background preloader

Scenariusz lekcji j. polskiego w kl. VI

21 october 2014

Scenariusz lekcji j. polskiego w kl. VI

Scenariusz lekcji j. polskiego w kl. VI

 

Temat: Pochwała domu we fraszce Jana Kochanowskiego „Na dom w Czarnolesie”

 

Czas trwania lekcji - 45 minut

 

Cele:

Wiadomości

- uczeń zna postać Jana Kochanowskiego i najważniejsze fakty z jego życia.

Umiejętności

 

Uczeń:

- pięknie deklamuje treść fraszki

- zna następujące terminy literackie: podmiot liryczny, bohater liryczny,

- rozumie znaczenie niezrozumiałych wyrazów,

- zna związki pomiędzy życiem artysty a jego twórczością,

- poprawnie posługuje się słownikami,

- pracuje w grupie,

- stara się obudzić swoją kreatywność i twórcze myślenie,

- samodzielnie wyciąga wnioski,

- dostrzega wartości przekazywane przez twórczość poety.

 

Metody i formy pracy:

- pogadanka, swobodne rozmowy (po wcześniejszej wycieczce do Muzeum JK)

- praca z tekstem,

- praca ze słownikami,

- elementy dyskusji,

- praca grupowa i zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

Tekst fraszki „Na dom w Czarnoleskie”, książka Janiny Porazińskiej: „Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim”, Słownik frazeologiczny języka polskiego, Słownik języka polskiego, Słownik terminów literackich, karty pracy ucznia.

 

Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza

 

Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Prosi ich o przypomnienie znanych im fraszek Jana Kochanowskiego: "Na zdrowie" i "Na lipę". Następnie uczniowie przytaczają istotne informacje z biografii artysty, z którymi zapoznali się na wcześniejszej lekcji.

Po uzyskaniu jak największej liczby informacji od uczniów, nauczyciel porządkuje wiadomości dotyczące Jana Kochanowskiego i przytacza fragmenty książki Janiny Porazińskiej pt. „Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim”. Cytaty mają pomóc uczniom w zrozumieniu związków zachodzących pomiędzy twórczością artysty a jego rzeczywistym życiem. Wybrane przez nauczyciela cytaty dotyczą omawianej na lekcji fraszek.

 

Faza realizacyjna

 

1. Zapisanie tematu lekcji.

2. Odczytanie przez uczniów tekstu fraszki „Na dom w Czarnolesie” z podręcznika. Najpierw każdy z uczniów odczytuje tekst po cichu, samodzielnie. Następnie głośno tekst zostaje odczytany przez ucznia wskazanego przez nauczyciela.

3. Wspólna refleksja nad treścią fraszki. Niezbędne elementy:

- wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów (praca ze słownikami),

- zapoznanie się z terminem archaizm,

- określenie adresata utworu, podmiotu lirycznego i bohatera,

- ustalenie tematyki,

- wyszukanie i nazwanie wartości.

4. Wypełnienie zadań zawartych na karcie pracy ucznia.

5. Dyskusja nad tym, jaką wartością jest dla uczniów dom.

 

Faza podsumowująca

 

Nauczyciel dokonuje podsumowania pracy na lekcji.

Zadanie pracy domowej.