background preloader

Climbing

Facebook Twitter

Kontuzje stawu łokciowego | wspinanie.pl. Kolejny odcinek cyklu "ABC pierwszej pomocy" dotyczy stawu łokciowego, w którego obrębie przyczepiają się mięśnie zaangażowane w prostowanie i zginanie przedramienia, nadgarstka oraz stawów palców. W związku z tym jest on narażony na liczne urazy bezpośrednie, jak i efekty sumowania się przeciążeń związanych z treningiem. Skąd wziął się ból W miarę zwiększania obciążeń treningowych dochodzi do nadmiernego pociągania mięśni i ich przyczepów, czego skutkiem są mikronaderwania.

Właśnie dzięki tym naderwaniom mięsień ma zdolność wzmacniania swojej siły i wytrzymałości pod warunkiem odpowiedniego procesu regeneracji. Jeżeli jednak dochodzi do skrócenia czasu regeneracji albo nadmiernego sumowania się mikorourazów poprzez zbyt duże obciążenia, doprowadza to do przeciążenia, czyli wytworzenia się lokalnego stanu zapalnego. Jeśli długość odpoczynku jest wystarczająca do naprawy uszkodzeń, to kontuzja nie powstaje, a mięsień i jego przyczepy ulegają wzmocnieniu. Ogólne zalecenia Kontuzje (fot. Rw.pdf. Pakernia KW Katowice. Są wyjazdy bez historii, ale są też takie, które zapadają w pamięć na długi czas i po latach wraca się do nich ciągle pamięcią. To był taki właśnie wyjazd, to było bardzo długie dwa i pół tygodnia . Tak więc rozsiądź się wygodnie czytelniku, nalej sobie kieliszek winka lub otwórz browara albowiem będzie to długa opowieść.....

Kierunek SE! Postanowiliśmy że tegoroczne wakacje będą inne niż poprzednie. Węgry Wyjechaliśmy w czwartkowe popołudnie, a na pierwszy ogień, aby nie tracić dnia wspinania poszedł węgierski rejonik Kis- Geresce, oddalony od domu o niecałe 400 km. Tak czy inaczej we wrześniu wracamy wyrównać rachunki!!! Tak to wygląda..... Rumunia cz. 1 czyli rumuńska porażka Głównym celem wyjazdu miały być rejony w okolicach Braszowa, położone u podnuża Gór Fogaraskich, miało być nie za ciepło, a bardzo fajnie wyglądające w pięknie wydanym przewodniku skały, miały zapewnić nam wspin przez większość wyjazdu. Ale po kolei. Jedziemy na południe..... Bułgaria Zbiegamy na dół jak szaleni! . Guide.pdf. Serwis wspinaczkowy wpinka.pl - Kontuzje u wspinaczy.

Urazy palców i dłoni Otarcia i uszkodzenia opuszek palców Są to prawdopodobnie najczęstsze urazy u wspinaczy, choć bardzo rzadko wymagają wizyty u lekarza. Zalicza się do nich, oprócz mechanicznego otarcia naskórka, także jego pękanie i macerację związane z przedłużonym naciskiem i związanym z tym zaburzeniem ukrwienia. Leczenie obejmuje odpoczynek i właściwe zaopatrzenie lokalne uszkodzenia (opatrunek).

Często powtarzane otarcia mogą powodować powstawanie blizn hipertroficznych, występujących również na grzbietowej powierzchni dłoni. Przykurcze stawowe palców Częste u wspinaczy są zwłaszcza przykurcze zgięciowe bliższych stawów międzypaliczkowych. Objawy przykurczu to niemożność wyprostowania palców, pojawiający się podczas próby ich prostowania opór (najczęściej miękki), czasem ból przy końcu zakresu możliwego ruchu. Uszkodzenie więzadeł pobocznych palców i kciuka Późniejsze leczenie uzależnione jest od miejsca urazu i jego typu.

Guzki na ścięgnach zginaczy palców Zobacz również: Klub Wysokogórski w Czestochowie. Co to są i skąd się biorą kontuzje? Są to urazy, uszkodzenia - najczęściej narządu ruchu. Powodują ból, lub/i ograniczenie normalnych możliwości (przede wszystkim ruchowych) organizmu. Skąd się biorą? Myślę, że nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że jakieś 95% poważnych kontuzji bierze się z niewiedzy, bezmyślności, braku zaangażowania, olewczego stosunku do treningu, stąd, że chce się czegoś zrobić za dużo, za szybko, niewłaściwie, bez kontaktu z własnym ciałem, bez zastanowienia się nad tym czego ono potrzebuje i co może "dać". Po pierwsze - zapobieganie. A) rozgrzewajmy się solidnie przed treningiem. . - część ogólnorozwojowa. . - część specjalna. B) dbajmy o właściwe proporcje w naszym treningu. Nie od rzeczy będzie dodać także, o istnieniu czegoś takiego jak ćwiczenia kompensacyjne, czyli niwelujące czy też uzupełniające negatywny wpływ jednostronnego treningu wspinaczkowego.

C) dbajmy o... masę i odżywianie. D) schładzanie po treningu. Po trzecie - postępowanie "odwleczone". Fizjoterapia Bielawski. Kończący się kolejny sezon treningów zimowych ponownie mnie zadziwił, przyniósł wiele nowych spostrzeżeń, przemyśleń i refleksji terapeutycznych, którymi mam nadzieje dzielić się w najbliższym czasie. Na plan pierwszy po minionej zimie wysuwają się problemy i kontuzje troczków palców. Odebrane maile, telefony czy zapytania terapeutyczne na ścianie pokazują jak w dalszym ciągu wielkim problemem wszystkich wspinaczy są przeciążenia, czy urazy nagłe troczków. Kaliber problemu pokazuje, że pomimo świadomości, ogromnej wiedzy samych zainteresowanych i dość pokaźnej liczby opracowań dotyczących troczków krążących w Internecie dalej nie wiemy co z tymi troczkami robić? Większość wspinaczy trafiających do mnie to doskonale wyedukowani pacjenci, którzy wiedzą o troczkach sporo. Powtórkowo – trochę faktów! Więzadła obrączkowe i skośne (krzyżowe) palców potocznie zwane „troczkami” traktować możemy jako jedną z części pochewek ścięgien mięśni zginacza powierzchownego i głębokiego palców.

Wróć. Letnie miejscówki w Europie. Cz. 3 – kierunek Frankenjura | wspinanie.pl. Po Francji i Hiszpanii zapraszamy do lektury trzeciej części cyklu „Letnie miejscówki w Europie”. Tym razem Mateusz Haładaj poleca miejscówki na Franken. Pewnie niewielu wspinaczy wie, że Frankenjura to jeden z największych rejonów wspinaczkowych na świecie… Sielankowy krajobraz Frankenjury, okolice Bamberga (fot. Mateusz Haładaj) Powoli zbliża się jesień – najlepszy sezon na wyjazdy wspinaczkowe.

Chyba każdy wspinacz słyszał o tym miejscu. Jako koneser (w ciągu 13 lat uzbierałem tu ponad 800 linii) postaram się w poniższym tekście przybliżyć aspekty wspinaczkowo-logistyczne i obalić kilka powszechnych opinii o Frankenjurze. Frankońska idylla, miejscowość Tuchersfeld (fot. Historia i fakty Gdy okres sportowej eksploracji nadłabskich piaskowców wytracił swój impet – w połowie XX wieku najważniejsze dokonania miały miejsce w Wielkiej Brytanii, USA oraz Francji. Plotki i mity Od wielu lat spotykam się z kilkoma mylącymi stwierdzeniami dotyczącymi wspinania na Franken.

Logistyka Wspinanie Top 10. Instrukcja obsługi Frankenjury - Goryonline.com.