background preloader

Kompresor

Facebook Twitter

Kompresor dzwieku-Jak i po co stosowac. Kompresja dźwięku Kompresor dźwięku to chyba najsłabiej rozumiany przez nie-profesjonalistów procesor uzywany w każdym studiu nagraniowym, radiowym czy telewizyjnym.

Kompresor dzwieku-Jak i po co stosowac

Pokrętła takie jak Ratio, Threshold czy Release są dla niejednego muzyka właściwie czarną magią. Podczas, gdy wiekszość z nas wie, do czego służy equalizer czy pogłos, o kompresorze mamy często niewielkie pojęcie. Kompresor jest to urządzenie służące do ingerencji w rozpiętość dynamiczną nagrania. Jego nazwa sugeruje ściskanie i tak właśnie jest. Typowy kompresor ma 5 gałek-regulatorów: 1 Threshold 2 Ratio 3 Attack 4 Release 5 Gain Make –Up Kompresory stosuje się, gdyż wpływają one na polepszenie dźwięku nagrania przez wyeksponowanie cichych dźwięków i podniesienie ogólnego poziomu, co czyni nagranie bardziej pełnie brzmiącym i daleko milszym dla ucha.

Zasady regulacji i działania kompresora Posłużmy się tutaj przykładem dobrego programowego kompresora o przejrzystym "interface" firmy Ultrafunk. Zakamarki Audio – Domowe Studio Nagrań. Pora powrócić do cyklu o masteringu i przyjrzeć się dokładniej temu, jak ustawić kompresor i czy w ogóle z niego korzystać podczas tego ostatniego procesu obróbki utworu.

Zakamarki Audio – Domowe Studio Nagrań

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ustawień i liczb, chciałbym, żebyście wszyscy zrozumieli, dlaczego… dla kompresji (i nie tylko) nie ma konkretnych ustawień i liczb. Częsty błąd początkujących sięgających po kompresor, to poszukiwanie idealnych ustawień, konkretnych liczb, a nie robi się kompresji w oparciu o liczby!

Możecie je spokojnie potraktować tylko, jako wyznaczniki dla programu, żeby zapamiętał ustawienia i mógł je przywołać przy powtórnym otwarciu sesji. Z muzycznego i realizacyjnego punktu widzenia, cyferki w kompresorze nie mają żadnego znaczenia. I choć ten wpis jest o kompresji w masteringu, weźmy na chwilę za przykład kompresję wokalu: Threshold – na jakim poziomie kompresor zacznie działać. Ratio – jak mocno kompresujemy. Attack – jak szybko kompresor się włącza po przekroczeniu progu zadziałania. Miksowanie – Jak Skutecznie Używać Kompresji?

Kompresja jest niezbędnym elementem każdego miksu.

Miksowanie – Jak Skutecznie Używać Kompresji?

Bez niej nie uzyskamy zbalansowanego, wyrównanego i spójnego brzmienia. Nie uda nam się skontrolować zbyt dynamicznego wokalisty, okiełznać szalejącego basisty czy nadać pełni i wagi śladom perkusyjnym. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam pewne działania, które warto podjąć, aby móc zapanować nad poszczególnymi ścieżkami w naszym miksie. Co prawda, o kompresji wspominałem już wielokrotnie (jeśli chcecie odświeżyć swoją pamięć przed przystąpieniem do czytania tego artykułu, kliknijcie TUTAJ), ale jeszcze nigdy nie rozmawialiśmy o tym, jak podchodzić do kompresji poszczególnych śladów (oprócz kompresji wokalu). Powodem, dla którego ludzie pytają o kompresję jest to, że zazwyczaj ciężko im zrozumieć i usłyszeć jej działanie. Kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniemy kompresję śladów: Soft czy Hard Knee? Knee, czyli kolano kompresora – określa, w jaki sposób sygnał zostanie poddany kompresji po przekroczeniu progu.

Estrada i Studio Online. Kompresja wielopasmowa Tomasz Wróblewski Kompresja wielopasmowa to jedno z narzędzi, dzięki którym muzyka słyszana w radiu, na koncertach czy odtwarzana ze współcześnie nagranych płyt zawdzięcza pełnię i soczystość brzmienia.

Estrada i Studio Online

O ile typowy, szerokopasmowy kompresor można przyrównać do operatora, który trzymając palec na suwaku głośności błyskawicznie ścisza głośniejsze fragmenty, to kompresja wielopasmowa jawi nam się jako ten sam operator manipulujący kilkoma suwakami, z których każdy odpowiada za głośność innego zakresu częstotliwości.

Efektywna obsługa zwykłego kompresora szerokopasmowego wcale nie należy do najłatwiejszych i wymaga od realizatora obszernej wiedzy w tym temacie i osłuchania (polecamy artykuł w październikowym numerze EiS). Co dopiero w przypadku kompresora wielopasmowego, gdzie mamy do czynienia z wielokrotnie większą skalą problemów! Chyba najpopularniejszym, lecz niestety nie najtańszym narzędziem do wielopasmowej kompresji jest procesor wtyczkowy C4 firmy Waves. Procesory dynamiki cz. I - kompresor, limiter.

To jeden z najczęściej używanych procesorów z grupy „dynamików”, zarówno w studiu nagrań, przy rejestracji poszczególnych śladów, ich obróbce oraz w procesie masteringu całości zgranego materiału, jak i w trakcie nagłaśniania koncertów.

Procesory dynamiki cz. I - kompresor, limiter

Bez nich też w zasadzie nie może się obejść żadne profesjonalne studio emisyjne każdej szanującej się rozgłośni radiowej (a także studio TV), z tym że tam bardziej popularny jest jego „kuzyn”, kompresor pasmowy. Ale i dla „zwykłego” też miejsce się znajduje. O kompresorze pasmowym w kolejnym numerze, teraz zajmijmy się kompresorem w jego podstawowej wersji. Kompresor jest to więc wzmacniacz (tak, tak – z punktu widzenia jego budowy czy też zasady działania) charakteryzujący się wzmocnieniem jednostkowym (czyli przenoszący sygnał bez jakiejkolwiek zmiany) w sytuacji, gdy poziom sygnału wejściowego jest niższy od ustalonego progu kompresji (threshold).

Możemy też zauważyć tam inny przypadek, odpowiadający wartościom parametrów: threshold -5 dB, ratio 4:1.