background preloader

Jacek Kaczmarski

Facebook Twitter

Jesień. Sprzątanie opadłych liści Jesień na legnickim cmentarzu komunalnym Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego.

Jesień

Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. Antonio Vivaldi - Jesień. Brad Kaczmarski. File:Rejtan Upadek Polski Matejko.jpg. "Rejtan - upadek Polski" J. Matejki ... „Rejtan – upadek Polski” został ukończony w roku 1866 i po krótkiej prezentacji w Krakowie wysłano go na Powszechną Wystawę do Paryża w roku 1867, gdzie został nagrodzony złotym medalem I klasy i kupiony przez cesarza Franciszka Józefa I.

"Rejtan - upadek Polski" J. Matejki ...

Obraz ten wywołał falę opinii krytycznych w kraju. Najbardziej nieprzychylnie wypowiadał się o dziele Matejki słynny pisarz Józef Ignacy Kraszewski, twierdził, że artysta w swym obrazie „obraził uczucia narodowe”, że „policzkować trupa matki się nie godzi”, a sam pomysł na obraz jest „ nie do darowania dziwaczny”. Obraz, istotnie, mógł budzić wiele kontrowersji ze względu na nowatorski i odważny pomysł odejścia od sztywnego dokumentowania tego, „co miało miejsce”, na rzecz stworzenia kompozycji spełniającej postulaty „utworu dziejowego”. Jacek Kaczmarski - Nasza klasa. Jacek Kaczmarski Mury. JACEK KACZMARSKI - Rejtan, czyli raport ambasadora. Przemysław Gintrowski - Wilki. Żołnierze wyklęci - sylwetki. Tadek-Żołnierze Wyklęci(Klip)