background preloader

Podróże

Facebook Twitter

Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała? Dom Sztuki Tacheles. Dom Sztuki Tacheles przy Oranienburger Straße Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod] Zwrot „mówić tacheles“ pochodzi z języka hebrajskiego: tachlit (תכלית) i oznacza „Cel“, „Przeznaczenie“ i odpowiada w języku jidysz „mówić otwartym tekstem“, „mówić bez eufemizmów”, „mówić o kłopotliwych sprawach”.

Dom Sztuki Tacheles

Inicjatywa artystów „Tacheles” która zajęła budynek w roku 1990 nadała mu taką nazwę w nawiązaniu do problemów, związanych z otwartym wygłaszaniem poglądów za czasów NRD. Wtedy wiele nie odpowiadających władzom poglądów na temat muzyki, filmu i sztuk plastycznych trzeba było ukrywać za dwuznacznościami. Celem inicjatywy artystów, którzy zajęli budynek, stało się przełamanie tej dwuznaczności, wypowiadanie się otwartym tekstem. Historia[edytuj | edytuj kod] Friedrichstraßenpassage[edytuj | edytuj kod] W tym czasie pasaż ten był drugim co do wielkości pasażem handlowym w Berlinie (po Kaiserpassage przy ulicy Unter den Linden). W roku 1924 dobudowano w podziemiu pomieszczenie skarbca. PolskiBus.com - przewoźnik: przejazdy autobusowe międzymiastowe, przewozy autokarowe. Kultur-insel. Kulturinsel to Park Przygody przy granicy polsko-niemieckiej.

kultur-insel

Bardzo specyficzny i nietypowy. Na kilku hektarach zgromadzono dziesiątki atrakcji: niekończące się tunele, podziemne labirynty, zaczarowane zamki i tajne przejścia, dziesiątki dzikich zwierząt przemieszczających się swobodnie, koncerty na scenach, występy akrobatów… Z dziećmi lub przyjaciółmi odkryjesz tu pozostałości po tajemniczym plemieniu Turisede... Dojazd ze Zgorzelca: po przejechaniu mostu, w Görlitz kierujemy się na Rothenburg, potem jedziemy 20 km wzdłuż Nysy Łużyckiej, mijamy miejscowość Deschka i Zentendorf i jedziemy 2 km do wyspy.

Ryga/Talin

Mapa Co Warto Zobaczyć. Dublin Pass - Official Sightseeing Card for Dublin - Choose Your Pass. Everything Everywhere: Paryż: Zniżki i tanie zwiedzanie - karta Paris Museum Pass, ParisPass, Paris City Passport i Paris Visite Pass [Ceny 2013] Paryż jak bardzo jest magiczny i przyciągający, jak bardzo potrafi sprawić, że każdy znajdzie w nim coś, co sprawia, że chce się do tego miasta wrócić, tak bardzo niestety jest drogi - stolica Francji należy do jednych z najdroższych europejskich stolic.

Everything Everywhere: Paryż: Zniżki i tanie zwiedzanie - karta Paris Museum Pass, ParisPass, Paris City Passport i Paris Visite Pass [Ceny 2013]

Warto zatem zaznajomić się jeszcze przed wyjazdem do Paryża ze system zniżek i upustów oraz sposobami, które sprawią, że zwiedzanie zabytków i atrakcji Paryża jest tańsze. Jeśli zależy nam na zwiedzeniu licznych muzeów, zabytków i innych rozmaitych atrakcji turystycznych Paryża, a także zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej, to warto zainteresować się jedną z dostępnych kart rabatowych Paris Museum Pass, ParisPass lub Paris Viste Pass, które oferują różnego rodzaju zniżki i rabaty.

Warto też sprawdzić, kto ma darmowy wstęp do niektórych paryskich zabytków i kiedy. Wszystko znajduje się w tym tekście. Kartę Paris Museum Pass można zakupić na określoną ilość dni. . - 2-dniowa: 39 euro - 4-dniowa: 54 euro - 6-dniowa: 69 euro - Panthéon. Paris Museum Pass. Paris Pass Prices – Buy Online Here – Save on Sightseeing in Paris. Tour Montparnasse 56 - Accueil.

Paris Visite. Paris is a woman’s town, with flowers in her hair. Przyszła pora na ostatnią część mojej relacji z Paryża- dwie poprzednie można znaleźć tutaj i tu.

Paris is a woman’s town, with flowers in her hair

Zacznę nietypowo, od podsumowania- wiele osób pytało mnie jaki jest Paryż, jak mi się podobało. Podobało mi się niesamowicie, był to jeden z moich bardziej udanych wyjazdów, ale na pytanie o to, jaki jest Paryż, mogę odpowiedzieć tylko tyle, że wiem, że nic nie wiem. Jest tam tyle do odkrycia, zobaczenia i przeżycia, że przez tydzień (w sumie dwa tygodnie, bo zdarzyło mi się być w Paryżu już wcześniej) mogłam się tylko prześlizgnąć po powierzchni.

Z zanotowanych na szybko spostrzeżeń: wszyscy spotkani przez nas Paryżanie byli niezwykle uprzejmi – ustępowanie miejsca w metrze, mówienie „dzień dobry” na ulicy czy z sąsiedniego stolika w kawiarni albo szczera chęć pomocy w najdziwniejszych sytuacjach były na porządku dziennym. Nie wiem czy to norma, czy trafiłyśmy na jakiś tydzień dobroci dla obcokrajowców, ale to naprawdę rzucało się w oczy. Airbnb. Great hotel deals with huge discounts every day. Ryanair. Wizzair. Polskie Linie Lotnicze LOT. Loty do Berlina i Dusseldorfu - Bilety na airberlin. Fly4free.pl. Przyjazna wyszukiwarka tanich lotów. Forum Fly4free. Hotel4free – promocje hotelowe i kody zniżkowe na tanie noclegi.

Mleczne Podróże - tanie loty, hotele i promocje turystyczne.