background preloader

תזונה נכונה

Facebook Twitter

למה הסיגריות בימינו ממכרות יותר? המרכיב העיקרי בסיגריות הוא הטבק – צמח המכיל, בין היתר, ריכוז גבוה יחסית של חומר בשם ניקוטין – שהוא החומר הפעיל והממכר בסיגריות.

למה הסיגריות בימינו ממכרות יותר?

אבל זו טעות לחשוב שסיגריה היא מוצר 'מן הטבע'. מאז שנות ה-50, יזמו חברות הטבק, בייחוד בארצות הברית, מחקרים מדעיים רבים שהניבו שינויים רבים בסיגריה, כדי להגביר את ההשפעה הביולוגית והפרמקולוגית (רוקחית) שלה. בשנים האחרונות – בעקבות שינויי חקיקה בארצות הברית ותביעות שהוגשו נגד חברות הסיגריות, אולצו החברות לפרסם מסמכים סודיים על המחקרים שביצעו במהלך השנים בנושא העישון. כמו כן אולצו החברות לחשוף את החומרים שהן מוסיפים לסיגריות. מעיון באתר חברת פיליפ מוריס ארה"ב, יצרנית הסיגריות מרלבורו, L&M, פרלמנט, נקסט ועוד, אפשר לראות את רשימת החומרים הבאה, שמרכיביה מצורפים לתערובת הטבק בסיגריית מרלבורו (רשימת הרכיבים מייצגת גם את הסיגריות האחרות): רכיבי סיגריית מרלבורו | תמונת מסך מאתר חברת הסיגריות פיליפ מוריס ארצות הברית הרשימה בעברית: רכיבי הסיגריה קאמל בלו | תמונת מסך מאתר חברת הסיגריות אר-ג'יי ריינולדס קנה הנשימה והתפצלותו לשתי הריאות.

כלבי ביגל במחקר לפיתוח סוג חדש של סיגריה. רוצה סיגריה? לא תודה... כשצופים בסרטים ישנים אפשר לא פעם לראות בהם את כוכבי הקולנוע הגדולים של הימים ההם – שחקנים כמו המפרי בוגרט, קרי גרנט ו"הצעיר" ג'יימס דין – מעשנים להנאתם על המסך וגורמים לעישון להיראות "מגניב".

רוצה סיגריה? לא תודה...

חברות הטבק שילמו בימים ההם כסף רב כדי שסלבריטאים ייראו משתמשים במוצריהם ולכן יעודדו את מעריציהם לחקות אותם. העישון אכן הפך פופולרי מאוד בעולם כולו, עד כדי כך שבאמצע המאה הקודמת כמעט חצי מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב, באנגליה ובמקומות אחרים עישנה. משנות ה-70, החלה מגמה מתמדת של ירידה וכיום שיעור המעשנים ברוב המדינות, וגם בישראל, עומד על כ-20 אחוז מהאוכלוסייה. פרסומות לסיגריות על המכונית והסרבלים של הצוות בתחרות גרנד-פרי בבחריין, 2006 | תמונה: ויקיפדיה מגמת הירידה הזו קרתה בגלל המודעות הגוברת והולכת לנזקים הנובעים מעישון סיגריות.מעשני סיגריות מתים עשר שנים בממוצע מוקדם יותר ממי שאינם מעשנים.

הסרטון תורגם על ידי עדי דגן למה ממשיכים לעשן? ההתמכרות לסיגריות דומה למעשה להתמכרות לסמים אחרים, ההבדל הוא בעוצמת ההשפעה על המוח. אז איך מפסיקים? ד"ר טלי מלקמן-זהבי בוגרת מכון ויצמן למדע. מעשנים ושותים? חשבו על זה שוב. כמות האלכוהול ששותים מעשנים גבוהה לפחות פי שניים מכמות אלכוהול ששותים לא מעשנים.

מעשנים ושותים? חשבו על זה שוב

תופעת האלכוהוליזם נפוצה אצלם לפחות פי ארבעה. אז מה הקשר בין אלכוהול ועישון? ניקוטין (החומר הפעיל בטבק) ואלכוהול הם שני חומרים שהשימוש בהם בחברה המודרנית נפוץ במיוחד – וגם בין המזיקים ביותר ביניהם. מחקרים אפידמיולוגיים מוצאים באופן עקבי מתאם חיובי בין שימוש באלכוהול ובניקוטין: אלכוהוליזם נפוץ פי כמה יותר אצל מעשנים לעומת לא מעשנים ועישון, במיוחד בגיל צעיר, הוא גורם סיכון משמעותי למעבר משתייה מועטה ומזדמנת לשתייה מופרזת. גולגולת עם סיגריה | ציור: וינסנט ון-גוך אם כך, מה ההסבר לנתונים האלה? האם יש קשר בין שתייה ועישון? מחקרים שנעשים על בני אדם מספקים תומכים בקיומו של קשר סיבתי. במחקרים אחרים המשתתפים דיווחו על הנאה גדולה יותר מעישון סיגריה בזמן שתיית אלכוהול. מחקרים בבעלי חיים מספקים מידע חשוב נוסף ובדרך כלל תואמים את הממצאים שעלו ממחקרים בבני אדם.

משקאות אלכוהוליים. להבנת מהות הקשר הסיבתי בין שתייה לעישון, אם הוא אכן קיים, יש משמעויות רחבות, בין השאר לגבי פיתוח תרופות, מניעת התמכרות וטיפול בהתמכרות. משאלת פרס TED של ג'יימי אוליבר: למדו כל ילד על אוכל. מדע לילדים – טָעִים. בִּשעת ארוחה טעימה עִם הורֵיכם עלתה על דַעתכם אֵי פעם השאֵלה מה גורם לכם להרגיש אֶת טעם האוכֶל, וּמה המַשמָעוּת של הַרגָשת הטעמים?

מדע לילדים – טָעִים

תְחוּשַת הטעם מתחילה בַּפֶּה: אנחנו לועסים והרוק מרטיב אֶת האוכל כדי לאַפשֵר אֶת הפֵּירוק שלו וּלְהָקֵל לִבלוע אותו. 20 People From All Over the World and Their Diets. From Botswana, Africa to Outer Space, the way people eat (and their amount) greatly varies. By: Amanda Froelich, True Activist. There are over 7 billion people on planet Earth, and it seems the diversity of their lives is often best conveyed through photography. If you haven’t already seen 16 Children & Their Bedrooms by photographer James Mollison, that’s another set of photos that vividly describes the contrast in living situation for many of the world’s people. But photographers Peter Menzel and Faith D’Aluiso set out to capture something different during their travels.

The married couple sojourned around the world and met many people from all walks of life. What may be most shocking is the dramatic difference of calories between the people of different backgrounds. Marble Moahi, Mother Living with HIV/AIDS, Botswana – 900 Calories Credit: Menzel Photo Munna Kailash, Bicycle Rickshaw Driver, India – 2,400 Calories Noolkisaruni Tarakuai, Third Wife of a Maasai Chief – 800 Calories.