background preloader

Karkonoski Park Narodowy

Facebook Twitter

Moje ukochane Karkonosze - prezentacja. Logo Karkonoskiego Parku Narodowego. Kilka słów o górach. Karkonoski Park Narodowy Karkonoski Park Narodowy, został utworzony na początku 1959 roku, jest równocześnie jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce.

Kilka słów o górach

Zobacz... Karkonosze Karkonosze to najwyższa część Sudetów - jedyny masyw jakiego szczyty wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Lubawskiej. Zobacz... Mapa Turystyczna mapa Karkonoszy i mapa atrakcji turystycznych Karkonoszy. Zobacz... Skałki w Karkonoszach Karkonosze to powyżej 150 grup i pojedynczych skałek o różnej wielkości. Zobacz... Wody Karkonoszy Karkonosze to nie tylko piękne górskie szczyty - to także jeziora polodowcowe, potoki, strumienie, wodospady i torfowiska. Zobacz... Fauna Karkonoszy Świat zwierząt Karkonoszy jest bardzo zróżnicowany.

Zobacz... Czeskie Karkonosze Po czeskiej stronie Karkonoszy znajduje się większa ich część, bo aż 440 km2. Zobacz... Fauna Karkonoszy. Poniżej prezentujemy najbardziej charakterystyczne dla Karkonoszy gatunki.

Fauna Karkonoszy

Ssaki Drapieżne: lis pospolity, jenot, kuna leśna, kuna domowa, łasica, gronostaj, tchórz zwyczajny, borsuk, wydra europejska. W ostatnim czasie w Karkonoszach pojawiły się ponownie rysie oraz wilki. Lis jest często postrzegany jako szkodnik - zagrożenie głównie dla ptactwa domowego. Tymczasem lis pełni ważną w ekosystemie funkcję sanitarną. Ptaki Około 200 gatunków, w tym 150 gniazdujących. Płazy Żaba trawna, żaba wodna, ropucha szara, traszka górska, traszka zwyczajna oraz salamandra plamista.Salamandra plamista to ściśle chroniony płaz w Polsce. Gady Jaszczurka zwinka, żyworódka, zaskroniec, padalec, żmija zygzakowata. Ryby Pstrąg potokowy, pstrąg źródlany i pstrąg tęczowy. Wybierając się na wycieczkę w Karkonosze obserwujmy świat dookoła nas - może zobaczymy jakieś charakterystyczne dla Karkonoszy zwierzęta. Muflon - przybysz z Sardynii. Muflon jest jedynym nierodzimym przedstawicielem ssaków kopytnych w Karkonoszach.

Muflon - przybysz z Sardynii

Został tu sprowadzony około 100 lat temu. Jest przodkiem owcy domowej a zarazem najmniejszym przedstawicielem dzikich owiec. Był introdukowany w wielu miejscach Europy. Osobniki przywiezione na kontynent pochodziły z Sardynii i Korsyki. Jednak według niektórych źródeł, reliktowe populacje zamieszkujące te wyspy a także Cypr, są potomkami udomowionych muflonów, które byty tu wprowadzone w czasach starożytnych z obszaru pierwotnego występowania, rozciągającego się od Azji Mniejszej po Zatokę Perską i wschodnie granice Iranu. Kalevala karkonoski kawałek Laponii. Kalevala to miejsce, w którym znajdziesz nocleg w komfortowym lapońskim namiocie, posmakujesz fińskiej kuchni oraz skorzystasz z najlepszych na świecie saun.

Kalevala karkonoski kawałek Laponii

Jednocześnie dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy opracowane przy współpracy ze specjalistami z Finlandii zajęcia edukacyjne, które odbywać się będą w olbrzymim lapońskim namiocie zaadaptowanym na potrzeby szkoły. Zajęcia trwają łącznie ok. 180 minut. Inspiracją do stworzenia tego projektu jest fascynacja Europą Północną, w szczególności zaś fińską Laponią. Jej naukowym dowodem jest praca doktorska poświęcona przekładom Kalevali, fińskiego eposu. Dosłownie nazwa Kalevala oznacza „krainę Kaleva”. Kalevala w Karkonoszach pełni funkcję reprezentatywną dla fińskiej myśli naukowej, architektonicznej i kulturowej. Samotnia zimą. W galerii. Ośrodki edukacji w KPN. Wolontariat w KPN. Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze zaprasza zainteresowane osoby do współpracy w ramach wolontariatu.

Wolontariat w KPN

Wolontariusze będą uczestniczyli w bieżącej działalności Parku. Oczekujemy pomocy przy realizacji zadań z zakresu: - ochrony przyrody, walorów kulturowych i historycznych, - edukacji ekologicznej społeczeństwa, - udostępniania Parku dla celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych, Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać kandydaci na wolontariuszy to pełnoletność i znajomość środowiska przyrodniczego Karkonoszy.

Z uwagi na specyfikę działalności Karkonoskiego Parku Narodowego, dodatkowe oczekiwania w stosunku do wolontariuszy są precyzowane w ramach konkretnych zadań. Park zapewnia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz legitymację uprawniającą do wstępu na teren KPN bez uiszczania opłat. Do pobrania: Ankieta zgłoszeniowa na wolontariat w Karkonoskim Parku Narodowym Regulamin wolontariatu. Z Pecu pod Śnieżką na najwyższy szczyt Karkonoszy - zapraszamy na wycieczkę. Wycieczka, którą chciałbym poniżej przedstawić dotyczy zdobywania najwyższego szczytu Sudetów, ale nie „tradycyjnie” od polskiej strony, lecz od strony Czech.

Z Pecu pod Śnieżką na najwyższy szczyt Karkonoszy - zapraszamy na wycieczkę

Wycieczkę rozpoczniemy w czeskim miasteczku Pec pod Snezkou, do którego najlepiej dojechać busami kursującymi z Karpacza, gdyż w innym miejscu zaczynamy, a w innym kończymy wycieczkę. Busy z biura podróży Vip Travel kursują 3 razy dziennie, o godzinie 8.30, 11.30 oraz o 15.00. Podróż trwa około 1,5 godziny, a koszt to 19 zł za osobę. Bus zatrzymuje się na wszystkich przystankach mijanych na trasie (także w Kowarach) oraz zaraz za przejściem granicznym w Malej Upie. Bus zawozi nas niemalże pod sam szlak, który rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei gondolowej na Śnieżkę. Od przystanku końcowego kierujemy się asfaltową drogą w górę w stronę wyciągu. Początkowy fragment trasy Trasa jest dobrze oznaczona.

Widok spod Boudy Ruzohorky Widok na stoki narciarskie Pecu Po postoju kierujemy się w lewo. Pośrednia stacja wyciągu na Śnieżkę. Kościółek Wang zajrzyj koniecznie.