background preloader

פשוטתרבות

Facebook Twitter

OmrimYesnaEretz. מדרשת, בית מדרש ברשת. הספרייה הלאומית מסכמת את שנת 2015. יומן עתי"ד היום - תשע"ו מחצית א' Www.mikranet.org.il/kids/ ‫מה שקרה במקרא - הסיפור בקיצור‬‎ משחקים לימודיים. שיעור חינוך- מחאת יהודי אתיופיה. מדרשים ואגדות חז"ל - מדרשי הלכה ומדרשי אגדה. חז"ל על הזמן - דפי חברותא ליסודי - מטה שנהר קרמניצר מרכז. פיתוח מקצועי - השתלמויות - התחדשות יהודית ותרבות ישראל – מחוז תל אביב. מורשת ותרבות ישראל - מדריך למורה. ציר זמן יהודי - תולדות עם ישראל - עודידע. מערכי שיעור בתרבות ישראל ומורשתו. זהות - מערכי שיעור מוכנים - לוח השנה העברי. "מסע בלוח השנה - חגי ישראל ומועדיו" לכיתות ג' ספר. EfoHyeled.pdf. היסטוריה יהודית - דברים שיש להם שיעור - חומרי הוראה ושיעורים מתוקשבים בנושאי יהדות ומורשת ישראל. Meyda.education.gov.il/files/tarbut/pirsumeAgaf/kitveEt/zir_hazman.pdf.

מורשת יהודית - ציר הזמן תאריכים חשובים בתולדות העם היהודי. ‫מורשה-רשת בתי ספר ©‬ פרשת השבוע - בראשית - באתר רבני בתי הספר. ספר האגדה. ספר האגדה מבחר האגדות שבתלמוד ובמדרשים חיים נחמן ביאליק ויהושע חנא רבניצקי ספר האגדה הוא מפעל אדירים שיזמו חיים נחמן ביאליק ויהושע חנא רבניצקי ואשר החל בשנת 1903 באודסה והושלם בארץ ישראל.

ספר האגדה

המקורות שמהם ליקטו הם בעיקר ספרי מדרש מתקופת התנאים והאמוראים: משנה, תלמוד בבלי, תלמוד ירושלמי, אבות דרבי נתן, מכילתא, ספרא, ספרי, תוספתא, מדרש רבה, מדרש תנחומא, ספר יצירה, ילקוט שמעוני, אלפא ביתא דבן סירא ועוד. ביאליק ורבניצקי תרגמו את האגדות הכתובות בארמית לעברית, סידרו אתן על פי נושאים, וחיברו יחדיו אגדות דומות ממקורות שונים. התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. הורים, גננות ומורים יקרים!

התנועה ליהדות מתקדמת בישראל

מנהג קריאת פרשת השבוע נועד להפוך את התורה לחלק מחיי היום יום שלנו ולהשאיר את הטקסטים העתיקים של התרבות היהודית משמעותיים לכל דור ודור. הבלוג של מיה מציע לכם לממש את הרעיון ולהפוך את הטכסטים הללו לרלוונטים לילדיכם בעזרת פעילויות יצירה, סיפור ושיחה; הן במסגרת המשפחתית והן במסגרות החינוכיות השונות. בבלוג של מיה תוכלו למצוא פעילויות מגוונות העוסקות בפרשות השבוע ומיועדות לילדים בגילאי 3-8 . את הפעילויות השונות פיתחה וכתבה מיה דובינסקי, בעלת תואר ראשון בחינוך ובמקרא ורכזת החינוך לגיל הרך בקהילת בית דניאל בתל אביב. Cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/79F171F5-77AF-45F0-B950-23D73AFCAC85/166237/sfat_hateatron.pdf. Tarbutisraelarthoveret_internet.pdf. לקסיקון לתרבות ישראל ויהדות. מדרשת, בית מדרש ברשת. Cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/597CC6B3-420C-4021-A21D-D7D1DCFE40E0/175851/silabus.pdf. עונות וליהנות כיתה ו חלק ב. עונות וליהנות כיתה ו חלק א. עונות וליהנות כיתה ה חלק ב. עונות וליהנות כיתה ה חלק א. עונות וליהנות כיתה ד חלק ב.

עונות וליהנות כיתה ד חלק א. ירושלים עיר הקודש. David's lament_web. יום הזיכרון. ט"ו בשבט! חוגגים יום הולדת לעצים שבתנ"ך! טו בשבט - גלגולו של מועד. תוכנית כיתות ד' ‪23fm - אליעזר בן יהודה‬‏ קשת וענן - תן לי את יבנה. מודיעין-דרך דעת למקום. אמן תרבות ישראל. תכנית הלימודים במקרא - ממלכתי גן עד י"ב. אתר גלים. ספר האגדה: אוצר אגדות חז"ל ברשת. עֲקִיבָא הַקטן היה רועֵה עִזים.

ספר האגדה: אוצר אגדות חז"ל ברשת

אף שֶהָיה רק ילד, כבר היה רועה מעולֶה וּמנוסֶה. הוא יָדע להוביל אֶת הָעֵדר בִּשבילֵי הֶהָרים וּמֵעולם לא טעה בַּדֶרך, הוא יָדע לחַלֵל מנגינות נפלאות בַּחֲליל הרועים ויָדע לטפּל בַּגְדָיִים הרכּים. אבָל דבָר אחד הוא לא יָדע – לִקרוא. משפחתו הייתה ענייה, וּבִמקום ללמוד כמו חבריו, נֶאלַץ עֲקִיבָא לעזור לאביו הרועה. אין דבר, נִיחֵם אֶת עצמוֹ, אני אוהב להיות רועה. אילו רק ידעתי לקרוא וּבכל זאת, לפעמים, לִפנֵי שנִרְדם, היה מַבּיט אֶל תוך החושך וחושב: אִילו רק ידעתי קְרוא וּכְתוב הייתי מאוּשָר. הימים חלפו וַעֲקִיבָא לא מצא פְּנַאי לִלמוד. והִנֵה יום אחד הִגיע עֲקִיבָא עִם עֶדְרוֹ אֶל בְּאֵר מים.

אז ראה דבר מוזר. מי חרת את הסימנים באבן? עֲקִיבָא כבר ראה בְּאֵרוֹת רבות, אך הפּעם, לָרִאשונה בחייו, הִבחין בְּסימנים עמוקים חרותים בְּדוֹפְנוֹתֶיהָ. תוכנית כיתות ד' פרקי אבות: שיח אקטואלי. "סופרים קוראים" - אפרים סידון. אוזו ומוזו מכפר קאקרוזו. Meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/TarbutIsraelMoreshet/sample_5. מגדל בבל- בראשית יא. עשרת ימי תשובה. אגדות ומדרשי חז"ל – מדרש מהו? פרשת שבוע. פרשת השבוע - פופלריות היום הקריאה בפרשות השבוע הייתה מתמיד חוט השדרה של קריאת העם בתורה משנה לשנה.

פרשת שבוע

פרשות השבוע הן הליבה של הקריאה בשבת בבית הכנסת, ההשראה לדרשות שונות ולכתיבה פילוסופית. הן עדיין גם היום נושא פופולרי. כמעט כל קהילה לומדת ובית מדרש מקיימים על בסיס קבוע שיעורי פרשת השבוע. העיתונים הגדולים מפרסמים טורים קבועים של התייחסות לפרשת השבוע בכל יום שישי וערוצי טלויזיה משדרים שיחות ודיונים סביב פרשת השבוע. כיום נפוץ העיון, הלימוד והשיחה על פרשת השבוע באלפי בתים ומשפחות בישראל שיהדותם מבוססת על תרבות ולאומיות, ולא על התפילה ובית הכנסת. בתקופתנו קיבל מוסד פרשת השבוע בישראל ביטוי נוסף. על התוכנית - המהדורה. "מהדורת השטח של צנונית ונצח" היא תכנית חינוכית ייחודית, רב ערוצית, המיועדת לילדים בגילי 9- 12, להורים ולמורים.

על התוכנית - המהדורה

ייעוד התכנית לעורר עניין וסקרנות בקרב ילדי ישראל בהרחבת הידע הבסיסי במורשת ישראל ובהבנה של מושגים, ערכים ומונחים בנושא. באמצעות סרטוני אנימציה ואתר אינטרנט מלווה אנו מבקשים להפוך את העיסוק ביהדות, מורשת, היסטוריה ותרבות ישראל לחוויה משמעותית ורלוונטית בעבור ילדים בעת הזאת. במרכז התכנית עומדת מהדורת תחקירים חדשותיים המסקרת רגעים גדולים, מעלה שאלות חשובות וחושפת גיבורים וגיבורות בהיסטוריה ובמורשת של עם ישראל. ספר האגדה: אוצר אגדות חז"ל ברשת. ספר האגדה: אוצר אגדות חז"ל ברשת. מה אכפת לי - המשל והנמשל בסיפור הספינה והקודח. המכוער. ר' שמעון נתקל באיש מכוער, זורק לו הערה מעליבה על כיעורו, מתחרט מיד ומתנצל.

המכוער

אך המכוער מסרב לקבל את ההתנצלות, ומחליט לנקום. בהגיעם לעיר, משפיל המכוער את ר' שמעון לעיני תלמידיו, ור' שמעון מבליג בשתיקה ומקבל עליו את הדין, אף על פי שהמכוער מעליל עליו האשמות שווא ומוציא מפרופורציה את התקרית הרגעית של פגישתם בדרך. בקריאה שטוחה, עשוי הקורא להזדהות עם המכוער הפגוע, ולזעום על ר' שמעון שעלב בו. אך קריאה קשובה מגלה כי המכוער לוקה לא רק בכיעור חיצוני, אלא גם בכיעור פנימי, של טינה תוקפנית-מניפולטיבית, ואילו ר' שמעון, אף כי מעד לרגע, מגלה אצילות וענווה המצריכות תעצומות נפש בלתי רגילות. תכניתנו אירחה שלושה ילדים בני 11, תלמידי כיתה ה', שהעלו באמצעות הסיפור שאלות על יופי וכיעור (כקריטריונים ל"מקובלות" בחברת הילדים) ועל השימוש בעלבון כסוג של כוח. פיתוח לעומת שימור - מערך שיעור - ערכים במועדם: בעקבות לוח השנה העברי, עמודים: 69 - 75. פיתוח לעומת שימור: שיעור חינוך לקראת טו בשבט. מה זה בכלל זכויות אדם? מערך שיעור לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי. לאחר הצפיה בסרטון נחלק את התלמידים לקבוצות, ובכל קבוצה ננחה את התלמידים בלימוד אחד המסמכים בדבר זכויות אדם שהוזכרו בסרטון: הצהרת כורש, מגנה כרטה, והכרזת העצמאות של ארה"ב (להדפסת דף מקורות לחצו כאן).

מה זה בכלל זכויות אדם? מערך שיעור לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי

הצהרת כורש – 538 לפני הספירה המלך הפרסי כורש שחרר את כל האומות שתחת שליטתו, כולל היהודים, מעול מלכותו בשנת 538 לפני הספירה. הוא כתב ופרסם את המעשה ונחשב לראשון שהעניק זכויות אדם בסיסיות, בדגש על חופש הפולחן הדתי, לנתיניו. כורש אף סייע במימון בניית מקדשים של אלוהי העמים השונים שחיו תחת שלטונו, וביניהם גם בית המקדש בירושלים. לפניכם קטע מתוך ההכרזה: אנוכי כורש מלך בבל המלך הגדול, המלך העז, מלך בבל, מלך שומר ואכד מלך ארבע כנפות הארץ, בן כמבוזי המלך הגדול... לא התרתי לאיש להפריע את שלומם של אנשי שומר ואכד. דאגתי לשלום בבל ובשאר ערי הקודש. בני בבל, שמח לבם בהסירי את העול המוטל עליהם שאינו הולם אותם.

את בתיהם שהתיישנו תיקנתי ושמתי קץ לסבלם... "יש לי חלום": שיעור חינוך לקראת חג החירות. "העם דורש צדק חברתי" על המחאה החברתית, קיץ 2011. א.

"העם דורש צדק חברתי" על המחאה החברתית, קיץ 2011

מידע כללי: ועדת טרכטנברג מונתה על ידי הממשלה לבדיקה ולמתן פתרונות בתחום החברתי בעקבות המחאה החברתית פרסמה את מסקנותיה והמלצותיה. יחסי אחים: שיעור חינוך לקראת יום המשפחה. על מחלוקתם של בית הלל ובית שמאי. לול- מערכון העליות. תרבות IL. עמי וארצי במנהרת הזמן. קסם הסידור : מבחר פרקי תפילה מרכזיים בתרבות ישראל. לכל זמן : מסעות בלוח השנה העברי. כאן בונים! : תיקון היחיד והחברה בהגות היהודית והציונית. מפתחות לעמי ולארצי : ספר לימוד במקצוע תרבות ישראל ומורשתו לכיתה ה. עמי וארצי בפרשת השבוע. מפתחות לעמי ולארצי : ספר לימוד במקצוע תרבות ישראל ומורשתו לכיתה ה. ערכים במועדם : בעקבות לוח השנה העברי.

זהות בכחול לבן : זהות יהודית ישראלית בעולם משתנה. מפתחות לאחריות ולמחויבות : ספר לימוד במקצוע תרבות ישראל ומורשתו – לכיתה ו.