Inne gry online. Strona Piotr Kotarski. Funkcje logiczne definiują zależność sygnału wyjściowego od wartości zmiennych. Funkcje logiczne są pełną formą opisu działania układów kombinacyjnych (tzn. nie posiadających możliwości pamiętania swojego stanu). Najczęściej stosowane są następujące formy funkcji: Opis słowny Spotyka się go w zasadzie wyłącznie we wstępnej fazie projektowania układu.

Do dalszej analizy tworzy się na podstawie opisu słownego tabelę lub/oraz postacie kanoniczne. Tabela funkcji. Postać najczęściej spotykana, zwłaszcza dla funkcji niewielu zmiennych. Postać tabelaryczna dla funkcji silnie nieokreślonych może mieć postać skróconą, obejmującą tylko stany 0 i 1 (stany nieokreślone są pominięte). W tabeli przedstawia się również zespoły wielu funkcji (dla układów wielowyjściowych).

Postać kanoniczna. Jest to postać wynikająca z teorii algebry Boole'a. Wyrazy KPS są iloczynami wszystkich kombinacji zmiennych funkcji. W KPS funkcja stanowi sumę iloczynów (implikantów) pomnożonych przez wartości funkcji. Do góry do góry. WdL_w12. Mariusz Urbański. Sieci boolowskie i logiczne. Szczegóły Kategoria: Studia Opublikowano: wtorek, 25, grudzień 2012 19:18 Odsłony: 894 Sieci boolowskie i logiczne 1. Wstęp Aby zacząć omawiać szczegółowe informacje należy wyjaśnić w kilku słowach co to są sieci boolowskie oraz logiczne, a także podać ich ogólny zamysł i zastosowanie.

Nazwa bool pochodzi od nazwiska wybitnego matematyka Gorge Boole'a, Gorge Booleźródło: wikipedia "którego głównym osiągnięciem było wprowadzenie do matematyki i logiki pojęcia algebry Boole'a. Allgebra Boole'a w najprostszej postaci składa się: z dwóch elementów czyli 0 i 1 którym możemy przyporządkować odpowiednio wyrażenia "fałsz" i "prawda"trzy operacje suma ( v ), iloczyn ( ^ ), oraz negacja ( ~ ) 2. Funkcją boolowską nazywamy każdą funkcję typu f : {0, 1}n → {0, 1} Przykład 1: Najlepiej można to zobrazować za pomocą przykładu, którego używa prof.

Jak spowodować, by alarm zadziałał (prąd dopłynął do alarmu) jedynie wtedy, gdy tego chcemy? Rozwiązanie problemu (zadania): 3. K ∧ ( ¬d ∨ ¬p ) np. f (0, 1, 0) = 1. Funkcje logiczne w obliczeniach tablicowych. 18 2012 01 05 14 01 48 IX 1 W8 Klasyczny rachunek zdan. LOGIFAN - gry i zagadki logiczne online dla wszystkich. Obrazki logiczne - matinfa. Wiktor Kołwzan - logika pragmatyczna (wykłady) Logika. t2_209.pdf. Logika matematyczna - rachunek zadań, prawa rachunku zadań, negacja, równoważność, implikacja, koniunkcja, alternatywa • Matematyka.pl. Elementy logiki matematycznej Stwierdzenie, któremu możemy przyporządkować jedną z dwóch wartości - prawdę ( ) lub fałsz ( ) nazywamy zdaniem logicznym.

W logice, zdania przyjęło się oznaczać za pomocą małych liter Do określania wartości logicznych stosujemy funktory zdaniotwórcze, których zastosowanie prezentują poniższe tabele wartości logicznych zdań. Tabele wartości logicznych zdań Negacja - zapisujemy ją za pomocą znaku tyldy Zapis czytamy jako nieprawda, że Alternatywa - zapisujemy ją za pomocą znaku Alternatywę zdań czytamy jako lub Alternatywa wykluczająca (XOR) - zapisujemy ją za pomocą znaku Alternatywę wykluczającą zdań albo Koniunkcja - zapisujemy ją za pomocą znaku Koniunkcję zdań i Równoważność - zapisujemy ją za pomocą znaku Równoważność zdań wtedy i tylko wtedy, gdy Implikacja - zapisujemy ją za pomocą znaku Implikację zdań czytamy jako jeśli , to Za pomocą tabeli wartości logicznych przedstawię jak można dowieść I prawo de Morgana, które ma postać: Prawa rachunku zdań 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

ZAJĘCIA 05 A. Krznd.pdf. Gry Logiczne. Logika matematyczna - Media Nauka. Logika matematyczna jest to dział matematyki, który stanowi samodzielną dziedzinę matematyki. Logika zajmuje się badaniem podstaw matematyki, skupia się na analizowaniu zasad rozumowania oraz pojęć z nim związanych z wykorzystaniem sformalizowanych metod i narzędzi matematyki. Wybierz lekcję Elementy logiki cz.2 W lekcji zostały omówione bardziej zaawansowane zagadnienia związane z logiką matematyczną: Implikacja (wynikanie) Implikacja, reguła odrywania, reguła przechodniości implikacji, opis wraz z przykładami. Warunek konieczny i wystarczający Co to jest warunek konieczny i wystarczający?

Forma zdaniowa w matematyce Formą zdaniową zmiennej x nazywamy w matematyce takie wyrażenie, w którym występuje zmienna x i które staje się zdaniem logicznym, gdy w miejsce x podstawimy dowolny element zbioru D, zwanego dziedziną [...] Kwantyfikatory Opis zwrotów stosowanych w matematyce w postaci "dla każdego x ... " i "istnieje takie x, że ... " Uruchom test:Elementy logiki cz.2.