background preloader

Bookmarks

Facebook Twitter

Duchowe

Z.Preisner - moje koledy na koniec wieku - koledy mp3 - szczypcia. Zbigniew Preisner - Głosy - Muzyka - ketivv. Listy do M. | Listy do M. online | Oglądaj film w Player.pl! Czas świąt bożonarodzeniowych to czas magiczny – wtedy spełniają się najskrytsze marzenia, ludzie stają się lepsi dla innych i nawet zakochują się z wzajemnością. W jedną, najbardziej wyjątkową noc roku, pięć samotnych kobiet i pięciu zagubionych mężczyzna przekona się, że przed prawdziwym uczuciem nie da się uciec.

Produkcja: Kraj produkcji: Polska Tagi: święta, miłość, boże narodzenie, listy, wzruszenie, komedia romantyczna, mikołaj, samotność, radość, do m, wyjatkowa noc, świąteczny film Obsada: Paweł Małaszyński, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Katarzyna Zielińska, Agnieszka Dygant, Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Wojciech Malajkat Reżyseria: Mitja Okorn Kategoria wiekowa: Margonem - Questy. Książki, które musisz przeczytać – lista według BBC | Niestatystyczny.pl.

Przygody słów i przysłów. Leksykon - Władysław Kopaliński (100404) Dawniej, czyli drzewiej - Małgorzata Strzałkowska - Wydawnictwo Bajka - książki dla dzieci. Tekst: Małgorzata StrzałkowskaIlustracje: Adam PękalskiOprawa twarda, folia jedwabistaFormat: 205 x 295 mm Stron: 64Waga: 500 gCena okładkowa: 34,90 zł ISBN 978-83-61824-89-3Premiera: maj 2015Wiek: 7+ Czy wiecie, że dawno temu… …w upalne dni odpoczywano w cieniu chłodnicy, pelikan wzbudzał lęk wśród ludzi, których bolały zęby, serniki robiono z drewna, guzy bywały obiektem marzeń, konował cieszył się wielkim szacunkiem, królewski stolec bywał misternie rzeźbiony, cukier w głowach był rzeczą powszednią, zaś wnęka darzyła miłością dziadka i babcię… Spytacie, jak to możliwe?

W języku polskim jest wiele słów, które kiedyś znaczyły co innego niż dziś. Małgorzata Strzałkowska wybrała najciekawsze z nich i ułożyła oryginalny leksykon słów i wyrażeń o zapomnianych znaczeniach, pełen zabawnych opisów dawnych obyczajów, anegdot i zaskakujących ciekawostek z życia naszych kochanych przodków. Warto przeczytać! Książkę polecają: Słowa do rzeczy - Muzeum Etnograficzne - etnomuzeum- Książka „Słowa do rzeczy” to gratka dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, dlaczego leje jak z cebra, kto szyje grubymi nićmi i jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu. Opowiada o związkach rzeczy i słów. Odkrywa pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Przywraca zapomniane znaczenia, pomaga odnaleźć zapodziane sensy. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek stają się obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Książkę można czytać od początku, od końca albo na wyrywki. Zatem co to za „Słowa...”? „Słowa do rzeczy” to pierwsza książka dla dzieci wydana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, skierowana do czytelników od 6 do 106 lat. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny: