background preloader

Artırılmış Gerçeklik

Facebook Twitter

Augmented Reality Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılabilir? Yaklaşık olarak 4 yıldan beri adını sıkça duymaya başladığımız bir kavramdan bahsedeceğim.

Augmented Reality Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) kavramı… Kısaca Artırılmış Gerçeklik kavramını tanımlamak gerekirse, AR gerçek hayat tecrübesi ile sanal dünyanın arasındaki duvarları yıkan bir uygulamadır. Bugün ise AR nedir? AR ile nasıl eğitim verilebilir? AR’in dünya üzerindeki örnekleri neler? Konularına değineceğim. Artırılmış Gerçekliğin Eğitimde Kullanılması. İngiltere’de 16-24 yaş arasındaki gençlerin akıllı telefon kullanma oranları %71.

Artırılmış Gerçekliğin Eğitimde Kullanılması

Durum böyleyken neden öğretmenler bundan faydalanarak bu araçları sınıflarında ya da kampüslerinde kullanmıyorlar. Dersimiz: Artırılmış Gerçeklik. Artırılmış gerçeklik, gerçekte var olan bir nesnenin üzerine, bilgisayar tarafından üretilmiş ses, görüntü ve GPS verilerinin eklenmesi, böylece var olan içeriğin zenginleştirilerek sunulması olarak tanımlanabilir.

Dersimiz: Artırılmış Gerçeklik

Örneğin 2 boyutlu olan kaynağınızı, bu teknoloji ile 3 boyutlu hale getirmek, ya da kağıt ortamındaki resim ve yazılarınızı video haline dönüştürmek artık mümkün. ​ Artırılmış gerçeklikle ilgili örnekleri görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Eğitim hayatımızda da yavaş yavaş yerini almaya başlayan “Artırılmış Gerçeklik” kavramı; öğretilmek istenen konunun daha etkileşimli, öğrenme sürecine katkı sağlayan, kullanması kolay ve kullanıcı doyumunu artıran öğrenme malzemeleri sunabilmesi açısından değerli. Sizlere bu teknolojiyi derslerinizde ücretsiz ve kolayca kullanabileceğiniz 2 güzel uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki Aurasma. Peki Aurasma’yı eğitimde nasıl kullanabilirsiniz? ​ Aurasma sayesinde panolarınıza video desteği ekleyebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik ve Oyunlaştırma Bir Arada Olur Mu ? Henüz Türkiye’de az duyulmuş olsa da tanıdığım bir arkadaşımın akıllı telefonuna Ingress adlı bir uygulama yüklemesiyle başladı herşey.

Artırılmış Gerçeklik ve Oyunlaştırma Bir Arada Olur Mu ?

O oynadıkça ben çok farkında olmadan vardım ki aslında bu uygulama bu zamana kadar görmüş olduğum en iyi Artırılmış Gerçeklik uygulaması “oyunu” diyebilirim. Fazla merak içerisinde bırakmadan sizleri tanıtım videosuyla başbaşa bırakıyorum. Ardından kaldığımız yerden devam edelim… Yabancı Dil Eğitiminde Oyunlaştırma Tekniği Olarak QR Kodu ve Arttırılmış Gerçeklik Kullanımı. Daha önce İngilizce dersine girdiğim öğrencilerimle Hazine Avı (Treasure Hunt) oyununu çok defa oynamıştık.

Yabancı Dil Eğitiminde Oyunlaştırma Tekniği Olarak QR Kodu ve Arttırılmış Gerçeklik Kullanımı

Bu oyunda öğretmen ilk olarak sınıfın ya da okulun herhangi belirli noktalarına saklamış olduğu birbirini takip eden ipuçlarını bulmaları için materyal hazırlar. Her bir ipucu bir sonraki ipucunu işaret eder. İstenilen sayıdaki ipucu bulma eylemi tamamlandığında son aşamada öğrencilerden son ipucunu veya sorulan bir soru varsa cevabını vermesi istenir. Gruplar halinde oynanabilen bu oyunda süre işin içine katılabilir ve erken gelen gruba ödül verilebilir. Eğitim teknolojilerinin, özellikle de mobil teknolojilerin gelişmesiyle Ubiquitous Learning (u-Öğrenme veya Çevreleyen Öğrenme) kavramıyla tanıştık. Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Okul Uygulama Örnekleri. Son yıllarda dünyada Augmented Reality(AR) fırtınası eserken eğitim sektörünün bundan etkilenmemesi beklenemezdi.

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Okul Uygulama Örnekleri

Gerçek dünya ile sanal dünya arasında bağlantı sağlayarak “gerçek ” üzerine eş zamanlı olarak ses,video veya 3D gibi dijital içerik bindirip gerçeği gerçekten daha fazlası haline getirebilme olanağının biz eğitimciler ve öğretim teknologları için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 2 ay önce Brüksel’de European Schoolnet Future Clasroom LAB’ de Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen 8 eğitimciyle SMART’ın “True Collaboration” mottosuyla duyurduğu SMARTamp’ın kullanımı için radikal pilot senaryolar yazmak amacıyla bir araya geldik.Öğrenme senaryolarını yazarken teknoloji trendleri olarak Augmented Reality ve 3D Printerların üzerinde durduk. 3.Kısım ” Müzik” (3:01-5:34 arası ) Öğrenenler takımlara ayrılıyor,her takım farklı bir dilde söylenmiş şarkı için itec aktivitelerini gerçekleştiriyorlar.Şarkıların sözleri,sanatçılar,hangi dilde söylendiği gibi .

Arttırılmış Gerçeklik Örnekleri ve Eğitimdeki Yeri. (Toplam: 5 Ortalama Puan: 5/5) Teknolojinin hızına yetişmek ne mümkün.

Arttırılmış Gerçeklik Örnekleri ve Eğitimdeki Yeri

Bu kervana katılanlardan birisi de Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi. Aslında arttırılmış gerçeklik teknolojisi sanıldığı kadar yeni bir teknoloji değil. Tarihi 1990’lı yıllara dayanıyor. AR (Augmented Reality) ile Öğretmenler Artık Gerçek Üstü Güçlere Sahip :) AR (Augmented Reality) son yıllarda adından sıkça bahsettiren ve aslında bundan sonra da hayatımıza daha çok girecek olan bir uygulama.

AR (Augmented Reality) ile Öğretmenler Artık Gerçek Üstü Güçlere Sahip :)

Kısaca “Artırılmış Gerçeklik” ile artık baktığınız şey gördüğünüz şey olmayacak… AR uygulamasi, gözlerimizle algıladığımız GERÇEK fiziksel ortamların çeşitli ses, resim, video, 3D animasyonlar vb. dijital ortamlarla zenginleştirilmesine olanak sağlamakta böylece biz eğitimciler için de güzel bir eğitim araci olarak kullanılabilmektedir. Ben bunun için hem Android hem de İOS işletim sistemlerinde rahatça kullanabileceğiniz “AURASMA” adında ücretsiz bir uygulama önerebilirim. Tek yapmanız gereken aslında nasıl ve hangi materyalle (resim, ses, video, 3d animasyon…) zenginleştirmek istediğinize karar vererek belirlemek ve bununla zenginleştireceğiniz fiziksel bir gerçekliği eşlemek.

Artık kendi kanalınızı yaratarak herkesle bu aslında zengin ama sade, çok şey anlatan ama bakınca göremediğimiz gerçekleri paylaşabilirsiniz. #paylaşmakgüzeldir. Artırılmış gerçeklik TedX. Aurasma ile Video Destekli Panolar Hazırlama. Artırılmış Gerçekliğin (Augmented Reality) Eğitimde Kullanılması. Nedir bu artırılmış gerçeklik?

Artırılmış Gerçekliğin (Augmented Reality) Eğitimde Kullanılması

Blippar’ın kurucusu olan Ambarish Mitra bunu “kullanmış olduğumuz nesnelerle beraber gerçek zaman dahilinde bir dijital bilgiye ulaşabilmek” diye açıklıyor. “Artırılmış gerçeklik (AR), fiziksel, gerçek dünyadaki içeriklerin bilgisayar tabanlı sensörler tarafından çoğaltılarak ses, video, grafik ve GPS verisine dönüştürülmesi anlamına geliyor. Artırılmış gerçekliği günümüzde daha çok Project Glass’ın sunduğu gibi bilgisayar tabanlı bir gerçeklik olarak biliyoruz.

Bu kapsamda gerçek görüntüler, çoğaltılmaktan çok değiştiriliyor; böylece gerçekliği algılama kapasitemiz artırılıyor. Kısa bir örnek verirsek, Project Glass taktığımız zaman gökyüzüne bakıyoruz ve görüş alanımız içinde hava durumu beliriyor. Ancak bu örnek AR’nin kesinlikle bu kadar sıradan bir teknoloji olduğu anlamına gelmiyor. Bizler eğitimin içinde arttırılmış gerçekliği pek çok yerde kullanabiliriz, bunun bir sınırını koymak doğru değil. Kaynak: Kerawalla, Lucinda, et al. . :10.05.2014, 12.32. Beden Eğitimi ve Spor Dersinde Teknoloji Kullanımı. Her beden eğitimi öğretmeninin geçmişinde uzman olarak yaptığı ya da ilgilendiği bir spor dalı muhakkak olmuştur.

Beden Eğitimi ve Spor Dersinde Teknoloji Kullanımı

Benim için de voleybol bu tanıma giriyor. Çünkü, profesyonel oyuncu olarak bu spor branşını 7, amatör olarak da 4 yıl yaptım. Sporcu bir geçmişe sahip olmak, biz beden eğitimi öğretmenleri için önemli avantajlar sağlıyor. Öğrencilerimizin, sporcularımız gelişimlerini, ihtiyaçlarını ve taleplerini geçmişte yaşadığımız deneyimler sayesinde daha net görüp hızlı ve doğru kararlar alabiliyoruz. Bunu yaparken günümüz dünyasının sunduğu imkanlardan da faydalanıyoruz.

Eğitimci olarak bu sektöre girdikten ve uygulamalı olarak çalışmalarımda deneyim sahibi olduktan sonra anladım ki teknolojiyi kullanarak eğitimi kolaylaştırabiliyoruz. Profesyonel voleybol oynadığım dönemlerde teknoloji bu denli gelişmemişti. Qr Code’un Beden Eğitimi Dersinde Kullanım Örneği. Sporun insan yaşamında ne kadar önemli olduğunu söylememize artık gerek yok. Her ne kadar yeteri kadar yapmasa da toplumumuz sporun önemini biliyor. Bize düşen, bunu hatırlatmak. Aileler de spor konusunda artık bilinçli. Kendileri için değil. Eğitimde Sanal Gerçelik ve Artırılmış Gerçeklik. Sakarya Üniversitesi‘nde bir dersin ödevi için hazırladığım makaleyi paylaşıyorum. Makaleyi ayrıca pdf formatında indirmek isterseniz tıklayınız. Günümüzde çokça karşılaştığımız ve karşılaşmaya devam edeceğimiz iki kavram; Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik. İki kavramın ortak olan özelliği bireye daha gerçek bir ortam sunmasıdır. Biri bu ortamı tamamen sanal objeler ile oluştururken, diğeri gerçek zeminde sanal objeleri bize sunmaktadır.