Android Apps

Facebook Twitter

Call Direction powie ci, w jakiej sieci jest numer, do którego dzwonisz. Od dawna operatorzy prowadzą taką politykę, iż ceny połączeń wewnątrz sieci są niższe niż połączeń zewnętrznych.

Call Direction powie ci, w jakiej sieci jest numer, do którego dzwonisz

Play oferuje nawet Stan Darmowy, czyli nieograniczoną ilość rozmów do innych abonentów tej sieci. Jednocześnie połączenia do sieci Play od innych operatorów są droższe. Warto zatem wiedzieć, w jakiej sieci jest numer, do którego dzwonimy, aby nie przesadzić z długością połączenia, a jednocześnie rachunkiem telefonicznym. Na tę potrzebę odpowiada polska aplikacja Call Direction. Narzędzie to nie tylko pozwala sprawdzić podany numer pod względem tego, w jakiej jest sieci, ale robi to automatycznie podczas każdego połączenia, jeśli tylko istnieje połączenie z internetem. Call Direction jest naprawdę wygodnym programem. Nie do końca rozumiem, dlaczego aplikacja zyskała tak dziwną anglojęzyczną nazwę, skoro jest w stu procentach napisana przez Polaków i przystosowana do naszych polskich operatorów. Palringo to multikomunikator z funkcją chata i przesyłania notatek głosowych. Moja dziewczyna szukała multikomunikatora, który pozwoliłby jej na korzystanie zarówno z Gadu Gadu, jak i Google Talk z poziomu jednej aplikacji.

Palringo to multikomunikator z funkcją chata i przesyłania notatek głosowych

Realna potrzeba, którą okazuje się, że da się łatwo zaspokoić. Palringo umożliwia komunikowanie się nie tylko za pomocą tych dwóch protokołów, ale również daje możliwość przesyłania notatek głosowych i zdjęć, a oprócz tego czatowanie. Palringo to rewelacyjny multikomunikator. Obsługuje sporą liczbę najpopularniejszych protokołów (Facebook Chat, MSN, AIM, Yahoo! Messenger, Google Talk, ICQ, Jabber, MobileMe, Gadu-Gadu), oprócz tego wprowadza swój własny. Oprócz tego Palringo posiada funkcję czata grupowego. Komunikator wymaga już na samym początku utworzenia swojego profilu w Palringo. Aplikacja jest zasilana reklamami, które od czasu do czasu wyświetlają się w trakcie rozmowy w formie bannera niczym wiadomość od znajomego. Największy agregator ofert pracy już na smartfonach – mogło być lepiej. Indeed.com to jeden z największych agregatorów ofert pracy.

Największy agregator ofert pracy już na smartfonach – mogło być lepiej

Jest to serwis międzynarodowy, który posiada polską wersję. O ile interfejs dostępny w postaci strony internetowej jest naprawdę wygodny, o tyle aplikacja na Androida została niedopracowana, pozostawiając nieprzyjemne wrażenie. Aplikacja Indeed.com w pełni spełnia swoje zadanie. Główny ekran jest naprawdę minimalistyczny – wyświetla jedno pole do wpisania słów kluczowych oraz drugie do wpisania lokalizacji. Pojawia się w tym miejscu nawet przycisk, który pozwala pobrać lokalizację automatycznie na podstawie odczytu z GPS z dokładnością do miasta. Pod tym formularzem znajdują się ostatnie wyszukiwania, które są monitorowane i wyświetlają informację o tym, ile nowych ofert pojawiło się dla tego słowa kluczowego w kombinacji z określoną lokalizacją.

Aplikacja pozwala także zapisywać najciekawsze oferty poprzez oznaczenie ich gwiazdką. Najbardziej przeszkadza mi interfejs tej aplikacji. Wielkopolska to baza atrakcji turystycznych w formie aplikacji mobilnej. Aplikacje turystyczne wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Wielkopolska to baza atrakcji turystycznych w formie aplikacji mobilnej

Informatory związane z konkretnymi miejscami czy nawet pojedynczymi miastami coraz częściej pojawiają się w Android Markecie. Wielkopolska to jedna z takich aplikacji, która zawiera bazę atrakcji turystycznych tego regionu w liczbie przeszło dwustu! Ten program jest jednym z najlepszych aplikacji tego typu, z jakimi w ogóle się spotkałem. Zbiera sporo pozytywnych opinii i nie ma w tym nic dziwnego, wszak każda pozycja jest dokładnie opisana i ilustrowana w zdjęcia. Wielkopolska zaskakuje zatem nie tylko liczbą opisanych atrakcji, ale i samymi informacjami ich dotyczącymi. Wszystkie atrakcje zawarte w bazie dostępne są w formie jednej listy lub posegregowane na kategorie, takie jak na przykład Muzea, Pomniki czy Punkty widokowe.

Bardzo ważną zaletą Wielkopolski jest to, że działa w trybie offline. Aplikacja jest darmowa. Testowane na telefonie HTC. Prowadzenie bloga z poziomu mobilnego Wordpressa to czysta przyjemność. Niedawno miała premierę druga wersja mobilnego WordPressa.

Prowadzenie bloga z poziomu mobilnego Wordpressa to czysta przyjemność

Postanowiłem sam sprawdzić, jak bardzo zmienił się interfejs, w jakim stopniu ułatwiło to korzystanie z tego systemu blogowego. Jest lepiej niż myślałem! Dzięki odpowiedniemu przebudowaniu interfejsu i zastosowaniu systemu podobnego do kafelków w Windows Phone, mobilny WordPress powoduje, że blogowanie ze smartfona to czysta przyjemność. Z poziomu aplikacji możemy założyć nowego bloga w serwisie WordPress.com, dodać aktualnie prowadzącego lub dodać bloga WordPress hostowanego samodzielnie.

Proces dodawania bloga jest banalny, zwłaszcza gdy korzystamy z serwisu WordPress.com. Dalej dostajemy interfejs oparty o kafelki. Zaraz pod nimi znajdują się dwa przyciski do szybkiego dodania zdjęcia lub wideo. Z poziomu aplikacji uzyskujemy także dostęp do wszystkich wpisów, stron czy komentarzy. Podoba mi się także możliwość włączenia geotagowania wpisów. Podsumowując, aplikacja jest po prostu rewelacyjna, a do tego darmowa.

Prosta aplikacja pokazująca w rogu ekranu aktualny transfer internetowy. Network Monitor Mini jest jedną z tych aplikacji, które posiadają naprawdę prostą funkcję, jednak często bez tej funkcji to jak bez ręki.

Prosta aplikacja pokazująca w rogu ekranu aktualny transfer internetowy

W tym przypadku otrzymujemy przydatne narzędzie, które wskazuje aktualne wykorzystanie transferu sieciowego, dzięki któremu w mig dostrzeżemy problemy z szybkością łącza czy oszacujemy wykorzystanie pakietu danych na mobilny internet u operatora. Zadaniem tego narzędzia jest wyświetlanie w dowolnym rogu ekranu niewielkiego rozmiaru półprzezroczystego bloczka z danymi odnośnie transferu. Program jest bardzo konfigurowalny. W darmowej wersji oferuje zmianę jednostki pomiaru z kilobitów na kilobajty, a także pominięcie końcówki /sec. Zmienić można także kolor czcionki – z białego na zielony, niebieski lub żółty. Płatna wersja oferuje jeszcze więcej.

Proste, ale bardzo funkcjonalne narzędzie. Testowane na telefonie HTC. Rozkład PKP jest lepszy od oficjalnej strony internetowej z rozkładami. Dość często korzystam z usług naszej polskiej kolei i równie często sprawdzam rozkład przez internet.

Rozkład PKP jest lepszy od oficjalnej strony internetowej z rozkładami

Do tej pory przeżywałem katusze, gdyż oficjalna strona z rozkładem nie jest dopasowana do urządzeń mobilnych, a to przecież smartfona mam w kieszeni cały dzień i to po niego, a nie komputer jest mi wygodniej sięgnąć. Okazało się, że jest rozwiązanie na moje bolączki – pod nazwą Rozkład PKP kryje się świetna, natywna aplikacja. Rozkład PKP to jedna z najlepiej ocenianych w Android Markecie aplikacji. Nie dziwi mnie to w ogóle, bo program spełnia naprawdę realną potrzebę, a na dodatek robi to naprawdę świetnie.

Design nie zawiera żadnych wodotrysków, zamiast tego jest tu wszystko to, co potrzebne w takim ułożeniu, że korzystanie z programu jest banalne. Sprawdzanie rozkładu jazdy pociągów jest szybsze i wygodniejsze z pomocą tej aplikacji, aniżeli oficjalnego serwisu. Mówiąc bardziej szczegółowo, ta mobilna aplikacja potrafi wszystko to, co oficjalny serwis. Testowane na telefonie HTC. GNotes jest notesem z niezwykle przyjemnym interfejsem i synchronizacją z Gmailem. Notes to naprawdę użyteczne urządzenie.

GNotes jest notesem z niezwykle przyjemnym interfejsem i synchronizacją z Gmailem

Doskonale wiedzą o tym osoby interesujące się zarządzaniem sobą w czasie. Wielu metodyków zaleca noszenie ze sobą notesu, gdyż to właśnie tam możemy spisywać idee, które wpadają nam do głowy w najmniej spodziewanych momentach czy też notować rzeczy do zrobienia, aby nie zaprzątać sobie tym głowy. Po co jednak nosić papierowy notes, skoro mamy smartfona, tymbardziej, że istnieją tak wygodne i przyjemne w użyciu narzędzia jak GNotes? :) Ta aplikacja do podręcznego notowania ma naprawdę rewelacyjny interfejs. Same notatki to jednak nie tylko tekst – i to jest jeden z killer-features tej aplikacji.

Notatka głosowa powstaje po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, ikonka aparatu przenosi nas do widoku kamery, a wykonane zdjęcie ląduje od razu w notatce w GNotes. Nie można w tym miejscu pominąć całej reszty funkcjonalności jak na przykład tworzenie osobnych notesów i następnego przydzielania do nich wybranych notatek. Testowane na telefonie HTC. Backlight Switch wstrzyma wygaszanie ekranu przy korzystaniu z wybranych aplikacji. Nie raz bywa tak, że niektóre aplikacje uruchamiamy po to, by mieć do nich stały wgląd, na przykład przepisując coś z ekranu telefonu do komputera czy też monitorując wyświetlane dane.

Backlight Switch wstrzyma wygaszanie ekranu przy korzystaniu z wybranych aplikacji

Automatyczne wygaszanie ekranu w takich przypadkach jest niezwykle irytujące, ale przecież nie można kompletnie go wyłączyć, bo miałoby to opłakane skutki pod względem pracy urządzenia na baterii. Z tego typu problemami pomoże nam Backlight Switch, który wstrzyma wygaszanie ekranu przy wybranych przez użytkownika aplikacjach. Backlight Switch to naprawdę prosta, ale jednocześnie niesamowicie funkcjonalna aplikacja. Jej interfejs ogranicza się zaledwie do kilku opcji. Z poziomu głównego ekranu aplikacji możemy uruchomić usługę w tle, to jest będzie ona dostępna z poziomu panelu powiadomień i jedno kliknięcie spowoduje włączenie lub wyłączenie usługi.

Program jest utrzymywany z reklam – jedna wyświetla się jedynie w głównym oknie aplikacji. Any.DO to minimalistyczna lista zadań do zrobienia z przyjaznym interfejsem. W kategorii list zadań powstają coraz to nowsze aplikacje.

Any.DO to minimalistyczna lista zadań do zrobienia z przyjaznym interfejsem

Twórcy tego typu narzędzi muszą zaprezentować sporą wartość dodaną, żeby przebić się przez konkurencję. Any.DO wybija się ciekawym i przyjaznym interfejsem oraz minimalizmem, który ułatwia zarządzanie listą zadań. Design Any.DO jest po prostu genialny. Z narzędzia tego korzysta się nie tylko wygodnie, ale przyjemnie. Interfejs wręcz zachęca do tego, by uruchamiać aplikację jak najczęściej :) Jest nowoczesny i minimalistyczny.

W Any.DO możemy dodawać zadania do listy zarówno przy pomocy klawiatury, jak i głosu. W aplikacji zadania możemy chwytać i przeciągać – do wyboru mamy cztery zakładki czasowe: Dziś, Jutro, W tym tygodniu oraz Później, które pozwalają nam określić, kiedy należy wykonać dane zadanie. Ten program to prosta, minimalistyczna lista zadań. Odliczasz dni do jakiegoś ważnego wydarzenia? Wyręczy Cię widżet na pulpit. Uczniowie odliczają dni do ferii czy wakacji, pracujący – do urlopu, narzeczeni – do ślubu, a project managerowie – do deadline’u. Przykładów na zastosowanie licznika dni jest naprawdę sporo, a warto dodać, że widok wciąż zmniejszającej się liczby dni motywuje do pracy nad sobą.

Days Left Widget to przyjemna aplikacja, którą możemy wykorzystać właśnie w tym celu. Odliczanie dni przydaje się w wielu przypadkach i jak mówiłem – jest bardzo motywujące. W ten sposób można odliczać nie tylko po to, by wiedzieć, ile czasu pozostało do wyjazdu na wakacje, ale przede wszystkim – ile czasu zostało by na te wakacje uzbierać :) Ogromnym plusem tej aplikacji jest bardzo przyjemny wygląd. Oczywiście przy dodawaniu licznika nie musimy podawać, ile dni jeszcze pozostało. Aplikacja jest darmowa, więc prawie oczywiste jest, że będzie wyświetlać reklamę. Testowane na telefonie HTC. Biegasz, jeździsz na rowerze czy też spacerujesz? Aplikacja Endomondo stanie się twoim przyjacielem.

Endomondo to absolutny hit, lider androidowych aplikacji w kategorii fitness. Jeśli tylko uprawiasz jakikolwiek sport, nawet amatorsko, nie możesz przejść obok tej aplikacji obojętnie. Narzędzie to nie tylko sporządza wykres przedstawiający przebyty przez nas dystans podczas treningu, ale podaje także statystyki czy umożliwia bicie rekordów ustanowionych przez naszych znajomych. Endomondo to istny kombajn dla wszystkich tych, którzy chociaż w minimalnym stopniu uprawiają sport. Aplikacja przydała się nawet mi, który z bieganiem czy jeżdżeniem rowerem ma niewiele wspólnego. Narzędzie to umożliwia wybranie sportu, który uprawiamy, a następnie oblicza dla nas czas treningu, przebyty dystans i spalone kalorie.

Jedną z możliwych opcji jest spacerowanie. Wymienione przeze mnie funkcje to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zachęcam do wypróbowania aplikacji samodzielnie. Bump to rewelacyjny sposób na dzielenie się plikami, danymi czy aplikacjami. Firma Bump Technologies wpadła na rewelacyjny pomysł na wykorzystanie wbudowanych w smartfony akcelerometrów. Ich sztandarowa aplikacja umożliwiała przez długi czas wymienianie się kontaktami za pomocą uderzenia w siebie dwóch telefonów. Po pewnym czasie narzędzie zostało rozbudowane i oferuje dzielenie się również plikami i innymi danymi, w tym wirtualnie, a na dodatek międzyplatformowo. Bump, narzędzie które do tej pory z powodzeniem służyło do cyfrowego wymieniania się wizytówkami, znacznie rozszerzył zakres obsługiwanych danych. Teraz można z jego pomocą dzielić się nawet plikami, na przykład możemy znajomemu przesłać nasz ulubiony utwór jednym „uderzeniem”.

Całą ideę Bumpa opisuje powyższy filmik promocyjny. Polecam to narzędzie każdemu. Fx camera to filtry symulujące aparaty analogowe w świetnej oprawie. Na Androida pojawia się sporo aplikacji, które upiększają zdjęcia poprzez nakładanie na nie filtrów. Spotkałem się nie raz z programami, których filtry symulowały aparaty analogowe. fx camera nie jest tu zatem żadną nowością, wprowadza jednak moim zdaniem powiew świeżości w kwestii wygody interfejsu i jakości zdjęć wyjściowych. fx camera z powodzeniem może zastąpić domyślną aplikację do fotografowania. Posiada sporo opcji, a filtry można wyłączyć – wystarczy wybrać na głównym ekranie opcję Normal. Jedyne, czego tutaj brakuje, to opcja zoomowania. Główny ekran wyświetlany po uruchomieniu narzędzia to pozycje odpowiadające konkretnym filtrom. W oknie aplikacji, na głównym ekranie wyświetla się reklama, ale jest świetnie wkomponowana w całą aplikację i nie zasłania obszaru roboczego. Wśród opcji konfiguracyjnych możemy zarządzać na przykład lampą błyskową – czy ma być uruchamiana automatycznie, czy może w ogóle aparat ma z niej nie korzystać.

Program TV to fajna aplikacja od WP, która spełnia swoje zadanie. Wirtualna Polska wchodzi do Android Marketu z kolejną wartą uwagi aplikacją. Nie jest to wprawdzie nic innowacyjnego, ale nie zawsze o to chodzi. Niektóre narzędzia wydają się banalne, ale ich funkcjonalność jest nam naprawdę potrzebna. Tak samo jest z Programem TV, który dzięki odpowiedniej oprawie staje się naprawdę wartościowym programem.

Ta aplikacja jak na teoretycznie zwykły program telewizyjny posiada naprawdę sporą funkcjonalność. Nie służy wcale jedynie do wyświetlania programu dla danej stacji. Oś czasu daje nam natomiast możliwość filtrowania. Sporo jest także obsługiwanych stacji telewizyjnych. Program TV zawiera także widżety na pulpit czy funkcję alertów, czyli przypomnień o danym programie. Jak widać, mobilna aplikacja wcale nie musi wnosić nie wiadomo jak wiele innowacji, żeby była wartościowa. Najlepszy edytor zdjęć na Androida powraca – PicsArt już do pobrania, za darmo.

Spool, czyli doładuj swojego smartfona treściami z internetu na później.