background preloader

Inkscape

Facebook Twitter

Tutoriale podstawy. Tutoriale. Inkscape - wprowadzenie. Inkscape to darmowy, udostępniony na licencji GNU program do tworzenia grafiki wektorowej.

Inkscape - wprowadzenie

Program polecany jest głównie do tworzenia symboli, czyli najłatwiej będzie nam stworzyć za jego pomocą logo czy ikonkę dla programu, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć bardziej ambitne projekty. Program współpracuje z wszystkim platformami (Linux, Mac OS, Windows) i rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL. W programie możemy również wektoryzować grafikę rastrową. Prace zapiszemy w formacie SVG. Program najwygodniej pobrać z strony projektu. Aktualności ze świata Inkscape. Kształty. Home Ten poradnik opisuje cztery narzędzia kształtów: Prostokąt, Elipsę, Gwiazdę i Spiralę.

Kształty

Przedstawimy możliwości tych narzędzi i pokażemy, jak i kiedy mogą być używane. Aby przewinąć stronę, użyj skrótu [ Ctrl+strzałki ], rolki myszy lub przewijaj stronę płynnie środkowym przyciskiem myszy. Podstawowe zagadnienia, takie jak tworzenie, zaznaczanie obiektów i ich przekształcenia, są opisane w poradniku „Podstawy” dostępnym z poziomu menu „Pomoc » Poradniki”. Inkscape ma cztery uniwersalne narzędzia kształtów. Grafika komputerowa - cz. I: Wprowadzenie do programu Inkscape. Poradniki Inkscape. Inkscape » CoreBlog – Blog IT. Grafika - programy. Lista programów Programy do cyfrowej obróbki obrazów: Adobe Photoshop - rozbudowany i komercyjny program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, dostępny dla Windows i Mac OS.

Grafika - programy

Pierwsze wydanie (pod nazwą Photoshop) w 1988 roku. GIMP (GNU Image Manipulation Program, projekt GNU to przedsięwzięcie zapoczątkowane przez R. M. IrfanView Niektóre z wymienionych funkcji wymagają instalowania wtyczek. Kilka ważnych funkcji: Plik => Widok miniatur. Program GIMP został stworzony w oparciu, o warunki GNU General Public License, zgodnie z którymi jest oprogramowaniem całkowicie darmowym z możliwością przetwarzania jego kodu źródłowego. Program udostępniony jest na wielu witrynach internetowych (starczy wpisać w wyszukiwarce gimp download), np. tutaj. Po uruchomieniu programu zostaną wyświetlone trzy okna: Środkowe okno jest głównym oknem programu, jego zamknięcie kończy program. Wybierając w głównym oknie pozycję Plik rozpoczynamy pracę z obrazem. Inkscape. BIB_przewodnik_Inkscape.pdf. Szkoła Główna Służby Pożarniczej / Zakład Informatyki i Łączności. Inkscape - ćwiczenia 1. W ćwiczeniach tych, poznamy kilka podstawowych operacji na tekście.

Inkscape - ćwiczenia 1

Bazowane są na tutorialu znalezionym w sieci, który w oryginale można znaleźć tutaj. Zaczniemy od wprowadzenia tekstu i wyboru czcionki, moim wyborem był Arial i czcionka wielkości 72. (Uwaga, jeżeli nie możecie zmienić czcionki przyciskiem na pasku, wejdźcie w Tekst->Tekst i czcionka). Aby edytować tekst, zaznaczamy go i klikamy Tekst->Konwertuj na zwykły tekst.

Aby poruszać tekstem/znakami używamy alt + strzałki w lewo/prawo/góra/dół, obracamy za pomocą alt + [ lub alt + ]. Teraz, stwórzmy nową warstwę ponad aktywna (warstwa->dodaj warstwę). Po zablokowaniu górnej warstwy wybieramy naszą dolną i klikamy na tekście, zaznaczony zostanie tekst poniżej. I trzymając wciśnięty lewy przycisk myszki przesuwamy go trochę w górę: Teraz, odblokowujemy warstwę górną i klikamy tam gdzie powinien być nasz mniejszy, górny tekst i wybieramy nowy kolor. Tutorial: Pingwinek Tux (Inkscape) Na początku grudnia zeszłego roku obiecałem Wam, że przygotuję tutorial, który nawet początkującym użytkownikom programu Inkscape pomoże w stworzeniu prostej, acz efektownej grafiki - dziś z okazji moich urodzin postanowiłem ów obietnicę spełnić.

Tutorial: Pingwinek Tux (Inkscape)

Zanim zaczniemy, koniecznie muszę wyjaśnić dwie sprawy. Po pierwsze, nie jestem ekspertem w dziedzinie grafiki wektorowej, to moja pierwsza poważna praca tego typu, zatem pewne elementy zawarte w opisie prawdopodobnie można wykonać lepiej i szybciej. Inkscape tutoriale. Szkoła Główna Służby Pożarniczej / Zakład Informatyki i Łączności. Inkscape.pdf. Wideo tutoriale podstawy Inkscape. Kurs Inkscape - grafika wektorowa. Może nie każdy wie, że istnieje darmowa alternatywa dla programu Corel Draw podobnie jak istnieje bezpłatna alternatywa w postaci Gimpa dla Photoshopa.

Kurs Inkscape - grafika wektorowa

Dziś darmowe programy to nie są tylko zabawki, lecz pełnowartościowe produkty, które ktoś mógłby z powodzeniem sprzedawać za niemałe pieniądze.To właśnie możemy powiedzieć o darmowym Inkscape - programie do grafiki wektorowej. Jakie możliwości daje Inkscape Za pomocą programu Inkscape możemy przygotować grafikę wektorową, tzn. taką, którą możemy powiększać bez utraty jakości. Program dobrze nadaje się do takich celów do jakich jest wykorzystywany słynny od lat Corel Draw. Najlepsze tutoriale: Inkscape - GIMP.Edu.pl. Cześć!

Najlepsze tutoriale: Inkscape - GIMP.Edu.pl

Postanowiłem zacząć nową serię wpisów, które będą dotyczyły szczególnie wyselekcjonowanych tutoriali do różnych graficznych programów OpenSource. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Wam zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych programów, jak i ich narzędzi. Zapraszam do lektury. ;) Na pierwszy odstrzał pójdzie Inkscape – darmowym program do grafiki wektorowej, który może już zaczynać rywalizować z Illustratorem i CorelDRAW-em. Inkscape — bezpłatny edytor grafiki wektorowej. Grafika komputerowa - cz. II: Wstęp. Multimedia i grafika komputerowa. Grafika Wektorowa (vector graphic) nazywana również grafiką obiektową.

Multimedia i grafika komputerowa

Obraz w grafice wektorowej powstaje dzięki technice rysowania u podstawy, której leży linia. Mogą się one składać z kresek, łuków, wektorów jak również i z innych figur geometrycznych ułożonych w odpowiedniej kolejności. Informacje zawarte w grafice wektorowej uwzględniają położenie i barwę kształtów obiektów, których zapis jest oparty na formułach matematycznych. Cechą grafiki wektorowej jest zapamiętywanie charakterystyczne dla danych figur parametrów i tak dla przykładu – dla okręgu będzie to środek i promień.

W grafice wektorowej otrzymamy stałą jakość obrazu, niezależnie od rozmiaru wyświetlania, daje nam to możliwość powiększania lub zmieniania proporcji obrazu nie powodując uszczerbku na jego jakości tak jak na przedstawionym rysunku. Zapis pliku grafiki zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż w standardowych formatach. Obraz, a wypełnienie Formaty zapisu grafiki wektorowej. Podstawy. Home Ten poradnik przedstawia podstawowe zagadnienia dotyczące pracy z Inkscape'em.

Podstawy

Jest to standardowy dokument Inkscape'a i można go przeglądać, edytować, kopiować czy zapisywać. Omawia on nawigację w obszarze roboczym, zarządzanie dokumentami, podstawowe narzędzia kształtów, techniki zaznaczania, przekształcanie obiektów za pomocą wskaźnika, grupowanie, ustawianie wypełniania i konturu, wyrównanie i kolejności. Przekształcanie obiektów. Grafika komputerowa - cz. II. Print book Grafika komputerowa - cz.

Grafika komputerowa - cz. II

II.