background preloader

"POLITYKA"

Facebook Twitter

Kształtuj poczucie wartości. Głównym źródłem owej siły jest wiedza o samym sobie, poczucie własnej wartości.

Kształtuj poczucie wartości

Pojęcia tego używa się bardzo często, również w potocznym znaczeniu. Co ono tak naprawdę znaczy? Poczucie własnej wartości to szacunek dla własnego ciała, swoich emocji i przekonań; to prawo do zachowania godności, a także doznawania szacunku ze strony innych osób. To świadomość swoich zdolności, umiejętności i zalet. Jak człowiek zapisuje wiedzę o sobie Wiedza o tym, jakie masz zdolności, co umiesz i potrafisz (lub co prawdopodobnie będziesz umiał i potrafił w przyszłości), formuje się w dzieciństwie. Komunikaty o sobie dziecko dostaje od chwili narodzin. Pojedynczy. Nieliczni mężczyźni, którzy chcą mówić o swojej samotności, mają wszystko przemyślane.

Pojedynczy

Szperali w necie, czytali dostępne na rynku poradniki dla samotnych facetów, przeszli przez terapię albo po prostu zrozumieli, że samotność to produkt uboczny wychowania na prawdziwego faceta. I przechodzi z pokolenia na pokolenie. Mechanizm jest prosty: mężczyzna, który od dziecka słyszał, że prawdziwy gość nie płacze, koduje to jako przymus trzymania w sobie uczuć. Jak i po co prezentujemy się w sieci. Człowiek i maska stanowią jedno”, twierdzi Manfred Lurker, niemiecki badacz symboli, i trudno się z tym nie zgodzić.

Jak i po co prezentujemy się w sieci

Wenecka maska karnawałowa, drewniana rzeźba ścienna symbolizująca pierwotne rytuały, plastikowa maska Spidermana, gorzko-wesoła twarz clowna, zatroskany wyraz twarzy akwizytorki ubezpieczeń, mina kolegi wylewnie gratulującego sukcesu pomimo oczywistej zazdrości, pokerowa twarz szefa próbującego zastraszyć podwładnych, awatar wirtualnej znajomej. Jakakolwiek maska przyjdzie nam na myśl, służy ona wyeksponowaniu lub ukryciu czegoś. A ludzie starający się jako tako funkcjonować w wymagającym świecie, pomimo osobistych niedostatków, zawsze coś ukrywali lub demonstrowali wobec innych i samych siebie.

Nasi dalecy przodkowie szczerzyli zęby i wymachiwali dzidami, żeby podkreślić swoją siłę i ukryć słabość, chcąc bezkrwawo utrzymać teren obfitujący w jadalne rośliny i zwierzynę łowną, pomimo bliskości konkurencyjnego plemienia. Po co nam maski? Kiedy maska uwiera? Przyjaźń i linie papilarne. Najszybszy wóz w dzielnicy - strona 1 - Polityka.pl. Pod wieczór na imprezie zjawili się Kasia, Jakub, Iza i Michał, a potem Ola, była dziewczyna Sebastiana.

Najszybszy wóz w dzielnicy - strona 1 - Polityka.pl

Teraz można już było pokazać nowy samochód Opel z silnikiem o pojemności 2500 cm sześc., czarna karoseria, używany, ale w bardzo dobrym stanie, na pewno – stwierdził Sebastian – najszybsze auto w całej dzielnicy. Zaprasza do obejrzenia. Klucze są w mieszkaniu, pod ręką. Zawsze są, rodzice nie mają w sprawie kluczy obiekcji, choć Seba już dwukrotnie oblał egzamin z prawa jazdy. Jego matka przecież wie, że on umie prowadzić, bo jeździ już drugim samochodem. Dziś są urodziny. Posty na Facebooku mogą świadczyć o narcyzmie albo niskiej samoocenie. Flickr CC by 2.0 Użytkownicy serwisów społecznościowych są odbiorcami i dostarczycielami treści.

Posty na Facebooku mogą świadczyć o narcyzmie albo niskiej samoocenie

Rzadko w równym stopniu – bo gdy jedni wolą raczej podczytywać i śledzić poczynania innych, drudzy dzielą się mnóstwem informacji, nie wykluczając najintymniejszych szczegółów. Pomiędzy znajdą się oczywiście i tacy, którzy te proporcje będą starali się wyrównać. Uczonych interesują zwłaszcza reprezentanci tej drugiej grupy – szczególnie licznej i w zasadzie proszącej się o osąd. W końcu decydując się na upublicznienie swoich doświadczeń czy zdjęć, użytkownicy zwykle oczekują informacji zwrotnych. Laboratorium związków lirycznych. Na pytanie, co to jest i jak przebiega miłość, psychologia wciąż dostarcza nowych odpowiedzi.

Laboratorium związków lirycznych

Proponuje różne sposoby jej rozumienia, zastanawia się nad przyczynami problemów w bliskich związkach, wyławia najczęściej popełniane błędy. A nawet udowodniła, że rdzewienie miłości jest zjawiskiem nieuchronnym. Dlaczego więc ludzie ciągle w to brną? Sternberg: z czego składa się miłość Gdyby istniało specjalne laboratorium, w którym eksperci przygotowywaliby esencję miłosną, to według amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga wykorzystywaliby oni trzy składniki: namiętność, intymność i zaangażowanie.

Namiętność to przeżywanie silnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Zaangażowanie to wszelkie działania mające na celu przekształcenie miłości w trwały związek. Miłość w związku nie jest dana raz na zawsze, wręcz przeciwnie – jej naturalną tendencją jest ewolucja. Murstein: jak człowiek wybiera partnera Gottman: jak można rozpoznać miłość bez szans. Bądź sobie wystarczający. Psychoterapeuta Mel Schwartz, prowadzący blog „Stan umysłu”, słusznie zauważa, że termin samoocena używany jest zwodniczo, wręcz perwersyjnie.

Bądź sobie wystarczający

Wszak przedrostek „samo” sugeruje, że ocena powinna wypływać od jej autora. Tymczasem większość nam współczesnych czerpie poczucie własnej wartości z zewnątrz. Źródłem dobrego samopoczucia bardzo często są dla nas wyniki porównań z innymi oraz szacowanie, czy jesteśmy już wystarczająco dobrzy, żeby zasługiwać na szczęście. Jak cię widzą, taki jesteś? Uczniowie i studenci często czerpią poczucie swej wartości ze szkolnych not, handlowcy – z liczby zamkniętych trans­akcji, co przekłada się na wyrazy uznania i premie finansowe. Netykieta, czyli internetowy savoir-vivre. W 2009 r. pewien wpływowy nowojorski miliarder publicznie pogroził liderowi większości Senatu Stanów Zjednoczonych, że będzie nalegał na usunięcie go ze stanowiska.

Netykieta, czyli internetowy savoir-vivre

Dlaczego? Bo podczas spotkania dotyczącego budżetu federalnego miał ciągle przeglądać maile na swoim nowym telefonie Blackberry. Pięć miesięcy temu François Hollande oficjalnie zakazał francuskim ministrom przynoszenia smartfonów na obrady rządu. „Teraz każdy będzie musiał słuchać, o czym się mówi. I sam zabierać głos” – tłumaczył rzecznik rządu. Karygodne zachowanie ministrów niektórzy próbowali usprawiedliwiać charyzmą Hollande’a. NIE KRZYCZEĆ, nIE bEłKotAć Czy wypada wrzucać fotki cudzych dzieci na Facebooka? Do najszybciej rozwijających się frakcji doradztwa sieciowego należy to dotyczące samej sieci. Od tamtego czasu poradniki netykiety rozrosły się proporcjonalnie do ekspansji wirtualnej rzeczywistości, w tym szczególnie jej wkraczania do tzw. realu. Facebook w towarzystwie.