background preloader

Datino

Facebook Twitter

يشم (jade) که در کتب جواهرشناسی قدیم آن را «یشب» یا «يسب» خوانند، شامل دو گونه سنگ به نام های ژادئیت و نفریت است که از این میان، ژادئیت مهم تر و ارزشمندتر از نفریت می باشد.

يشم (jade)

این سنگ بسیار مقاوم و محکم بوده و نور و اسیدها بر آن بی تأثیرند. پشم بیشتر به رنگ های سبز و طیف آن به همراه طرحهای ابروبادی سبز و رنگ سفید تا شیری یافت می شود که بهترین رنگ آن سبز شفاف و روشن زمردی است. برای بهتر شدن کیفیت رنگ یشم، آنها را فراوری می کنند، اما غالبا پایداری رنگ نخواهد داشت. مهم ترین معادن یشم در برمه، ژاپن، چین، روسیه و آمریکا قرار دارد. خواص و فواید. یاقوت کبود یا سفایر (Saphir) یاقوت های سرخ و سفایرها از نظر فرمول شیمیایی شباهت زیادی به هم دارند و هردو از خانواده «كورندوم» هستند، تفاوت رنگ در این دو به خاط گرم در یاقوت سرخ و وجود تیتانیوم در ترکیب سفایرها می باشد.

یاقوت کبود یا سفایر (Saphir)

واژه مترادف یاقوت کبود، «سفیر» است که به معنای «آبی» در زبان یونانی است. با وجود آن که سفایر به رنگ های غیر قرمز از خانواده «كورندوم» اطلاق می شود اما سفایر آبی رنگ مشهورترین آن است و عنوان یاقوت کبود بر این رنگ آن اطلاق می شود و به سفایر زرد همان یاقوت زرد گفته می شود. یاقوت کبود از یاقوت سرخ بیشتر یافت می شود. یاقوت سرخ (Ruby) یاقوت یاقوت کلمه ای عربی است و نام این سنگ در زبان فارسی یا کند» می باشد.

یاقوت سرخ (Ruby)

یاقوت بعد از الماس سخت ترین سنگ است که هیچ سوهان به جز الماس بر آن کارگر نمی افتد. این سنگ زیبا و گران قیمت بر روی آتش دوام بسیار داشته؛ نسبت به نور و مواد شیمیایی مقاومت دارد و وزن مخصوص بالایی نسبت به سایر سنگ ها و جواهرات دارد. بلورهای یاقوت، کانی های مهمان فراوان در خود دارد که به صورت سوزنی و یا تجمعی از بلورهای سوزنی هستند. هماتیت ( Hematite) هلیتروپ (Heliotrop) مروارید (Pearl)

مروارید از ماده اولیه ای به نام «مادر مروارید که کربنات کلسیم است» و از ماده آلی دیگری به نام «کنچیولین» تشکیل می گردد که به صورت لایه های بسیار نازک و متحدالمرکزی دور هسته جسم بیگانه ای مانند شن ریز از صدف ترشح می شود.

مروارید (Pearl)

و انعکاس نور از این لایه های انباشته، درخشش رنگین کمانی مخصوصی ایجاد می کند که به آن «جلای مرواریدی» گویند. با این که درجه سختی دانه مروارید پایین است، شکستن و خرد کردن آن، به علت ساختار توده ای اش سخت است. عمر مروارید بیش از صد و پنجاه سال نیست و خشکی و رطوبت هردو برای دانه های مروارید مضر است. همچنین آتش و حتی گرمای بیش از اندازه بدن می تواند سبب شود تا آب موجود در ماده کنچولین از بین برود و عمر مروارید کوتاه شود. مرجان. مرجان واژه ای است عربی و نام آن در فارسی بسد میباشد؛ بعضی نیز گویند نوع سرخ آن را بسد و دیگر رنگ های آن را مرجان خوانند.

مرجان

مرجان منشاء آلی دارد و در قعر دریا می روید و در رنگهای قرمز صورتی سیاه سفید و آبی یافت می شود. مرجان توسط جانوران بسیار کوچک مرجانی به نام پولیپ که در حفره های سنگهای بستر دریاها قرار می‌گیرند و از خود مواد آهکی ترشح می کنند در گذر زمان به وجود می آید. بهترین و مرغوبترین نوع مرجان به رنگ قرمز است شاخه های مرجان طبیعی و دست نخورده بوده مات بوده و پس از جلا دادن دارای درخشش شیشه ای می شود. مجارها به گرما اسید و هرنوع مایعات بسیار گرم حساسند و در گذر زمان رنگ آن کمرنگ میشود. مالاکیت Malacite. مالاکیت در کتب جواهرشناسی قدیم به نام دهنج ثبت شده است.

مالاکیت Malacite

این سنگ از کربنات طبیعی مس در نزدیکی معادن مس در گونه رنگ های سبز روشن تا سبز پررنگ و زیبا و سبز مایل به آبی پدید می آید. با اینکه مالاکیت دارای سختی و مقاومت کمی است ولی به عنوان نگین جواهر و نیز ساخت اشیاء زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. گفتنی است این سنگ در برابر اسیدها حرارت و آمونیاک بسیار ناپایدار می نماید لذا بهتر است آن را در نمک خشک دریا شست و شو دهند. لعل (Spinel) در کتب جواهرشناسی قدیم از لعل با نام «البنفش» یا «البلخش» یاد شده است.

لعل (Spinel)

لعل عمدتا به رنگ قرمز بوده و لعل آتشین بدخشان افغانستان از قدیم بسیار مشهور بوده است، لکن در رنگ های سبز، زرد و ارغوانی نیز یافت می شود. لعل سرخ شفاف و آبدار است و درخشندگی آن بیشتر از یاقوت می باشد، لذا همانند یاقوت مورد توجه بوده و گاهی با یاقوت قرمز اشتباه می شود. لكن سختی لعل کمتر از ياقوت است. لاپیس لازولی (لاجورد) ( Lapis-Lazuli ) لاپیس لازولی که نام دیگر آن لاجورد است، در دوره هخامنشی «کبوتکه» می نامیدند و در میان ایرانیان مورد استفاده بسیار بوده است.

لاپیس لازولی (لاجورد) ( Lapis-Lazuli )

این سنگ نسبت به حرارت، فشار، محلولهای گرم و اسیدها و محلولهای قلیایی بسیار حساس است و زیاد قرار گرفتن آن در برابر خورشید سبب تغییر رنگ آن می شود. این سنگ دارای برق شیشه ای مانند بوده و در انواع مرغوب و با کیفیت آن انتشار رنگ به صورت منظم و یکنواخت و بدون ناخالصی های پیریت و رگه های سفید کلسیت دیده می شود. . البته شیارها و خطوط طلایی رنگ در سنگ لاجورد کیفیت رنگ آن را بالا برده و باعث جلوه بیشتر آن می شود و دلیل دیگری بر اصالت سنگ مورد استفاده است. لاپیس لازولی به رنگ لاجوردی و آبی سیر بوده و اگر ناخالصی های آن زیاد باشد مات جلوه گر شده و رنگ آن مایل به زرد و یا سبز می گردد.

همچنین وجود لکه های سفید رنگ کلسیت بافت مستحکم سنگ را مختل کرده و از ارزش آن می کاهد. کوارتز Quartz. کوارتز یکی از فراوان ترین کانی های روی زمین است و در اکثر کشور ها یافت می شود، این سنگ در کتاب جواهر شناسی قدیم اسلامی « المرو » نامیده شده است .

کوارتز Quartz

کوارتز خالص بی رنگ است که همان کریستال سنگ نامیده می شود و کوچکترین ناخالصی در آن موجب ایجاد انواع رنگ هایی چون زرد، بنفش، ارغوانی، شیری، دودی و صورتی تا قرمز می گردد. رنگ زرد کوارتر آسترین و بنفش تا ارغوانی آن را آمتیست می نامند. کوارتز دودی اشاره به رنگ آن است و در گونه رنگهای دودی روشن تا قهوه ای تیره و حتی سیاه یافت می شود که اگر خیلی تیره باشد «موریون» خوانده می شود . کوارتز بر اثر تابش اشعه به رنگ دودی در می‌آید و عمده کواد های دودی بر اثر تابش اشعه به این رنگ در آمده‌اند. کریستال سنگ Rock-Crystal. بلور یا کریستال ؛ سنگی سفید، بی رنگ و شفاف و از گروه کوارتز ها به شمار می رود.

کریستال سنگ Rock-Crystal

کریستال در زبان یونانی به معنای یخ است و در قدیم مردم آن را به این نام می خواندند؛ چون گمان می کردند که کریستال آب منجمد است. کریستال ها در تمام نقاط جهان به فراوانی یافت می شوند و از آن برای ساختن لوستر، ظروف گوناگون، اجزاء دوربین مانند لنز و عدسی ها و اشیاء دیگر استفاده می‌کنند. فیروزه Turquoise. فیروزه ، مونث کلمه فیروز می باشد و با نام های دیگری چون پیروزه، اخشائین ، فیروزج، حجرالضفر، حجر الغلبت و هجرالجاه نیز نامیده شده است و منشا این نام ها از خواصی است که در استفاده این سنگ مشاهده شده است. فیروزه فسفات آبدار مس و آلومینیوم است و ماده رنگی موجود در آن از مس و آهن است هرچه مثل درون فیروزه بیشتر باشد ، رنگ آن آبی تر و حتی آهن آن بیشتر باشد رنگ آن سبز تر است.

بیشتر فیروزه ها در شکاف سنگ‌های یافت می شوند که منابع غنی از آلومینیوم هستند. فیروزه با رنگ آبی خوش رنگ آبی آسمانی بهترین کیفیت را دارا بوده و بسیار کمیاب است؛ به هر اندازه در آن سایه سبز و یار اگه پیدا شود فراوانی آن بیشتر و در نتیجه ارزش آن کاهش می یابد. تغییر رنگ در فیروزه در نتیجه تابش نور آفتاب، تبخیر آب طبیعی موجود در آن ، پاکی و کدورت هوا و برخورد چربی و مواد شیمیایی با آن صورت می گیرد که در نتیجه باعث کم شدن ارزش مادی آن می گردد. عقیق خزه ای یا شجری. گارنت. در کتاب جواهر شناسی قدیم از کانت با کلمه « البیجادی » یا « البجاده » نام برده شده است.

واژه گارنت ابتدا برای بلورهای قرمز سری پیروپ و آلماندین به کار میرفته ولی الان نام خانواده بزرگی است که به دو گروه گارنت های قرمز و گارنت های سبز تقسیم می شود. گارنت های قرمز شامل سنگهای پیروپ، آلماندین و آسپسارتین بوده و گارنت های سبز شامل سنگهای آندرازیت ، اوارویت و گراسولار سبز می باشند. گارنت های قرمز بخصوص پیروپ بسیار شبیه یاقوت سرخ است و در قدیم آنرا گونه یاقوت میپنداشتند، امروزه نیز بعضی آن را یاقوت سرخ کیپ می نامند. از دیگر راه هایی که در کتب قدیم جواهر شناسی جهت تشخیص گارنت ها نوشته اند، آن است که چون گانت را به موی سر یا پارچه پشمی بمالند، بار الکتریکی گرفته و کاه و ذرات ریز را می رباید. خواص فواید گارنت سبز. کهربا. کهربا یا « الکهرمان » که آن را طلای شمال نیز می نامند جز قدیمی ترین جواهرات است و در حقیقت صمغ فسیل و سخت شده نوعی درخت در دوره ائوسن یعنی حدود ۵۰ میلیون سال قبل است که در بعضی از آنها حتی گیاهان و حشرات نیز دیده می‌شود. کهربا در اصل «کاه ربا» است . به همین دلیل ، اگر آن را بر دست یا پارچه بمالند تا گرم شود، الکتریسیته منفی ایجاد میکند که باعث جذب و غبار گردیده و گیاه و کاه خشک را می رباید.

کهربا در رنگ های زرد طلایی تا نارنجی طلایی و زرد مایل به قهوه ای یافت می شود بهترین نوع آن صاف و شفاف و به رنگ زرد طلایی است. کهربا به علت دارا بودن حباب‌های هوا و ترک ها یا شکاف های مویی ( در نتیجه فشارهای داخلی ) شفافیت خود را از دست میدهد که برای خارج کردن حباب های هوا و مایعات از درون کهربا آن را در روغن شلغم می جوشانند و به این ترتیب بر مرغوبیت آن می افزایند. کهربا به حرارت بسیار حساس است و در حرارت های پایین هم می سوزد و بوی رزین از خود ساطع میکند؛ شوینده های قوی، اسید ها و مواد الکلی به آن صدمه میزند و نور زیاد به مرور زمان رنگ آن را تغییر می دهد.

عقیق Agate. عقیق در رنگ های قرمز ، زرد ، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می شود. همین همچنین سنگ‌های وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی جز خانواده عقیق محسوب میشوند مانند عقیق سلیمانی یا چشم (باباقوری) عقیق خزه ای ، عقیق شجری. گاهی از اوقات ، سنگ عقیق را به دلیل کم رنگی و زیبایی بیشتر رنگ آمیزی می کنند . شبق Jet. شاه مقصود. سیترین Citrine. سنگ خورشید SunStone. سنگ ماه Moon stone. این سنگ دارای جلایی شیشه ای و تا حدودی شفاف است و به رنگ های شیری و سفید مایل به آبی یافت می شود . نامگذاری این کانی به سبب درخشش ماه گونه ی آن است که ناشی از انعکاس نور از ساختمان درونی سنگ می باشد ، زیرا هنگامی که سطح سنگ را به این طرف و آن طرف متمایل کنیم رخششی سفید تا آبی رنگ روی سطح آن حرکت می کند . از سنگ ماه باید در مقابل حرارت و اسیدها به خصوص اسید هیدروفلوریک محافظت نمود . با کیفیت ترین سنگ ماه در برمه و سریلانکا وجود دارد ، البته کشورهای هند ، برزیل ، آمریکا و مکزیک نیز استخراج می شود . خواص و فواید. سندروس Copal. ژاسپ. زیرکن و خواص و فواید آن. خواص و فواید زمرد. مختصری در مورد زمرد.

خواص و فواید زبرجد. زبرجد Peridot. چشم گربه ای Cats Eye. چشم ببری Tiger Eye. خواص و فواید تورمالین. مختصری در مورد تورمالین. خواص و فواید توپاز آبی. خواص و فواید توپاز صورتی. مختصری در مورد توپاز. خواص و فواید بریل سرخ. خواص و فواید بریل زرد یا هلیودور. خواص و فواید بریل صورتی یا مورگانیت. بریل Beryl. اثمد یا سرمه سنگ. اونیکس یا جزع Onyx. خواص و فواید اوپال. بهسازی اوپال ها. شناسایی انواع اوپال. خواص آمیترین Ametrine. خواص آمتیست Amethyste. خواص آمازونیت Amazunite. انواع برش سنگ ها. ساخت جواهرات مصنوعی. تغییر رنگ و بهسازی در جواهرات. خواص سنگ ها از نظر دانشمندان تاثیر آنها در چاکراها. تاریخچه سنگ درمانی. حلقه زنانه ناستاسیا-Royal.R.67. انگشتر زنانه قلب آندورا-Royal.R.61. انگشتر زنانه طلا مشکی بلک سامر-Garro.R.3. انگشتر مردانه زنجیر جمجمه-Gomaya.R.20. گردنبند زنانه نقره آلبیا یاقوت-CYW.N.6. گردنبند زنانه نقره ملیتا یاقوت سرخ-CYW.N.5. گردنبند زنانه نقره سورلا-CYW.N.1. انگشتر زنانه طلا مشکی الگانت زیرکن-Garro.R.2. سرویس های طلای زنانه. انگشتر زنانه طلا مشکی اسپسیفای-Garro.R.1.

انگشتر زنانه بولت پیرل روکسی-Roxi.R.30. گردنبند زنانه مار طلایی-Toxic.N.69.1. انگشتر زنانه بیتر پیرل روکسی-Roxi.R.29. انگشتر مردانه چنگال مرگ-Gomaya.R.19. انگشتر مردانه اسپیدی انجین-Gomaya.R.17. انگشتر زنانه فلاور پیرل روکسی-Roxi.R.28. انگشتر زنانه سیمپل پیرل روکسی-Roxi.R.27. گردنبند زنانه نماد ماه های تولد-Toxic.N.64. گردنبند زنانه کهکشان طرح ماه نگین کریستال آمیتیست-Toxic.N.40. انگشتر زنانه الگانت کریستال الماس-Royal.R.38. انگشتر زنانه الگانت کریستال الماس-Royal.R.38. انگشتر زنانه زیرکن سیمپل اسکای روند-Royal.R.30. انگشتر زنانه زیرکن سیمونتا-Royal.R.29. انگشتر زنانه آیس دریم الماس-Royal.R.26. انگشتر زنانه ایفل تاور-Royal.R.27. انگشتر زنانه پایلی روکسی-Roxi.R.26. انگشتر مردانه جمجمه سرخپوست-Gomaya.R.16. انگشتر زنانه کاریسا روکسی-Roxi.R.25. انگشتر زنانه دلیسیا روکسی-Roxi.R.24. انگشتر زنانه اپال مریال روکسی-Roxi.R.23. انگشتر مردانه عقاب چشم سرخ-Gomaya.R.14. انگشتر زنانه سیوبان روکسی-Roxi.R.21. انگشتر زنانه چارلوته روکسی-Roxi.R.20. انگشتر زنانه آفیا فاکس روکسی-Roxi.R.19.

انگشتر زنانه زیبای پیکاک روکسی-Roxi.R.17. انگشتر زنانه رزیتیش روکسی-Roxi.R.16. انگشتر زنانه آدیرا روکسی-Roxi.R.12. خرید دستبند مردانه. خرید دستبند زنانه. خرید گردنبند مردانه. خرید گردنبند زنانه. خرید انگشتر مردانه. خرید انگشتر زنانه. خرید دسته بندی موضوعی. خرید گوشواره. خرید ست زنانه. خرید دستبند.