background preloader

WOK

Facebook Twitter

Media podstawowe problemy. Wzorotwórcza rola mediów: co może telewizja? – Edukacja Filmowa. Teatr Telewizji TVP - Igraszki z diabłem, reż. A. Więcek, 10 maja, godz. 21.50. Nowa wersja słynnej sztuki czeskiego pisarza Jana Drdy.

Teatr Telewizji TVP - Igraszki z diabłem, reż. A. Więcek, 10 maja, godz. 21.50

Polskie subkultury - o ich pochodzeniu, rozwoju i powodach, dla których zanikły oraz zmianach w postawie młodzieży opowiada socjolog Michał Jan Lutostański - TVP Tygodnik – Magazyn widzów i czytelników. Social media wydawały się idealnym narzędziem do budowania tożsamości grupowej.

Polskie subkultury - o ich pochodzeniu, rozwoju i powodach, dla których zanikły oraz zmianach w postawie młodzieży opowiada socjolog Michał Jan Lutostański - TVP Tygodnik – Magazyn widzów i czytelników

Tymczasem kreowane są potrzeby konsumpcyjne. Co ciekawe, co jakiś czas sieciowi producenci ubrań wypuszczają kolekcje nawiązujące do stylu subkultur: ramoneski, parki, kurtki bomberki wzorowane na stylu angielskich skinheadów, albo harringtonki – podszyte szkocką kratą kurtki, noszone przez tzw. oiowców, czyli jeden z odłamów brytyjskiego punkrocka. Chyba mało który nastolatek wie, jak głębokie historyczne bogactwo antropologii społecznej kryją katalogi odzieżowe.

Nowe subkultury: już nie metal i włosy na cukier, tylko siłownia jako drugi dom i fioletowe kalafiory [ZDJĘCIA] Czego dotyczy zgoda?

Nowe subkultury: już nie metal i włosy na cukier, tylko siłownia jako drugi dom i fioletowe kalafiory [ZDJĘCIA]

Przystępując do korzystania z serwisu poprzez wykonanie działań zmierzających do zapoznania się z zawartymi w nim treściami, w szczególności przez scrollowanie, klikanie w linki do elementów serwisu, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Agora S.A. i jej zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam targetowanych. Brak wyrażonej zgody może skutkować większą liczbą reklam, w dużej mierze niedopasowanych do potrzeb użytkownika. Informujemy też, że korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w urządzeniu końcowym.

Pliki te wykorzystywane są m.in: w celach analitycznych, dopasowywania treści oraz marketingowym. Więcej informacji w Politykach Prywatności poszczególnych serwisów. Kto odpowiada za przetwarzanie danych? Jakie dane są przetwarzane? Po co te dane? Kronika - Kolekcja Teatralna. Mały przegląd Kultury 2.0 - NINATEKA. Tegoroczna edycja festiwalu Kultura 2.0 (to już w najbliższy piątek!)

Mały przegląd Kultury 2.0 - NINATEKA

Status: obywatel 2012 - NINATEKA. Ścieżkę Obywatel 2.0 w kulturze podczas festiwalu Kultura 2.0, STATUS: obywatel otworzył Mirosław Filiciak.

Status: obywatel 2012 - NINATEKA

Wystąpienie rozpoczyna od zdefiniowania kultury w kategoriach stymulowania relacji społecznych i przeglądu projektów, które „wypączkowały” z kultury 2.0. Przegląd stanowi wstęp do krytycznej refleksji nad ukrytymi założeniami „wolnej kultury” i powoływanymi przez nią wykluczeniami, ale też relacjami z przemysłami kultury oraz – przede wszystkim – publicznymi instytucjami kultury. Dalsza część wystąpienia dotyczy racjonalności instytucji kultury oraz potrzeby uwzględnienia w polityce kulturalnej nowych wskaźników.

Według Mirosława Filiciaka, choć kultura i sztuka mediów od dawna poszukują narzędzi dla nowych mechanizmów społecznej współpracy, wiele projektów tego typu nie znajduje uznania w oczach decydentów – podstawowymi kryteriami oceny projektów wciąż pozostają bowiem bilans ekonomiczny i wartość artystyczna. Otwarcie festiwalu Kultura 2.0. Michał Merczyński, dyrektor NInA, otwiera festiwal Kultura 2.0 2013.

Otwarcie festiwalu Kultura 2.0

Czym jest archiwizacja i udostępnianie zbiorów kultury, gdzie ten proces się zaczyna i czym się kończy, jak można promować zbiory? O różnych pomysłach na instytucje zajmujące się digitalizacją i udostępnianiem zbiorów kultury rozmawiają Anna Duńczyk-Szulc (zastępca Dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Mathieu Gallet (Dyrektor l'Institute national de l’audiovisuel), Jan Müller (Dyrektor Instytutu Sound & Vision) oraz Michał Merczyński. Kultura 2.0: rozsypana układanka · Mirosław Filiciak. Cyfrowe technologie komunikowania zmieniły ekosystem kultury.

Kultura 2.0: rozsypana układanka · Mirosław Filiciak

Nie jest jednak prawdą, że wyrugowały z niego wszelkie instytucje. Po prostu stworzyły nowe Rozwój usieciowionych technologii cyfrowych, które ludzie w wieku 25+ wciąż z lubością nazywają „nowymi mediami”, zmienił niemal wszystkie sfery naszej aktywności. Kultura 2.0, czyli rewolucja technologiczna w sztuce - Jedynka - polskieradio.pl. - Do Polskiego Radia trafiłem w 1955 roku - tak początki swej kariery wspomina w rozmowie z Agnieszką Szydłowską wybitny kompozytor muzyki elektronicznej. - Właśnie wypuszczono mnie z więzienia i przyjechałem do Warszawy szukać jakiegoś zajęcia.

Kultura 2.0, czyli rewolucja technologiczna w sztuce - Jedynka - polskieradio.pl

Traf chciał, że korzystałem z publicznej toalety nieopodal radiowego gmachu. W bramie zaczepiłem jakiegoś cżłowieka, który okazał się tutejszym dozorcą i wysłał mnie do dyrektora administracyjnego. Tak zostałem kierownikiem radiowych hydraulików, stolarzy i malarzy. Ta opowieść nie przypomina typowej biografii - znanego i nagradzanego na całym świecie - mistrza muzycznej awangardy. A jednak wkrótce Eugeniusz Rudnik stał się rozchwytywanym inżynierem dźwięku, a następnie samodzielnym kompozytorem, współtworząc jeden z najważniejszych fenomenów polskiej kultury XX stulecia.

Mowa o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, jednym z pierwszych na świecie ośrodków muzyki elektronicznej. Cyfrowy wymiar przyszłości. KULTURA 2.0: Kultura niewolna od konfliktów. Pierwsza konferencja z cyklu Kultura 2.0 odbyła się pod koniec roku 2006.

KULTURA 2.0: Kultura niewolna od konfliktów

Było to wydarzenie dosyć egzotyczne – bo choć z internetu korzystało wtedy około 40 procent Polaków, to rozważania o jego przemożnym wpływie na instytucje kultury i nauki dla wielu osób, także tych zgromadzonych w Pałacu Kultury, wydawały się nieco naciągane. Zwłaszcza wystąpienia zagranicznych gości komentowano jako oderwane od polskich realiów.

KULTURA 2.0: Społeczne „media społecznościowe”? Mnóstwo publikacji określa aplikacje sieciowe takie jak Twitter, Facebook, Flickr, Youtube i inne jako „media społeczne” czy „społecznościowe”, co ma odnosić się do dynamicznych interakcji i masowego uczestnictwo dużych grup użytkowników.

KULTURA 2.0: Społeczne „media społecznościowe”?

Jednak określenie „społecznościowe” zyskuje nadmiernie pozytywne konotacje, coś w rodzaju: „fajni ludzie fajnie ze sobą współpracują, żeby stworzyć fajne rzeczy”. Warto przyjrzeć się trzem aspektom lokowania „mediów społecznościowych”: a) Poprzez stwierdzenie, że użytkownicy należą do społeczności. Legendy Polskie. [Legendy Polskie] Wywiad z Borutą. Tomasz Bagiński: Mógłbym być krasnoludem z 'Wiedźmina'