background preloader

Średniowieczny inicjał

Facebook Twitter

Inicjal sredniow. Iluminacje nr 4 by Krzysztof Redo. Miniatorstwo, iluminatorstwo, kodeksy. Kodeks Szembeka, źródło: bu.kul.pl Miniatura przez większość z nas kojarzona jest z małymi formami malarskimi, które w dobie średniowiecza dekorowały kodeksy.

Miniatorstwo, iluminatorstwo, kodeksy

Warto jednak wiedzieć, że pod tym hasłem kryją się dwie odmienne od siebie techniki, które łączy jedynie precyzja wykonania i format – zawsze niewielki. Oprócz wspominanego powyżej iluminatorstwa, miniatura oznacza także malunek portretowy o nieznacznej wielkości, który stosowano najczęściej w zdobieniu rzemiosła, np. tabakiery, zegarki, pamiątkowe przedmioty. Drugie znaczenie łączy się z miniaturą (iluminacją), która według definicji jest ręcznie wykonaną, malarską lub rysunkową ilustracją pojawiającą się w rękopisach. Miniatury malowano farbami kryjącymi, takimi jak temperowe czy woskowe, a także wodnymi – np. akwarele. Miniatury malowane farbami kryjącymi zdobiły przede wszystkim księgi o treści religijnej, natomiast w malarstwie świeckim dominowały miniatury rysunkowe, podmalowane jedynie farbami wodnymi.

Zobacz także. Historia książki i druku. Historia książki i druku Tekst prezentacji PP z wykładu powrót do programu wykładów KSIĄŻKA Czym jest dla każdego z nas?

Historia książki i druku

ŚWIAT DZIECKA - Moja pierwsza książka 3500 p.n.e. - początki pisma w Sumerze Sumeryjska tabliczka gliniana, wykaz dóbr świątynnych - piktogramy Gliniana tabliczka z pismem klinowym zapiski wykonywano na glinianej tabliczce odciskając znaki odpowiednio przyciętą trzciną, później tabliczkę wypalano na słońcu 3000 p.n.e. - pismo hieroglificzne Egipt Hieroglify - święte pismo, dar bogów Skryba egipski Hieroglify Kamień z Resetty Kamień z Rosetty - fragment Hieroglify (część górna kamienia) zostały odczytane w 1822 roku przez J. Książka w formie zwoju Starożytny zwój hebrajski. Racjonalista - Jak to się robi? czyli czym, na czym i jak malować. W sztukach pięknych to, co w jednym kolorze, to rysunek, to, co kolorowe, to malarstwo, to, co ma trzy wymiary, to rzeźba, to, co się da powielić w liczbie większej niż jeden, to grafika, a to, co związane z ziemią i nie można tego ruszyć, to architektura.

Racjonalista - Jak to się robi? czyli czym, na czym i jak malować

Przyjrzyjmy się malarstwu — upłynęło już kilka tysięcy lat poszukiwania pięknych kolorów i najlepszych sposobów na trwałe pokrycie nimi powierzchni. A to nie takie proste — najpierw trzeba znaleźć coś kolorowego, pomieszać to z czymś miękkim i bezbarwnym, aby się dało precyzyjnie przenosić na jakiś przewidziany materiał odpowiednim narzędziem, a potem sprawdzić, czy wysycha i czy jest dostatecznie trwałe, by trzymało się powierzchni przez kilka wieków. Malowanie zaczynało się prosto, a nawet dziecinnie łatwo — od tego, co pod ręką. Czarny — to kawałek węgla albo sadza z ogniska, biały — skała kredowa, brązowy — glina, czerwony — wypalona glina.

Do malowania w grotach Altamiry naszym przodkom wystarczyły trzy kolory. Altamira A pastele? Iluminator (zawód) Znani iluminatorzy (często i miniaturzyści) średniowieczni: Iluminacja książki Przypisy.

Iluminator (zawód)

Tygodnik Salwatorski. Najsłynniejsze ośrodki iluminatorstwa znajdowały się w Bizancjum, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Tygodnik Salwatorski

Na Ziemiach Polskich okres powstawania skryptoriów przypadał około 100 lat później, pierwsze skryptoria powstały w 2 połowie XII wieku. W XIV w. wyodrębniła się szkoła śląska, zaś w XV oraz na przeł. XV i XVI w. główną rolę odgrywała szkoła krakowska. Wstęp do malarstwa książkowego wieków średnich (cz. III)Warsztat skryby Termin Iluminacja wywodzi się od łacińskiego illuminare (rozświetlać) i oznacza sztukę zdobnictwa książkowego, pierwotnie w postaci ozdobnych linii i inicjałów oraz coraz bardziej skomplikowanych wzorów. Piotr Tumidajski. Silva Rerum - Magazyn ludzi wyobraźni - Karczma. Poprzednia część Litery Ze względu na fakt, że średniowieczne książki były pisane ręcznie, wypracowano rodzaje pisma - z pewnością zmieniające się w czasie - różne od zwyczajnego, aby zapewnić czytelność manuskryptu.

Silva Rerum - Magazyn ludzi wyobraźni - Karczma

We wczesnych wiekach średnich cały tekst, z wyjątkiem incipitu i inicjałów, był najczęściej pisany tym samym typem pisma. Późniejszy rozwój przyniósł znaczące zmiany. W celu wizualnego oddzielenia głównej treści od komentarzy (czy nawet kilku ich grup), na danej stronie używano rozmaite rodzaje pisma; adnotacje czyniono "drobnym druczkiem" czy różnymi kursywami. Tytuł oraz incipity rozdziałów książki pisano zwykle specjalnym pismem dekoracyjnym, czasami bardzo trudnym do odczytania.

By ułatwić i przyspieszyć kopiowanie rękopisu, a także zaoszczędzić na materiale pisarskim, średniowieczni skrybowie stosowali liczne skróty, szczególnie w łacinie i grece, choć także manuskrypty w lokalnych językach posiadają wiele abrewiacji. Podział tekstu Do góry Układ tekstu. Category Archives: Sztuka średniowieczna.